1398-01-05
دانستنی‌های سلامتی

تحریک مغز برای درمان اضطراب و افسردگی ، روش درمانی جدید محققان

تحریک مغز روش جدید درمان اضطراب و افسردگی

تحریک مغز برای درمان اضطراب و افسردگی روش درمانی جدیدی است که دانشمندان یافته اند. اضطراب و افسردگی دو بیماری رایج روحی روانی هستند که به تنهایی یا همراه با دیگر مشکلات زیادی برای فرد و جامعه بوجود می‌آورند. برای جلوگیری از این دو راه حل های گوناگونی  اعم از دارو یا تحریک مغز وجود دارد.

تحریک مغز برای درمان اضطراب و افسردگی روش درمانی جدیدی است که دانشمندان یافته اند. اضطراب و افسردگی دو بیماری رایج روحی روانی هستند که به تنهایی یا همراه با دیگر مشکلات زیادی برای فرد و جامعه بوجود می‌آورند. برای جلوگیری از این دو راه حل های گوناگونی  اعم از دارو یا تحریک مغز وجود دارد. هر چند محققان تلاش می‌کنند به دلیل عوارض جانبی داروهای شیمیایی و جلوگیری از آسیب های اجتماعی راه حل های درمانی بهتری ارائه کنند.

از جمله تحقیقات اخیر یافته های محققان دانشگاه  Duke University in Durham NC کارولینای شمالی آمریکا به سرپرستی احمد حریری پروفسور دانشگاه روان شناسی و عصب شناسی این دانشگاه است که به همراه یکی از دانشجویانش به نام Matthew Scult در ماه نوامبر امسال منتشر شد. این تیم دریافتند اگر بخشی از کورتکس Cortex مغز فعال نگاه داشته شود، اضطراب و افسردگی بخصوص در افراد مستعد بوجود نمی‌آید یا بیماری در افراد مبتلا بهتر و سریع‌تر معالجه می‌شود.

هر چند تاکنون تحقیقات متعددی در خصوص تحریک مغز برای درمان بیماری های روحی صورت گرفته، ولی یافته اخیر و بسیار جدید پروفسور حریری که امروز در نت‌نوشت در اختیارتان قرار می‌گیرد، شامل بخشی از مغز است که تاکنون به آن خیلی توجه نشده بود.

تحریک مغز برای درمان اضطراب و افسردگی

در این تحقیق پروفسور حریری و گروه تحقیقش از ۱۲۰ دانشجو درخواست کردند به پرسش‌نامه ای پاسخ بدهند که سلامت روانی فعالیت های شناختی مغز را با توجه به پاسخ ها مورد تجزیه تحلیل قرار می‌داد. این بخش از مغز که DLPFC یا کورتکس خلفی جانبی مغز Dorsolateral Prefrontal Cortex نام دارد  محل فعالیت هایی است که شخص با انتخاب آگاهانه به آن توجه می‌کند. از دیگر فعالیت های این بخش از مغز حافظه و یادگیری ، احساسات و رفتارها است. طی این تحقیق از شرکت کنندگان درخواست شد مسائل ریاضی حل کنند. سپس با نشان دادن تصاویر احساسی محل ترس در بخش بادامه Amygdala تحریک شد.

سپس از شرکت کنندگان خواسته شد تا بازی  انجام دهند که بخش جسم مخطط شکمی ventral striatum مغز را فعال می کرد. این بخش با سیستم پاداش دهی مغز در ارتباط است. با بررسی عکس های ام آر آی MRI در حین تحریک مغز و عکس العملی که افراد در ناحیه جسم مخطط شکمی مغز نشان می‌دادند، و مقایسه آن ها با جواب های پرسش‌نامه؛ تغییرات و عکس العمل های بخش های مختلف مغز به دقت حتی هفت ماه پس از پاسخ به پرسش نامه مطالعه شد.

تحریک کورتکس خلفی جانبی مغز روش درمانی انعطاف پذیر

تحقیقات دکتر حریری و تیمش نشان داد در افراد با خطر بالای ابتلا به اضطراب و افسردگی تحریک مغز در ناحیه کورتکس خلفی جانبی مانع از ابتلا آن ها به این بیماری های روحی می‌شود. پروفسور حریری می‌گوید: “طی تحقیق متوجه شدیم هر چه این ناحیه عملکرد بیشتری داشته باشد، تغییرات خلق و خو و اضطراب در نواحی عمیق تر مغز کمتر دستخوش تغییر می‌شود. یافته‌ها کمک کرد تا بفهمیم نه تنها می‌توان خلق و خوی بیمار – اعم از افسردگی، اضطراب یا تغییرات شدید روحی – را درمان کرد بلکه به طور غیرمستقیم می‌توان عملکردهای شناختی مغز را بهبود داد. در این تحقیق به دنبال یافتن بخش های جدیدی از مغز و تاثیر مداخله های پزشکی در عملکرد آن بودیم که تاکنون مورد مطالعه قرار نگرفته بود. در جست و جوی روشی هستیم تا به طور قطعی بتوانیم مانع از بروز بیماری های روحی روانی در افراد مستعد شویم.”

نکته مهم دیگری که در تحقیقات کشف شد قابلیت انعطاف پذیری این بخش از مغز بود. در واقع با تمرین دادن به بخش کورتکس خلفی جانبی و فعال کردن آن اثرات درمانی طولانی تر و درمان بیماری های روحی قطعی تر است.

دستیار ارشد پروفسور حریری دکتر اسکالت معتقد است: “با این روش امید داریم دو دسته از بیمارانی را درمان کنیم که یا در مراحل اولیه بیماری هستند یا مانع از بدتر شدن بیماری شویم.”

نتیجه تحقیق در نشریه Cerebral Cortex به چاپ رسید. هر چند گروه تحقیق تاکید دارد باید آزمایشات بیشتری صورت گیرد ولی امیدهای تازه ای برای درمان زودهنگام بیماری های روحی روانی در مراحل اولیه و جلوگیری از وخیم تر شدن وضعیت شخص با تحریک مغز پیش روی متخصصان روان شناسی و عصب شناسی قرار گرفته است.

منبع : MedicalNewsToday

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. سنا

    22 خرداد 1397 at 19:26

    0

    امید است به فرداهای بهنر و دور از استرس من که سه سال است ناودم کرده اضطراب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا