سینمای جهان

تحلیل فیلم Alice Doesn’t Live Here Anymore کاری از مارتین اسکورسیزی

آلیس دیگر اینجا زندگی نمی‌کند کاری از مارتین اسکورسیزی محصول سال ۱۹۷۴

“الن برستین” با نام آلیس گراهام در فیلم “آلیس دیگر این جا زندگی نمی کند” به کارگردانی مارتین اسکورسیزی محصول سال ۱۹۷۴در نقش زنی سرخوشِ تازه بیوه شده ظاهر می شود.

الن برستین با نام آلیس گراهام در فیلم Alice Doesn’t Live Here Anymore یا آلیس دیگر اینجا زندگی نمیکند به کارگردانی مارتین اسکورسیزی محصول سال ۱۹۷۴در نقش زنی سرخوشِ تازه بیوه شده ظاهر می شود. در ادامه با معرفی فیلم Alice Doesn’t Live Here Anymore با نت نوشت همراه باشید.

آلیس در هشت سالگی رویای خواننده شدن در سر داشته است. حال بیست و هفت سال بعد از آن شوهر عبوسش که رابطه ی خوبی با او و تک فرزند پسرش ندارد، در تصادف رانندگی به ناگهان کشته می شود. آلیس خانه و وسایلش را به حراج می گذارد، از دوست و همسایه اش جدا می شود، بار سفر می بندد و راهی جاده های خشک و آفتاب زده برای رسیدن به زادگاهش یعنی مانتری کالیفرینا می شود.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم درخشش ابدی یک ذهن پاک اثر میشل گوندری

او در فینیکس توقف می کند و اتاقی را  به همراه پسرش در متلی جاده ای اجاره می کند. آلیس باید برای بدست آوردن هزینه ی زندگی خود و پسر یازده ساله اش، لاجرم به خوانندگی در کافه و رستوران ها روی بیاورد و ادامه ی ماجرا …

معرفی فیلم آلیس دیگر این جا زندگی نمی کند کاری از مارتین اسکورسیزی

Alice Doesn’t Live Here Anymore سومین فیلم مارتین اسکورسیزی، کارگردان خوش ذوق آمریکایی است. کسی که بی شک یکی از تاثیرگذارترین کارگردان های معاصر است و بر فیلمسازی افراد زیادی تاثیرات جدی گذاشته است. او با سابقه ی فیلم سازی پنجاه ساله اش می گوید: «عاشق فیلم است، نقطه تمام.»

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Schindler’s List ساخته استیون اسپیلبرگ

از نکات حائز اهمیت فیلم Alice Doesn’t Live Here Anymore درباره ی بازیگران، بازی “جودی فاستر” دوازده ساله در نقش دوست دختر تام “آلفرد لوتر” پسر آلیس است. دختری که نقش نوجوانی عجیب و غریب و سرکش را ایفا می کند. “آلن برستین” بازیگر نقش آلیس که چند روز دیگر در ۷ نوامبر ۸۵ سالگی اش را جشن می گیرد با بازی درخشان اش موفق به گرفتن جایزه ی اسکار، گلدن گلوب و بفتا برای بهترین بازیگر زن برای این فیلم شد.

فیلم روایت زنی در زندگی اخم آلود مشترکش است. آلیس با دوستش مشغول پرو لباس تازه دوخته اش است، تلفن به صدا در می آید و کسی آن سوی خط خبر کشته شدن همسرش را می دهد. آلیس گریه می کند اما انگار در درونش حتی کورسوی امیدی برای رهایی جرقه میزند. او به راستی احساس آزادی می کند و به دنبال دست یابی به آرزوی دیرینه اش یعنی خوانندگی رهسپار جاده ها می شود، آرزویی که به واسطه ی ازدواج و بچه داری زود هنگامش رنگ کهنگی و فراموشی گرفته است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Eyes Wide Shut چشمان کاملا بسته اثر استنلی کوبریک

آلیس می خواهد به زادگاهش برود با این باور که آن جا هنوز رنگی از رویا برایش دارد و در آن جا گذران زندگی آسان تر است. این باور دیرینه که اغلب انسان ها فکر می کنند در شهری که متولّد و دوران کودکی شان گذشته است همه چیز جور دیگری است، در انسان ها وجود دارد. اما او با گذشت زمان و پیش آمدن اتفاقات ریز و درشت می فهمد آن چیزی که در پی اش بوده، عشق است.

عاشقانه هایی که هر چند غبار زمان رویش نشسته اما وقتی پیش می آید باز هم رنگ و بوی نویی دارد. خواسته ی او از زندگی این است که او دوست بدارد و دوست داشته شود. آلیس در شهر توسکان عشق را می یابد و همان جا ماندگار می شود چرا که عشق حرفی بیهوده نیست، خود فرداست، خود همیشه است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم ۱۲ سال بردگی کاری از استیو مک کوئین

آلیس دیگر اینجا زندگی نمی‌کند کاری از مارتین اسکورسیزی محصول سال ۱۹۷۴

آلیس دیگر اینجا زندگی نمی‌کند Alice Doesn’t Live Here Anymore کاری از مارتین اسکورسیزی محصول سال ۱۹۷۴

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا