خودرو

ایربگ پانورامای سانروف شرکت هیوندای؛ نجات جان سرنشین حین واژگونی خودرو

هدف از طراحی کیسه های هوا در داخل خودرو، محافظت از سر، گردن سرنشینان در هنگام تصادفات می باشد. طراحی های با نام عجیب ایربگ پانورامای سانروف، حفاظت بیشتری برای سرنشینان خودرو در هنگام تصادفات فراهم می آورد. تا پایان این مطلب با نت نوشت همراه باشید.
به تازگی شرکت هیوندای محصول جدیدی را در این حوزه تولید کرده و ادعا می کند سازنده اولین نمونه سیستم ایربگ پانورامای سانروف در جهان می باشد.

ایربگ پانورامای سانروف
ایربگ پانورامای سانروف

طبق اطلاعات موجود این شرکت با همکاری بخش تامین قطعات شرکت خودروسازی کره ای هیوندای موبیس، موفق به تولید ایربگ پانورامای سانروف شده است. این کیسه هوا طوری طراحی شده است که در هنگام واژگونی خودرو مانع از پرتابشان سرنشینان به بیرون و ضربه خوردن به سر آنها می شود.
این کیسه هوای ویژه، بخش پشتی سقف کابین تعبیه شده است و در هنگام تصادف به سرعت و در ۰٫۰۸ ثانیه گسترده می شود.

نحوه تست ایربگ پانورامای سانروف
نحوه تست ایربگ پانورامای سانروف

هیوندای در این باره نحوه عملکرد این ایربگ اینگونه توضیح می دهد: “هنگام واژگونی خودرو و تغییر زاویه وسیله نقلیه نسبت به زمین، سنسور ویژه ای این تغییرات را به سرعت تشخیص داده و ایربگ سانروف مانند پرده ای روی سقف خودرو گسترده می شود. در هنگام واژگونی حتی اگر سانروف بسته باشد ایربگ روی شیشه سانروف قرار می گیرد و موجب محافظت سرنشینان می شود.”
به گفته شرکت سازنده، طراحی سیستم ایربگ سانروف پانوراما، پیچیده تر از سایر کیسه های هوای معمولی است. زیرا در سقف خودرو فضای کمی برای تعبیه کیسه هوا وجود دارد.

ایربگ پانورامای سانروف شرکت هیوندای، در هنگام واژگونی خودرو از سر نشینان به خوبی محافظت می کند
ایربگ های محافظ سر پیش از این نیز وجود داشته اند. این کیسه های هوا در قسمت داشبوردی تعبیه می شدند و هنگام برخورد قسمت جلویی خودرو فعال می شدند. به عنوان مثال، اتومبیل سیتروئن C4 Cactus دارای چنین کیسه هوایی است. با برداشتن ایربگ سقفی از جلوی خودرو و انتقال آن به سقف علاوه بر ایجاد فضای خالی بیشتر امنیت بیشتری برای سرنشینان فراهم می شود.

ایربگ پانورامای سانروف شرکت هیوندای، در هنگام واژگونی خودرو از سر نشینان به خوبی محافظت می کند
تاکنون شرکت هیوندای زمان ارائه ایربگ پانورامای سانروف را در محصولات خود را معرفی نکرده است، هر چند این تکنولوژی ممکن است در محصول رده بالای هیوندای جنسیس سدان به عنوان اولین مدل های این شرکت ارائه شود.

منبع: digitaltrends

ارسلان غلامی

ارسلان غلامی هستم. فوق لیسانسم رو رشته فوتونیک دانشگاه شهید بهشتی خوندم و علاقه مند به اخبار تکنولوژی و تازه های علم هستم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا