زندگی و سلامت

ارتباط رنگ چشم افراد با ژنتیک و اجداد آنها

داشتن چشمان روشن و رنگی از معیارهای زیبایی محسوب نمی شود. ولی بسیاری از افراد هستند که داشتن چشمان رنگی را بسیار زیبا و دوست داشتنی می دانند. انسانهای زیادی  نیز هستند که تنها یکی از دو چشمشان رنگ خاصی دارد.

به طور کلی تغییر در رنگ چشم از قهوه ای به سبز از تغییرات میزان ملانین در عنبیه صورت می گیرد. افراد چشم آبی فقط یک  مقدار خیلی کم تغییر در میزان ملانین چشمشان صورت گرفته است.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : دانشمندان می گویند: وقتی زنان و مردان به یک چیز نگاه می کنند دو چیز کاملا متفاوت می بینند!

جهش ژنتیکی

تحقیقات دانشمندان نشان می دهد یکی از علت های داشتن یک چشم آبی می تواند مربوط به اجداد شخص باشد. تغییرات ژنتیکی که سالیان قبل رخ داده است علت اصلی رنگ آبی در چشم انسان است. تاریخچه این موضوع به این صورت می باشد که در اصل همه انسان ها دارای چشمانی قهوه ای رنگ بوده اند.

یک جهش ژنتیکی موثر بر ژن OCA2 که در کروموزوم های انسان تاثیر گذاشته است، سبب  اصلاح پروتئین در تولید ملانین یا همان رنگدانه ها شده است. این اصلاح در چشم باعث تغییر از قهوه ای به آبی و تغییراتی در رنگ مو و پوست انسان ها شده است.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : تمرینات چشم برای داشتن بینایی فوق العاده

چشم آبی یا یک نوع بیماری

Colored eyes

در حقیقت می توان گفت کسانی که چشمان آبی رنگ دارند به یک نوع بیماری مبتلا هستند. آلبینیسم یک بیماری مادرزادی است که از تغییرات و کمبود ملانین حاصل می شود. آلبینیسم  نه تنها چشمان قهوه ای را به آبی تبدیل می سازد بلکه نوعی سفیدی و بوری در پوست و مو ایجاد می کند. در این حالت ژن فعال مربوطه، مانع تولید ملانین در بدن می شود. این بیماری در حالت حاد آلبینیسم و در حالت بسیار کم سبب روشن شدن چشم و رنگ آبی آن می شود.

این مطلب را در نت نوشت بخوانید : این بیماری ها از روی ظاهر چشم ها قابل تشخیص اند!

اجداد چشم آبی

رنگ چشم ارتباط مستقیمی به اجداد شما دارد. فعالیت ژنتیکی در اجداد می تواند نشانگر ژنهای فعال و غیر فعال در بدن ما باشد. به این ترتیب می توان گفت که داشتن چشم آبی دقیقا مربوط به ژنتیک اجداد شما می شود. DNA همان نقطه مورد نظر است که شما از اجداد خود به ارث برده اید. درست مثل بسیاری از موارد دیگر مانند طاسی، کک و مک، لکه های زیبایی و . . .

افراد چشم قهوه ای در برابر افراد چشم آبی تنها یک تفاوت باهم دارند.آن هم مربوط به کنترل تولید ملانین در بدنشان است.

اگر دوست دارید چشمان آبی داشته باشید فقط باید بدانید که آیا اجداد شما در تولید ملانین موفق بوده اند یا خیر؟

اگر بدن شما ملانین به میزان کافی تولید کرده است شما چشمان قهوه ای دارید. در غیر این صورت شما مقصر نیستید، ژنتیک این حالت را برایتان رقم زده است.

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام
    یه سوال داشتم که خوشحال میشم جواب بدین
    ما برای گیاه نخد فرنگی دوتا الل مشخص میکنیم و میگیم یکی غالب و اونیکی مغلوب هستش و بعد به اون ترتیب درباره گیاه نظر میدیم.
    حالا اگه بخوایم برای رنگ چشم انسان این کار و تکرار کنیم باید چکار کنیم؟
    لطفا اگه شد جواب بدین نشدم که فدای سرتان?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا