1397-12-28
موسیقی

امروز یکشنبه ۲۴ دی ماه در جشنواره موسیقی فجر چه می‌گذرد؟ صدای خاموش بانوان در جشنواره ۹۶

جشنواره موسیقی فجر

متاسفانه در ده شب برگزاری جشنواره‌ی موسیقی فجر امسال با حدود یک صد اجرا، زنان حضور پر رنگ نخواهند داشت. در روز یکشنبه ۲۴ ام دی ماه طبق برنامه ریزی صورت گرفته در جشنواره موسیقی فجر در “تالار وحدت” “آیسو” موسیقی کلاسیک می‌نوازد. گفتنی است که “ارکستر سمفونیک ایران/ اتریش” از سال ۱۳۸۵ آغاز به کار کرده و تاکنون در چندین فستیوال شرکت کرده و در مناسبت‌های رسمی در سفارتخانه‌های کشورهای مختلف به اجرا پرداخته است. در سانس دوم این روز “ارکستر مهر” به رهبری “ناصر ایزدی” روی صحنه می‌رود. “امیر رفعتی” و “محمد صرفه‌جو” به‌ عنوان خواننده در این ارکستر حضور دارند.

در روز یکشنبه ۲۴ ام دی ماه طبق برنامه ریزی صورت گرفته در جشنواره موسیقی فجر در “تالار وحدت” “آیسو” موسیقی کلاسیک می‌نوازد. گفتنی است که “ارکستر سمفونیک ایران/ اتریش” از سال ۱۳۸۵ آغاز به کار کرده و تاکنون در چندین فستیوال شرکت کرده و در مناسبت‌های رسمی در سفارتخانه‌های کشورهای مختلف به اجرا پرداخته است. در سانس دوم این روز “ارکستر مهر” به رهبری “ناصر ایزدی” روی صحنه می‌رود. “امیر رفعتی” و “محمد صرفه‌جو” به‌ عنوان خواننده در این ارکستر حضور دارند.

در “سالن رودکی” اجرای “کر فیلارمونیک ایران” به رهبری “علیرضا شفقی نژاد”  روی صحنه می‌رود. در سانس دوم گروه موسیقی “امیر جاهد” به سرپرستی “بهرام ساعد” به اجرا خواهد پرداخت.

در این روز در “برج آزادی” “امیر شکاری” موسیقی بوشهر را با “نیمه” به گوش می‌رساند. ساعت ۱۸:۳۰ برج آزادی میزبان نیمه می‌شود تا علاقه‌مندان به تماشای اجرای موسیقی بوشهر بنشینند. بلافاصله پس از موسیقی بوشهری، موسیقی آذربایجان طنین‌انداز می‌شود “عاشیق لار” اجراکننده‌ی موسیقی آذربایجانی خواهد بود.

طبق برنامه جشنواره موسیقی فجر در “فرهنگسرای نیاوران” “کوارتت کلنکه” از آلمان به سی و سومین جشنواره موسیقی فجر می‌آید. اعضای کوارتت کلنکه را چهار موسیقی‌دان تشکیل می‌دهند، آن‌ها در بیشتر رویدادهای موسیقی آلمان‌ مانند “جشنواره‌ی موسیقی مکلنبرگ‌وارپامرن”، “جشنواره موسیقی اشلسویگ‌هولشتاین”، “جشنواره موسیقی راینگائو”، “جشنواره تابستانی کیسینگن” و “جشنواره موتزارت وورتسبورگ و ساکسونی” شرکت داشته‌اند. پس از سانس نخست این روز، نوبت به دو نوازی می‌رسد. در سانس دوم فرهنگسرای نیاوران، “هادی منتظری” و “مسعود حبیبی” به دو نوازی می‌پردازند.

در “مرکز همایش‌های ایرانیان” سانس نخست اجراهای پاپ این روز از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر، به “زانیار خسروی” اختصاص دارد. تازه‌ترین تک قطعه‌ی این خواننده مربوط به پروژه‌ی ایهام است و “حال من” نام دارد. “سینا شعبان خانی”، خواننده‌ی تازه ی عرصه‌ی پاپ که چندی پیش فعالیت‌های خود را در زمینه‌ی اجرای صحنه‌ای آغاز کرده، سانس دوم پاپ این شب را برگزار می‌کند.

در روز شنبه جشنواره موسیقی فجر نیز در تالار وحدت موسیقی ترکیه به روی صحنه رفت. “ارکان اوگر” اولین آلبوم خود را با نام “بدون پرده” منتشر نموده است. او تجربه‌ی موفق تک قطعه‌ی فیلم “اسکیا” را دارد. او با “اسماعیل حکی”، نوازنده‌ی گیتار کلاسیک و الکتریک و باغلاما، به همکاری پرداخته و “دیدار با ناشناخته‌ها” نام جدیدترین آلبوم آن‌ها است. در سانس دوم “رستاک” در این تالار به اجرا پرداخت.

در تالار رودکی “گروه آوازی تهران” به سرپرستی “میلاد عمرانلو” که برگرفته از گروه‌های موسیقی آکاپلای غربی است و تاکنون موفق به کسب مدال در جشنواره‌های متعدد بین المللی شده در این روز کنسرت خود را برگزار کردند تا پس از آن‌ها نوبت به گروه “سرشک” به سرپرستی “یحیی علوی” و “مهدی سالاری” برسد.

در برج آزادی”سورنای” گروه موسیقی از لرستان است که در این روز به اجرای خود پرداخت. سانس دوم در برج آزادی موسیقی ترکمن بود و در این سانس “مخام چلر” روی صحنه رفت.

در فرهنگسرای نیاوران خومه کتمه با “نفس” موسیقی از کشور اسپانیا به گوش مخاطبان رساند. پس از شنیده شدن موسیقی اسپانیا در قسمت اول این شب، فرهنگسرای نیاوران به میزبانی “ارکستر بادی تهران” رفت. رهبری ارکستر بادی تهران را “جاوید مجلسی” و سرپرستی آن را “سینا ذکایی” عهده‌دار است.

سالن ایرانیان نیز کنسرت‌های خود در دو سانس ۱۹:۰۰ و ۲۲:۰۰ برگزار کرد. “محمّد علیزاده” این روز طی دو سانس با مخاطبانش دیدار کرد.

متاسفانه در این دوره از جشنواره موسیقی فجر اجرای زنان بسیار محدود شده و این جشنواره کم‌فروغ‌ترین دوره‌ی حضور بانوان را دارد. بخش مجزا برای زنان در این دوره تنها محدود به دو اجرا در فرهنگسرای نیاوران شده است. اجراهای زنان با دو اجرای ویژه بانوان از گروه‌های “کیدی” از هرمزگان و “ژن دنگ” از اصفهان برای زنان بسته شد که این دو گروه نیز در چند روز پیش در روز پنج‌شنبه ۲۱ دی ماه با اجرای برنامه‌های خود در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران به کار خود پایان دادند. به این ترتیب در ده شب برگزاری جشنواره‌ی موسیقی فجر امسال با حدود یک صد اجرا، متاسفانه زنان حضور پر رنگی نخواهند داشت.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا