دانستنی‌های سلامتی

افزایش عمر و جوانی همیشگی می خواهید؟ این رازها را باید بدانید

افزایش عمر
۵+

کیست که دلش نخواهد راز افزایش عمر و جوانی را بداند و بیشتر زندگی کند، سالم تر و فعال تر باشد و از زندگی لذت ببرد. نیازی به استفاده از هیچ دارویی یا درمان‌های پزشکی هم نیست. فقط با چند عادت ساده می‌توانید طول عمر خود را به بیش از ۱۰ سال افزایش دهید.

خیلی‌ها دوست دارند اگر عمر طولانی دارند این مدت زمان را سالم و به اصطلاح روی پای خود باشند. برای خیلی از ما جالب است تا راز طول عمر افراد پیر ولی سالم را بدانیم.

فرقی نمی‌کند چند سالتان باشد. حتی اگر ۵۰ یا ۶۰ ساله هستید باز هم این شانس را دارید یک دهه بیشتر زندگی کنید. اگر دوست دارید مغز و پوستی سالم داشته باشید و همیشه جوان بمانید این مطلب در نت نوشت را از دست ندهید.

فهرست عناوین این مطلب

افزایش عمر ؛ تا چقدر؟

برای افزایش عمر و داشتن زندگی طولانی و سالم باید برخی عادت‌ها را در زندگی ترک کنید

برای افزایش عمر و داشتن زندگی طولانی و سالم باید برخی عادت‌ها را در زندگی ترک کنید

محققان با استفاده از علم ریاضیات و علم سلولی نتیجه گیری می­ کنند که فرآیند پیری و مرگ اجتناب ناپذیر است. مهم نیست چقدر برای مقابله با آن تلاش می­ کنید.

محققان در بخش‌های محیط ­زیست و زیست شناسی تکاملی دانشگاه آریزونا یک مدل ریاضی از رقابت‌های سلولی در انسان ایجاد کرده ­اند و یک نتیجه گیری ساده دارند:

شما نمی‌توانید مرگ را سرکوب کنید.

رقابت سلولی، به طور کلی یک چیز خوب است. در داخل بدن ما در هر لحظه، سلول‌های ضعیف می‌ میرند و سلول‌های سالم جایگزین می­‌شوند. سلول‌های مفرد به خاطر کل ارگانیسم بدن می­ میرند. همان طور که سلامت سلولی در طول زمان کاهش می­ یابد، منجر به علایمی می­ شود که ما به عنوان پیری می­ شناسیم

معادله مرگ

تفکر سنتی در مورد افزایش عمر این است که رقابت بین­ سلولی، توانایی از بین بردن سلول­‌های آسیب دیده در بدن را برای حفظ جاودانگی ایجاد می­ کند.

اگر بدن بتواند این کار را به طور نامحدود ادامه دهد، در این صورت طبق این نظریه، زندگی ارگانیسم­‌ها ادامه خواهد یافت. محققان می‌­گویند مشکل همین جاست. رقابت سلولی مجموعه‌ای از خطرات جدید را ایجاد می‌­کند.

سلول ممکن است به علت فقدان شرایط خوب و مناسب، سرکش باشد. دانشمندان از این سلول‌ها با عنوان سلول “cheater” یا “defector” یاد می­ کنند. این سلول‌­ها به جای بقای کلی ارگانیسم، برای بقای خود مبارزه می‌­کنند. از طریق رقابت سلولی، سلول­‌ها هم با هم “همکاری” و یا به طور جداگانه برای خود کار می­ کنند.

هنگامی که سلول‌های cheater تکثیر و زیاد شوند، منجر به سرطان می­ شوند.

جوآنا ماسل، نویسنده یک تحقیق مرتبط و استاد محیط ­زیست و زیست ­شناسی تکاملی دانشگاه آریزونا گفت: به محض اینکه فرصتی برای برخی از سلول‌ها برای انجام بهتر فعالیت‌هایشان نسبت به سایرین بوجود آید، می­ توانند این نقش را بازی کنند و سرطانی شوند.

طبیعی است که این موضوع برای شما ایجاد سردرگمی کند.

پل نلسون، نویسنده و استاد دانشگاه آریزونا در بخش محیط زیست و زیست شناسی تکمیلی گفت: “آنچه که رخ می‌­دهد، در اتصالات دوگانه سلولی است. در صورتی که سلول‌های شما رقابت کنند، این سلول‌ها سریع تکثیر می­ شوند و در نهایت می­ توانند باعث مرگ شوند. اگر سلول‌های شما رقابت نکنند، سلول‌ها آهسته رشد می‌­کنند ولی در نهایت باز باعث مرگ می­ شوند.»

نلسون گفت: “این “اتصال دوگانه” است که مرگ را اجتناب ناپذیر می­ کند. اصطلاح “رقابت سلولی”، یک پرچم بزرگ قرمز است؛ زیرا منجر به سرطان است. این سلول‌ها، سلول‌هایی هستند که تکثیر می­ شوند و سلول­‌های منظم را کنار می­ زنند”.

اما هنوز هم می‌توانیم طولانی تر زندگی کنیم

محققان نتیجه ­گیری خود برای افزایش عمر را با ایجاد یک مدل ریاضی از رقابت سلولی در انسان در طول زمان انجام دادند.

نلسون گفت: “دو چیز اساسی که ما می‌­دانیم درست است از این قرارند: یکی این که وضعیت سلول‌ها مختلف با گذشت زمان بدتر می­ شود (پیرتر می­ شوند) و دیگری این که بعضی سلول‌ها می­ توانند سریع ­تر از سایر سلول‌ها رشد کنند.” او همچنین اطمینان داد که کار آن­‌ها به این معنی نیست که انجام تحقیقات برای ایجاد عمر طولانی ­تر بیهوده است.

او گفت: “ما نمی­ گوییم شما نمی‌­توانید زندگی را طولانی کنید. ما فقط می‌گوییم که روند کلی فعالیت­‌ها باید کاهش یابد. این روند واقعاً می­ تواند کاهش یابد و واقعاً به آرامی پیش رود، اما این کم است.”

با این حال، نلسون اشاره کرد که نظریه‌های خاص در مورد طول زندگی می‌تواند در ایجاد نظریه‌هایشان مشکل­ ساز باشد.

در مواردی که سلول‌های بنیادی برای بازسازی و رشد سلول­‌ها مورد استفاده قرار می­‌گیرند، هشدار داد: “ما باید زمانی که این کار را انجام می­‌دهیم، بسیار مراقب باشیم تا این کار باعث افزایش میزان سرطان نشود.”

نلسون می‌گوید اهمیت این تحقیق این است که به درک بهتر پیری در سطح سلولی کمک می­‌کند.

او گفت: “فقط به این دلیل که ما برای همیشه زنده نخواهیم ماند، نباید سعی و تلاش را متوقف کنیم و باید تا زمانی که امکان دارد زندگی کنیم. در انجام هر گونه تلاش، اگر شما بانید که چه چیزی به دست می­ آورید، موفق تر خواهید بود. این، قطعه دیگری از این پازل است.”

چرا سن امید به زندگی افزایش یافته است؟

طی مطالعات اخیر امید به زندگی مسئله‌ای است که در بیشتر افراد افزایش داشته است. جهت محاسبه سن بیولوژیکی معیارهای مختلفی مانند متابولیسم، التهابات، عملکرد اعضای مختلف بدن، فشار خون و ظرفیت ریه‌ها و تنفس وجود دارد.

تمامی گروه‌های سنی نیز با یک معیار سنجیده نمی‌شوند. این پارامترها در افراد با سنین مختلف، متفاوت است. بزرگسالان در رده سالمند، بیشترین کاهش سن بیولوژیکی را داشته اند و مردان در مقایسه با زنان نیز کاهش چشمگیرتری داشته اند.

 

سن امید به زندگی

محققان خاطر نشان کردند که پیری و افزایش امید به زندگی می‌تواند از پیامدهای بزرگ اجتماعی و اقتصادی باشد

عوامل موثر در افزایش سن امید به زندگی

با توجه به مطالعات اخیر اختلافاتی می‌تواند در سن بیولوژیکی تاثیر گذار باشد. عواملی مانند مصرف سیگار و چاقی از آن دسته می‌باشند.

اما به طور کلی هر چه سن افزایش یابد این اختلافات بیشتر نمایان می‌شوند. این امر بر روی افراد جوان و زنان تاثیرات بیشتری نشان می‌دهد. هر چند که این تغییرات نمی‌تواند میزان سن امید به زندگی را در افراد تغییر دهد.

بهبود رفتارهای سالم و مصرف داروهای تجویزی توسط پزشکان نیز دو عامل تاثیر گذار افزایش امید به زندگی در افراد سالخورده است.

محققان خاطر نشان کردند که افزایش عمر و افزایش سن امید به زندگی می‌تواند از پیامدهای بزرگ اجتماعی و اقتصادی باشد.

در صورتی که زندگی افراد با رشد و توسعه بدون پیری همراه باشد یک پیامد زیانبار زندگی آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ممکن است که هزینه‌های مختلفی افزایش یابد مانند هزینه‌های مراقبت‌های پزشکی، اما افراد زیادی زندگی خود را با بیماری و معلولیت می‌گذرانند و ناچار به صرف این هزینه‌های می‌باشند تا زنده بمانند و امید خود را زنده نگه می‌دارند.

در صورتی که بخواهیم سن بیولوژیکی را جوان نگه داریم می‌بایست هزینه‌های مراقبت بهداشتی و سلامتی زیادی داشته باشیم تا در رفاه به سر ببریم. اما به صورت کلی در بیشتر جوامع در بین افراد سالخورده میزان امید به زندگی بیشتری را شاهد هستیم که ارتباط نزدیکی با سن بیولوژیکی و یا سلامتی ندارد.

راز جوانی و افزایش عمر

دانشمندان متوجه شدند راز جوانی افرادی که زنده مانده اند ۵ عادت خوب است: رژیم غذایی سالم، عدم اعتیاد به انواع دود، فعالیت بدنی، نوشیدن خیلی کم الکل و البته حفظ وزن متعادل یا همان تناسب اندام.

دانشمندان حتی متوجه شدند یک مرد ۵۰ ساله اگر خود را با این روش‌ها انطباق دهد علیرغم روش‌های نادرست قبلی باز هم شانس این را دارد که ۱۰ سال بیشتر زندگی کند. از آن جا که زنان به دلایل مختلف طول عمر بیشتری دارند با رعایت این ۵ عادت می‌توانند طول عمر خود را به ۸۰ تا ۹۰ سالگی هم برسانند.

دکتر فرانک بی. هو Dr. Frank. B. Hu پروفسور داروسازی هاروارد در این باره می‌گوید: «هر چند تغییرات فردی مثل ژنتیک هم در بیماری و طول عمر و میزان سلامت افراد بی تاثیر نیست ولی دانش امروز ثابت کرده است نوع تغذیه، فعالیت بدنی، روابط اجتماعی سالم، و حتی شرایط اجتماعی می‌تواند بر ژن‌ها تاثیر بگذارد و آن‌ها را مغلوب انسان کند.»

پس از امروز این ۵ عادت سالم را در زندگی تان اجرا کنید: غذاهای سالم میل کنید. سیگار و هر دودی را ترک کنید. فعالیت بدنی داشته باشید. سعی کنید تا می‌توانید الکل ننوشید، تناسب اندام خود را حفظ کنید.

زندگی به شرط خوشبختی

ممکن است مسئله‌ای وجود داشته باشد که درد پیری و مرگ را کمی کمرنگ کند و آن چیزی نیست جز” عادت به خوشبختی”.

درست زمانی که احساس آرامش می‌کنید، زمانی که در حال بازی کردن هستید و به مسائل اطرافتان فکر نمی‌کنید، یک وعده غذایی سالم و دوست داشتنی میل می‌کنید و . . . تمامی این اوقات شما احساس خوشبختی دارید.

این گونه احساسات شما را از پیری دور می‌کند. دانشمندان در مورد پروژه طول عمر این گونه می‌گویند: “ما در یک جامعه انسان فریب به مدت طولانی با لیستی از عادت‌ها زندگی می‌کنیم”

تمامی انسان‌ها در صدد از دست دادن وزن به باشگاه‌ها می‌روند پس چرا تمامی انسان‌ها سالم نیستند و طولانی مدت عمر نمی‌کنند؟ افرادی که طولانی مدت زندگی می‌کنند و به سختی کار می‌کنند و به خوبی از زندگی شان لذت می‌برند آن‌ها چگونه با این چند مسئله کاملا متضاد کنار می‌آیند؟؟؟

در هر صورت می‌توان گفت که ممکن است این مسئله اتفاق افتد “یک زندگی طولانی و در عین حال دلنشین ”

اگر به زندگی افراد مسنی که از زندگی خود لذت می‌برند نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که این افراد به سختی کار نمی‌کنند، سفرهای آخر هفته شان را خارج از شهر انتخاب می‌کنند و وقت آزاد خود را برای مطالعه کتاب‌های قدیمی صرف می‌کنند، با ترس مقابله می‌کنند و دفاع از خود را می‌آموزند.

طبق گفته چند فرد بالای ۶۰ سال ما در بدترین موقعیت ، بهترین وضعیت را داریم.

فقط کمی از غذاهای روزانه تان را حذف کنید!

اگر هر شب قسمت کوچکی به اندازه یک قاشق از شام تان را میل نکنید و کنار بگذارید یکی از رمزهای بزرگ یعنی راز عمر طولانی را کشف کرده اید.

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که میزان دریافت کالری روزانه خود را ۱۵ درصد کاهش می‌دهند سالم تر هستند، کمتر به بیماری دچار می‌شوند و طبیعی است که عمر طولانی تری دارند.

ارتباط بین دریافت کالری و راز عمر طولانی

پروفسور لینه ردمن Leanne Remdamn اظهار داشت با کمی کاهش میزان غذایی روزانه درجه حرارت بدن پایین می‌آید، قند خون کاهش پیدا می‌کند، هورمون‌های بدن متعادل شده و شخص تناسب اندام بهتری دارد. او اعتقاد دارد تحقیقات نشان داده است افرادی که عمر طولانی تری دارند معمولا این بیماری‌ها را ندارند.

حتی در حیوانات ارتباط مستقیم بین دریافت کالری کمتر و راز عمر طولانی و بیشتر کاملا به اثبات رسیده است. در واقع اثبات این نکته مهم در حیوانات محققان را به بررسی وضعیت انسان‌ها در این رابطه راهنمایی کرد.

روزالین اندرسون Rozalyn Anderson کارشناس فدراسیون آمریکایی پیری پس از بررسی تحقیق تاکید کرد که با بالا رفتن سن هر چه شخص رژیم غذایی سالم تری داشته باشد و کمی از میزان حجم غذای خود را کم کند سالم تر است و در نتیجه طول عمر بیشتری را تجربه می‌کند. اندرسون با بررسی مطالعات و محدود کردن کالری دریافتی در این باره می‌گوید:

«مقایسه مطالعه بین میمون‌ها و انسان‌ها نتایج شگفت آوری به همراه داشت. در واقع با شناخت از زیست شناسی پیری می‌توان گفت شکاف بین دو نوع موجود زنده در این باره بسته شده است.»

انجام تحقیق درباره راز عمر طولانی

گروه تحقیق پروفسور ردمن ۳۴ نفر فرد سالم را با میانگین سنی ۴۰ سال طی دو سال مورد بررسی قرار دادند که بعضی از آن‌ها تناسب اندام و بعضی فقط کمی اضافه وزن داشتند.

محققان به افراد شرکت کننده در تحقیق یاد دادند چگونه میزان کالری دریافتی خود را ۲۵ درصد کاهش دهند. رژیمی که علاوه بر سالم بودن روش‌های متفاوتی را برای کاهش کالری دریافتی به افراد آموزش می‌داد.

تحقیقات نشان داد وقتی محدودیتی برای شخص وجود نداشته باشد و به اصطلاح با راهکارهای خودش کالری دریافتی را کاهش دهد حداکثر می‌تواند کاهش ۱۵ درصدی را تجربه کند.

ولی با روشی که گروه تحقیق به شرکت کنندگان آموزش داد آن‌ها توانستند ۲۵ درصد از کالری دریافتی روزانه خود را حذف و در طی سال اول حدود ۱۰ کیلو وزن کم کنند.

تحقیق نشان داد با کاهش وزن تغییراتی در متابولیسم یا سوخت و ساز سلولی ایجاد می‌شود که راز سلامت و طول عمر بیشتر است.

نکته مهم دیگر در افزایش عمر کاهش استرس اکسیداتیو در نتیجه کاهش سوخت و ساز سلولی بود که یکی دیگر از عوامل بیماری زا است. مشخص است که هر چه بدن کالری بیشتری دریافت کند ناچار است از رادیکال‌های اکسیژن بیشتری استفاده کند که نتیجه آن صدمه دیدن سلول‌ها و بافت‌ها در نتیجه بروز استرس اکسیداتیو است.

اتفاقی که باعث بروز انواع بیماری‌های گوناگون از جمله سرطان و مرگ زودرس می‌شود.

تحقیق نشان داد دریافت کالری کمتر باعث می‌شود تا بدن انرژی‌های دریافتی از غذا را به شکل کارآمدتری استفاده کند که نتیجه مطلوبی بر طول عمر در دوران پیری دارد. به همین دلیل در گزارش تحقیق حتی به روزه گرفتن به منظور پیشگیری از بروز استرس اکسیداتیو تاکید شده است.

در صورتی که شما هم قصد دارید سالم تر باشید و راز راز عمر طولانی را بدانید بهتر است با انتخاب یک رژیم غذایی مناسب حاوی گوشت به تدریج بین ۱۵ تا ۲۵ درصد از کالری دریافتی روزانه خود را کاهش دهید.

در صورتی که کاهش وزنی را تجربه نکردید ناامید نشوید. چون این روش غذا خوردن بیشتر برای محدود کردن کالری دریافتی و سلامت جسمی و روحی بیشتر با پیشگیری از بروز استرس اکسیداتیو در بدن است.

هر چند بعد از مدتی کاهش وزن هم خواهید داشت و چون این کاهش وزن ناگهانی نیست مسلما روش سالم تر و پایدارتری برای تناسب اندام است.

کار مهم دیگری که باید انجام دهید مطالعه و کسب آگاهی بیشتر در مورد روند پیری است. وقتی بدانید بدن چگونه پیر می‌شود و با بروز پیری چه اتفاقاتی در بدن می‌افتد انگیزه بهتر و بیشتری برای کنترل کالری‌های دریافتی روزانه پیدا می‌کنید.

در صورتی که برایتان امکان دارد گاهی روزه بگیرید.

نتیجه تحقیق در ۲۲ مارس ۲۰۱۸ یعنی کمتر از یک ماه پیش در نشریه متابولیسم سلولی Journal Cell Metabolism به چاپ رسید. هم اکنون محققان در پی آن هستند تا راهکارهایی برای تشویق افراد پیدا کنند تا به آن‌ها کمک کند غذای کمتری بخورند.

برای افزایش عمر سحر خیز باشید

تحقیقات بر روی نزدیک به ۰۰۰ر۵۰۰ نفر بین سنین ۳۸ تا ۷۳ ساله نشان داده است افرادی که صبح‌ها زود از خواب بیدار می‌شوند و به اصطلاح ما ایرانی‌ها سحرخیز هستند شانس طول عمر بیشتری نسبت به سایرین دارند.

محققان افراد گروه تحت بررسی در تحقیق را این گونه دسته بندی کردند:

 • خیلی سحرخیز
 • سحر خیز
 • دیر خوابیدن
 • خیلی دیر خوابیدن ( نزدیک صبح یا حتی صبح)

وضعت سلامتی این افراد طی شش سال مورد بررسی قرار گرفت. در طی دوران مطالعه افرادی که فوت کرده بودند گواهی مرگ آن‌ها و علت مرگ دقیقا بررسی شد. با در نظر گرفتن فاکتورهایی مثل سن، جنس، اعتیاد به سیگار، شاخص توده بدنی و نحوه خواب مشخص شد افراد شب زنده دار ۱۰ درصد بیشتر در معرض خطر مرگ هستند.

در واقع هر چه فرد سحرخیزتر باشد عمر طولانی تری دارد. چرا که در این تحقیق بار دیگر ثابت شد افراد شب زنده دار بیشتر در معرض ابتلا به بیماری هستند.

تحقیقات نشان داد افرادی که دیر می‌خوابند یا در طول شب بیدارند نسبت به سحرخیزها شانس ابتلا به بیماری‌های روحی ۱۰۰ درصد، ابتلا به دیابت ۳۰ درصد، ابتلا به بیماری‌های گوارشی ۲۲ درصد بیشتر است.

مولف تیم تحقیق کریستن ال. کنوتسن Kristen L. Knutson استادیار عصب شناسی دانشگاه نورث وسترن اعلام کرد شب زنده داری تا حدودی جنبه ژنتیکی دارد.

ولی فرد می‌تواند الگوی خواب خود را تغییر دهد و به تدریج به یک سحرخیز تبدیل شود. بدخوابی و بی خوابی در شب زنده دارها با راهکارهایی قابل درمان است. او با تاکید بر تغییر الگوی خواب اعتقاد دارد که جغدهای شب بیدار باید بدانند شب زنده داری عواقب خوبی برای سلامتی شان ندارد.

راهکارهایی مثل برنامه ریزی برای خوابیدن هر هفته نیم ساعت زودتر از همیشه، دور کردن دستگاه‌های الکترونیکی از محل خواب، خنک و تاریک بودن اتاق، اختصاص یک مکان خاص به خواب و در نظر گرفتن یک برنامه غذایی مناسب از جمله راهنمایی‌هایی است که در این تحقیق گنجانده شده است.

فکر مثبت می‌تواند راز جوانی شما باشد

زمانی که اعتقاد به عمر طولانی تر، سلامتی و حتی بیماری در راه روهای ذهن به حرکت درآیند به همان اندازه تاثیر می‌گذارند که قلب شما در سالن‌های ورزشی به جنب و جوش در می‌آید

مطالعات بسیاری بر روی این که تاثیر افکار بر روی جسم انجام شده است. نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که اعتقادات به قدری قوی و تاثیرگذار هستند که می‌توانند جسم را تحت تاثیر خود قرار دهند و فیزیک را به سمت و سویی خاص تغییر شکل دهند.

زمانی که اعتقاد به عمر طولانی تر، سلامتی و حتی بیماری در راه روهای ذهن به حرکت درآیند به همان اندازه تاثیر می‌گذارند که قلب شما در سالن‌های ورزشی به جنب و جوش در می‌آید.

مطالعات اپیدمیولوژیک اخیر نشان داده است که باورهای ما نسبت به میزان تمرینات و تلاش‌ها برای دست یافتن به سلامتی و یا طول عمر بیشتر می‌توانند ما را به آن چه که می‌خواهیم برسانند.

حتی اگر این باورها در واقعیت کمی دور از حقیقت و یا نادرست باشند. تفکر ما در زمینه ورزش نیز تا حدی می‌تواند به کاهش وزن تا چند گرم تاثیر بگذارد.

با ذهن خود ورزش کنید

یک تحقیق گسترده انجام شد که در آن ذهن و بدن را مورد بررسی قرار دادند. رئیس آزمایشگاه ذهن و بدن استاد کروم و همکارانش ۸۴ فرد را مورد آزمایشات خود قرار دادند.

این افراد هیچ گونه فعالیت ورزشی در این دوره انجام نمی‌دادند اما در ذهن خود تمرینات ورزشی را مرور کرده و روزانه مانند یک فرد ورزشکار تمامی حرکات ورزشی را دوره می‌کردند.

به این ترتیب کار آن‌ها هرگز فیزیکی نبود بلکه با ذهن خود این اندیشه را پرورش دادند. کروم و همکارانش بعد از یک ماه دریافتند افرادی که اعتقاد داشتند می‌بایست بیشتر ورزش کنند و بر روی تمرینات ورزشی تمرکز بیشتری داشتند توانسته بودند وزن و چربی زیادی را کاهش دهند و همچنین این افراد فشار خون پایین تری نسبت به دیگر افراد پیدا کرده بودند.

در واقع تمامی حرکات فیزیکی این افراد به طور یکسان بود و تحت کنترل محققان قرار داشت ولی پرکاری در اندیشه توانسته بود بر روی جسم آن‌ها نیز تاثیر بگذارد.

تاثیر افکار بر ذهن و افزایش عمر انسان

طی مطالعات و تحقیقات گسترده‌ای که در مورد تاثیر افکار بر ذهن انجام شد دانشمندان پی بردند افرادی که هنگام مرگ نزدیکان خود از جمله همسرشان به میزان کافی قوی نبودند اعلام کرده اند این مدت در ذهنیت خود حس می‌کردند که بیش از حد در حال چاق شدن و یا در آستانه نزدیک شدن به مرگ هستند.

۷۱ % این افراد به مرگ زود رس دچار شده اند. درستی یا نادرستی افکار شما بر روی حس اعتماد به نفستان تاثیرات منفی یا مثبت به جا می‌گذارد. پژوهشگران اعلام کردند وضعیت‌های اجتماعی، اقتصادی، ترک سیگار و اضافه وزن و بسیاری از رفتارهای دیگر نیز تحت تاثیر همین روند است.

البته این نتیجه نمی‌تواند ثابت کند که اعتقادات ورزشی به طور مستقیم سبب طول عمر و یا کوتاه شدن عمر می‌شود اما نشان می‌دهد که افکار نقش کاملا مستقیم و به سزایی بر روی این روند دارد.

خود ارزیابی‌ها ممکن است انگیزه‌های ورزشی ما را تحریک کنند و موجب سلامتی یا کاهش سلامتی شوند.

اما در حال حاضر نتایج تحقیقات دانشمندان به ما نشان می‌دهد که ذهن انسان قادر به تغییر کل جهان هستی هست. با این حال اگر فکر می‌کنید می‌توانید در منزل بنشینید و به ورزش و کاهش وزن فکر کنید و بعد از یک ماه به وزن ایده آل خود دست یابید سخت در اشتباهید.

برای افزایش عمر با افرادی که برخورد خوبی با شما ندارند قطع رابطه کنید

یاد بگیرید ” نه ” بگویید. قرار نیست خودخواه باشیم فقط نمی‌خواهیم اجازه بدهیم دیگران شخصیت مان را خرد کنند.

لزومی ندارد وقت خود را صرف زمان رفتن دوستتان برای مانیکورش کنید.

لزومی ندارد رفتار زشت مادر دوستتان را فقط به دلیل حفظ رابطه تحمل کنید.

لزومی ندارد فقط برای در جمع عده‌ای بودن وارد بازی‌ها شوید.

لزومی ندارد دوست چندین ساله‌ای را که خیلی دلش می‌خواهد شما را تخلیه احساسی کنید تحمل کنید.

خودخواه بودن با ارزش قائل بودن برای خود خیلی تفاوت دارد. برای خودتان ارزش قائل شوید.

به افرادی اهمیت بدهید که در زندگی تان مهم هستند

چه کسانی در زندگی شما هستند؟ چقدر شما برای شان اهمیت دارید؟ چه کسانی و به چه دلیل وارد زندگی تان می‌شوند؟ آیا به شما اهمیت می‌دهند؟ زندگی، زمان، موفقیت شما برای شان مهم است؟ خیلی راحت می‌توانید این افراد را تشخیص دهید.

با شروع سی سالگی خیلی از افراد خانواده یا دوستان از زندگی شما خارج می‌شود. این تراژدی نیست. در واقع آن‌ها دیگر لازم نیست در زندگی شما باشند. به همین سادگی. در ۴۰ سالگی اتفاقات دیگری می‌افتد. احتمالا پدر و مادرتان فوت کرده اند، بچه‌ها دارند بزرگ و مستقل می‌شوند.

خیلی از دوستان رفته اند. طلاق گرفته اند. لزومی ندارد ذهن خود را درگیر آن‌هایی کنید که رفته اند. مساله افراد خانواده بخصوص فرزندان کمی جداست.

بدانید که همه چیز را نمی‌توانید با هم داشته باشید

در بیست سالگی آرزوهای زیادی داریم و دلمان می‌خواهد به همه آن‌ها برسیم. ولی وقتی به سی سالگی می‌رسیم می‌فهمیم خیلی هم وقت نداریم و دنیا آن قدر بزرگ است که نمی‌توان همه آن را با هم داشت.

پس مشخص کنید چه می‌خواهید و روی آن‌ها تمرکز کنید. خیلی از افراد تجربه خود را که یک عمر زندگی بوده این طور در اختیارمان می‌گذارند : “دو تا سه هدف مهم در زندگی تان انتخاب کنید. پس تا جوان هستید و توانایی دارید شغل و هدف شغلی، مفهوم زندگی و هدف زندگی را برای خودتان مشخص کنید.

تمام انرژی و انگیزه‌های خود را روی آن‌ها متمرکز کنید. اجازه ندهید چیزی شما را از اهداف تان دور کند. فراموش نکنید دارید سرمایه گذاری می‌کنید تا در آینده بهتر و راحت تر زندگی کنید.

هرگز از ریسک نترسید

گاهی با رسیدن به ۳۰ سالگی این افکار به سراغ مان می‌آید.

نباید این رشته تحصیلی را می‌خواندم

کاش کار دیگری که دوست داشتم انجام می‌دادم

کاش پس انداز کرده بودم

کاش مهاجرت کرده بودم

حسرت و افسوس‌های بسیاری از این قبیل. ولی دیر نشده است. هنوز فرصت دارید رشته تحصیلی مورد علاقه تان را دنبال کنید، شغل تان را عوض کنید، شهر یا کشورتان را. سی سالگی اوج توانایی جسمی و روحی است.

در عین حال افکار خام ۲۰ سالگی را هم نداریم. به هر حال تصمیم گیری در این سن و ایجاد تغییرات بزرگ خیلی بهتر از ۴۰ سالگی است.

مهم نیست دیگران بگویند حالا باید متاهل باشید، فرزند داشته باشید، ده سالی سابقه کار داشته باشید یا از این قبیل. کار خودتان را بکنید. مهم این است که بی کار ننشسته اید.

در این سن نترسید که همه چیز را رها کنید و از نو بسازید. حتما برای خود در این سن یک تولد واقعی بگیرید.

برای افزایش عمر همیشه تلاش کنید از آن چه الان هستید بهتر باشید

مسلما در ۲۰ سالگی توانایی جسمی و روحی زیاد است. ولی اگر در ۳۰ سالگی یاد بگیرید باید برای بهبود زندگی خود گام‌هایی بردارید بهتر از ۴۰ سالگی است و ۴۰ سالگی بهتر از ۵۰ سالگی. پس با مطالعه، رفتن به یک کلاس برای کسب یک مهارت بهتر، توجه بیشتر به سلامت جسمی و روحی مثل تغذیه سالم تر یا شروع یک کلاس ورزش خود را سرحال و جوان نگه دارید.

اگر فرصت تان کم حداقل قسمتی از مسیر محل کار – خانه را پیاده روی کنید. یا موقع تماشای تلویزیون حرکات کششی انجام دهید.

اهمیتی به این جمله ندهید که دیگران می‌گویند” معلوم نیست داره چیکار می‌کنه؟”

چه ۲۰ ساله باشید چه ۳۰ ساله چه ۴۰ ساله یا حتی پیر این جمله را بازهم می‌شنوید. کسی موقعیت شما را نمی‌داند. اگر شکست سختی را در زندگی تجربه کرده اید، قرار نیست همیشه این طور باشد. زمان‌هایی تنها و غمگین و مستاصل اید.

همه انسان‌های روز کره زمین این دوران‌های بد و پرغم را داشته اند. نه از این دوران سخت فرار کنید نه مشکلات‌اش را روی هم تلنبار کنید. می‌گذرد. کمی صبور باشید. قرار نیست ۵ سال آینده هم همین طور باشد

با خودتان همیشه مهربان باشید

خیلی‌ها در شصت سالگی این توصیه را کرده اند: در مورد خودتان کمی خودخواه باشید و مهربانانه تر با خودتان برخورد کنید. هیچ کس به اندازه خودتان به شما اهمیت نمی‌دهد.

برای افزایش عمر عاشق خودتان باشید. هر روز حداقل یک کار کوچک برای خودتان انجام دهید. حتی اگر خریدن یک شاخه گل باشد.

مطالعه کنید

محققان یک دلیل مهم و منطقی افزایش عمر را شناسایی کردند. شما با در دست داشتن آن می‌توانید به طور قابل توجهی عمرتان را افزایش دهید. درواقع شما می‌توانید با مراجعه به نزدیکترین کتابخانه به طور رایگان به این منبع بی پایان دست پیدا کنید و زندگی خود را توسعه دهید.

مطالعه نه تنها شما را دقیق می‌کند، روزهای زندگی شما را نیز افزایش می‌دهد.

محققان سه گروه از افراد بالای پنجاه سال تشکیل دادند.

گروه اول به هیچ عنوان مطالعه نداشتند، گروه دوم در هفته ۳ ساعت یا کمتر، مطالعه داشتند. گروه سوم نیز در هفته ۳ ساعت یا بیشتر مطالعه داشتند. نتایج بدست آمده این گونه بود که افراد گروه دوم ۱۷% کمتر از افراد گروه اول نسبت به مرگ احساس نزدیکی داشتند و افراد گروه سوم، ۲۳% کمتر از هر دو گروه احساس مرگ داشتند و علاقمند بودند ۲ سال بیشتر از هر دو گروه عمر کنند.

مطالعه چگونه کیفیت زندگی را بالا می‌برد؟

نخست شناختی است که شما در هنگام مطالعه نسبت به متن پیدا می‌کنید، و سوالاتی که در مورد محتوای متن در ذهنتان خطور می‌کند و اینگونه ذهن شما را به کنکاش وا می‌دارد.

دوم اینکه مطالعه حس همدلی را در شما پرورش می‌دهد. یعنی شما با مطالعه درک اجتماعی خود را تقویت می‌کنید و این می‌تواند به بقای بیشتر منجر شود.

تفاوت بسیاری بین نتایج کتاب خواندن با روزنامه یا مجله خواندن وجود دارد. بهترین مطالعه که می‌تواند در زندگی شما تأثیر گذار باشد خواندن کتاب است. البته هنوز دقیقا مشخص نشده که چه نوع کتابی می‌تواند این کیفیت را تضمین کند اما طبق آمار کتابخوانها، ۸۷% افراد علاقمند مطالعه کتب داستانی هستند.

خواندن نه تنها می‌تواند ۲ سال به طول زندگی شما اضافه کند، بلکه می‌تواند تضمین کند که کیفیت روزهای زندگی شما بهتر شود. اکنون با یک برنامه ریزی بهتر می‌توانید ساعت مطالعه روزانه خود را کمی اضافه کنید.

برای افزایش عمر از فرآورده‌های گوشتی اجتناب کنید

بسیاری از مطالعات بر ارتباط میان مصرف فرآورده‌های گوشتی (همچون سوسیس، هات داگ و …) و وضعیتِ بدِ سلامت صحه گذاشته‌اند. بررسی دانشگاه هاروارد نشان از آن دارد که مصرف یک وعده فرآورده‌های گوشتی تا ۴۰ درصد خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

سایر تحقیقات نیز نشان از رابطه‌ی مصرف فرآورده‌های گوشتی و افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ دارند.

برای جوان ماندن بلوبری بخورید

یک نظرسنجی که میان ۱۸۷ هزار زن و مرد صورت گرفت، نشان از آن داشت که خوردن دو الی سه بار بلوبری در هفته تا ۲۶ درصد موجب کاهش خطر ابتلا به دیابت و تاخیر در روند پیری می‌شود.

مطالعه‌ای دیگر نیز نشان از آن داشت که مصرف یک فنجان بلوبری در روز می‌تواند موجب کاهش فشار خون شود. البته اکثر ما قادر به خوردن یک فنجان بلوبری به طور کامل در یک روز نیستیم.

اما آن چه که مهم است اضافه کردن بلوبری، گیلاس، توت فرنگی، اسفناج و کلم بروکلی به رژیم غذایی روزانه است. این مواد از مواد مغذی و فیبر بالایی برخوردارند و با پر کردن معده مانع از زیاد خوردن غذا در طول روز می‌شوند.

اجتناب از غذاهای بسته بندی شده

بهترین روش غذا خوردن برای حفظ سلامتی و افزایش عمر اجتناب از مصرف غذاهای فرآوری و بسته بندی شده است. البته، چنان که بدیهی است، برخی استثناها برای این قاعده وجود دارند.
یعنی برخی غذاهای فراوری شده هستند که می‌توانند برای بدن شما مفید باشند، از جمله تخم مرغ، آجیل و روغن زیتون. اما در کلیت امر، بایستی از مصرف غذاهای بسته بندی شده و در کل غذاهای کنسرو شده دوری کرد.

مصرف مکمل‌ها

مطالعات متعدد روز به روز کم ارزشی و یا بی ارزشی مکمل‌‌ها را نشان می‌دهند. به عنوان مثال روغن ماهی یک مکمل مفید برای مبارزه با پیری و تاخیر در روند پیری به حساب می‌آید اما نتیجه‌ی مطالعه‌ای نشان از آن دارد که این مکمل هیچ گونه مزیتی ندارد.

برخی شواهد نیز نشان از آن دارند که ویتامین B12 برای سلامت مغز مفید است اما اکثر شواهد حاکی از آن هستند که رژیم غذایی ما به طور کافی قادر به تأمین این ویتامین می‌باشد. افزون بر این با وجود محبوبیتی که این روزها برای مکمل ویتامین D وجود دارد، هیچ گونه شاهدی برای این وجود ندارد که بدن ما نیاز بیشتری به آن دارد.

در واقع، در سال ۲۰۱۰ گزارش یک مؤسسه‌‌ پزشکی نشان داد که افراد بسیار کمی به کمبود ویتامین D دچارند و همچنین مصرف مکمل این ویتامین هیچ سودی برای افراد سالم ندارد. خلاصه آن که به جای صرفه هزینه جهت خرید مکمل‌ها، یک کفش مخصوص پیاده‌روی بخرید و یا در یک باشگاه عضو شوید.

ورزش با شدت برای مدت کوتاه برای افزایش عمر بهتر است

انجام تمرینات شدید معمولاً ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد، به همراه گرم شدن و سرد شدن. اما تحقیقات جدید حکایت از آن دارند که انجام اینگونه تمرینات مزایای بیشتری برای سلامت بدن به همراه دارد تا تمرینات معمولی‌ای که حتی یک ساعت به طول می‌انجامند.

تا زمانی که ماهیچه هایتان خسته نشده وزنه بزنید

تا زمانی که ماهیچه‌هایتان خسته نشده وزنه بزنید

برای جوان ماندن بدن تان وزنه برداری کنید

وزنه برداری می‌تواند در بهبود توده‌ی عضلانی و قدرت استخوان‌ها گزینه‌ای مناسب باشد و خبر خوب این است که شما مجبور نیستید به مانند وزنه برداران و بدنسازان حرفه‌ای وزنه بالا ببرید.

در برنامه‌های سنتی توصیه به بلند کردن سنگین‌ترین وزنه‌ی ممکن می‌شد، به گونه‌ای که پس از آن می‌بایست ۸۰ الی ۹۰ درصدِ وزنِ وزنه‌ای که برای نخستین بار بالا برده شده را برای ده بار یا تا زمانی که پاها خسته می‌شد بالا برد.

اما اخیراً برخی کارشناسان این روش را نمی‌پسندند و روشی جدید را توصیه می‌کنند. بر طبق روش جدید، هر یک از شما بایستی ۲۵ بار با وزنه‌ای که وزن‌ش ۳۰ الی ۵۰ درصد وزنِ وزنه‌ای است که می‌توانید به عنوان سنگین‌ترین وزنه بالا ببرید، کار کنید تا زمانی که ماهیچه‌هایتان خسته شوند.

البته پس از مقایسه‌ی این دو روش توسط دانشمندان، دریافته شد که این دو فرقی با یکدیگر ندارند و هر کدام که برای شما آسان‌تر است را می‌توانید انجام دهید. در هر دو روش، آن چیزی که اهمیت دارد این است که وزنه زدن تا زمانی ادامه یابد که ماهیچه‌ها خسته شوند.

ورزش برای داشتن پوستی جوان‌

ورزش علاوه بر درون بدن و تاخیر در روند پیری ، برای بیرون آن نیز بسیار مفید است و می‌تواند موجب کاهش سرعت روند پیری در پوست شود. پوست اکثر انسان‌ها پس از ۴۰ سالگی آغاز به ضخیم شدن و شل شدن می‌کند. این فرآیند نه آن که به سبب خورشید باشد، بلکه به سبب گذر زمان و افزایش سن است. اما با این حال ورزش می‌تواند عاملی مهم در کاهش این فرآیند در نظر گرفته شود.

یک مطالعه بر روی افراد ۲۰ تا ۸۴ ساله نشان داد که مردان و زنان بالای ۴۰ سالی که ورزش می‌کنند پوستی بسیار بهتر از سایرین دارند، حتی آن‌ها که حدود ۶۵ سال سن داشتند نیز از پوستی سفت‌تر به نسبت دیگرانی که ورزش نمی‌کردند برخوردار بودند.

به خاطر داشته باشید که برای داشتن پوستی بهتر، در صورتی که بیرون از خانه ورزش می‌کنید، می‌بایست از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.

فعالیت‌های فکری را فراموش نکنید

البته که تاخیر در روند پیری و افزایش عمر شامل فعالیت‌های فکری نیز می‌شود. در ادامه به برخی نکات مهم در ارتباط با فعالیت‌های فکری نیز اشاره می‌کنیم.

یک مطالعه نشان از آن داشت که رقص تأثیر بسیار مثبتی بر روی فعالیت‌های مغزی دارد. در واقع، اینگونه می‌توان گفت که رقص، همچون فعالیتی که شامل حرکت جمعی است، می‌تواند در کاهش سرعت روند پیری نقش داشته باشد.

هنر را فراموش نکنید. فعالیت‌هایی مانند موسیقی، نقاشی، داستان نویسی و … می‌توانند موجب افزایش شادی و سرور شده و نتیجتاً کاهش سرعت روند پیری را در پی داشته باشند. پس بهتر است از همین حالا شروع کنید. می‌توانید در یک کلاس سفالگری ثبت نام کنید، و یا به کلاس نقاشی، عکاسی و نویسندگی بروید.

مطالعات حکایت از آن دارند که انجام یوگا و مدیتیشن برای کاهش خطر ابتلا به زوال عقل و همچنین بهبود مهارت‌های تفکر مفید می‌باشد.

برای افزایش عمر با دیگران در ارتباط باشید

با دیگران دوست شوید. با مردم در ارتباط باشید. این دو، توصیه‌هایی مهم جهت کند کردن روند پیری و طول عمر هستند. بخش عمده‌ای از پژوهش‌ها حاکی از آن هستند که داشتن روابط اجتماعی خوب با دیگران یکی از عوامل زندگی بهتر و طول عمر بالاتر است.

رخی مطالعات دیگر نشان می‌دهند که دوستی، باعث افزایش اعتماد به نفس و همدلی در ما می‌شود و می‌تواند با ایجاد اعتماد و همکاری و همچنین القای انگیزه موجب بهتر شدن روند زندگی‌مان شود.

تحقیقات حکایت‌گرِ آن هستند که افرادی که در ۷۰ سالگی هنوز مشغول به کار و روابط اجتماعی هستند، وضعیت سلامت بهتری به نسبت سایرین دارند. اما این نکته که آن‌ها چون سالم بوده‌اند کار کرده‌اند یا چون کار می‌کنند سالم مانده‌اند بر ما چندان مشخص نیست.

اما آن چه که اهمیت دارد این است که افرادی که در سنین بالا هنوز خود را بازنشسته نکرده‌اند در وضعیت سلامتی بهتری به سر می‌برند.

برای افزایش عمر فعالیت کافی داشته باشید

برخی مطالعات علمی نشان از آن دارند که نشستن بیش از اندازه می‌تواند تأثیر سو بر سلامت شما بگذارد و از عادات پیر کننده برای شما باشد.

در عوض تنها ۳۰ دقیقه پیاده‌روی موجب تولید اندروفین، یعنی هورمونی که سبب خوشحالی می‌شود، شده و همچنین کاهش تولید کورتیزول، یعنی هورمون استرس، را به همراه دارد.

هنگامی که فعالیت می‌کنید، پمپاژ قلب‌تان افزایش می‌یابد و این یعنی افزایش انتقال خون غنی از اکسیژن به سرتاسر بدن. همچنین فعالیت و خصوصاً ورزش سبب عرق کردن شده و این امر نیز تولید کلاژن بیشتر را به همراه دارد.

در کلیت امر، فعالیت روزانه پیری تک تک قسمت‌های بدن را به تعویق می‌اندازد.

اختلالات خواب شما را پیر می‌کند

متاسفانه در عصر دیجیتال، داشتن یک خواب مناسب تبدیل به یک آرزو شده است. امروزه افزایش ساعات کاری، اعتیاد به گوشی‌های هوشمند و دیگر عادات مضر موجب کاهش کمیت و کیفیت خواب شده‌اند. خوابیدن به مدت ۶ الی ۸ ساعت، آن هم بدون وقفه، می‌تواند در کاهش سرعت روند پیری مفید باشد.

برای افزایش عمر سیگار را فراموش کنید

اگر می‌خواهید جوان بمانید هرگز سیگار نکشید

اگر می‌خواهید جوان بمانید هرگز سیگار نکشید

استعمال سیگار، علاوه بر آن که موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شود، پیری زودرس را نیز به همراه دارد و از شدیدترین عادت‌های پیر کننده محسوب می‌شود. استعمال سیگار در طولانی مدت، موجب تخریب کلاژن و الاسین پوست شده و نتیجتاً افزایش چین و چروک و تیرگی پوست را به همراه دارد.

الکل هرگز!

هر چه الکل بیشتری مصرف شود، مواد مغذی بیشتری نیز از میان می‌رود. این امر برای ویتامین A و ویتامین‌های گروه B نیز صادق است.

ویتامین A جهت تولید کلاژن ضروری است و کاهش آن موجب کاهش انعطاف پذیری پوست می‌شود. ویتامین‌های گروه ب نیز جهت تولید گلبول‌های سفید و تبعاً برای انجام فرآیند بازسازی ضروری است.

فارغ از این موارد، الکل ادرار آور است و موجب می‌شود که آب زیادی از بدن دفع شود. این امر خستگی و عدم طراوت را به همراه دارد. برخی مطالعات نشان از آن دارند که الکل موجب پوکی استخوان می‌شود. این‌ها همه رابطه‌ای مستقیم با پیری دارند.

مصرف الکل یکی از عادت‌های پیرکننده است که شما را مسن تر نشان خواهد داد.

بیشتر بخوانید: عوارض الکل

برای افزایش عمر و جوان ماندن همیشه آراسته باشید

پوست، مو و ناخن می‌بایست مرتباً از خارج از بدن تغذیه شوند. لذا موهای خود را سه بار در هفته با شامپوی ملایم شستشو دهید و هفته‌ای یک بار نیز از ماساژ روغن برای افزایش سلامت موها بهره ببرید. ناخن‌ها را نیز همواره مرتب و تمیز نگه دارید.
به خاطر داشته باشید که برای نفس کشیدن پوست، حتماً می‌بایست شب‌ها قبل از خواب آرایش‌تان را پاک کنید.

لاک بزنید

بخشی از رنگ‌ها و پوشش شما نشان دهنده سن واقعی شما هستند. تنها چهره شما نیست که تظاهر به بالا بودن یا پایین بودن سنتان را آشکار می‌کند. لاک زدن با رنگ‌های شاد و خاص تا حد زیادی روحیه شما را جوان نگه می‌دارد و همچنین ظاهر شما را جوان تر از آنچه که هستید نمایان می‌کند.

رنگ‌های شاد و پر انرژی برای لاک‌های خود انتخاب کنید تا دستان شما شاد و پر انرژی نشان دهند.

البته فراموش نکنید که استفاده بیش از اندازه از لاک‌های ناخن نیز می‌تواند برای سلامتی شما مضر باشد!

نگرانی و استرس را از خود دور کنید

زندگی به خودی خود سخت است و طبیعتاً اگر به آن بیش از اندازه توجه شود، سخت‌تر نیز خواهد شد. خیلی سخت نگیرید. قدرت عشق را بپذیرید و سعی کنید فعالیت‌هایی را انجام دهید که انجام دادن‌شان حس خوبی به شما می‌دهد.
از یوگا و مدیتیشین نیز می‌توانید برای کاهش استرس یاری بگیرید و استرس که یکی از بدترین عادت‌های پیرکننده است را از خود دور کنید.

غذای چرب را حذف کنید

خوردن غذای چرب اولین و متهم اصلی پیری است. برای جلو گیری از چین و چروک‌های پوست خود اسید‌های چرب امگا ۳ را حتما مصرف کنید. این اسید‌های چرب در صاف نگه داشت پوست بسیار مهم هستند.

نوشیدنی‌ها را با نی بنوشید

هنگامی که یک نوشیدنی را جرعه جرعه می‌نوشید یا بهتر از آن با نی می‌نوشید کمک موثری به خطوط چین و چروک اطراف دهان خود کرده اید.

نوشیدن از طریق بطری را کنار بگذارید یا اگر سیگاری هم هستید بهتر است بدانید چروک‌های پوست شما از بسیاری از افراد بیشتر خواهد بود.

سیگار را هم ترک کنید تا از چروک‌های پوست به خصوص اطراف دهان جلوگیری کنید.

بالشت درست انتخاب کنید

خواب خوب یکی از عوامل مهم سلامتی است. نحوه قرار گرفتن سر شما بر روی بالشت، علت مهمی در چین و چروک پوست صورتتان است.

کارشناسان می‌گویند: بهترین روش خوابیدن، خواب صاف به پشت است. در این حالت پوست صورت کاملا در استراحت قرار می‌گیرد و از کشیدگی و چروک در امان است.

ستون فقرات، ستون جوانی

قرار گرفتن ستون مهره‌ها در حالت طبیعی خود بسیار مهم است. این حالت اگر به درستی نباشد عضلات و استخوان‌های این ناحیه در مرور زمان به یک حالت غیر طبیعی شکل می‌پذیرند و درد و خستگی مدام به همراه دارند.

از آفتاب در امان بمانید

اثر بیش از حد اشعه UV علت اصلی پیری زود رس در پوست است. برای محافظت از خود از تاثیرات نامطلوب خورشید دوری کنید.

ضد آفتاب را همیشه حتی زمانی که هوا ابری هست هم استفاده کنید. چرا که آسمان ابری هم می‌تواند درصدی از UV اشعه خورشید را جذب کرده و به پوست شما منتقل کند.

برای افزایش عمر و جلوگیری از سرطان از اشعه UV دوری کنید.

هوای گرم و خشک شما را پیر می‌کند

گرمای بیش از حد و قرار گرفتن در محیط‌های داخلی بسیار خشک به پوست و موی شما آسیب می‌رساند. گرما می‌تواند چین و چروک پوست را افزایش دهد. سعی کنید همیشه محل زندگی خود را با یک گرمای متعادل نگه دارید.

قند و شکر شما را پیر می‌کند

همه ما می‌دانیم که قند از استرس هم برای بدن مضرتر است. به دندان‌هایتان اجازه ندهید با مصرف بیش از حد شیرینی رو به نابودی بروند.

کمتر تلویزیون تماشا کنید

مطالعات نشان داده که در ازای هر ساعت تماشای تلویزیون ۲۲ دقیقه از عمر شما کاهش می‌یابد. نشستن در پشت میز یا جهت تماشای تلویزیون شما را بیمار می‌کند. بعد از هر نیم ساعت از جای خود بلند شوید و کمی راه بروید. نشستن تمام وقت بدون ورزش به بدن شما آسیب می‌زند.

برای افزایش عمر توت فرنگی، سیب و پیاز بخورید

دانشمندان معتقدند که مصرف غذاهای حاوی فلاونوئید می‌تواند در حفظ وزن فعلی و کمک به کاهش وزن کمک بزرگی باشد.

مواد غذایی مانند توت فرنگی، گیلاس، انگور، توت‌های وحشی، چای، سیب، پیاز، تره فرنگی و کلم بروکلی از جمله این غذاها هستند. با گنجاندن این مواد غذایی به رژیم تان می‌توانید تاثیرات مثبت آن‌ها را در سلامت کلی بدن تان مشاهده کنید.

رژیم کم کالری ممنوع!

رژیم‌های کم کالری بلای جان شما خواهند شد! حتما می‌خواهید علت این امر را بدانید. علت این است که بدن شما زمانی که کالری کمی را دریافت کند تلاش می‌کند تا تمام انرژی خود را حفظ کند.

این تلاش منجر به حفظ چربی‌ها خواهد شد. علاوه بر این اینگونه رژیم‌ها به جای بافت چربی، بافت‌های عضلانی بدن را هدف قرار می‌دهند.

بنابراین اگر یک رژیم کم کالری را بارها و بارها تکرار کنید ممکن است وزن تان کمی کمتر شود اما متابولیسم بدن هرگز به حالت قبل باز نخواهد گشت. همچنین از دست دادن بافت عضلانی کار بدن را برای حفظ وزن بسیار دشوار و حتی ناممکن خواهد کرد!

برای افزایش عمر چکاپ کنید

با افزایش سن بیماری‌های مختلفی از جمله فشار خون و پوکی استخوان نمی‌گذارند که فرد از لحاظ فیزیکی فعالیت کند. این مساله روند افزایش وزن را تصاعدی خواهد کرد.

بنابراین مداوم فشار خون تان را اندازه گرفته و چک آپ‌های مختلف داشته باشید تا بتوانید این روزهای زندگی را نیز شاد و سلامت بگذرانید. به یاد داشته باشید که داشتن رژیم غذایی سالم در هر سنی می‌تواند تضمین کننده سلامتی تان باشد.

نقش ژنتیک در روند پیری

شما نمی‌توانید ژنتیک خود را تغییر دهید. اما بی شک آنچه که برای خانواده شما در مسیر پیری رخ داده است تا حد زیادی به وضعیت جسمی شما نیز مرتبط خواهد بود.

ژنتیک شما در جوان ماندن پوستتان بسیار موثر است. تغییرات و دست بردن در ژنتیک امری ناشدنی است اما تغییراتی که در شیوه زندگی و محیط زندگی امان انجام می‌دهیم می‌تواند بهترین راه برای سلامتی جسم و روان باشد.

هر انسان می‌تواند برای فریب خود و اطرافیانش از عکس‌هایی استفاده کند که چندین سال او را جوان تر نشان می‌دهد اما در حقیقت انسان از درون می‌تواند جوانی را حس کند.

گاهی اوقات دل‌ها بدون نیاز به یک نرم افزار بسیار جوان می‌مانند و گاهی چندین نرم افزار هم نمی‌تواند پیر شدن یک چهره را بپوشاند.

پس بهتر است به جای تلاش برای نمایان کردن یک جوانی و شادابی کاذب از درون خود را شاداب نگه داریم و به دنبال علت جوان ماندن بازیگران و افراد معروف در اینستاگرام نباشیم.

کرم ضد آفتاب بزنید

همواره کرم ضد آفتاب به صورت تان بزنید

همواره کرم ضد آفتاب به صورت تان بزنید

متخصصین پوست بر این باورند که هر روز به صورت خود کرم ضد آفتاب مناسب پوستتان را مصرف کنید. محافظت از پوست به کمک ضد آفتاب‌ها شما را در برابر سرطان پوست ایمن می‌کند. استفاده از SPF موثرترین عامل در روش‌های ضد پیری به شمار می‌رود.

ضد آفتاب مناسب پوست خود را از طریق متخصص پیدا کنید و هر روز صبح آن را بر تن پوست خود کنید تا نیاز به مراجعه به آکادمی پوست در ایام میانسالی نداشته باشید.

همچنین لوسیون‌های دست از جمله ابزارهایی هستند که به راحتی می‌توانند زیبایی دستان شما حفظ کنند. بهتر است لوسیون‌هایی که حاوی SPF هستند را بشناسید و برای محافظت از زیبایی دستانتان از آنها بهره مند شوید.

اجتناب از غذاهایی که دندان را از بین می‌برند

دندان پزشکان و پزشکان بر این اعتقاد هستند دندان‌های سفید و بی نقص از نشانه‌های جوانی و سلامتی در بدن یک فرد است. سس‌ها یا انواع کولا و حتی قهوه از دشمنان دندان می‌باشند. این غذا‌ها را از تغذیه خود حذف کنید و به راحتی غذاهای سالم و طبیعی را جایگزین آنها کنید تا در مرور زمان دندان هایتان زرد و فرسوده نشوند.

سدیم را حذف کنید

شناخت منابع غذایی حاوی سدیم بالا به شما کمک می‌کند تا با مصرف کمتر سدیم هم به سلامت بدن و افزایش عمر کمک کرده باشید و هم اینکه با مصرف کمتر سدیم جوان تر به نظر برسید.

اعتیاد به گوشی عمرتان را کم می‌کند

در صورتی که در طی روز ساعات طولانی سرگرم تلفن همراه خود هستید، باید بکوشید این اعتیاد را کم کم از بین ببرید چرا که دیر یا زود با مشکلاتی همچون بیماری‌های چشم، آرتریت‌های ناحیه گردن و کمر، مشکلات استخوان درد در ناحیه دست و چندی از مشکلات روحی مواجه خواهید شد.

استفاده از وسایل الکترونیک به خصوص گوشی همراه را محدود کنید و تحت کنترل از این دستگاه‌های استفاده کنید.

برای افزایش عمر پروتئین مصرف کنید

با مصرف پروتئین موهایی سالم داشته باشید. مصرف غذاهایی که پروتئین‌های کافی دارند میزان سلامت مو را افزایش خواهند داد. هر خانم در طی روز می‌بایست ۴۶ گرم پروتئین مصرف کند در صورتی که بار دار باشد یا در دوران شیردهی به سر ببرد این میزان افزایش خواهد یافت.

ماهی قزل آلا ۲۲ گرم، یک لیوان شیر کم چرب ۸ گرم و بسیار از مواد غذایی دیگر هستند که پروتئین بالایی دارند با شناخت این منابع موهایی خود را همواره جوان و سالم نگه دارید چرا که مو یکی از مهم ترین عوامل نشان دهنده جوانی به شمار می‌رود.

افزایش عمر با تولید آنزیم‌های طبیعی

هورمون‌ها در تک تک سلولهای بدن شما تاثیرگذار هستند. زمانی که شما بتوانید سیستم گوارشی را سالم نگه دارید، هورمون‌های بیشتری در بدنتان کار می‌کنند. جهاز هاضمه وسیله‌ای است که به کمک آن توابع بدن به فعالیت سالم می‌پردازند.

بیشتر از سه هزار آنزیم مختلف تا کنون شناسایی شده که هر کدام بر روی قسمتی از اعضای بدن تاثیر گذار است.

در حقیقت آنزیم از هورمون‌ها به وجود می‌آید که وظایف بسیار مهمی به عهده دارد.

تولید انرژی، کاهش التهابات، جذب اکسیژن، دریافت مواد مغذی برای سلول‌ها، شکستن چربی خون، مبارزه با عفونت‌ها و . . . این موارد تنها بخشی از وظایف آنزیم‌ها به شمار می‌رود.

از مهمترین وظایفی که به عهده آنزیم‌ها می‌باشد روند پیری است. تولید ناکافی آنزیم می‌تواند سبب خستگی و ضعف شدید شود. برای مثال : مصرف بالای شکر یا مواد غذایی فراوری شده و یا حتی مصرف زیاد آنتی بیوتیک‌ها میزان آنزیم‌ها را کاهش می‌دهد.

بنابراین در صورتی که ما بدانیم چگونه آنزیم‌های بیشتری به سلولهای بدن‌مان برسانیم سالم تر زندگی می‌کنیم.

جوانه‌ها

جوانه‌های انواع بذرهای خوراکی منابع کامل و سرشار آنزیم هستند. دانه‌های خوراکی را خیس کنید و اجازه دهید سبز شوند جوانه‌های به دست آمده اکسیر سلامتی هستند. این جوانه‌ها آنزیم‌های گوارشی زیادی تولید می‌کنند و شما به کمک آنها دستگاه گوارش سالمی خواهید داشت.

برای افزایش عمر آناناس میل کنید

Pineapple

آناناس میوه‌ای است که ترکیب بروملین در آن به وفور یافت می‌شود. این ماده ارزشمند ضد سرطان و ضد التهاب شناخته شده است. آناناس حاوی میزان زیادی آنزیم پروتئین است که در هضم غذا‌ها کمک بالایی می‌کند.

این آنزیم وظایف مهم دیگری نیز به عهده دارد که در انعقاد خون و پیشگیری از رشد تومور‌ها مفید است.

آووکادو

Avocado

این میوه را می‌توان پادشاه میوه‌ها نامید. آوکادو حاوی لیپاز، آنزیم مورد نیاز شکستن سلولهای چربی است. لیپاز می‌تواند به از بین بردن سوهاضمه کمک کند و دستگاه گوارش را سالم نگه دارد.

این آنزیم مهم کمک به کاهش التهاب در بدن دارد.

موز

موز سرشار از پتاسیم است. پتاسیم همواره با دو آنزیم آمیلاز و مالتاز همراه است. آمیلاز که در بزاق انسان هم وجود دارد سلولهای کربوهیدرات را می‌شکند. مالتاز نیز به تجزیه مالت قند در بدن می‌پردازد.

در حقیقت می‌توان گفت خوردن موز بعد از غذای نشاسته‌ای و شیرین بسیاربسیار مفید است.

عسل

همه به خوبی می‌دانیم عسل یک ماده کاملا مغذی است که بدن انسان به آن نیاز دارد. طیف گسترده‌ای از آنزیم‌ها در عسل یافت می‌شود، چیزی در حدود پنج هزار آنزیم در این ماده وجود دارد. یکی از بهترین این آنزیم‌ها آنتی اکسیدان طبیعی در عسل است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند.

می توانید این ماده پر خاصیت را در یک قسمت رژیم خود جای دهید تا از خواص آن بهره مند شوید.

پاپایا

پاپایا می‌تواند راز افزایش عمر و جوان ماندن شما باشد

پاپایا می‌تواند راز افزایش عمر و جوان ماندن شما باشد

پاپایا سرشار از آنزیم‌های پروتئولیتیک است. این آنزیم می‌تواند سیستم گوارشی را سالم نگه دارد. پروتئولیتیک آنزیم موثر در شکستن پروتئین‌های گوشت است و خواص ضد التهابی قدرتمندی دارد.

توت

توت فرنگی، توت سفید، تمشک یا زغال اخته هیچ فرقی ندارند. هر نوع توت را در وعده غذایی خود قرار دهید. توتهای خوشمزه پوست شما را جوان می‌کنند.

توتها به دلیل داشتن آنتی اکسیدان سلولهای پوست را جوان می‌کنند حتی سلولهای آسیب دیده را نیز ترمیم می‌کنند. توتها از تورم و درد مفاصل پیشگیری کرده و از بروز بیماری آلزایمر جلوگیری به عمل می‌آورند.

برای افزایش عمر و جوان ماندن مرکبات را فراموش نکنید

 نوشیدن آب لیمو در ابتدای صبح بدن شما را برای جذب بیشتر و بهتر مواد مغذی آماده می‌کند

نوشیدن آب لیمو در ابتدای صبح بدن شما را برای جذب بیشتر و بهتر مواد مغذی آماده می‌کند

حتما می‌دانید که مرکبات از هر نوعی که باشند سرشار از ویتامین C هستند. اسید فولیک به وفور در خانواده مرکبات یافت می‌شود. گریپ فروت، پرتقال، نارنگی، نارنج، لیمو و دیگر مرکبات میزان اسید اوریک در خون را تنظیم می‌کنند.

مصرف مداوم مرکبات مشکلات گردش خون و بیماری‌های قلبی را درمان می‌کند. نوشیدن آب لیمو در ابتدای صبح بدن شما را برای جذب بیشتر و بهتر مواد مغذی آماده می‌کند.

برای افزایش عمر و جوان ماندن گوجه فرنگی بخورید

گوجه فرنگی سرشار از مواد مغذی به خصوص ویتامین C و ویتامین A می‌باشد. اسید فولیک، لیکوپن و آنتی اکسیدان به دلیل رنگ قرمز گوجه فرنگی در آن وجود دارد.

میزان آنتی اکسیدان گوجه فرنگی ۱۴ برابر بیشتر از مواد غذایی دیگر است. این خاصیت گوجه پوست را در برابر اشعه UV نگهداری می‌کند.

گوجه فرنگی می‌تواند از بدن در برابر بیماری‌های قلبی عروقی و عفونی محافظت کند.

زرد چوبه معجزه افزایش عمر و راز جوانی

tumeric

این ادویه محبوب خواص درمانی شگفت انگیزی دارد. ضد سرطان، ضد التهاب و پایین آورنده سرعت پیری محسوب می‌شود. از زردچوبه در بیشتر غذاهای خود استفاده کنید هم خلق و خوی شما را خوب می‌کند هم استرس را از بین می‌برد.

هویج راز طول عمر

همه ما از بچگی می‌دانستیم که هویج برای چشم مفید است. بتاکارون موجود در هویج در بدن انسان تبدیل به ویتامین A می‌شود. این فرآیند کمک می‌کند که شبکیه و دیگر بخشهای چشم به خوبی عمل کنند.

همچنین از پیری و چین و چروک زودرس پوست محافظت می‌کند.

برای افزایش عمر سیر بخورید

یکی از مواد غذایی معجزه آسا برای افزایش عمر سیر است

یکی از مواد غذایی معجزه آسا برای افزایش عمر سیر است

از دیگر مواد غذایی که شما را جوان نگه می‌دارد سیر است. هر چند که بوی نامطبوع سیر بیشتر افراد را اذیت می‌کند اما خواص درمانی سیر فوق العاده است.

سیر خواص ضد قارچ و ضد باکتری دارد. شما می‌توانید با مصرف سیر سطح کلسترول خونتان را تنظیم نگه دارید. بهبود گردش خون و حتی خطر ابتلا به برخی از سرطانها با سیر درمان می‌شود. سیر یک ماده ضد پیری محسوب می‌شود.

شکلات تلخ راز جوانی

دوستداران شکلات به بهانه جوان ماندن، بیشتر شکلات میل کنند. شکلات‌های تلخ حاوی میزان زیادی آنتی اکسیدان هستند که پوست را از آسیب UV در امان نگه می‌دارند. شکلات تلخ می‌تواند مبارز خوبی در برابر رادیکال‌های آزاد نور خورشید باشد.

همچنین یک مرطوب کننده عالی است. شکلات تلخ با کیفیت میل کنید تا جوان بمانید.
مصرف این مواد غذایی پوست و ظاهر شما را جوان نگه می‌دارد. البته سلامتی نیز به همراه دارد ولی به یاد داشته باشید که جوان ماندن حسی است که شما باید از اعماق وجودتان حسش کنید.

طریقه نگهداری از بدن برای افزایش عمر و جلوگیری از بیماری‌های سالمندی

از بروز آرتروز پیشگیری کنید

آرتروز یا آرتریت یا ورم مفاصل یکی از بیماری‌های معمول است که از جوانی شروع می‌شود ولی به محض این که پا به سن گذاشتید بدجوری اذیت‌تان می‌کند. درد در مفاصل دست، زانو، مچ دست و پا و گردن شروع می‌شود.

ماهیچه‌ها ضعیف و کوچک شده به سرعت احساس خستگی می‌کنید. حرکت کردن، راه رفتن، از پله بالارفتن برای‌تان سخت و گاهی غیرممکن می‌شود. مفاصل ورم می‌کند و وضعیت بدن‌تان فرم طبیعی‌اش را از دست می‌دهد.

بدن شما به ویتامین D نیاز دارد. روزی نیم ساعت قسمتی از دست یا پا را در معرض نور آفتاب قرار دهید. غذاهای حاوی ویتامین D بخورید. از مکمل‌های حاوی ویتامین D3 استفاده کنید. می‌توانید هفته‌ای یک بار قرص ۰۰۰ر۵۰ میلی‌گرمی آن را میل کنید.

با بالا رفتن سن ماهیچه‌ها قدرت تولید این ویتامین را از دست می‌دهد. به همین دلیل علاوه بر غذاهای حاوی ویتامین D باید از مکمل‌ها دارویی این ویتامین استفاده کنید.

بیشتر کسانی که به آرتروز مبتلا می‌شوند به دلیل درد تحرک خود را کم می‌کنند. حتما با پزشک متخصص صحبت کنید تا راه‌ حل‌های مناسب شما را برای تحرک داشتن در اختیارتان بگذارد.

از چاقی پیشگیری کنید

بیشتر افراد بخصوص خانم‌ها بعد از ۵۰ سالگی چاقی شکم پیدا می‌کنند. جمع شدن چربی در ناحیه شکم خطر ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی و حتی سرطان را بیشتر می‌کند. حتما دور کمرتان را اندازه بگیرید تا در صورت چاقی هر چه زودتر نسبت به کاهش وزن اقدام کنید. کلسترول بالا، قندخون و تری گلیسیرید بالا در نتیجه چاقی دور شکم به وجود می‌آید.

یک رژیم غذایی مناسب خودتان انتخاب کنید تا هر چه زودتر چاقی و بیماری‌های ناشی از آن را از بین ببرید. اگر سیگار می‌کشید ترک کنید. اگر الکل می‌نوشید آن را کنار بگذارید. فعالیت بدنی داشته باشید. از کپسول‌های امگا ۳ استفاده کنید.

باید ورزش کنید. پیاده روی و یوگا از ورزش‌های مناسب برای دوره میانسالی است. اگر از جوانی شروع کنید چه بهتر.

آلزایمر

از هر ۱۰ نفر یک نفر افراد بالای ۶۵ سال به آلزایمر دچار می‌شود. متاسفانه این بیماری زمانی تشخیص داده می‌شود که شروع شده و درمانی برای آن وجود ندارد.

اگر اغتشاش فکری و فراموشی دارید، نمی‌توانید چند کار را همزمان با هم انجام دهید، قوه قضاوت شما ضعیف شده است یا تصمیم گیری برای‌تان دشوار است هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید.

نحوه زندگی در پیشگیری از این بیماری خیلی مهم است. اگر فعال نیستید و دوران بازنشستگی را شروع کرده‌اید باید برای خودتان برنامه‌هایی بگذارید. مثل حل کردن جدول یا مطالعه یا یادگیری یک فن و یک هنر جدید باعث می‌‌شود تا از نظر ذهنی فعال بمانید و به آلزایمر دچار نشوید.

رژیم غذایی تان را تغییر دهید. از چربی‌های اشباع شده استفاده نکنید. روغن زیتون، روغن کنجد و روغن هسته انگور را جایگزین کنید. شکر را از برنامه غذایی‌تان حذف کنید.

برای جلوگیری از بروز انواع بیماری‌های سالمندی به اندازه کافی بخوابید. اگر در خوابیدن مشکل دارید یا خیلی کم می‌خوابید حتما به پزشک مراجعه کنید.

بیماری‌های قلبی

یکی از بیماری‌های سالمندی یعنی بعد از ۶۵ سالگی و یکی از علت اصلی مرگ و میر در افراد بیماری‌های قلبی است. بیماری‌های قلبی وقتی اتفاق می‌افتد که قلب نتواند اکسیژن لازم را دریافت کند. ضربان قلب مختل می‌شود. پمپاژ قلب خوب انجام نمی‌گیرد که در نتیجه لخته‌های خون و سکته‌های قلبی و مغزی ایجاد می‌شود.

اگر رنگ پوست‌تان خاکستری شده، ضربان قلب منظمی ندارید، در ناحیه شکم ، ران‌ها و زیر چشم عرق می‌کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که فشارخون دارید باید همیشه تحت نظر پزشک باشید. غذاهای حاوی فیبر زیاد بخورید. نمک نخورید یا به میزان بسیار کمی از نمک استفاده کنید. سیگار و الکل را کنار بگذارید و با یک رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی مناسب قلب‌تان را به تحرک وادار کنید. خود را از استرس و اضطراب دور نگه دارید.

یادتان باشد داشتن یک رژیم غذایی خوب همیشه مثل یک درمانگر طبیعی عمل می‌کند. داشتن فعالیت بدنی مناسب فقط برای حفظ تناسب اندام نیست. بلکه باعث سلامت عمومی بدن هم می‌شود. ترک سیگار و الکل نه تنها از نظر جسمی بلکه از نظر روحی هم شما را سالم تر می‌کند.

هیچ وقت دیر نیست. از امروز شروع کنید بهتر از فردا است. نگذارید بیماری‌های سالمندی از امروز برای شما نقشه بکشند!

روش‌های جوان سازی مغز و افزایش عمر

راه کارهای بسیار هست که می‌توان برای حفظ سلامت و جوان سازی مغز انجام داد. یک سری کنترل‌ها به سلامتی جسم و به خصوص مغز کمک می‌کنند. که به این ترتیب هستند:

 • کنترل فشار خون
 • کنترل کلسترول
 • حفظ قند خون طبیعی
 • فعالیت‌های جسمی
 • رژیم غذایی سالم
 • کم کردن وزن اضافی
 • ترک سیگار یا هر نوع از مخدرها

این کنترل‌ها علاوه بر مزایایی که در جوان سازی مغز انسان و افزایش عمر دارد می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی و سکته مغزی نیز جلوگیری به عمل آورد. همچنین جهت کمک به قلب و ریه‌ها بسیار مفید می‌باشند.

متخصصین مغز و اعصاب بر این عقیده هستند که پیشگیری‌های لازم برای بیماری‌های قلبی عروقی تا حد زیادی از خطر سکته‌های مغزی نیز پیشگیری به عمل می‌آورد. به این ترتیب شما با رعایت این نکات یک مراقبت چند گانه انجام داده اید.

علاوه بر نکات نام برده خطر ابتلا به سرطان نیز بسیار کاهش می‌یابد. همچنین در محافظت از کلیه‌ها نیز تاثیر گذر است.

Brain

مغز انسان برای اینکه به خوبی کار کند نیاز به جریان خون مناسب دارد تا به طور مطلوب عمل کند.

زمانی که جریان خون کند می‌شود و یا اینکه مسیر آن مسدود می‌گردد، قلب نمی‌تواند پمپاژ خون را به درستی انجام دهد. این عامل سبب می‌شود که شریان‌ها دچار اختلال شوند.

فشار خون و قند خون بالا و کلسترول زیاد می‌تواند سبب کاهش عملکرد رگ‌های خونی مغز شوند به طوری که شریان‌ها در ناحیه مغز به خوبی نتوانند خون رسانی داشته باشند.

این عامل در دراز مدت سبب بروز سکته مغزی یا حتی نیم سکته‌های مغزی می‌شوند که منجر به کاهش شناخت و در حقیقت اختلالات مغزی می‌گردد.

اما مطالعات نشان می‌دهد که با رعایت نکاتی که قید شد، شما می‌توانید سلامت مغز را تضمین کرده و دچار اختلال حواس، مشکلات یادآوری، برقراری ارتباط، تصمیم گیری نادرست و . . . نشوید.

مسدود شدن شریان‌ها ممکن است از دوران کودکی آغاز شود و همچنین مشکلات زود رنجی نیز از همان دوران در خلق و خوی هر فرد شکل می‌گیرد.

برای افزایش عمر از بیماری آلزایمر جلوگیری کنید

برای افزایش عمر از بیماری آلزایمر جلوگیری کنید

اگر می‌خواهید از بروز آلزایمر در سنین بالا پیشگیری کنید می‌بایست از ابتدا به سلامت مغز اهمیت زیادی بدهید.

پزشکان و محققان در این زمینه بر این باورند که فعالیت‌های تقویت کننده مغز مانند آموزش‌های مستمر، تعاملات اجتماعی درطول زندگی برای سلامت روان اهمیت فراوانی دارد.

هر چند بیماری آلزایمر نوعی نقص نوروژنیک است و با روش‌های ذکر شده نمی‌توان از آن جلوگیری کرد اما با اطمینان می‌توان گفت که با کنترل عوامل مربوط به بیماری‌های قلبی خطر حمله‌های مغزی و قلبی و سکته‌ها کاهش خواهد یافت و البته سبب حفظ شناخت در انسان و جلوگیری از بروز آلزایمر خواهد شد.

اسرار ناگفته افزایش عمر و راز جوانی ۱۰ انسان بالای ۱۰۰ سال!

Jeanne Calment

Jeanne-Calment-1996

او ۱۲۲ سال عمر کرد.

او در ۸۵ سالگی ورزش شمشیر بازی را آغاز کرد و همزمان دوچرخه سواری نیز می‌کرد. او هیچ گاه این ورزش‌ها را برای قهرمانی در پیش نگرفته بود و هیچ تعصب و سخت گیری خاصی نسبت به سلامتی‌اش نداشت!

جین از ۲۱ تا ۱۱۷ سالگی سیگار می‌کشید! البته به گفته یک منبع نامشخص او هیچگاه بیشتر از دو نخ سیگار در روز مصرف نمی‌کرد! ظاهر او همیشه نسبت به سن و سالش جوان تر نشان می‌داد. او این مساله را به استفاده مداوم او از روغن زیتون در غذاها و ماساژش پوست صورتش با آن نسبت می‌داد.

جالب است بدانید که او هفته‌ای ۱ کیلوگرم شکلات می‌خورده است!

وی تا ۱۱۰ سالگی در خانه خود و به تنهایی زندگی می‌کرد و پس از آن به علت یک آتش سوزی کوچک در منزلش که بر اثر کاهش دید چشم‌های وی در هنگام آشپزی اتفاق افتاده بود خانه سالمندان را برای ادامه زندگی‌اش ترجیح داد.

چه زندگی جالب و راحتی!

Sarah Knauss

Sarah_Knauss

او ۱۱۹ سال زندگی کرد.

تنها فرزند او به نام کاترین که در زمان مرگ وی ۹۶ سال داشت و خود کاترین نیز در زمان مرگ ۱۰۱ سال داشت در پاسخ به راز طول عمر مادرش فقط این جمله را گفته است: “او فردی بسیار آرام بود و هیچ اتفاقی در زندگی نمی‌توانست او را آشفته و پریشان کند! ”

راز افزایش عمر Christian Mortensen

او ۱۱۵ سال زندگی کرد.

او در روز تولد ۱۱۵ سالگی‌اش در جمع دوستانش در خانه سالمندان گفته است : “دوستان، یک سیگار برگ خوب!، نوشیدن آب فراوان و گوارا، گوش دادن به موسیقی و مثبت اندیشی همیشه شما را سالم نگاه می‌دارد.”

راز طول عمر او همین‌ها بود!

Emiliano Mercado Del Toro

او شوخ طبعی را راز افزایش عمر خود می‌داند

او شوخ طبعی را راز افزایش عمر خود می‌داند

امیلیانوی ۱۱۵ ساله راز طول عمر خود را به عادت غذایی هر روزه‌اش که خوردن ذرت پخته شده به همراه شیر و روغن ماهی بوده است نسبت می‌دهد.

همچنین او شوخ طبعی و شاد بودن را از دیگر اسرار سالم ماندن و طول عمر خود می‌داند و تا آخرین روزهای زندگی‌اش همواره برای اطرافیانش جوک و لطیفه تعریف می‌کرد. جالب است بدانید او در ۸۲ سالگی در یک کلوب شاهد ترور Isabel la Negra بودهاست. در لحظه ورود قاتلان و تیراندازی او زیر میزی پنهان شده بوده است.

از او پرسیدند که او در آن کلوب چه کاری داشته است؟! او پاسخ داد: دعا می‌کردم…. حداقل در لحظه تیراندازی این کار را انجام دادم!

راز افزایش عمر Besse Cooper

او ۱۱۶ سال عمر کرد.

“سرتان همیشه به کار خودتان باشد (این جمله را باید با طلا نوشت!)، هله هوله و تنقلات نخورید، هر آنچه که برای خود می‌پسندید برای دیگران هم بپسندید! (البته ایشان حرف دیگری در همین مایه‌ها زده بودند که نویسنده ترجیح می‌دهد این جمله پر از حکمت از امیر مومنان را جایگزین کند!!!)، سخت کار کنید و از کار کردن تان لذت ببرید ”

Bel Kaufman

او ۱۰۱ سال زندگی کرد.

“همیشه بخندید. خنده درمان همه دردهاست. شما نمی‌توانید هنگامی که می‌خندید ناراحت و اندوهگین و افسرده و حسود باشید. به غم و اندوه و سختی‌های زندگی پشت کنید و خواهید دید که درهای شادی به روی شما باز می‌شوند”

Anthony Mancinelli

او ۱۰۱ سال زندگی کرد.

“همیشه کار درست را انجام دهید، سیگار نکشید! الکل مصرف نکنید، به اندازه غذا بخورید و اگر کمی نیاز به انرژی دارید از ویتامین‌ها کمک بگیرید. تا می‌توانید دارو نخورید. کار کنید و از کارتان لذت ببرید”

Ruth Gruber

او ۱۰۱ سال زندگی کرد.

” به درون خود توجه کنید و از ابزارهای وجودی‌تان استفاده کنید. همه انسان‌ها ابزارهایی دارند. ابزار‌های من تصاویر و کلمات بودند. با استفاده از ماشین تحریر، کامپیوتر و دوربینم با بی عدالتی‌ها مبارزه می‌کردم. هر زمان که انسانی نیاز به کمک داشت به او کمک می‌کردم ”

راز افزایش عمر و جوانی دکتر Laila Denmark

او ۱۱۴ سال زندگی کرد.

” غذای سالم بخورید و کارهایی را که دوست دارید انجام بدهید. انجام کارهای مورد علاقه مانند یک بازی است و آن چه که دوست ندارید انجام دهید کار محسوب می‌شود. من حتی ۱ روز را در زندگی ام کار نکرده ام! ”

راز افزایش عمر Bonita Zigrang

او ۱۰۸ سال زندگی کرد.

او اشتهای خوبی داشت و با لذت غذا می‌خورد. دوستان زیادی داشت و تفریح کردن را هیچ گاه فراموش نمی‌کرد. افراد زیادی در این لیست هستند که ۱۰ نفر از آن‌ها را به شما دوستان خواننده نت نوشت معرفی کردیم.

اگر نگاهی به زندگی این افراد بیندازیم خواهیم دید که توصیه همه آن‌ها رژیم غذایی سالم و شاد زیستن است.

استرس و اضطراب مادر تمام بیماری‌های روحی و جسمی است.

منبع + + + + + + +

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین‌های این هفته در نت‌نوشت

برو بالا