1398-03-28
دانستنی‌های سلامتی

اهدا شیر مادر در بانک شیر آیا واقعیت دارد؟

اهدا شیر مادر در بانک شیر

شیر مادر بهترین و مغذی ترین غذا برای نوزاد می باشد. اما بسیاری از نوزادان به دلایل مختلف از این موهبت بی نصبی می باشند. تاسیس ” بانک شیر ” می تواند یک راه کار مناسب برای مادرانی باشد که می خواهند شیر خود را به نوزادان اهدا کنند. اما مسئله دیگر این است که شیر دریافتی چه ویژگی هایی باید داشته باشد ؟ و این که در این روش نگرانی هایی در زمینه اخلاقی و بهداشتی وجود دارد؟

شیر مادر بهترین و مغذی ترین غذا برای نوزاد می باشد. اما بسیاری از نوزادان به دلایل مختلف از این موهبت بی نصیب می‌باشند. تاسیس ” بانک شیر ”  برای اهدا شیر مادر می‌تواند یک راه کار مناسب برای مادرانی باشد که می خواهند شیر خود را به نوزادان اهدا کنند. اما مسئله دیگر این است که شیر دریافتی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و این که در این روش نگرانی هایی در زمینه اخلاقی و بهداشتی وجود دارد؟

بیشتر بخوانید: خواص شیر بادام : شیر پرخاصیت و مقدس قرون وسطی را امتحان کنید

اهدا شیر مادر در بانک شیر

Karlene Gribble، PhD استاد راهنمای دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه استرالیا می گوید  : “مسئله اهدا شیر مادر در بانک شیر توسط مادران دارای دو مبحث است یکی جنبه اهدای شیر و دیگر جنبه مالی که قضیه را کاملا متفاوت می سازد.” در ایالات متحده بانک های غیر انتفاعی شیر که توسط انجمن بانکداری انسانی امریکای شمالی تاسیس و راه اندازی شده اند، بابت اهدا شیر به مادران هیچ مبلغی پرداخت نمی کند. با این حال برخی از بانک های سود آور جهت این کار خیر اهدا کنندگان را تحت حمایت مالی قرار می دهد.
آیا شیر مادر قیمت دارد ؟

در برخی از مواد انگیزه سود، کودکانی که از شیر های اهدایی تغذیه می کنند را در معرض خطر قرار می دهد. انگیزه های مالی می تواند بعضی از فروشندگان شیر مادر را نیز تحریک کرده تا با افزایش شیر مبالغ سنگین تری را به دست آوردند.

یک مطالعه در مجله Pediatrics گزارش داد که در حدود ۱۰ % از نمونه های شیر مادران که به صورت آنلاین خریداری کرده بودند، با شیر گاو ترکیب شده بود. از سوی دیگر جبران کسری شیر مادر ممکن است یک منبع حیاتی و بسیار ضروری جهت یک کودک به شمار رود. همچنین می تواند یک منبع درآمد مناسب و سالم برای مادرانی باشد که توانایی تامین شیر مورد نیاز کودکان را دارند.

بیشتر بخوانید: باید و نبایدهای شیردهی و فواید شیر مادر که هر مادری باید بدانید

تغذیه با شیر مادر

اهدا شیر مادر

اهدا شیر مادر

شیر مادر از منابع تغذیه ضروری است اما شیوه های مختلف و یا نا سالم تغذیه با شیر مادر در سال ۲۰۱۶ موجب مرگ و میر ۸۲۳ هزار کودک زیر ۵ سال در سراسر جهان شده است.

کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند درجه  IQ بالاتری در دوران نوجوانی خواهند داشت. همچنین خطر ابتلا به چاقی در دوران کودکی و دیابت نوع ۲ و همچنین لوسمی و بیماری های عفونی به حداقل خود خواهد رسید. نکته مهم دیگر این که تغذیه با شیر مادر برای نوزادانی که با بیماری زودیاک متولد می شوند نیز بسیار مهم است.

در نوزادان نارس شیر مادر سبب کاهش مرگ و میر زودرس و پیشگیری از بروز انتروکولیت غلیظ نشده می گردد.

این تغذیه با ارزش و سالم تاثیرات بسیار فراوانی بر روی حجم مغز نوزاد، سیستم عصبی نوزاد در دوران کودکی و نوجوانی خواهد داشت. به این ترتیب آکادمی کودکان توصیه می کند که نوزادان به خصوص نوزادان نارس از شیر مادر تغذیه شوند .

بیشتر بخوانید: فواید شیردهی برای مادر : چرا بدن مادران بعد از شیردهی سالم تر می‌شود؟

بانک های غیر انتفاعی اهدا شیر مادر

زمانی که نوزادی نارس متولد می شود و امکان تغذیه از شیر مادر را ندارد ممکن است،  به کمک یک بانک غیر انتفاعی شیر مادر به این تغذیه دسترسی پیدا می کند و شانس زنده ماندن را افزایش دهد.

در حال حاضر ۲۴ بانک شیر غیر انتفاعی معتبر و فعال در ایالت متحده امریکا دایر است که اهدا کنندگان می توانند بعد از  پشت سر گذاشتن آزمایشات و غربالگری های گسترده شیر خود را اهدا کنند. اهدا کنندگان پس از پر کردن پرسشنامه که مربوط به سوالات پزشکی، مصرف داروها، مصرف الکل و مواد مخدر و ارائه فرم های پزشکی دقیق و آزمایش خون می باشد، شیر را تحت شرایط خاص اهدا کنند.

جهت کمک به پرداخت هزینه های غربالگری اهداکنندگان نیز مبلغی معادل ۵ دلار جهت هر۲۵ میلی لیتر شیر پرداخت می شود. البته برخی از دریافت کنندگان شیر مادر نیز خدمات بیمه ای دارند که این هزینه ها را به خوبی پوشش خواهد داد و ناچار به پرداخت آن از درآمد خود نیستند.

بیشتر بخوانید: شیر نخورید ! شیر پاستوریزه باعث استحکام استخوان ها نخواهد شد !

یک مبادله خیر خواهانه؛ اهدا شیر مادر

در حالی که بانک های غیر انتفاعی اهدا شیر مادر در بانک شیر در بسیاری از شهرها دایر می باشد ولی این خدمات باز هم از عده زیادی دور و غیر قابل دسترس است. به این ترتیب بسیاری از پرستاران نوزاد، جهت استفاده شیر های اهدایی، این شیرها را با ویژگی ماندگاری طولانی نگهداری می کنند و همچنین نوزادان نارس و بیماری در الویت قرار می گیرند.

معمولا نوزادانی که یک ماستکتومی داشته باشند یا ناچار به مصرف دارو باشند در اولویت هستند. باز هم با تمام این پیگیری ها کانال هایی وجود دارد که شیر را به غیر واجدین می رساند و هزینه های هنگفتی هم دریافت می کنند. که این کانال ها غیر رسمی می باشند. اما تلاش های بسیاری صورت گرفته است تا بانک های شیر مادر به رشد و تکامل برسند و کودکان بسیاری که نیازمند تغذیه سالم می باشند از این تغذیه سالم بهره مند شوند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا