1398-03-28
اخبار تکنولوژی

سلطه گوشی‌های هوشمند بر عکاسی و جایگاه محفوظ DSLR ها؛ آمار و ارقام Flicker از عکاسی در سال ۲۰۱۷

تعداد تصاویر گرفته شده با گوشی های هوشمند همچنان افزایش می یابد اما تعداد دوربین های DSLR نیز در حال افزایش است. “سایت فلیکر” اخیرا داده های سال ۲۰۱۷ خود را منتشر کرد که طبق آمار این وبسایت مرجع برای نمایش آثار عکاسان دنیا در سال گذشته میلادی از میزان محبوبیت دوربین های DSLR در مقایسه با گوشی های هوشمند کاسته شده است.

تعداد تصاویر گرفته شده با گوشی های هوشمند همچنان افزایش می یابد اما تعداد دوربین های DSLR  نیز در حال افزایش است. “سایت فلیکر” اخیرا داده های سال ۲۰۱۷ خود را منتشر کرد که طبق آمار این وبسایت مرجع برای نمایش آثار عکاسان دنیا در سال گذشته میلادی از میزان محبوبیت دوربین های DSLR در مقایسه با گوشی های هوشمند کاسته شده است.

همانند چند سال گذشته، گوشیهای هوشمند، با نیمی از کلیه آپلود تصاویر در سال ۲۰۱۶ که تقریبا ۴۸ درصد می شود، در صدر دوربین های مورد استفاده در این پلت فرم قرار می گیرند.

DSLR ها ۳۳ درصد از بارگذاری های “فلیکر” در سال ۲۰۱۷ را تشکیل می دهند، (این رقم در سال ۲۰۱۶ مقدار ۲۵ درصد می باشد) که عکس های آپلود شده به وسیله DSLR ها تنها در یک سال از یک چهارم به یک سوم افزایش یافته است.

اما اگر هم گوشی های هوشمند و هم DSLR ها روند صعودی را دنبال می کنند، روند نزولی متوجه چه می شود؟ بله، تنها عکس برداری با دوربین های point-and-shooting بود که وجهه خود را از دست داد. و این در حالی است که دوربین های کامپکت۲۱ درصد، دوربین های اختصاصی کوچکتر ۱۲ درصد، و دوربین های بدون آینه ۴ درصد از بارگذاری ها، در سال ۲۰۱۶ را تشکیل داده اند.

“فلیکر” همچنین برند های مورد استفاده در این آپلود ها را نیز معرفی می کند و باز هم مثل همیشه این گوشی های هوشمند برند “اپل” بودند که بیش ترین حجم از آپلودها را به خود اختصاص داده بودند. و در میان ۱۰ برند برتر، دستگاه هایی با سیستم عامل “IOS” در بالاترین جایگاه ایستادند. که محبوب ترین آنها آیفون ۶، آیفون ۶s و آیفون ۵s بودند. دوربین برند کانن “ئی‌اواس ۵ دی مارک ۳” هم در بالای لیست ۱۰ برند برتر دیده می شود. یرند “کانن” با ۲۳ درصد از عکس ها در رده دوم، و برند “نیکون” با ۱۸ درصد در جایگاه بعدی ایستاده است.

بارگذاری فایل ها در سایت فلیکر فعالیت دقیق همه عکاسان را تشکیل نمی دهد. این داده ها نشان می دهند که سلیقه ها در این پلت فرم به کدام سمت سوق یافته اند. به نظر می رسد این  داده ها از این ایده پشتیبانی می کنند که گوشی های هوشمند جایگزین دوربین های کامپکت می شوند، نه DSLRها.

به خاطر داشته باشید، آپلود از یک گوشی هوشمند بسیار ساده تر از آپلود از یک DSLR است، بنابراین سهولت بارگذاری نیز می تواند نقش مهمی از حجم آپلود در گوشی های هوشمند داشته باشد. فلیکر همچنین لیستی از ۲۵ تصویر برتر سال را منتشر کرد که بیشتر آنها، مانند سال ۲۰۱۶ تحت سلطه DSLR ها قرار دارند.

با اینکه گوشی های هوشمند حجم عظیمی از بار گذاری ها را به خود اختصاص داده اما DSLR ها پا پس نمی کشند و روز به روز بر کیفیت آنها افزوده می شود.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا