1398-03-05
اخبار تکنولوژی

روانشناسان دانشگاه MIT: اعتیاد به گوشی‌های هوشمند شباهت زیادی به معضل چاقی در دنیای امروز دارد!

اعتیاد به تلفن همراه

تورکل، روانشناس فارغ التحصیل از دانشگاه MIT و نویسنده کتاب ” تنها با هم: چرا توقع ما از تکنولوژی بیشتر از توقع ما از همدیگر است؟” ،می گوید: خوردن یک نیاز است و به همین هم دلیل ما باید غذاهای سالم را برای خوردن انتخاب کنیم. این موضوع در زمینه تکنولوژی هم صدق می کند.

وقتی دکتر  شری تورکل مشغول مطالعه درباره اعتیاد غیر‌عادی مردم به گوشیها و شبکه های اجتماعی بود متوجه شد که بین این وسواس فکری و معضل چاقی در جهان، شباهتهای زیادی وجود دارد.

تورکل، روانشناس فارغ التحصیل از دانشگاه MIT و نویسنده کتاب ” تنها با هم: چرا توقع ما از تکنولوژی بیشتر از توقع ما از همدیگر است؟” ،می گوید: خوردن یک نیاز است و به همین هم دلیل ما باید غذاهای سالم را برای خوردن انتخاب کنیم. این موضوع در زمینه تکنولوژی هم صدق می کند.

اعتیاد به تکنولوژی

اعتیاد به تکنولوژی

دکتر تورکل یکی از کسانی بوده که طی چند ده گذشته سعی کرده در مورد خطرات تکنولوژی برای جوامع انسانی اطلاع رسانی کند. طبق آمار، حدود ۷۷ درصد از مردم آمریکا  تلفن همراه دارند و هر کدام از آنها در هر روز بطور متوسط  ۲۶۰۰ بار گوشی هوشمند خود را لمس می کنند. تورکل با استفاده از آمارهای موجود و تحقیقات انجام شده در این زمینه به این نتیجه رسیده است که این سبک زندگی دیجیتالی جدید ما، باعث شده که توانایی ما برای ایجاد ارتباط حضوری با یکدیگر کاهش پیدا کند.

اعتیاد به تکنولوژی

دکتر شری تورکل

او افزود : به نظر من دلبستگی شدید ما به تکنولوژی باعث شده است که ما بسیاری از ارزشهای زندگی را فراموش کنیم. ارزشهایی مثل اهمیت دادن به روابط اجتماعی و خانوادگی و  حتی به احساسات خودمان.

این دستگاههای الکترونیکی شخصی شباهت زیادی به غذاهای فرآوری شده دارند

تورکل می گوید: روش طراحی این گوشیها و دستگاههای هوشمند شباهت زیادی به صنایع تولید غذاهای فرآوری شده دارد. همانطور که این شرکتها از شکر و افزودنی‌ های شیمیایی برای تشویق مشتریان به خوردن استفاده می کنند، کمپانی های بزرگ تکنولوژی هم بارها متهم شده‌اند که این دستگاهها را طوری طراحی می کنند که مردم روز به روز وقت بیشتری را برای کار با آنها، اختصاص دهند.

تریستان هریس که یک طراح اخلاق گرا است و در گوگل کار می کند، بسیاری از این حقه های مهندسی را به چشم دیده است. امکاناتی مانند پخش خودکار ویدیو‌ها، ظاهر شدن خودکار مطلب بعدی در پایان هر مطلب و بازیهایی که کاربر را تشویق می کند که به کار با گوشی ادامه دهد و روشهای متعدد دیگر. هریس می گوید: این حقه ها، این موضوع را برای ما روشن می کند که چگونه کسی که تنها قصد داشته یک ویدیو از سایت Youtube ببیند و شاید سری هم به اکانت توییتر خودش بزند، ناگهان متوجه می شود که یک ساعت گذشته و او هنوز مشغول دیدن ویدیو و خواندن توییت‌های دیگران است.

اعتیاد به تکنولوژی

تریستان هریس

به نظر دکتر تورکل، نتیجه این نوع طراحی، جامعه ای است که مردمش دوست دارند همیشه مشغول کار با این تکنولوژیها باشند، بدون اینکه متوجه شوند که این کار چه تاثیر عظیمی روی زندگی اجتماعی آنها دارد و چگونه ممکن است باعث عدم موفقیت آنها در دستیابی به اهدافشان شود، حتی اگر این هدف یک خواب راحت شبانه باشد. در واقع می توان گفت همانطور که مقاومت ما در برابر غذاهای فرآوری شده پر از شکر و افزودنی های مجاز کاهش یافته است، مغز ما هم مقاومت خود را در برابر این تکنولوژیهای جدید از دست داده است.

علم اعتیاد رفتاری به طور کامل این ادعای دکتر تورکل را تایید می کند. واکنش مغز ما به مزه‌های ترش و شیرین درست همانند واکنشش به صدای دینگ دینگ ارسال یا دریافت پیامها و یا صدای لرزیدن گوشی است.  در هر دو مورد مغز ما مقداری هورمون دوپامین ترشح می کند. ترشح دوپامین برای بدن مثل یک جایزه است و فرد را تشویق می کند که برای دریافت جایزه بیشتر، آن کار را دوباره تکرار کند.

دکتر تورکل ادامه داد: بدون وضع قوانینی که بر نحوه طراحی این دستگاهها نظارت کند، مردم برای غلبه بر این اعتیاد فقط بر قدرت اراده خود متکی هستند و با تحقیقاتی که در مورد معضل چاقی در جوامع صورت گرفته است، می توان گفت که این استراتژی به هیچ وجه موفقیت آمیز نبوده است. آمار افراد دارای اضافه وزن در آمریکا در حال رشد است و امروزه ۳۶.۵ درصد آمریکاییها به اضافه وزن مبتلا هستند.

استفاده بیش از حد از تکنولوژی هم می‌تواند به اندازه معضل چاقی در جامعه خطرناک باشد

همین امروز هم نسلی که با این تکنولوژی بزرگ شده‌اند، نشانه‌هایی حاکی از خطرناک بودن این اعتیاد جدید را از خود نشان داده‌اند. نرخ خودکشی در نوجوانان امروزه از نرخ قتل آنها بالاتر رفته است و متخصصین سلامت روانی احتمال می دهند که این اعتیاد به گوشی‌های هوشمند در بالا رفتن این آمار بی تقصیر نباشد. استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی (مانند تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک و غیره) باعث می شود که بچه‌ها احساس تنهایی و انزوای بیشتری کنند زیرا تنها بودن را به ارتباطهای اجتماعی آفلاین، ترجیح می دهند.

تورکل گفت که طی مصاحبه هایی که برای این تحقیق ترتیب داد، متوجه شد که اکثر والدین متوجه شده اند که این اعتیاد می تواند تا چه اندازه برای بچه‌ها مضر باشد و خیلی از آنها میزان استفاده از گوشی‌های هوشمند را برای بچه ها محدود کرده اند.

تورکل امیدوار است که مردم دهه بعد از عرضه آیفون به بازار ( سال ۲۰۰۷ تا امروز) را دورانی بدانند که طی آن یک اعتیاد گمراه کننده ذهن اکثر مردم درگیر خود کرده بود.

او در پایان گفت : من امیدوارم که ما به این دوره به عنوان عصری نگاه کنیم که در آن بشر برداشت کاملا اشتباهی از کاربرد تکنولوژی در جامعه داشت.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا