سینمای جهان

استیون اسپیلبرگ کارگردانی برای تمام فصول!

استیون اسپیلبرگ Steven Spielberg کارگردان، تهیه کننده بزرگ سینمای جهان که تاکنون برنده سه جایزه اسکار شده است. استیون آلن اسپیلبرگ که بین دوستداران سینما و فیلمهای جذاب طرفداران خاص خودش را دارد موضوع امروز نت نوشت است.

استیون اسپیلبرگ

Steven Spielberg از موفق ترین کارگردانها به شمار می‌رود و البته اینکه او یک سبک خاص را پیش نگرفت. او ابتدا فیلمهای اکشن می‌ساخت اما کم کم در کارنامه‌اش مضامین جنگی، هولوکاست، تروریسم و حتی تخیلی نیز دیده شد. استیون اسپیلبرگ به عنوان یک شخص با نفوذ در صنعت سینما شناخته شده است.

این کارگردان ۷۱ ساله پدرش پیانیست و مادرش صاحب یک رستوران بود، در نوجوانی فیلم سازی را با فیلمهای هشت میلی متری شروع کرد و اکنون از بزرگان سینمای جهان به شمار می‌رود.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] فیلم The Post ساخته‌ی استیون اسپیلبرگ؛ رسوایی بزرگ

هوش مصنوعی A.I. Artificial Intelligence

هوش مصنوعی A.I. Artificial Intelligence
هوش مصنوعی A.I. Artificial Intelligence

از فیلمهای ابتدایی استیون اسپیلبرگ ای.آی. هوش مصنوعی بود که در رده فیلمهای علمی- تخیلی جای می‌گیرد. این فیلم از آخرین کارهای ناتمام استنلی کوبریک بود که با فوتش به دست اسپیلبرگ سپرده شد. هوش مصنوعی مضمونی بسیار فلسفی داشته و اقتباسی آزاد از داستان پینوکیو دارد.

ویلیام هرت، هالی جوئل آزمنت، جودلا و فرانسیس اوکانر در آن نقش آفرینی داشته اند. فیلم هوش مصنوعی چندین جایزه از جمله دو جایزه اسکار در رشته بهترین جلوه‌های ویژه را از آن خود کرده است.

ترمینال The Terminal

ترمینال The Terminal با بازی به یادماندنی تام هنکس
ترمینال The Terminal با بازی به یادماندنی تام هنکس

فیلم درام و البته کمدی ترمینال در سال ۲۰۰۴ به روی پرده سینما رفت. تام هنکس یکی از عوامل موفقیت این فیلم است. شخصی از یک کشور خیالی که در حقیقت اصلا وجود ندارد وارد فرودگاه جان اف کندی جونز می‌شود ولی متاسفانه این فرد اجازه ورود به امریکا را پیدا نمی‌کند. از آنجایی که او از یک سرزمین خیالی آمده است راه برگشت نیز ندارد.

بیشتر بخوانید: فیلم The Terminal ترمینال از استیون اسپیلبرگ؛ «از همه جا مانده»

نجات سرباز رایان Saving Private Ryan

نجات سرباز رایان Saving Private Ryan ساخته‌ی استیون اسپیلبرگ
نجات سرباز رایان Saving Private Ryan ساخته‌ی استیون اسپیلبرگ

ژانر متفاوت بعدی اسپیلبرگ حماسی جنگی است. فیلم نجات سرباز رایان به نویسندگی رابرت رودات داستانی است که در فضای سال ۱۹۴۴ فرانسه اتفاق می‌افتد. در این کار نیز باز شاهد هنرنمایی تام هنکس در نقش کاپیتان جان اچ. میلر که ماموریت مهمی به عهده دارد هستیم.

این فیلم نامزد یازده جایزه اسکار شد و توانست در مقام بهترین کارگردانی اسکار را دریافت کند. طبق گفته خود اسپیلبرگ در سال ۱۹۹۴ که از بنای یاد بود چهار برادر کشته شده در جنگ داخلی امریکا دیدن می‌کرده است این فیلم در ذهنش شکل گرفته است.

سکانس به سکانس این فیلم با هزینه‌های بسیار سنگینی ساخته شده است و یکی از آنها به عنوان برترین سکانس تاریخ سینما شناخته شده است. بازیگران اصلی فیلم از جمله تام هنکس و ادوارد برنز مدت زیادی آموزشهای نظامی و تمرین طاقت فرسا داشته اند.

بیشتر بخوانید: نبرد نرماندی: حقایق جالبی از جنگ در ساحل اوماها

پارک ژوراسیک Jurassic Park

پارک ژوراسیک Jurassic Park
پارک ژوراسیک Jurassic Park

این فیلم حاصل رمان علمی تخیلی استیون اسپیلبرگ است که در سال ۱۹۹۳ ساخته شد. داستان بر می‌گردد به دایناسورهای بازسازی شده در یک پارک که با سهل انگاری دسته‌ای از افراد، زنده می‌شوند.

سام نیل، لورادرن، جف گلدبلوم، ساموئل جکسون، ریچارد اتنبرا در این فیلم ایفای نقش کرده اند. ادامه این فیلم با نام جهان گمشده در سال ۱۹۹۷ نیز ساخته و مورد استقبال مردم در گیشه قرار گرفت.

فهرست شیندلر Schindler’s List

فهرست شیندلر Schindler's List از آثار ماندگار استیون اسپیلبرگ
فهرست شیندلر Schindler’s List از آثار ماندگار استیون اسپیلبرگ

فهرست شیندلر بر اساس یک داستان واقعی از زندگی نامه اسکار شیندلر، صنعتگر آلمانی ساخته شده است. کتاب شیندلرز آرک برنده جایزه بوکر شده است  و استیون اسپیلبرگ بر اساس آن فیلمی ساخت. اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم و فروش ۳۲۱ میلیون دلاری از جمله برگ‌های برنده این فیلم است.

اسکار شیندلر تاجری معمولی از گروه نازی‌ها می‌باشد و با تغییرات مالی که در زندگی او به وجود می‌آید داستان دستخوش تغییرات زیبایی می‌شود. داستان شیندلر داستان تغییر دیدگاه انسان در موقعیت‌های زندگی است. در کل این فیلم در هفت رشته اسکار گرفته است.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] فیلم Schindler’s List ساخته استیون اسپیلبرگ

ای تی موجودی فرا زمینی E.T. the Extra-Terrestrial

ای تی موجودی فرا زمینی E.T. the Extra-Terrestrial
ای تی موجودی فرا زمینی E.T. the Extra-Terrestrial

این فیلم نیز از دسته فیلمهای پر فروش تاریخ سینما به شمار می‌رود. در سال ۱۹۸۲ ساخته شد و یکی از ۱۰ فیلم برتر سبک علمی- تخیلی می‌باشد. داستان فیلم مربوط به یک کودک است که با یک موجود فضایی بسیار رئوف و مهربان به نام‌ای تی آشنا می‌شود. . .

ای تی از دسته فیلمهایی است که تماشای آن  هم برای کودکان و هم بزرگسالان بسیار لذت بخش است.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] فیلم E.T. the Extra-Terrestrial ساخته‌ی استیون اسپیلبرگ؛ تو خودت قدرت مطلقی!

برخورد نزدیک از نوع سوم Close Encounters of the Third Kind

برخورد نزدیک از نوع سوم Close Encounters of the Third Kind
برخورد نزدیک از نوع سوم Close Encounters of the Third Kind

بشقاب پرنده‌ها همیشه یکی از موضوعات علمی و جذاب برای فیلم است. در این فیلم اسپیلبرگ نیز به موضوع رسیدن بشقاب پرنده‌ها به کره زمین می‌پردازد. مضمون برخورد نزدیک از نوع سوم ارتباط انسان و زندگی فرا زمینی است که به نحوی با موسیقی در آمیخته شده است.

هزینه برآوردی این فیلم نزدیک به بیست میلیون دلار در سال ۱۹۷۷ میلادی بوده است. ریچارد دریفوس، فرانسوا ترفو و ملیندا دیلن از جمله بازیگران این فیلم هستند.

غول بزرگ مهربان The BFG

غول بزرگ مهربان The BFG ساخته‌ی استیون اسپیلبرگ 2016
غول بزرگ مهربان The BFG ساخته‌ی استیون اسپیلبرگ ۲۰۱۶

آخرین و جدیدترین فیلم اسپیلبرگ نیز که در سال ۲۰۱۶ میلادی به روی پرده رفت غول بزرگ مهربان نام دارد. داستان این فیلم که پایه تخیلی دارد بر اساس داستانی از رولد دال نوشته شده است. غول بزرگی که به دنبال غذا می‌گردد با دختر بچه یتیمی که بسیار فقیر است اتفاقی آشنا می‌شود . . .

مارک رایلنس در نقش غول مهربان و روبی بار نهیل در نقش دختر بچه ایفای نقش کرده اند.

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا