اخبار تکنولوژیگوناگون

انتشار لیست میلیاردرهای سال ۲۰۱۷ توسط مجله Forbes

با ثروتمندترین مردم روی زمین آشنا شوید :

امسال برای میلیاردرهای روی زمین سال شکستن رکوردها بود، زیرا تعداد آنها با یک افزایش ۱۳ درصدی از ۱۸۱۰ نفر سال قبل به ۲۰۴۳ نفر رسید. این اولین بار است که فوربز بیش از ۲۰۰۰ ثروت ده رقمی را ثبت می کند. افزایش ارزش خالص داراییهای آنها هم که با ۱۸ درصد افزایش به ۷٫۶۷ تریلیون دلار رسید، یک رکورد محسوب می شود. رشد تعداد آنها که ۲۳۳ نفر بیشتر از لیست سال قبل است، بالاترین میزان رشد در ۳۱ سالی است که Forbes میلیاردرهای جهان را رصد کرده است . نسبت برنده ها نسبت به بازنده ها هم در لیست امسال ۳ به یک است.

لیست کامل میلیاردرهای جهان در سال ۲۰۱۷

 بیل گیتس برای چهارمین سال متوالی به عنوان ثروتمندترین فرد جهان شناخته شده است ، عنوانی که در ۱۸ سال از ۲۳ سال گذشته از آن او بوده است. ثروت او از ۷۵ میلیارد دلار سال قبل به ۸۶ میلیارد دلار رسیده است. جف بیزوس مدیر و موسس آمازون با افزودن ۲۷٫۶ میلیارد دلار به ثروتش آنرا به ۷۲٫۸ میلیارد دلار رساند و به این ترتیب بهترین سال مالی را در بین مردم کره زمین داشت . او به این ترتیب با پرشی دو پله ای برای اولین بار جزو سه نفر اول لیست قرار گرفت.

بعد از بیزوس این وارن بافت بود که بهترین سال مالی را داشت و البته اگر از زمان انتخاب دونالد ترامپ به این طرف حساب کنیم، باید اذعان کرد که او بیشترین سود را به دست آورده است. افزایش ۱۴٫۸ میلیارد دلاری ثروت او در ۱۲ ماه گذشته کافی بود تا مقام دوم را از چنگ آمانسیو اورتگا موسس و مدیر قبلی شرکت مشهور تولید کننده لباس اسپانیایی یعنی Zara، در بیاورد. ثروت اورتگا هم سال گذشته ۴٫۳ میلیارد دلارافزایش داشت ولی با وجود این به دلیل سود فوق العاده بالای دیگران به مقام چهارم نزول کرد.

 

Forbes Richest 2017

 

موسس Facebook یعنی مارک زاکربرگ با افزایش ۱۱٫۴ میلیارد دلاری ثروتش در یکسال گذشته، برای اولین بار توانست مقام پنجم لیست را از آن خود کند. ضمنا کارلوس اسلیم هلو که زمانی ثروتمندترین فرد جهان بود برای اولین بار از جمع پنج نفر اول بیرون رفت و به مقام ششم رسید.

امسال ۱۹۵ نفر تازه وارد داشتیم. چین با ۹۷ نفر بیشترین سهم را داشت و آمریکا با ۲۵ نفر بعد از چین قرار گرفت. در پایین تعدادی از این تازه واردها را معرفی می کنیم:

  • Yvon Chouinard موسس شرکت Patagonia، تولید کننده کفش و البسه ورزشی.
  • Torstein Hagan نروژی، موسس شرکت Viking Cruises، ارایه دهنده تورهای مسافرتی روی دریاها و رودخانه ها.
  • Cliff Asness، غول بازرگانی شرکتهای تامین سرمایه آمریکایی و دو شریک دیگرش.
  • John و Patrick Collison ایرلندی ، موسسان شرکت Stripe ، ارایه دهنده راه حلهای پرداخت آنلاین.
  • Manny Stull استرالیایی ، مدیر شرکت Moose Toys، تولید کننده اسباب بازی

 

جان کالیسون ۲۶ ساله جوانترین میلیاردر خود ساخته جهان محسوب می شود که تنها دو ماه از اوان اشپیگل موسس Snapchat جوانتر است. پاتریک کالیسون برادر جان و دیگر موسس Snapchat هم جزو میلیاردهای زیر ۲۰ سال این لیست به شمار می روند. امسال تعداد میلیارهای زیر ۴۰ سال به ۵۶ نفر رسیده است که نسبت به ۶۶ نفر سال قبل، کاهش یافته است، زیرا بعضی از آنها سنشان بالاتر رفته است و ثروت بعضی از آنها هم از ۱ میلیارد دلار کمتر شده است.

در این لیست ۱۵ میلیاردر زن خود ساخته جدید دیده می شوند که همه آنها به غیر از یک نفر از از کشورهای آسیا-اقیانوسیه هستند. ده نفر از چین و برای اولین بار یک نفر از ویتنام به نام Nguyen Thi Phuong Thao که شرکت هواپیمایی ارزان قیمت خود را در فوریه ۲۰۱۷ تاسیس کرد.

تنها زن آمریکایی خود ساخته این لیست خانم Thai Lee است. او متولد تایلند است اما در کودکی به آمریکا مهاجرت می کند و الان مدیر شرکت SHI International ( یک شرکت ارایه دهنده خدمات IT) است که ۱۷۰۰۰ مشتری از جمله شرکتهای Boeing و AT&T دارد و از نظر میزان فروش بزرگترین شرکت آمریکایی محسوب می شود که مالک آن یک زن است.

۲۷۷ نفر از این لیست ۲۰۴۳ نفره زن هستند که این تعداد شامل زنهایی که با برادر یا همسرشان شریک هستند هم می شود.

آمریکا با تعداد ۵۶۵ نفر ( سال قبل ۵۴۰ نفر)  هنوز هم بیشترین تعداد میلیاردرها در میان کشورهای جهان دارد و چین با ۳۱۹ نفر و با توجه به این که کشورهای خودمختار هنگ کنگ با ۵۶ نفر و ماکائو با یک نفر هم جزوی از خاک چین محسوب می شوند، دارد خودش را به آمریکا نزدیک می کند. آلمان با ۱۱۴ نفر و هند با ۱۰۱ نفر در رتبه های بعدی جای می گیرند.

۷۸ نفر از لیست حذف شدند . شامل ۳۳ نفر از چین، هفت آمریکایی و ۹ نفر که با وجود داشتن ثروت زیاد به دلیل تقسیم آن با بقیه اعضای خانواده دیگر در لیست جایی ندارند. علاوه بر اینها، ۲۰ میلیاردر هم در سال قبل فوت کرده اند. مانند Jack Taylor موسس شرکت اجاره اتومبیل Enterprise و Micheal Ilitch که به همراه همسرش پیتزای Little Caesars  را تاسیس کرده بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا