اخبار تکنولوژی

اولین ابر کامپیوتر از خاورمیانه در لیست برترین های دنیا قرار گرفت.

اولین ابر کامپیوتر از خاورمیانه در لیست برترین های دنیا قرار گرفت.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید کشور عربستان در تولید ابرکامپیوتر از کشور های منطقه غرب اسیا پیشی گرفته است . در ادامه به آخرین لیست برترین ابرکامپیوتر های جهان که به تازگی منتشر شده می پردازیم.

برای اولین بار یک ابر کامپیوتر از خاورمیانه در لیست قدرتمندترین ابرکامپیوتر ها قرار گرفت .

شاهین ۲ واقع در دانشگاه علم و فناوری اطلاعات ملک عبدالله در عربستان سعودی در مکان هفتم این لیست که هر ۶ ماه منتشر می شود قرار گرفت. شاهین ۲ در ۱۶ رک IBM مخصوص ابرکامپیوتر ها و دارای ۶۱۰۰ پردازنده ۳۲ هسته ای می باشد.

۲۵ درصد از دانشجویان ، اساتید و محققان در دانشگاه علم و فناوری اطلاعات عربستان از این ابرکامپیوتر استفاده می کنند. رئیس دانشگاه در یک مصاحبه مطبوعاتی بیان کرد از این سیستم برای تحقیقات علمی از جمله پروژه های هواشناسی و پزشکی مثل شبیه سازی مغز و DNA استفاده می شود.

در لیست برترین ابرکامپیوتر ها ، چین و آمریکا مثل چند سال اخیر در رقابت برای جایگاه اول هستند. ابر کامپیوتر توسعه یافته توسط دانشگاه ملی فناوری دفاع در گوانگژو، چین برای پنجمین بار متوالی با محاسبه حداکثر ۳۳٫۸۶ پتافلاپ در ثانیه در مکان اول قرار گرفت.
ابر رایانه آزمایشگاه ملی ایالات متحده با محاسبه حداکثر ۱۷٫۵۹ پتافلاپ در ثانیه در مکان دوم قرار گرفت و ابرکامپیوتر شاهین ۲ با محاسبه حداکثر ۵٫۵۴ پتافلاپ در ثانیه در مکان هفتم قرار دارد.

منبع : ieee.org

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا