ادبیات

به بهانه زادروز “ایتالو کالوینو” نویسنده پست مدرن ایتالیایی

ایتالو کالوینو نویسنده ایتالیایی ۱۹۸۵-۱۹۲۳

نگاهی به کتاب “بارون درخت نشین” ؛

ایتالو کالوینو نویسنده ایتالیایی (۱۹۸۵-۱۹۲۳) که آثاری در قالب رمان و داستان کوتاه به جای گذاشته است. فضای انتقادی آثارش او را به مهم ترین داستان نویس ایتالیا در قرن بیستم مبدل کرده است. کالوینو به نوعی سبک خاص خود را در نوشتن داشت که برخی او را سوررئال یا پست‌مدرن هم به حساب می آورند.

کالوینو سبک های فراوانی را امتحان می کرد و تقریبا در تمام ژانرها قلم می زد. کالوینو نویسنده‌ ای است که جایی چنان روشن همه‌ چیز را به طنز می‌گیرد و جایی جهانی خلق می‌کند سراسر ابهام و رمز و راز و از این رو بر غنای داستان می‌افزاید. آثار داستانی کالوینو عبارتند از: کوره راه لانه های عنکبوت، بارون درخت نشین، کمدی‌های کیهانی، افسانه های ایتالیایی، سه گانه ی نیاکان ما، چه کسی در دریا مین کاشت؟، مورچه آرژانتینی، شهرهای نامرئی، آقای پالومار، شاه گوش می کند و ابرآلودگی.

ایتالو کالوینو نویسنده ایتالیایی ۱۹۸۵-۱۹۲۳

ایتالو کالوینو نویسنده ایتالیایی ۱۹۸۵-۱۹۲۳

بارون درخت نشین؛

بارون درخت نشین در سال ۱۹۴۷ برای اولین بار منتشر شد. این کتاب سرگذشت پسری را به تصویر می‌کشد که تصمیم می‌گیرد زندگی خود را بر روی درختان سپری کند. ایجاد یک «پادشاهی درختی» توسط پسر استعاره‌ ای از استقلال معرفی می‌شود و چالش‌ ها وفرصت‌ های این عمل دستمایه‌ ای برای نویسنده به منظور بررسی پرسش‌ های فلسفی بشر می‌گردد.

کازیمو شخصیت اصلی داستان است که زندگی وی از زبان برادرش “بیاجو” روایت می شود. “کازیمو” پسر یک بارون و در واقع نجیب زاده است. او در شروع داستان ۱۲ سال دارد. او به سبب فشارهای دست و پا گیر و غیر انسانی  سنت تصمیم می‌گیرد که بالای درخت برود، آنجا زندگی کند و هرگز پایین نیاید.

او برای لج بازی و یا مقابله با شخص خاصی این کار را نمی کند بلکه به نظر می رسد که او از زندگی روی زمین و قواعد آن گریزان است. در جایی از کتاب از زبان برادر کازیمو می شنویم که مادرش آرزو دارد پسرانش به ارتش بروند و پدرشان می خواهد که آنها با دختری در خاندان امپراطور ازدواج کنند. کازیمو تن به خواسته های پدر و مادر نداده و به عبارتی شنوای اجتماع و زمانه ی خود نیز نیست.

او زندگی جدیدی را بر روی درختان و طبیعت شروع می کند. خواننده تا جایی منتظر است که کازیمو به زمین برگردد و این به ظاهر بازی بالای درختان بودن را رها کند اما به ناگاه می بینیم که قرار بر این نیست که او زندگی معمول دیگران را داشته باشد و او را در جهان خودش می پذیریم. به نظر می رسد که کازیمو قبل از رفتن بر بالای درخت از قواعد زندگی اجتماعی دوران خود و ملزومات خانواده اش در رنج بوده است. تصمیم می‌گیرد از خوردن خوراک حلزون که از دیدگاه او بی حرمتی به طبیعت است دست بکشد. او معتقد است که اگر برای هر وعده غذا صدها حلزون را کشته و بخوریم به جنگ رو در رو باطبیعت رفته‌ایم.

از همین نقطه تصمیم می‌گیرد که شورش کند.  تصمیم می‌گیرد که با پشت پا زدن به سنت‌ های نخ نما شده در تفکر انسان‌ های پیرامون خود تغییر و تحولی‌ ایجاد کند. ما در جاهایی در کتاب شاهد به فکر فرو رفتن پدر و مادر وی نیز هستیم که در جاهایی تحت تاثیر رفتار و زندگی کازیمو قرار می گیرند. کازیمو در موضوعات مختلف کتاب می‌خواند و آنچه خود از آبیاری، کشاورزی، درختکاری و زنبورداری یاد گرفته است، به دیگران یاد می‌دهد و یا گره از مشکلاتشان باز می‌کند.

کازیمو از طریق درختان سفر می کند و تجربه های زیادی بدست می آورد. او حتی عشق را نیز در دنیای خود و بر روی درختان تجربه می کند. تمام این تجربه های بدیع به مخاطب نشان می دهد که کازیمو تمدن را رد می کند اما دچار واپس ماندگی نمی شود. او بدل به یک حیوان وحشی نمی شود. وی به روستائیان یاری می رساند، با دزدان دریایی و راهزنان به نبرد برمی خیزد، کتاب می نویسد، به بحث و استدلال می پردازد.

درست همزمان با انتشار این کتاب، کالوینو حزب کمونیست را ترک و اعلام می کند این حزب تبدیل به چیزی شده که او بیش از این نمی تواند در آن مشارکت بورزد. از اینرو شاید چیزی از خود داستان در وی ته نشین شده باشد. “بارون درخت نیشین” برعلیه رسوم متعارف تمدن می شود اما در عین حال، انسانیت را رها نمی کند. تنها یک دیوانه ممکن است تصور نماید که قادر است از جامعه بگریزد.

رمان “بارون درخت نشین” اولین بار در سال ۱۳۸۶ توسط مهدی سحابی ترجمه و نشر نگاه منتشر گردید.

ایتالو کالوینو نویسنده ایتالیایی ۱۹۸۵-۱۹۲۳

ایتالو کالوینو نویسنده ایتالیایی ۱۹۸۵-۱۹۲۳

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا