1398-01-04
دانستنی‌های سلامتی

این گیاه می تواند اعتیاد به مواد مخدر و الکل را از بین ببرد!

ترک اعتیاد به مواد مخدر با شاهدانه ماریجوانا

طبق مطالعات گیاهی وجود دارد که اعتیاد به آن سبب کاهش اعتیاد به دیگر مواد مخدر مانند الکل و شبه افیونی ها می شود. محققین بر این باورند که گیاه شاهدانه می تواند راه حلی برای ترک دیگر مواد مضر باشد.

اعتیاد به مواد مخدر و الکل بسیار ترسناک و دردسرساز است بخصوص زمانی که زندگی‌تان را تحت شعاع قرار می دهد. اغلب کسانی که الکل را ترک می کنند پس از مدتی دوباره به مصرف آن روی می آورند. طبق مطالعات گیاهی وجود دارد که اعتیاد به آن سبب کاهش اعتیاد به مواد مخدر دیگر مانند الکل و شبه افیونی‌ها می شود. محققین بر این باورند که گیاه شاهدانه یا ماریجوانا می تواند راه حلی برای ترک دیگر مواد مضر باشد.

دکتر Zach Walsh از دانشگاه بریتیش کلمبیا مطالعات مربوط به مصرف پزشکی شاهدانه و مشکلات روانی را مورد بررسی قرار داد. وی به همراه تیمش درباره مصارف غیر پزشکی این گیاه نیز تحقیقاتی به عمل آورد و به نتایج قابل درکی دست یافت.

 

ماریجوانا

دکتر Walsh توضیح می دهد: مطالعات نشان می دهد که مردم از شاهدانه یا ماریجوانا استفاده می کنند تا از مصرف شبه افیونی ها رهایی یابند. وقتی در حال مطالعه مدارک محدود خود مبنی بر خواص پزشکی شاهدانه بودیم متوجه شدیم بیماران و یا افرادی که به مصرف این گیاه روی آوردند تا از صدمات جدی مواد مخدر دیگر در امان باشند و سلامت ذهن خود را حفظ کنند, شواهد معتبری در تایید گفته های خود دارند.

تیم تحقیقاتی متوجه شد که مصرف این گیاه خطر آسیب های جدی را افزایش نمی دهد و می تواند علائم بعضی از بیماری‌ها مانند: اضطراب اجتماعی, افسردگی و اختلال استرس پس از آسیب را کاهش دهد.اما احتمالا برای بیماری‌هایی مانند اختلال دو قطبی و جنون پیشنهاد نمی‌شود.

مطالعات نشان داده است که شاهدانه می‌تواند در بعضی مواقع موثر واقع شود. Walsh ادامه داد: راهنمای درستی درباره ی چگونگی تاثیر بهتر شاهدانه و سلامتی ذهنی افرادی که از این گیاه برای مصرف پزشکی استفاده می‌کنند, در دست نیست. در روند ترک اعتیاد ممنوع کردن افراد از مصرف نمی تواند گزینه چندان کارسازی باشد و شاید بهتر است روش جایگزینی با این گیاه را مورد بررسی قرار داد.

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

 1. امیر

  22 اردیبهشت 1396 at 7:30

  2+

  سلام
  از سایت خوبتون ممنون
  لطفا مطالب پزشکی از این دست بیشتر ارایه دهید
  تشکر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا