روانشناسی و موفقیت

آموزش روان شناسی مثبت گرا – آیا چرخه زندگی شما متعادل می‌گردد؟

آموزش روان شناسی مثبت گرا

آموزش روان شناسی مثبت گرا – آیا چرخه زندگی شما متعادل می‌گردد؟ علم روان شناسی آن قدر پیشرفت کرده است که امروزه برای حل مشکلات معمولی زندگی نیازی به صرف وقت و هزینه برای کمک گرفتن از یک روان شناس یا مشاور یا روان درمان گر نیست. با راهکارهای ساده ای می‌توان زندگی فردی را بررسی و به حداکثر رضایت مندی و هدفمندی رسید.

روان شناسی مثل هر علم دیگری رشد یافته و به شاخه های مختلفی تبدیل شده است. مثل بسیاری از علوم، روان شناسی بنا بر آن دارد تا بعضی از روش های غیرتخصصی خود را وارد زندگی روزمره مردم نماید. درست مثل تغذیه که با جست و جو در شبکه های اجتماعی و اینترنت می‌توانید بهترین رژیم غذایی مناسب خود را پیدا کنید، روان شناسی مثبت گرا امروز هم به دنبال آن است تا روش های رضایت مندی از زندگی را در اختیار عموم مردم بگذارد.

روش های اولیه یادگیری مراقبت از سلامت روحی و ذهنی در دنیای پرتلاطم امروز مانع از مراجعه هر روزه به یک متخصص روانپزشک و روان درمانگر می‌شود. وقتی این مهارت ها را یاد بگیرید فقط در موارد بسیار خاص و بیماری های نادر فرد ناچار به مراجعه به یک متخصص روانکاوی می‌شود. یکی از شاخه های روان شناسی، روان شناسی مثبت گرا نام دارد که به شخص یاد می‌دهد چه گونه به ذهن عادت دهد تا درست فکر کند و درست تصمیم بگیرد. درست مثل زمانی که شما یک سرماخوردگی ساده دارید و با چند روش درمان طبیعی خانگی آن را برطرف می‌کنید و در صورتی که آنفلوآنزا باشد به پزشک مراجعه می‌کنید.

چرخه زندگی روان شناسی مثبت گرا را در نت نوشت امروز بخوانید تا روش تجزیه تحلیل مسائل زندگی روزمره را خودتان در وهله اول توسط خودتان به راحتی حل شود و به حداکثر رضایت مندی از زندگی برسید.

چرخه زندگی

رضایتمندی از زندگی و همیشه یا حداقل در بیشتر مواقع در حال خوب بودن نیازمند اجزا مختلفی است: رضایت از زندگی ( یک جمع بندی مثبت از زندگی داشتن)، رضایت از اهداف زندگی ( مثل فعال بودن و خلاق بودن و تلاش برای رسیدن به هدف)، تاثیر مثبت داشتن ( تجربه حالات روحی خوب و احساسات منطقی و مفید)، و کاهش اثرات منفی بر مسائل شخصی و محیطی ( مثل به حداقل رساندن تجربیات و حالات روحی منفی). این تعریفی است که از چرخه زندگی در سال ۲۰۰۰ در روان شناسی مثبت گرا اعلام شد.

در روان شناسی مثبت گرا شخص بیمار محسوب نمی‌شود بلکه یک مشتری است که به او آموزش داده می‌شود چگونه سطح زندگی و رضایت مندی از آن را در جبه های مختلف زندگی بالا ببرد و رضایت بیشتری از زندگی و فعالیت های خود داشته باشد.

برای شناخت بهتر از خود به شخص یا مشتری چرخه ای داده می‌شود تا خود را با آن ارزیابی کند. ابزاری که که شخص تمام جنبه های زندگی خود را اعم از فعالیت های روزمره، موفقیت های شخصی، استفاده درست از وقت آزاد، روابط اجتماعی و همه موارد زندگی اش را با آن می‌سنجد، آن را با مقدار عددی ارزیابی می‌کند و سپس برای ایجاد تغییرات مثبت و مفید برای زندگی اش گام برمی‌دارد.

هدف

هدف از چرخه زندگی در روان شناسی مثبت گرا ارزیابی رضایت یا عدم رضایت از زندگی فعلی شخص، و پیدا کردن علت، و سپس یافتن راه هایی برای حل مساله است. در واقع شخص یا مشتری خود یک دانشمند است که تلاش می‌کند تا با یک روش علمی به نتیجه درستی برسد.

پیشنهادات مهم

فرد باید چند مطلب را مدنظر قرار دهد:

 • این تمرین به شخص امکان می‌دهد تا علاوه بر بررسی زندگی فعلی، برای آینده خود هدف گذاری کند.
 • در زندگی خود – در صورتی که خودش بخواهد – تعادل ایجاد کند.
 • گذشته گذشته است. زندگی فعلی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا آینده ای بهتر شکل گیرد.
 • وقتی شخص تمرین کند پس از مدتی این روش ملکه ذهن او خواهد شد و می‌تواند آن را در همه مراحل زندگی مورد استفاده قرار دهد.
 • شاید لازم باشد بررسی این چرخه را با کمک کسی که واقعا شما را می‌شناسد انجام دهید. کسی که به او اعتماد دارید و در مراحل مختلف زندگی یار و همراه واقعی و قابل اعتماد شما است. مثل همسر.
 • این روش را حتی در گروه های کاری می‌توان به کار گرفت.

اجرا

مرحله اول

روی چرخه جنبه های مختلف زندگی را بنویسید که شامل مسائل مختلف زندگی تان مثل مسائل مالی و اقتصادی – شغل – سلامتی و تناسب اندام – تفریح و سرگرمی – محیط زیست – ارتباطات اجتماعی – خانواده و دوستان – همسر – رشد و یادگیری – مسائل معنوی و غیره است. آن ها را یکی یکی بررسی و در مورد شرایط کنونی که دارید به دقت فکر کنید.

مرحله دوم

حالا به هر قسمت یک عدد بدهید. عدد ۱ یعنی رضایت مندی کم و عدد ۱۰ یعنی حداکثر رضایت مندی. پس عدد شما باید بین ۱ تا ۱۰ باشد. مثلا اگر عدد ۵ را به یکی از مسائل زندگی تان بدهید یعنی رضایت متوسطی از آن دارید. عدد ۱ یعنی پایین ترین سطح رضایت و عدد ۱۰ یعنی شما کاملا از شرایطی که در آن مساله خاص دارید کاملا راضی هستید.

برای هر قسمت یک عدد بنویسید. می‌توانید عدد را با یک خودکار مثل شکل پررنگ کنید. حالا کم کم متوجه می‌شود چرخ زندگی تان چه شکلی دارد.

مرحله سوم

حالا عددهایی که روی چرخه نوشته اید به هم وصل کنید. در واقع چرخه زندگی شما در این مرحله شکل خود را نشان می‌دهد.حالا تصور کنید اگر چنین چرخی داشته باشید می‌توانید آن را به راحتی حرکت دهید یا لنگ می‌زند؟

مرحله چهارم

حالا چرخه زندگی تان را که به احتمال صد در صد گرد هم نیست بررسی کنید و ببینید در چه زمینه هایی می‌خواهید تغییراتی ایجاد کنید. سعی کنید مهمترین یا مثلا حوزه ای که بدترین نمره را به دست آورده انتخاب کنید. چون از این مرحله به بعد هر حوزه باید جداگانه بررسی شود. یعنی مثلا اگر پایین ترین عدد به سرگرمی و تفریح تعلق گرفته ابتدا آن را حل کنید و بعد به سراغ حوزه بعدی بروید.

مرحله پنجم

وقتی حوزه یا شاخه ای را که باید بهبود یابد انتخاب کردید این سوالات را از خود بپرسید و جواب دهید. حتما یادداشت کنید.

 • چرا این حوزه برایم مهم بود و توجه مرا جلب کرد؟ چرا در آن احساس ضعف می‌کنم و از آن راضی نیستم؟
 • چه کاری باید بکنم تا این حوزه یا شاخه هم عدد خوبی بگیرد و بابت آن رضایت داشته باشم؟
 • با چه راهکارها و از چه طریقی می‌توانم  رضایت مندی ام را در این مورد افزایش دهم؟
 • هر آن چه که برای بهبود این بخش به نظرتان می‌رسد یادداشت کنید و از نظر اقتصادی و شرایط زمانی و فرهنگی آن را بررسی کنید.

حالا دقیقا می‌دانید چه می‌خواهید. پس برای رسیدن به رضایت مندی حداکثری تلاش کنید و راه های آن را بیابید. در صورتی که لازم بود با فرد یا افراد مورد اعتماد برای یافتن راه های رسیدن به هدف مذاکره کنید. با بررسی کمبودها و در نظر گرفتن امکانات راهی برای حل و ارتقا سطح و رضایت مندی در بخشی که فکر می‌کنید کمبود دارید پیدا خواهید کرد.

 

 

 

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. خراطین

  ۱ فروردین ۱۳۹۷ at ۲:۲۶

  0

  واقعا خوب بود ،، من برم بقیه ببینم

  سایت جالبی دارید واقعا لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ،، ممنون

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا