1398-01-05
دانستنی‌های سلامتی

بیماری های ناشی از استرس را بشناسید!

بیماری های ناشی از استرس

بیماری های ناشی از استرس یکی دو تا نیستند. در حقیقت می توان گفت ریشه بیشتر بیماری های امروزی استرس بیش از حد در بدن است. بدن انسان یک سیستم فوق العاده شگفت انگیز و پیچیده است که به تمام تغییرات درونی و بیرونی واکنش نشان می دهد.

بیماری های ناشی از استرس یکی دو تا نیستند. در حقیقت می توان گفت ریشه بیشتر بیماری های امروزی استرس بیش از حد در بدن است. بدن انسان یک سیستم فوق العاده شگفت انگیز و پیچیده است که به تمام تغییرات درونی و بیرونی واکنش نشان می دهد. روانشناسان معتقدند که ناراحتی و درد ها سیگنال هایی از بدن هستند که نشان دهنده اضطراب می باشند. دردهای مزمن مخصوصا زمانی که نشانی از آسیب فیزیکی وجود ندارد نشانه ای از وجود استرس بیش از حد و مشکلات عاطفی می‌باشد. ترس های مخفی و مشکلات حل نشده از عوامل بروز استرس هستند. در نت‌نوشت چند بیماری را به شما معرفی خواهیم کرد که علتش فقط و فقط استرس بیش از حد است!

بیشتر بخوانید: راه های درمان استرس مزمن

بیماری های ناشی از استرس بیش از حد

سردرد

بیماری های ناشی از استرس

بیماری های ناشی از استرس

یکی از بیماری های ناشی از استرس سردرد است. بیشتر سردردها ناشی از استرس بیش از حد هستند. ترس از شکست احتمالی، بی قراری و چیزهای بسیار ناچیز می توانند باعث ایجاد تنش در بدن و بروز سردرد شوند. همواره زمانی را در روز برای استراحت و ریلکس کردن به خودتان اختصاص دهید و بابت این مساله اصلا احساس گناه نکنید. این سکوت و آرامش بهره وری و کارایی شما را بالا برده و همچنین استرس و تنش را از شما دور خواهد کرد. از همه مهم تر این است که دیگر از سردرد رنج نمی برید!

بیشتر بخوانید: مزایای خاطره نویسی برای کاهش استرس

گردن درد

درد گردن معمولا نشانه ای از تحمل بار تنفر از دیگران و یا عدم رضایت از خود است. اگر نتوانیم خود و یا دیگران را ببخشیم گردن مان متحمل درد و آسیب خواهد شد! بخشیدن را یاد بگیرید و خود و دیگران را ببخشید. در اغلب موارد دیگران نمی خواهند به شما صدمه بزنند. نیازی نیست که همه انتظاراتتان را از خودتان برآورده کنید.

همه چیز را آسان بگیرید و بیشتر در مورد چیزهایی که دوست دارید فکر کنید!

درد شانه

باور نمی کنید یکی از بیماری های ناشی از استرس گردن درد است. این درد به علت فشار عاطفی و فشار ثابت ایجاد می شود. اگر فرد دیگری فشار عاطفی زیادی به شما وارد کند و یا ممکن است که خودتان نتوانید تصمیم درستی بگیرید و بابت این مساله تحت فشار باشید شانه هایتان درد می گیرند. برای رهایی از این مساله با یک دوست و یا مشاور صحبت کنید. سعی نکنید که همه مشکلات را خودتان به تنهایی حل کنید.

گاهی یک مشکل بسیار بزرگ می تواند با یک مشورت ساده کاملا حل شود!

بیشتر بخوانید: مواد غذایی برای درمان استرس و خستگی روزانه

درد قسمت فوقانی کمر

بیماری های ناشی از استرس

بیماری های ناشی از استرس

گاهی عدم حمایت عاطفی و اطرافیان دور و بر باعث می شوند تا فرد دچار درد بالای کمر شود. این افراد احساس می کنند که کسی آن ها را دوست ندارد و مورد حمایت اطرافیان نیستند!

به دیگران ابراز محبت کنید و با افراد زیادی در ارتباط باشید. با دوستانتان قرار گذاشته و با افراد مختلف دوست شوید. از انزوا خارج شوید!

بیشتر بخوانید: مواد غذایی آرامبخش

کمر درد

کمر درد استرس

حتی کوچکترین نگرانی های مالی می‌تواند باعث ایجاد کمردرد شود. کمردرد یکی از نشانه‌های استرس بیش از حد است.

حتی اگر فکر می کنید که زیاد نگرانی مالی ندارید اما ممکن است که عقده های پنهانی برای داشتن یک زندگی ایده آل و ثروتمندانه در شما وجود داشته باشد و یا از طرف اطرافیان تحت فشار مالی باشید. شاید این جمله کلیشه ای باشد اما حقیقت محض است: پول شادی نمی آورد!

شاد باشید و به مسائل مالی بیش از حد فکر نکنید. بهترین چیز داشتن احساس آزادی و رهایی است.

کارهایی که دوست دارید را انجام دهید و خواهید دید که چه اتفاقی برای زندگی تان می افتد!

بیشتر بخوانید: ورزش برای کمردرد

درد آرنج

درد آرنج معمولا نشان دهنده عدم انعطاف پذیری و سازش کاری است. اگر آرنج شما درد می کند احتمالا در برابر اتفاقات زندگی به شدت مقاومت می کنید و یا در ناخود آگاه تان ترس از وقوع اتفاقات جدید دارید. اما باید بدانید که همه اتفاقات زندگی در کنترل ما نیستند و زندگی در حد تصور شما مشکل و پیچیده نیست و فقط نگاه شما به زندگی اینگونه است.

وقت خود را صرف مبارزه با چیزهایی که در توان تان نیست، نکنید!

بیشتر بخوانید: چرا استرس داریم و احساس نگرانی می‌کنیم؟ بیایید فارغ باشیم!

دست درد

دست درد استرس

اگر دست شما درد می کند می تواند نشانه این باشد که باید با یک دوست خوب هم صحبت شوید. شما نیاز دارید که با یک دوست صمیمی و خوب صحبت کنید و با او به سفر بروید. وقت آن است که از پوسته خود بیرون بیایید! با افراد جدید آشنا شوید. به کنسرت و جشن ها بروید و در اجتماع باشید.

شاید خیلی از افراد غریبه بتوانند دوستان بسیار خوبی برای شما باشند!

بیشتر بخوانید: محققان می گویند علت استرس مادران همسران هستند نه کودکان!

درد لگن و ران

درد لگن استرس

یکی از بیماری های ناشی از استرس احساس درد در لگن است. ترس از وقوع اتفاقات و تصمیم های جدید و علاقه به داشتن زندگی قابل پیش بینی موجب ایجاد درد در ناحیه لگن و ران می شود.

باید بدانید که زندگی یعنی حرکت و تغییر! و قرار نیست که همه اتفاقات مطابق میل ما باشند.

بیشتر بخوانید: عادت های استرس زا را بشناسید و از آن ها دوری کنید

زانو درد

بیماری های ناشی از استرس

بیماری های ناشی از استرس

اگر زانویتان زیاد درد می کند احتمالا شما جز افرادی هستید که زیاد به خودتان فکر می کنید و توجهی به دیگران ندارید. اینگونه افراد به خودشان بیش از اندازه اهمیت می دهند و طوری رفتار می کنند که انگار تنها انسان روی زمین هستند!

به جهان اطرافتان خوب بنگرید و خواهید دید که خیلی های دیگر در کنارتان زندگی می کنند. به اطرافیانتان در کارها کمک کنید و زمانی را صرف انجام امور داوطلبانه کنید.

بیشتر بخوانید: درمان اضطراب کودک : چگونه می‌توانیم استرس و اضطراب کودک را برطرف کنیم؟

درد ساق پا

این درد نشانه تنش های عاطفی است. حسادت های دیوانه وار و بی مورد، انحصار طلبی و نگرانی های بی مورد در یک رابطه می تواند علت درد ساق پا باشد. باید بدانید که نباید شریک زندگی تان را کنترل کنید و زمان آن فرا رسیده که افکار آزار دهنده و حسادت های بیجا را کنار بگذارید.

درد مچ پا

درد این ناحیه بیانگر این است که خودتان را فراموش کرده اید و بیش از اندازه به کار فکر می کنید و استرس بیش از حد دارید. این درد به این معنی است که از زندگی لذت نمی برید و به حد کافی به رویاهایتان فکر نمی کنید و همیشه آن ها را به زمان دیگری موکول می کنید.

زمانی را بدون فکر کردن به کار بگذرانید. به رویاهایتان بپردازید و یک سفر عالی را برای خودتان برنامه ریزی کنید.

درد پا

زمانی که به زندگی بی تفاوت می شوید و هیچ احساسی به آن ندارید پاهایتان درد می گیرند. در این حالت شما زندگی تان را یک شکست بزرگ می دانید و هیچ انگیزه ای برای حرکت رو به جلو ندارید!

فراموشی

طبق تحقیقات انجام شده، استرس مزمن باعث می شود که مغز با سرعت زیاد شروع به تولید ماده ای به نام گلوکوکورتیکوئید کند. این ترکیبات در مغز، هیپوکامپ را که مسئول  تشکیل خاطرات جدید است، از پای در می آورند.

اختلالات سیستم گوارش

تحقیقات انجام شده حاکی از آن است، که استرس مزمن می تواند به راحتی هر بخشی از سیستم گوارش را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال می توان به اسپاسم مری، افزایش اسید معده و مشکلات سوء هاضمه، اختلال در فرآیند هضم و ایجاد حالت های تهوع، و اختلالات روده بزرگ مانند اسهال یا یبوست اشاره کرد.

تغییرات بی علت وزن

برخی افراد در مقابل استرس، کاهش وزن و برخی دیگر افزایش وزن را تجربه می کنند.

و این مسئله به این دلیل است که در زمان استرس، سطح آدرنالین و کورتیزول در بدن افزایش می یابد، که این هر دو اشتها را تحت تاثیر قرار می دهند.

بیمار شدن های مکرر

بعضی افراد اعلام می کنند که بسیار آسان و سریع بیمار می شوند که این ضعف در سیستم ایمنی می تواند با استرس های فرد در ارتباط باشد. استرس سطح بالایی از سیتوکین (ترکیبات التهابی) را ایجاد می کند که محققان آن را با تعدادی از اختلالات خود ایمنی مرتبط می دانند. استرس مزمن همچنین در ارتباط برقرار کردن پروتئین ها با سلول های ایمنی اختلال ایجاد کرده و مانع از این می شود که بدن بتواند واکنش مناسبی در مقابل ویروس ها نشان دهد.

ریزش مو

یکی از بیماری های ناشی از استرس ریزش مو است. به طور معمول مو رشد می کند، سپس مرحله رشد متوقف شده، و پس از آن می افتد. استرس های مزمن در این روند طبیعی اختلال ایجاد کرده و زمان مرحله رشد را کاهش داده و سریعا وارد مرحله افتادن مو می شوند. همیشه یک تاخیر ۳ ماهه بین زمان تنش و ریزش مو وجود دارد.

بنابر این اگر دچار مشکل ریزش مو شدید، به زمانی حدود ۳ ماه قبل فکر کنید، که آیا در آن زمان دچار استرس بوده اید یا خیر ؟؟

بیشتر بخوانید: روغن رزماری برای ریزش مو 

مشکلات پوستی

استرس مزمن می تواند مشکلات از پیش وجود داشته پوست، از قبیل اگزما، پسوریازیس را بدتر کند و باعث تغییرات شیمیایی در بدن می شود که پوست را حساس تر می کند. در زمان  تنش های عصبی تعداد آکنه بیشتری روی پوست دیده می شود و این به دلیل افزایش میزان چربی پوست در زمان استرس است.

هنگامی که ساعت خود را بیدار شدن در صبح کوک می کنید و با شنیدن صدای زنگ ساعت به سرعت آماده می شوید، هیچ جایی برای آرامش و لذت بردن از خوردن صبحانه باقی نمی گذارید و با عجله از خانه بیرون می روید؛ در این هنگام است که مغز شما با زمان، کارهایی که باید انجام بدهید، مسئولیت ها و … مسابقه می دهد.

این استرس ها بارها و بارها از طریق تحقیقات و مطالعات گوناگون نابود کننده و دارای عوارض جانبی بسیار ثابت شده اند.

استرس بدن شما را به مرور زمان نابود می کند.

مهمترین علت میگرن استرس است!

افرادی که درد های میگرن را تجربه کرده اند می دانند که اگر این درد همراه با فشار و ضربان، احساس خفگی و سرگیجه سراغ آدم بیاید، مرگ بسیار زیبا جلوه می کند! سردرد های میگرنی معمولا از گوشه های پیشانی آغاز می شود و کم کم در تمام مغز گسترش پیدا می کند. بنابراین فرد تمایل دارد تا در اتاقی تاریک بخوابد و برای فرار از درد به هر دارویی چنگ می زند! اما افرادی که میگرن دارند باید بدانند که میگرن و استرس خواهر و برادر یکدیگرند! وقتی شما استرس دارید عضلاتتان منقبض و در حالت آماده باش دائمی به سر می برند. آن ها همواره مضطرب و تحت فشار هستند و همین تنش باعث بروز سردردهای میگرنی می شود. استرس القا کننده اکثر سردرد هایی است که تجربه می کنیم! بنابراین برای رهایی از چنین دردهای آزار دهنده ای تا جایی که می توانید یک سبک زندگی بی استرس را انتخاب کنید!

ضعف اعصاب و عدم تمرکز

خواب صحیح و به اندازه تضمین کننده سیستم اعصاب شما است و باعث می شود بدن سالم و فعال باقی بماند و ارگان های بدن به خوبی فعالیت کنند. یکی از بیماری های ناشی از استرس این است که افرادی که دائما تحت استرس هستند به بیماری بی خوابی مبتلا می شوند. در این حالت فرد روزانه حداقل میزان خواب را دارد و شاید بیشتر از ۱ الی ۲ ساعت در روز را نخوابد. این بی خوابی در نهایت منجر به اختلال در سیستم عصبی و عدم تمرکز فرد می شود. به همین دلیل فرد را پرخاشگر و عصبی تر کرده و در محیط کار و خانه به همین علت تنش و استرس ها مضاعف می شود. تمامی این مسائل در نهایت به بیماری فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی، مشکلات تنفسی و بسیاری از مشکلات جدی دیگر منتهی می شود. بنابراین اگر می خواهید خواب سالم داشته باشید قبل از استفاده از هر گونه داروی آرامبخشی، ابتدا روند زندگی خود را اصلاح کنید.

نتیجه…

کاهش استرس

خودتان را دوست داشته باشید، در عین حال زیاد به خودتان فکر نکنید!

به اطرافیان توجه کنید ولی کینه ای از آن ها به دل نگیرید!

لبخند بزنید و برای داشتن روح و جسمی سالم تلاش کنید!

۴ دیدگاه

4 دیدگاه

 1. آرزو نبی‌زاده

  آرزو نبی‌زاده

  7 بهمن 1396 at 14:12

  1+

  عالی بود

  • زهره خانی

   زهره خانی

   10 بهمن 1396 at 19:59

   1+

   ممنونم از لطف شما

 2. اتابک

  7 بهمن 1396 at 22:12

  1+

  سلام و سپاس از مطالب مفید شما
  هرچه بلا هست از همین اضطراب و استرس هست

  • زهره خانی

   زهره خانی

   10 بهمن 1396 at 19:59

   1+

   ممنون از شما همراه عزیز نت نوشت
   بله متاسفانه ریشه بسیاری از بیماری ها استرس است!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا