سینمای جهان

نقد انیمیشن The Boss Baby کاری از تام مک‌گراث

انیمیشن The Boss Baby یا بچه رئیس یا بچه خان داستان پسربچه‌‌ی ۷ ساله‌ای به نام تیم تمپلتون است. او به شدت کودکی ماجراجوست به نحوی که حمام کردن برایش حکمِ غواصی در اعماق دریا را دارد و در حال دوچرخه‌سواری با چرخ‌های کمکی، خودش را به عنوان کنترل‌کننده‌ی فضاپیمایی تک‌ نفره در میان شهاب‌ سنگ‌های پراکنده‌ی فضایی تصور می‌کند. تیم، والدین مهربانی دارد که هیچ چیزی در دنیا را به اندازه‌ی او دوست ندارند و هر آنچه را بخواهد برایش تامین می‌کنند. در ادامه با معرفی و نقد انیمیشن The Boss Baby با نت نوشت همراه باشید.

 

نقد انیمیشن The Boss Baby

اما ناگهان یک روز همه چیز تغییر می‌کند؛ چرا که مادر و پدر تیم یک نوزاد پسر که کت و شلوار پوشیده و همچنین یک کیف دستی همراهش دارد را به خانه می‌آورند تا همبازی و برادر تیم باشد. از همان روز اول تیم به این نوزاد مشکوک می‌شود و رقابت این دو فرد با یکدیگر آغاز می‌شود چرا که تیم از کم‌ توجهی والدینش به دلیل اضافه شدن این عضو جدید و معطوف شدن همه‌ی توجه آن‌ها به نوزاد تازه رسیده ناراضی است و …

بیشتر بخوانید: تحلیل انیمیشن Inside out درونِ بیرون کاری از پیت داکتر

انیمیشن The Boss Baby محصول ۲۰۱۷
انیمیشن The Boss Baby محصول ۲۰۱۷

انیمیشن The Boss Baby به کارگردانی تام مک‌کراث Tom McGrath و نویسندگی مایکل مک‌کولرز و بر اساس کتابی با همین نام نوشته‌ی مارلا فارزی Marla Frazee ساخته شد. در پاییز سال ۲۰۱۰، فارزی این کتاب را نوشت و خود تصویرسازی‌های آن را انجام داد. داستان کتاب،‌ پیرامون زوج جوانی بود که با ورود یک نوزاد به زندگیشان، دچار مشکلات و دردسرهای عدیده می‌شدند. این نوزاد به مانند شخصیت اصلی انیمیشن The Boss Baby “بچه رییس”، ظاهر و خصوصیات عجیب و غریبی داشت. او همیشه لباسی تیره به تن داشت و کراوات می‌بست. دیگر ویژگی بارز او این بود که به پدر و مادر خود تحکم می‌کرد و مقاصد خود را به هر نحو ممکن پیش می‌برد. به خاطر همین خصوصیات بود که عنوان The Boss Baby “بچه رییس” به او اطلاق شده بود. این کتاب ۳۶ صفحه‌ای که بخش عمده‌ای از آن نیز تصاویر است برای تبدیل شدن به انیمیشن ایده‌ای مناسبی بود اما آنچه که مهم‌تر است چگونه پرداخت انیمیشن به این ایده است.

بیشتر بخوانید: تحلیل انیمیشن زوتوپیا Zootopia؛ اتوپیای حیوانات به مثابه اتوپیای انسان‌ها

در نقد انیمیشن The Boss Baby باید گفت هر چند با وجود این ایده The Boss Baby بچه رئیس نتوانست بعد از اکران توجه همگان را به خود جلب کند به حدی که خیلی بهتر از این‎ها می‌توانست باشد. همچنین این انیمیشن فرآیند این که چطور در روزگار کنونی حیوانات خانگی رقیب اصلی فرزند آوری شده‌اند را روایت می‌کند. با این حال شاید اگر استودیوی پیکسار مسئولیت ساخت این موضوع را بر عهده می‌گرفت در نهایت کار خیلی قوی و پر و پیمان‌تر از از این‌ها در می‌آمد. متاسفانه استودیوی “دریم وکس” به عنوان تولید کننده‎ی این انیمیشن هم مانند “استودیوی ایلومینیشن” در حال حاضر هدفشان به شدت سودآوری بیشتر است و سلیقه‌ی مخاطبانشان را به شدت پایین آورده‌اند.

در ادامه نقد انیمیشن The Boss Baby باید گفت این انیمیشن به هیچ وجه از استانداردهای مورد قبول یک انیمیشن خوب برخوردار نیست و بی‌شک نیاز به پرداخت بیشتری دارد. شاید تنها مورد پسند کودکان، آن هم فقط به جهت داشتن محیط و شخصیت‌های رنگی قرار بگیرد. این انیمیشن با ۱۲۵ میلیون دلار بودجه ساخته شد و حدود ۴۹۰ میلیون دلار در دنیا فروخت. با وجود ضعف‌های بسیار گفتنی است که “الک بالدوین” در نقش “بچه رییس“،‌ “مایلز بَکشی” در نقش کودکی “تیم” و “استیو بوشمی” در نقش “فرانسیس فرانسیس” به خوبی درخشیده‌اند.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم من نفرت انگیز ۳ کاری از پیتر کافین

بیشتر بخوانید: تحلیل انیمیشن WALL-E کاری از اندرو استنتون

انیمیشن The Boss Baby بچه رئیس محصول 2017
انیمیشن The Boss Baby بچه رئیس محصول ۲۰۱۷

نهال حق دوست

نهال حق دوست هستم، لیسانس معماری و فوق لیسانس پژوهش هنر و علاقمند به ادبیات، تئاتر، سینما، معماری، موسیقی و فلسفه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا