تکنولوژی

دانشمندان یک بستر ارتباطی غیرقابل هک را بر اساس دورنوردی (Teleportation) توسعه داده‌اند!

به تازگی محققان دانشگاه شانگهای جیائو تونگ مقاله‌ای را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد آنها ذرات نور در هم تنیده‌ را از میان آب دریا عبور داده‌اند؛ پدیده‌ای که پیش از این هرگز رخ نداده است.

محققان توانستند ذرات را تا بیش از سه متر در آب دریا در یک محیط ایزوله شده عبور دهند. اگرچه این امر دقیقاً تضمینی بر ارتباطات میان دریاها نیست، اما نخستین گام در ارائه‌ی راهکار اینترنت کوانتومی برای جهانی به شمار می‌رود که توسط اقیانوس‌ها احاطه شده است.

این موضوع از آن جهت حائز اهمیت است که اساساً دورنوردی به شمار می‌رود. در هم تنیدگی کوانتومی فرایندی بسیار پیچیده است که شامل پرتاب لیزر از میان یک نور کریستال برای ایجاد فوتون‌های درهم تنیده می‌باشد.

 وبسایت TNW کاربرد موفقیت‌آمیز درهم تنیدگی کوانتومی برای ارسال از فضا، از جمله اطلاعات بیشتر درخصوص نحوه‌ی کارکرد این مفهوم، را در اوایل سال جاری پوشش داد. دانشمندان این فرایند را در مسیر دیگری نیز تکرار کرده‌اند؛ یعنی ارسال پیام‌ها به ماهواره Micius و دریافت پیام‌ها از آنجا.

 

دورنوردی در اینترنت
دورنوردی در اینترنت

 

به گفته‌ی تیم دانشگاه شانگهای جیائو تونگ، آنان قادرند دامنه‌ی ارتباطات را از سه متر آب که قبلاً آزمایش شده تا حداقل ۹۰۰ متر توسعه‌ دهند.

اگر شبکه‌بندی کوانتومی، آینده‌ی اینترنت باشد (همانگونه که بسیاری از متخصصان اینگونه فکر می‌کنند)، بایستی در آینده به نحوه‌ی غلبه بر محدودیت‌های موجود در راهکارهای فضا محور و کابل‌های فیبر نوری بر روی کره زمین پی ببریم.

مجتبی مومنی‌ آزاد

متولد ماه میانی تابستان، تو اوج گرما، تو جنوب ایران، استان بوشهر، بندر دیر؛ عاشق خانواده و زندگی؛ دانش آموخته کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی و کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی؛ ترجمه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا