1398-01-04
دانستنی‌های سلامتی

رابطه دیابت و آلزایمر : آلزایمر همان دیابت نوع ۳ است!

یکی از این عجایب سال های اخیر کشف رابطه دیابت و آلزایمر است. در حقیقت دانشمندان می گویند آلزایمر همان دیابت نوع ۳ است. امروز در نت نوشت تحقیقات سال های اخیر در مورد رابطه دیابت و آلزایمر و چاقی را بررسی می کنیم.

یکی از این عجایب سال های اخیر کشف رابطه دیابت و آلزایمر است. در حقیقت دانشمندان می گویند آلزایمر همان دیابت نوع ۳ است. امروز در نت نوشت  تحقیقات سال های اخیر در مورد رابطه دیابت و آلزایمر و چاقی را بررسی می کنیم.

بیشتر بخوانید: از بین رفتن سلول های مغز با ۷ غذای رایج

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی نوروپاتی دیابتی (اختلالات عصبی ناشی از دیابت)

رابطه دیابت و آلزایمر و چاقی

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد طی سی سال اخیر چاقی دو برابر شده است. بارها شنیده ایم اضافه وزن عامل بیماری هایی مثل سرطان، بیماری های قلبی، سکته مغزی و دیابت است. طی دهه اخیر تعداد مردان دیابتی حدود ۹ درصد و زنان دیابتی حدود ۸ درصد افزایش داشته است. در عین حال شاهد ابتلای بیشتر افراد دور و برمان به آلزایمر هم هستیم.

بیشتر بخوانید: ارتباط کم خوابی و آلزایمر

بیشتر بخوانید: ۱۰ مورد از عوارض دیابت و بیماری های ناشی از دیابت که همه باید از آنها آگاه باشند!

رابطه دیابت و آلزایمر چیست؟ آیا آلزایمر دیابت نوع ۳ است؟

طی بررسی که توسط دو پزشک به نام های جک آر واندز (Jack R. Wands) و سوزانه ام دلامونته (Suzanne M. Delamonte) درباره رابطه دیابت و آلزایمر انجام گرفت مشخص شد در بیشتر افراد چاق خطر ابتلا به دیابت و آلزایمر بیشتر است. نتیجه بررسی ها آن قدر مهم بود که تیم های پزشکی دیگری این نتیجه گیری را بررسی کردند. مشخص شد:

  • افراد مبتلا به آلزایمر نسبت به انسولین مقاومت نشان می دهند
  • در بیماران آلزایمری و دیابتی پروتئین های مشابهی مثل آمیلوئید (Amyloid) در مغز و پانکراس دیده می شود
  • افرادی که در میانسالی چاق هستند سه برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر و دیابت قرار می گیرند

تمام این بررسی ها موجب شد تا دانشمندان بدن بیمارانی را که بر اثر آلزایمر پیشرفته فوت کرده بودند کالبدشکافی کنند. در مغز آن ها بدون آن که هیچ کدام به دیابت ۱ یا ۲ مبتلا باشند، فاکتور مشابه انسولین وجود داشت. همین باعث شد تا دانشمندان به این نتیجه برسند که آلزایمر در واقع نوعی دیابت است و آن را دیابت نوع ۳ نام نهادند. خبر وحشتناک تر این بود که بیماران دیابتی به شدت در معرض خطر ابتلا به آلزایمر هستند.

بیشتر بخوانید: ویتامین تقویت مغز و حافظه

بیشتر بخوانید: درمان گیاهی قند خون پایین با ۱۰ ماده غذایی فوق العاده مفید

چرا دیابت باعث ابتلا به آلزایمر می شود؟

رابطه دیابت و آلزایمر

رابطه دیابت و آلزایمر

در سال ۲۰۱۴ مطالعات گسترده ای در زمینه رابطه دیابت و آلزایمر انجام گرفت. ۴۳۳ر۷۱ بیمار که تازه دیابت در آن ها تشخیص داده شده بود با ۳۱۱ر۷۱ بیمار بدون دیابت طی آزمایشی تحقیقی بررسی شدند. نتیجه این بررسی با آزمایشی که پیشتر توسط محققان طی سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ انجام شده بود مقایسه شد.

نتیجه به دست آمده این بود: بیماران مبتلا به دیابت ۱۰ درصد بیشتر از بیماران غیر دیابتی درمعرض ابتلا به آلزایمر هستند. نتیجه حیرت انگیز دیگری که از این آزمایش ها به دست آمد این بود که داروهای تجویزی معمول برای درمان دیابت ۱ و ۲ خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش نمی دهد.

بیشتر بخوانید: راه های پیشگیری از آلزایمر و زوال عقل

بیشتر بخوانید:بهترین زمان خوردن برنج و نان برای عدم افزایش وزن و کنترل دیابت چه موقعی است؟

چرا درمان های معمولی دیابت را درمان نمی کند و بازهم خطر ابتلا به آلزایمر وجود دارد؟

علاوه بر نحوه زندگی و فعالیت بدنی دو روش درمانی بیماری قند یعنی تزریق انسولین و دارو های هایپوگلیسمیک (Hypoglycemic) و میزان مصرف دارو بررسی شد. نتیجه این بود: داروهای معمول فعلی که برای کنترل دیابت مورد استفاده قرار می گیرد شانس ابتلا به آلزایمر را بیشتر می کند. ولی چه گونه؟

با مصرف تزریق انسولین بدن کم کم به میزان آن مقاومت نشان می دهد. یعنی بیمار با سطح دوز قبلی نمی تواند قند خون را کنترل کند و باید انسولین بیشتری تزریق کند.

در بیمارانی که از داروهای پلی گلیسمیک مثل متافورمین استفاده می کنند خطر ابتلا به آلزایمر افزایش می یابد.

بله حقایق نگران کننده ای است. ولی با چند راهکار طبیعی می توانید هم از دیابت و و هم آلزایمر جلوگیری کنید و اگر به دیابت مبتلا هستید نگذارید بدتر شود. و یادتان باشد نباید چاق باشید.

بیشتر بخوانید: تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر با نوشیدنی های طبیعی

درمان دیابت نوع ۲

اگر مبتلا به دیابت نوع ۲ هستید درمان گرهای طب گیاهی معتقدند شما با تغییر سبک زندگی و تغذیه می توانید آن را درمان کنید. البته داروهای تان را بخورید. ولی به نکاتی که در این مقاله می آید عمل کنید. از آن جا که باید هر چند وقت یک بار قند خون خود را چک کنید متوجه می شوید که دیابت شما در حال درمان است.

بیشتر بخوانید: با مصرف میوه های مخصوص دیابتی ها ، دیابت را شکست دهید!

رژیم مدیترانه ای

همه کسانی که از این رژیم استفاده می کنند تقریبا به آلزایمر دچار نمی شوند. رژیم مدیترانه ای که پیش از این در نت نوشت معرفی شد با توصیه فعالیت بدنی روزانه به ترتیب سرشار از میوه و سبزی، دانه های روغنی ، گیاهان دارویی به عنوان ادویه و چاشنی، حبوبات ، غلات و ماهی است. به جای ماهی می توانید از گوشت سفید پرندگان هم استفاده کنید. شیرینی و گوشت قرمز را فقط ماهی یک بار استفاده کنید.

رژیم کتوژنیک (Ketogenic) به اختصار کتو

این رژیم متکی بر تغییر منبع انرژی بدن است. در این رژیم کربوهیدرات بسیار کم مصرف می شود یا حذف می شود. در نتیجه بدن برای انرژی به سراغ منابع دیگر یعنی چربی های ذخیره شده ناشی از مصرف کربوهیدرات ها می رود. هم اکنون رژیم کنو یکی از راه های درمانی آلزایمر محسوب می شود.

پس اگر یکی از نزدیکان شما آلزایمر داشته بهتر است از رژیم غذایی مدیترانه ای یا رژیم کنو استفاده کنید تا به آلزایمر دچار نشوید.

بیشتر بخوانید: علائم بالا بودن قند خون و نشانه های تشخیص دیابت را بشناسیم

روغن نارگیل

دانشمندان متوجه شده اند روغن نارگیل می تواند بیماری آلزایمر را برعکس کند. به دلیل چربی های اشباع شده ای که این روغن دارد مدتی با بی مهری کنار گذاشته شد. ولی اخیرا با بررسی هایی که روی این روغن گیاه انجام شده معلوم شد روغن نارگیل نه تنها عامل بیماری های قلبی و چاقی نیست، بلکه برای سلول های مغز هم خیلی مفید است و در واقع یک داروی گیاهی برای جلوگیری از ابتلا به آلزایمر است. دلیل آن هم توسط دانشمندان روشن شد. از آن جا که ماده اصلی بین قسمت های مختلف مغز از کلسترول تشکیل شده، روغن نارگیل علاوه بر حفظ این ساختار انرژی لازم را هم برای مغز تامین می کند و هوس خوردن شیرینی نمی کنید.

بیشتر بخوانید: درمان طبیعی دیابت با مصرف مواد غذایی کاملا طبیعی

جینکگوبیلوبا (Ginkgo Biloba)

این گیاه نیز برای افرادی که از آلزایمر رنج می برند تاثیر خوبی داشته است. در عین حال برای جلوگیری از ابتلا به آلزایمر یک داروی گیاهی خوب محسوب می شود.

روغن ماهی

اسیدهای چرب مفید بخصوص روغن ماهی مانع از ضعف حافظه و کند شدن واکنش های مغز می شود. آنتی اکسیدان های موجود در این روغن برای جلوگیری از بیماری های قلبی و سرطان خیلی موثر عمل می کند.

بیشتر بخوانید: نکات طلایی دیابت و عادت های خوبی که کنترل دیابت را برای شما ممکن خواهد کرد!

شربت آب لیمو

پیش از این گفتیم که خوردن آب لیموترش تازه همراه با یک لیوان آب ( اگر شیرین آن را دوست دارید با عسل و نه شکر) به منظور جلوگیری از سرماخوردگی، تقویت سیستم ایمنی بدن و از بین بردن سلول های سرطانی مفید است. مطالعات سال ۲۰۰۳ نشان داد در بیماران مبتلا به آلزایمر خفیف و متوسط بالم لیمو یا همان شربت آب لیموی خودمان از بی قراری و تحریک پذیری بیمار جلوگیری می کند.

بیشتر بخوانید: رژیم دیابتی ها برای مبارزه با دیابت : با این رژیم دیابت را به زانو درآورید

جنسینگ قرمز

این ریشه گیاهی از نوع قرمز رنگش که از کره می آید بر عملکردهای شناختی مغز تاثیر خوبی دارد و در واقع یک داروی پیشگیری قطعی از  آلزایمر محسوب می شود.

تقریبا هر یک دقیقه یک نفر به بیماری آلزایمر مبتلا می شود. زنگی که به صدا در آمده است و می رود که صدای آن روز به روز بلندتر هم بشود. ولی شما می توانید با تغییر در رژیم غذایی و سبک زندگی تان و استفاده از گیاهان و درمان های طبیعی جلوی آن را بگیرید.

بیشتر بخوانید: مضرات قرص استاتین : با مصرف این دارو دیابت، سرطان و اختلال حافظه پیدا خواهید کرد!

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا