اخبار تکنولوژی

در جریان باشید که؛ اگر آنتی ویروس ندارید از آپدیت های آینده ویندوز ۱۰ محروم خواهید شد!

پیرو شواهد اخیر، برخی از نرم افزارهای آنتی ویروس ممکن است با بچ های مایکروسافت که به منظور کاهش آسیب پذیری های Meltdown و Spectre اخیرا منتشر شده اند، ناسازگار باشند. مایکروسافت برای اطمینان از موافقت فروشندگان آنتی ویروس جهت انجام تنظیمات مربوطه، در یک تاکتیک نسبتا سنگین تمام به روز رسانی های امنیتی آینده را را در کامپیوتر شخصی کاربران، بلاک می کند.

این شرکت به تازگی یادداشت های خود را برای بچ های امنیتی اخیر با اعلامیه زیر به روز کرده است:

“مشتریان آپدیت های امنیتی ژانویه ۲۰۱۸ (یا هرگونه آپدیت امنیتی بعدی) را دریافت نخواهند کرد و از آسیب پذیری های امنیتی محافظت نخواهند شد، مگر اینکه فروشنده نرم افزار آنتی ویروس آنها کلید رجیستری مورد نظر را تغییر دهند.”

 آسیب پذیری Meltdown و Spectre که این روز ها دردسر های بسیاری برای سازندگان پردازنده ها در پی داشته باعث شده تا اینتل و مایکروسافت دست به دامن آدرس دهی مجازی برای تریگر ها در پردازنده شوند و به همین دلیل است که تاکید بیشتری به وجود آنتی ویروس و البته بررسی پردازش های خاص وجود دارد. 
 اما از آنجا که آنتی ویروس سیستم دیگر نمی تواند مثل سابق به طور آزادانه به کرنل دسترسی داشته باشد ناسازگاری شدید به وجود می آید و در نتیجه منجر به کرش سیستم و نمایان شدن صفحه آبی مرگ (blue screen of death) می گردد و حتی ممکن است سیستم بوت نشود.

به منظور جلوگیری از دردسرهای ناشی از این عواقب که برای کاربران بوجود می آید، مایکروسافت از تولید کنندگان آنتی ویروس می خواهد که محصولاتشان را با آپدیت جدید ویندوز سازگار کنند و تاییدیه این سازگاری را با تنظیم کلید خاصی از رجیستری توسط آنها می گیرد.

Avast، AVG، BitDefender، Avira، ESET، F-Secure، Kaspersky، Malwarebytes، Sophos و Symantec لیستی از آنتی ویروس هایی هستند که با پچ های مایکروسافت سازگار هستند و کلید رجیستری را بر اساس خواسته مایکروسافت تغییر داده اند.

اما در این میان، برخی از نرم افزارهای آنتی ویروس توانایی تغییر کلید های رجیستری ویندوز را ندارند و اضافه کردن این قابلیت به نرم افزار آنها ممکن است نیاز به زمان داشته باشد. برخی دیگر هم از  کاربران خواسته اند خود تغییرات را به صورت دستی انجام دهند، که اگر کاربر آشنایی کامل با انجام این کار را نداشته باشد، این می تواند یک روش خطرناک باشد.

آرزو نبی‌زاده

آرزو نبی زاده هستم. 10 سال است که در زمینه IT فعالیت دارم و به پیگیری اخبار تکنولوژی علاقه مند هستم

نوشته های مشابه

‫۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا