اخبار تکنولوژی

آیفون به صورت مخفیانه تصاویر شما را ثبت می کند! تحقیقات جالب یک مهندس گوگل

فلیکس کراس از مهندسان گوگل با تحقیقی که در زمینه حریم خصوصی صورت داده متوجه شده که اپ های آیفون که اجازه استفاده از دوربین را در iOS در اختیار دارند به آسانی می توانند بدون اطلاع و کاملا مخفیانه تصاویر و ویدیو از شما ثبت کنند.

این محقق در تحقیقش می نویسد که مجوز استفاده از دوربین در اپ های آیفون مربوط به هر دو دوربین پشت و جلوی دستگاه بوده و عکس برداری و فیلم برداری در هر لحظاتی که اپ در حال اجرا باشد ممکن بوده و اپ بدون اطلاع کاربر می تواند تمامی محتوای ذخیره شده را در اولین ارتباط آنلاین در هر نقطه ای بارگذاری کند . حتی در لحظه چهره شما را با کمک المان های کنونی تشخیص چهره رصد و کنترل نماید.

تمامی اتفاقاتی که گفته شد بدون صدا، اطلاع یا اعلان و حتی روشن شدن چراغ LED صورت می گیرد.

ویدیوی زیر توسط آقای فلیکس کراس در ثبت تصاویر در نمونه اپی که خودش نوشته و در ضمیمه تحقیقاتش منتشر کرده گواه تمامی ادعا های منتشر شده توسط اوست.

از نکات نگران کننده اینکه این امکان جزو تنظیمات حریم خصوصی برای کاربر در نظر گرفته نشده و گویا از ویژگی های ارزنده توسط سیستم توسعه در اپ های iOS به شمار می رود.

نکته بسیار مهم اینکه فرد یا گروه توسعه دهنده نرم افزار iOS به آسانی می تواند اطلاعات و مشخصات صاحب دستگاه را یافته و حتی حین توالت رفتن هم چهره او را رصد کند!

آیفون مخفیانه عکس می گیرد
آیفون مخفیانه عکس می گیرد

این مهندس گوگل توصیه هایی هم برای رفع این مشکل دارد، که البته به نظر خودش هم سخت است و هم نچندان جالب! راه ساده و پیش پا افتاده اولیه اینکه با یک کاور دوربین های دستگاه را کاملا بپوشانید! برای این کار می توانید از کاور های زیبایی که طراحی و ساخت جالبی هم دارند استفاده کنید (آمازون) راه دوم اینکه دسترسی به دوربین را برای تمامی اپ هایی که به دوربین دستگاه دسترسی یا اصطلاحا پرمیژن دارند محدود کنید. مسلما راه دوم هم استفاده از قابلیت های مختلف تلفن همراهتان را برای شما محدود خواهد کرد، اما حریم شخصی احتمالا ارزشش را داشته باشد!

پیشنهاد این مهندس جوان به اپل این است که برای دسترسی به دوربین در اپ های مختلف در همان لحظه تایید کاربر هم لحاظ شود و بدون اجازه کاربر این اتفاق نیوفتد! این مورد شدنی است اما هم دست و پا گیر بوده و هم باید بستر توسعه با تغییرات زیادی تعداد بسیاری توسعه دهنده را به زحمت بیندازد!

توضیحات تکمیلی و اطلاعات کامل ارائه شده توسط این توسعه دهنده را اینجا در وبلاگش بخوانید.

علی پوربافرانی

علی پوربافرانی هستم، سالهاست در زمینه IT و تکنولوژی فعالیت می کنم و نوشتن از بهترین سرگرمی هام به حساب میاد. عکاسی و گرافیک رو بسیار دوست میدارم و پیگیر اخبار و مطالب روز دنیای تکنولوژی هستم

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا