علمی

حفاری ۳ میلیارد دلاری ناسا در اطراف یک آتشفشان برای حفظ آمریکا

ناسا قصد دارد تا در یک طرح تحقیقاتی با بودجه ای در حدود ۳ میلیارد دلار خطرات احتمالی ناشی از فوران آتشفشان Yellowstone واقع در ایالت Wyoming را کنترل نماید. اگرچه دانشمندان احتمال فوران آتشفشان Yellowstone Caldera را در آینده نزدیک بسیار کم می دانند، اما چنانچه این اتفاق به وقوع بپیوندد عواقب فاجعه باری در پی خواهد داشت.؛ سازمان هوانوردی و هوایی آمریکا (NASA) نیز اخیرا طرحی برای کنترل قطعی فعالیت این آتشفشان ارایه کرده است که در ادامه به بررسی حفاری ۳ میلیارد دلاری ناسا در اطراف یک آتشفشان برای حفظ آمریکا می پردازیم.

بیشتر بخوانید: یک سیارک جدید با احتمال برخورد به زمین در شکار ناسا

حفاری ۳ میلیارد دلاری ناسا در اطراف یک آتشفشان برای حفظ آمریکا

نگرانی اصلی از فوران یک آتشفشان گدازه های آن نیستند، چرا که سرعت حرکت این مواد و حداکثر مسافتی که می توانند پیش از سرد شدن طی کنند زیاد نیست، اما خاکستر حاصل از فعالیت آتشفشان می توانند بسیار مخرب باشد؛ در مورد Yellowstone ابرهای سمی ناشی از خاکستر محیط که حاوی گازهای سمی و سولفور دی اکسید هستند، می توانند بیش از ۸۰۰ کیلومتر در اطراف پخش شده و به دلیل وزش باد، غبار به وجود آمده تمام مناطق غربی و میانی آمریکا و حتی کرانه شرقی کشور را نیز در بر خواهد گرفت، در این پیش بینی شیکاگو به طور کامل از ۱۰ سانتی متر دوده پوشیده می شود، و عدم امکان کشت محصول در این منطقه که نقش مهمی در تامین موارد غدایی کشور دارد تمام کشور را با بحران گرسنگی مواجه می کند. در ادامه این لایه غبار باعث می شود تا بیشتر انرژی خورشید به سمت فضا منعکس شده و مناطق تحت پوشش آن با کاهش دمای شدید مواجه شوند، که اثرات آن تا دهه ها باقی می ماند.

بیشتر بخوانید: منظومه جدید با احتمال وجود موجودات فرازمینی توسط ناسا کشف شد!

اما NASA طرحی ارایه کرده است که در صورت موفقیت احتمال وقوع تمامی موارد گفته شده از بین می رود، اساس این طرح حفاری دو کانال از طرفین به سمت مرکز آتشفشان است. به طوری که از یکی از کانال ها به داخل مرکز آتشفشان آب پمپاژ می شود، و در نتیجه این کار دمای داخلی آتشفشان کاهش یافته و آب وارد شده نیز با دمایی در حدود ۳۵۰ درجه به صورت بخار از سمت دیگر خارج می شود. در طرح پیشنهادی بخار تولید شده می تواند به عنوان منبع تولید برق برای مناطق اطراف استفاده شده و بدین ترتیب بخشی از هزینه انجام این طرح جبران خواهد شد.

بیشتر بخوانید: کشف چهار سیاره مشابه زمین در مدار ستاره‌اى خورشید مانند

با توجه به گفته های  Brian Wilcox یکی از دانشمندان NASA:

سرمایه گذاری اولیه با استفاده از برق تولیدی که می تواند نیاز انرژی منطقه را برای ده ها هزار سال تامین کند، جبران خواهد شد و سود بلند مدت این طرح این است که از فعال شدن یک آتشفشان بزرگ و در نتیجه آن به خطر افتادن جان انسان ها جلوگیری می شود.

بیشتر بخوانید: باکتری هایی که به همراه بالن به آسمان می روند! حرکت عجیب ناسا در خورشیدگرفتگی ها

طرح پیشنهادی با وجود حرارت بسیار زیاد این مکان و همچنین بی ثباتی زمین منطقه به دلیل حفره های موجود در مرکز آتشفشان ریسک بالایی دارد اما در صورت موفقت آمیز بودن یک متر از این آتشفشان در سال خنک خواهد شد، و برای اطمینان از خاموش شدن قطعی آن با استفاده تکنولوژی حاضر هزار سال زمان نیاز خواهد بود. بودجه این طرح نیز در حالی ۳٫۴۶ میلیارد دلار اعلام شده است که بودجه فعالیت های ناسا اخیرا کاهش یافته است.

بیشتر بخوانید: ساخت بزرگترین شبیه ساز زندگی مریخی در صحرای دبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا