1397-11-30
دانستنی‌های سلامتی

عوارض پرازول ها ، استفاده از پرازول ها ارتباط مستقیم با سرطان معده دارد!

سرطان معده از عوارض پرازول ها

طی مطالعاتی که همین چند ماه پیش در رابطه با عوارض پرازول ها انجام شد محققان دریافتند خوردن این داروی به ظاهر بی‌خطر ارتباط مستقیمی با ابتلا به سرطان معده دارد.

طی مطالعاتی که همین چند ماه پیش در رابطه با عوارض پرازول ها انجام شد محققان دریافتند خوردن این داروی به ظاهر بی‌خطر ارتباط مستقیمی با ابتلا به سرطان معده دارد. داروهای مهار کننده پمپ پروتون( پرازول ها)، در درمان زخم های معده و دوازدهه، رفلاکس معده به مری و رفع سوزش سر دل و همینطور کاهش ریسک زخم دوازدهه ناشی از هلیکوباکتر کاربرد فراوانی دارد. در نت نوشت امروز از مضرات مصرف بی‌رویه و خودسرانه و عوارض پرازول ها مطلع شوید.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی هلیکوباکترپیلوری و هر آنچه درباره این باکتری باید بدانید

عوارض پرازول ها

تحقیقات دانشگاه لندن و دانشگاه های هنگ کنگ بر روی عوارض پرازول ها نشان داد این گروه داروها باعث ترشح هورمون گاسترین Gastrin می‌شود که محرک رشد سلول های سرطانی معده است. سالانه میلیون قوطی و برگه های قرص امپرازول Omeprazole و لانزوپرازول Lansoprazole یا داروهای مشابه برای کنترل اسید معده یا بیماری رفلاکس تجویز می‌شود. بسیاری از مردم حتی بدون نسخه پزشک آن را از داروخانه خریداری و مصرف می‌کنند. ولی این دارو نباید به مدت طولانی استفاده شود. چرا که تحقیقات اخیر نشان داده است افرادی که طولانی مدت از این گروه دارویی استفاده می‌کنند دچار مشکلات کلیوی، حملات قلبی، زوال عقل و سرطان معده می‌شوند. در این تحقیق ۰۰۰ر۶۳ نفر مورد بررسی قرار گرفتند. این افراد تحت درمان آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت باکتریایی اچ پایلوری H.Pylori قرار داشتند. هدف محققان بررسی ارتباط بین این میکرب و بروز سرطان معده بود. بیماران هفت سال بود که از انواع متفاوتی از داروهای رفلاکس معده استفاده می‌کردند.

محققان در تحقیق منتشر شده خود درباره عوارض پرازول ها این طور نوشته‌اند: “داروهای مهار کننده پمپ پروتون معروف به PPI خطر ابتلا به سرطان دستگاه گوارش را افزایش می‌دهد. تحقیقاتی که بر روی بیمارانی با سابقه استفاده ۷ ساله از انواع پرازول ها انجام شد در بیشتر آن ها سرطان معده مشاهده گردید.” این محققان به پزشکان توصیه می‌کنند قبل از تجویز دارو حتما سابقه بیمار را در مورد مدت زمان استفاده از پرازول ها بررسی نمایند و به بیمار دستور دهند پس از تمام شدن دارو مجددا به پزشک مراجعه کند.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی ورم معده و کاهش علائم گاستریت

مصرف خودسرانه دارو ممنوع

این دارو معمولا در موارد بیماری شدید روزی ۲ بار باید مصرف شود. ولی در این تحقیق به افراد توصیه شده است حتما سابقه استفاده از انواع داروهای پرازول ها را به اطلاع پزشک خود برسانند و از مصرف خودسرانه دارو خودداری کنند. محققان متوجه شده اند از هر ۱۰ هزار نفر که داروهای مربوط به رفلاکس معده را استفاده می‌کنند ۸ نفر به سرطان معده مبتلا می‌شوند که این تعداد ۴ برابر بیشتر از کسانی است که این نوع دارو را مصرف نمی‌کنند.

اگر به هر دلیلی از پرازول ها استفاده می‌کنید حتما تحت نظر پزشک میزان و مدت استفاده از آن را کنترل نمایید تا عوارض پرازول ها گریبانگیرتان نشود. سعی کنید به تدریج با استفاده از درمان های گیاهی و طبیعی و پرهیز مناسب غذایی استفاده از داروهای شیمیایی را قطع یا مدت استفاده از آن ها را کوتاه و محدود به تجویز پزشک نمایید.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی رفلاکس معده

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا