1398-02-03
روانشناسی و موفقیت

به این دلیل زنان بخشنده‌ تر و مهربان‌ تر از مردان هستند! ارتباط میان جنسیت و بخشندگی

ارتباط میان جنسیت و بخشندگی

تاکنون به ارتباط میان جنسیت و بخشندگی فکر کرده‌اید؟ دانشمندان با وجود تحقیقات متعدد در مورد مغز و نحوه عملکرد آن به تازگی متوجه شده‌اند بین مواد شیمیایی مغز، جنسیت و رفتارهای اجتماعی مثل بخشندگی ارتباط مستقیمی وجود دارد. چیزهایی که پیش از این در مورد سلامت مغز و عملکردهای بهتر آن نمی‌دانستیم.

تاکنون به ارتباط میان جنسیت و بخشندگی فکر کرده‌اید؟ دانشمندان با وجود تحقیقات متعدد در مورد مغز و نحوه عملکرد آن به تازگی متوجه شده‌اند بین مواد شیمیایی مغز، جنسیت و رفتارهای اجتماعی مثل بخشندگی ارتباط مستقیمی وجود دارد. چیزهایی که پیش از این در مورد سلامت مغز و عملکردهای بهتر آن نمی‌دانستیم. دوپامین پیام‌رسان عصبی مغز است که تاثیر مستقیمی بر کنترل مراکز پاداش و لذت در مغز دارد. این سیگنال عصبی همچنین تحرک و واکنش‌های عاطفی را نظم می‌دهد، و ما را قادر می‌سازد تا مهربان تر شویم، از خود گذشتگی کنیم، خودخواه نباشیم یا همه ما را به عنوان آدم دست و دل باز یا بخشنده ای بشناسند. دانشمندان تاکنون می دانستند کارکردهای مغز در زنان و مردان با هم تفاوت دارد ولی این که چرا زنان رفتار نوع دوستانه‌تری نسبت به مردان دارند نت‌نوشت پاسخ می دهد.

بیشتر بخوانید: ویژگی های زنان جذاب از نظر مردان چیست؟

بیشتر بخوانید: ارتباط سایز پستان و هوش خانمها بسیار عجیب است !

ارتباط میان جنسیت و بخشندگی

رفتارهای متفاوت مردان و زنان

فیلیپ توبلر Philippe Tobler مسوول تحقیقات می گوید: ” به طور کلی زن‌ها ارتباط بهتری با جمع برقرار می‌کنند در صورتی که مردان به رفتارهای خودخواهانه  گرایش بیشتری دارند.”

دانشگاه زوریخ که تحقیقات در آن انجام گرفت یک نتیجه را مشخص کرد : “پیام ها یا کدگذاری های دوپامین عامل اصلی این تغییر نگرش و رفتار در هر دو جنس است.”

فیلیپ توبلر اعتقاد دارد احساسی که داریم و نوع ارزش گذاری رفتارهای اجتماعی، در بخش‌هایی از مغز تغییراتی را بوجود می آورد.

این آزمایش که با حضور ۵۶ داوطلب مرد و زن سالم انجام گرفت هدف آن مشخص کردن چگونگی نقش دوپامین در تاثیرگذاری تصمیم‌گیری در مردان و زنان بود. پس از مصرف نوعی دارونما Placebo هنگام تصمیم گیری زنان کمتر از مردان خودخواهانه رفتار می کردند و پول خود را با بقیه تقسیم می کردند. این دارونما عملکرد دوپامین را بیشتر و رفتاری را که فرد داشت تشدید می‌کرد. بعد باهدف به هم ریختگی دوپامین داروی آمی سولپراید Amisulpride به شرکت کنندگان داده شد. این دارو که برای درمان شیزوفرنی از آن استفاده می شود باعث شد این بار زنان خودخواهانه‌تر از مردان تصمیم گیری کنند. این آزمایش نشان داد اگر در نحوه عملکرد دوپامین تغییراتی داده شود رفتار فرد هم تغییر می‌کند.

بیشتر بخوانید: ویژگی های زنان قدرتمند و لیست رفتارهای متفاوتی که زنان موفق انجام می دهند!

بیشتر بخوانید: تفاوت نگاه مردان و زنان : وقتی زنان و مردان به یک چیز نگاه می کنند دو چیز متفاوت می بینند!

تاثیر دوپامین بر رفتار اجتماعی

محققان مغز ۹ مرد و ۸ زن را هنگام تصمیم گیری از طریق دستگاه ام آر آی MRI بررسی کردند و مشخص شد در زنان بخش جسم مخطط Striatum مغز هنگام تصمیم‌گیری برای یک رفتار اجتماعی مثبت فعال‌تر عمل می کند.

دکتر آنه مورفی Anne Z. Murphy پروفسور دانشگاه جورجیا با انجام تحقیقات بیشتر اکنون با قطعیت می گوید: ” زنان رفتار مهربانانه تر و مردان رفتار خودخواهانه تری دارند. با تغییر در سیگنال‌ها یا پیام های دوپامین می توان کاری کرد که زنان کمی خودخواه و مردان کمتر خودخواه باشند. ” این یافته جدید مهم از نظر آنه مورفی ممکن است کمک کند تا جهان جای بهتری برای زندگی کردن شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر موسیقی بر زنان در انتخاب همسر شگفت انگیز است !

بیشتر بخوانید: زنان در سی سالگی می توانند بهترین دوران زندگی شان را تجربه کنند، به این دلایل

منابع:
CNN
Nature
NCBI

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا