1398-02-31
سینمای جهان

تحلیل فیلم The Revenant اثری از آلخاندرو گونزالس اینیاریتو

تحلیل فیلم The Revenant اثری از آلخاندرو گونزالس اینیاریتو

فیلم سینمایی The Revenant یا بازگشته یا از گور برخاسته کاری از آلخاندرو گونزالس اینیاریتو کارگردان و فیلمنامه نویس مکزیکی است. کسی که در کارنامه ی هنری اش فیلم هایی چون عشق سگی، ۲۱ گرم و بابل (سه گانه ی مرگ)، زیبا و مرد پرنده ای را دارد. در ادامه با معرفی فیلم The Revenant با نت نوشت همراه باشید.

فیلم سینمایی The Revenant یا بازگشته یا از گور برخاسته کاری از آلخاندرو گونزالس اینیاریتو Alejandro G. Iñárritu کارگردان و فیلمنامه نویس مکزیکی است. کسی که در کارنامه ی هنری اش فیلم هایی چون عشق سگی، ۲۱ گرم و بابل (سه گانه ی مرگ)، زیبا و مرد پرنده ای را دارد. در ادامه با تحلیل فیلم The Revenant با نت نوشت همراه باشید.

تحلیل فیلم The Revenant اثری از آلخاندرو گونزالس اینیاریتو

اینیاریتو در دو سال پیاپی توانست جایزه ی اسکار بهترین کارگردانی برای دو فیلم مرد پرنده ای و The Revenant را از آن خود کند. او قبل از ساختن مرد پرنده ای در پی ساختن The Revenant بود اما به دلیل اینکه در آن زمان دی کاپریو مشغول بازی در فیلم گرگ وال استریت بود و فصل مناسب فیلمبرداری با نور طبیعی به پایان رسیده بود، ساختن آن را به تعویق می اندازد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Birdman , مرد پرنده ای ساخته آلخاندرو ایناریتو

آلخاندرو گونسالس اینیاریتو؛ کارگردان

آلخاندرو گونسالس اینیاریتو ؛ کارگردان فیلم The Revenant

برای آغاز تحلیل فیلم The Revenant باید گفت ماجرای فیلم The Revenant از این قرار است؛ در قرن نوزدهم میلادی گروهی از شکارچیان در کمپ شکار خود با سرخپوستان درگیر می شوند و دلیل درگیری این است که دختری سرخپوست دزدیده شده است. شکارچیان پس از قربانیان بسیار با دشواری از مهلکه می گریزند. بعد از فرار یک روز صبح هیو گلس با بازی دی کاپریو به عنوان شکارچی ماهر به ناگهان مورد حمله ی خرس گریزلی در جنگل قرار می گیرد و به شدت مجروح می شود و ….

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم ۱۲۷ Hours ساخته دنی بویل

فیلمنامه اقتباسی از داستانی واقعی The Revenant اثر مایکل پانک با نویسندگی مارک ال اسمیت و اینیاریتو و با بازی بازیگرانی چون لئوناردو دی کاپریو، تام هاردی و … است. در سال ۲۰۱۶ The Revenant نامزد ۱۲ اسکار شد و سرانجام توانست در سه رشته از جمله بهترین کارگردانی، فیلمبرداری و بازیگر نقش اول مرد، جایزه ی اسکار را کسب کند. به نظر منتقدان دی کاپریو در این فیلم یکی از بهترین بازی هایش را ارائه می کند.

تیزر فیلم سینمایی The Revenant

 

برای تحلیل فیلم The Revenant می توان گفت محور اصلی فیلم بر اساس انتقام  و خشونت است. اعتقاد کتب مقدس این است که قصاص کردن حق خدای متعالی است و انسان را در آن بهره و نصیبی نیست. اگر کسی آن را حق خود بداند، در آن دخل و تصرف کند و به آن مرتکب شود نسبت به خداوند افترا بسته است. دیالوگی که یکی از سرخپوستان فیلم به عنوانی کسی که خانواده اش را از دست داده هم به آن تأکید می کند این است که «انتقام در دستان خداوند (خالق) است.»

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم The Grand Budapest Hotel ساخته وِس اندرسون ۲۰۱۴

آن چه که کارگردان در فیلم The Revenant به تصویر می کشد این است که گویی انتقام، شخصیت اول فیلم را رویین تن می کند. اگرچه که اتفاقاتی که در فیلم حادث می شود در بعضی سکانس ها ناواقعی و زاییده ی تخیل به نظر می رسد اما هیجان فیلم به گونه ای است که مخاطب را به شدت میخ کوب و درگیر خود می کند. فیلم مصداق این جمله ی معروف است که، “آن چیزی که آدمی را نکشد او را قوی تر می کند.”

در تحلیل فیلم The Revenant می توان گفت که این اثر حاوی سکانس های طولانی بدون کات است که به زیبایی کارگردانی شده و البته مدیون فیلمبرداری شگفت انگیز امانوئل لوبزکی در شرایط سخت آب و هوایی است.

“وقتی طوفان می آید اگر به شاخه هایش نگاه کنی گمان می کنی می افتد اما اگر به تنه اش نگاه کنی به مقاومتش پی می بری.” (دیالوگی از فیلم)

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Dark water آب تیره ساخته ی والتر سالس

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Whiplash محصول سال ۲۰۱۴

بازگشته کاری از اینیاریتو محصول سال ۲۰۱۵

معرفی فیلم The Revenant اثری از آلخاندرو گونزالس اینیاریتو

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا