1398-02-31
روانشناسی و موفقیت

امیدواری به زندگی و شادی را اینگونه در خود تقویت کنید

امیدواری به زندگی

هدف اصلی زندگی شادی است که امیدواری به زندگی به آن پایداری می‌دهد. هیچ تضمینی برای آینده نیست. ولی در آرزوی بهتر بودن زندگی می‌کنیم. امید یعنی همیشه به خود بگویید: ” من می‌توانم.”

امیدواری به زندگی و امید باعث شادی می‌شود. وقتی امیدوار هستید هر مانعی را با مهربانی از سر راه برمی‌دارید. وقتی حال تان خوب نیست و ناامید هستید ساده‌ترین کارها هم برای‌تان غیرممکن به نظر می‌آید. هدف اصلی زندگی شادی است که امیدواری به زندگی به آن پایداری می‌دهد. هیچ تضمینی برای آینده نیست. ولی در آرزوی بهتر بودن زندگی می‌کنیم. امید یعنی همیشه به خود بگویید: ” من می‌توانم.” این جمله چنان قدرت درونی، اعتماد به نفس و توانایی به شما می‌دهد تا بتوانید هر آن چه را انجام می‌دهید با صداقت، راستی و یک رنگی انجام دهید. چه کنیم تا همیشه امیدواری به زندگی و حس شادی را در لحظه لحظه زندگی خودداشته باشیم؟ نت‌نوشت امروز را بخوانید.

بیشتر بخوانید: آموزش روان شناسی مثبت گرا : آیا چرخه زندگی شما متعادل می‌گردد؟

بیشتر بخوانید: راه های شادبودن در زندگی که حتما باید امتحان کنید!

امیدواری به زندگی

وقتی به عنوان یک فرد مستقل برنامه های زندگی‌مان را می‌ریزیم احساس قدرت می‌کنیم، شاد هستیم، هیجان داریم و با این امید زندگی می‌کنیم که همه چیز همان طور پیش رود که در ذهن مان تصور و برنامه ریزی کرده ایم. دالایی لاما در سخنرانی خود در دانشگاه تولین Tulane University در سال ۲۰۱۳ گفت:

” باید برای آینده ای بهتر امیدوار باشیم. ولی واقعیت نشان می‌دهد تضمینی برای آینده وجود ندارد.  پس با دقت بسیار دو نکته را باید در نظر بگیریم:

بیشتر بخوانید: علت حال بد روحی شما شاید این عوامل پنهان است!

امید می‌تواند به اضطراب بیانجامد

اول نکته این است : چیزهایی را که برنامه ریزی کرده ایم و امید داریم به انجام برسانیم درست مانند آن چه که ما در سر داریم پیش نمی‌رود. اگر بخواهید دقیقا همه چیز درست مثل آن چه شما می‌خواهید انجام شود در واقع با امیدواری به زندگی منبع اضطرابی برای خود خلق کرده اید که به جای شادی باعث رنج کشیدن شما خواهد شد.

چرا؟

چون وقتی کارها مثل نقشه های ما پیش نرود گویی زمین لرزه ای می‌آید و اعتماد به نفس و امیدواری به زندگی ما را با خود به قهر زمین می‌برد. در نتیجه ناامید و شکست خورده، مضطرب می‌شویم.

بیشتر بخوانید: روان شناسی مثبت گرا : با این ۶ روش شادی در زندگی را تجربه کنید!

گذشته و آینده فقط یک ساختار ذهنی است

دومین نکته که برای امیدواری به زندگی باید به آن توجه کنیم واقعیت لحظه کنونی را باید با گوشت و پوست خود حس کنیم. هر چه قدر تلخ و دردناک باید موقعیت فعلی خود را قبول کنیم. با این واقعیت یاد می‌گیریم با امید به آینده بهتر، لحظه کنونی را واقعا زندگی کنیم. وقتی واقعیت زندگی فعلی را پذیرفتیم با برنامه ریزی درست می‌توان به آینده امیدوار بود.

اگر مدام در حال برنامه ریزی غیر واقعی و غیر دست یافتنی باشیم، به نوعی وسواس فکری دچار می‌شویم که نه تنها مبتنی بر واقعیت نیست بلکه ذهنیتی اشتباه از آینده می‌سازد. کارآیی برنامه ریزی واقعی از بین می‌رود و شادی پایدار نمی‌ماند. وقتی بدون زندگی در حال، فقط به آینده امیدوار باشیم به ناامیدی می‌رسیم.

بیشتر بخوانید: عادت های مخرب فکری که آرامش را از زندگی شما می گیرند، بشناسید

هیچ وقت نباید برای آینده برنامه ریزی کرد؟

مسلما جواب منفی است. باید برای آینده برنامه ریزی کرد. ولی باید اهداف را طوری برای خودمان تعریف کنیم که واقعی باشند نه ذهنی. همیشه باید در حالی که در زمان کنونی زندگی می‌کنیم به آینده نگاه کرد. وقتی حال را واقعا زندگی کنیم پایه محکمی برای برنامه ریزی آینده و تحقق آن ها ساخته ایم. چنین نگرشی به ما یاد می‌دهد با روش درستی امیدواری به زندگی داشته باشیم و در نتیجه شادی در زندگی مان پایدار و ماندنی باشد. و حتی همیشه انگیزه ای برای حرکت و رسیدن به آینده داشته باشیم.

بیشتر بخوانید: چرا نظر دیگران در مورد من اینقدر برایم مهم است ؟!

چه موقع امیدواری به زندگی باعث شادی همیشگی می‌شود؟

شاید این سوال را بتوان این گونه پرسید: چه گونه کاری کنیم که امیدواری به زندگی مان واقعی و دست یافتنی باشد؟ امیدی کارآمد است که باعث شادی پایدار شود. یعنی در دنیای پراسترس و پرتغییر زندگی دنیای امروز ما را به ناکجاآباد و ناامیدی نکشاند.

اگر امید آن طور که دالایی لاما اعتقاد دارد با ” شادی پایدار” همراه باشد، باید  بی نظمی هایی  زندگی را آگاهانه بپذیریم. ولی واقعا بی نظمی چیست و چه گونه باید آن را بفهمیم؟  بی نظمی یعنی این که هیچ چیز پایدار نیست و ثابت نمی‌ماند. بی نظمی یعنی از برنامه ها، احساسات، عواطف، افکار و هر چیزی که در زندگی مهم است، درک واقعی داشته باشیم.

بیشتر بخوانید: درمان افسردگی با قران ساده‌ترین و موثرترین راه مبارزه با این بیماری

در واقع می‌توان گفت تنها چیزی که در دنیا ثابت است تغییر است. تغییر اتفاق می‌افتد. حالا باید کاری کنیم که این تغییر باعث ناامیدی نشود بلکه امید و شادی به همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید: اینگونه خودتان را دوست داشته باشید تا به آرامش و شادی برسید

باید امیدواری به زندگی را در حقیقت غیرقابل تغییر پیدا کنیم. مسلما برای کسی که در مشکلات دست و پا می‌زند این کار مشکل است. ولی خیلی وقت ها نمی‌توان چیزی را تغییر داد و با قبول نکردن واقعیت فقط خود را آزار می‌دهیم. باید یاد بگیریم واقعیت را بپذیریم حتی اگر مطابق آن چه که ما می‌خواهیم نباشد. وقتی واقعیت را بپذیریم به راحتی می‌توانیم برای آینده برنامه ریزی و برای رسیدن به آن ها تلاش کنیم.

بیشتر بخوانید: قدرت جملات مثبت که می‌گویید اینگونه زندگی‌تان را زیر و رو می‌کنند

پس اولین گام برای شاد زیستن پذیرش واقعیت است حتی در بدترین شرایط.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا