1397-12-28
روانشناسی و موفقیت

عادت های استرس زا را بشناسید و از آن ها دوری کنید

عادت های استرس زا

مقابله با استرس یک چالش سخت و جدایی ناپذیر است که راههای بسیاری می تواند انسان را از این حالت ناخوشایند رها کند البته عادت های استرس زا و رفتارهایی هم هستند که استرس را افزایش داده و بدتر می کنند

اضطراب یک حالت روحی است که بیشتر افراد در شرایط مختلف زندگی به علت داشتن عادت های استرس زا با آن مواجه می شوند. این بیماری روانی از رایج ترین بیماری افراد بالای ۱۸ سال است. سالیانه بیش از ۴۲ میلیارد دلار جهت درمان سلامت روان در دنیا خرج می شود ولی باز با اتفاقاتی و یا رفتارهایی نادرست اضطراب بیشتر شده و مشکلاتی ایجاد می کنند. این عادت های استرس زا اشتباه اضطراب شما را بیشتر می کنند.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی برای درمان استرس و خستگی روزانه

عادت های استرس زا

تفکر بیش از حد

عادت های استرس زا

فکر کردن زیاد یکی از عادت های استرس زا است. زمانی که شما به یک موضوع بیش از حد فکر می کنید سبب گسترش ترس و وحشت از آن می شوید. با تفکر زیاد به یک موضوع واحد یک وجه منفی از آن برای خود می سازید. این حالت استرس شما را بالا می برد و هیچ راه حلی برایتان یافت نمی شود. یک راه برای جدا شدن از این حالت نگران کننده این است که یک عکس العمل معکوس نشان دهید. زمانی که فکر می کنید زیاد روی یک مسئله تمرکز کرده اید کار دیگری انجام دهید تا ذهن خود را از مسیر آن دور کنید.

بیشتر بخوانید: مزایای خاطره نویسی و نوشتن برای مغز و کاهش استرس

نگرانی

نگرانی مسئله ای شبیه به زیاد تفکر کردن و از عادت های استرس زا است. در حالت نگرانی شما هیچ کاری برای حل مشکلتان انجام نمی دهید فقط از بابت یک مسئله که حتما برای شما ناشناخته است نگران هستید. بهتر است دقیقا زمانی که نگران موضوعی هستید به روی مسائلی که شما را از فکر کردن به مسئله استرس زا دور می کند تمرکز کنید.

بیشتر بخوانید: چرا استرس داریم و احساس نگرانی می‌کنیم؟ بیایید فارغ باشیم!

انتظارات

توقعات بالا داشتن از عادت های استرس زا است و انتظارات روحی روانی ما را برآورده نخواهد کرد. برای مسائلی که مربوط به رفتار و عکس العمل دیگران است برنامه ریزی شخصی نکنید. با این کار انتظاراتی از پیش تعیین شده از یک شخص برای شما به وجود می آید که ممکن است بر آورده نشود.

سطح توقعات خود از دیگران را پایین آورید. با این کار هیچ گاه از دیگران ناامید نخواهید شد و استرس شما کاهش پیدا می کند.

بیشتر بخوانید: درمان اضطراب کودک : چگونه می‌توانیم استرس و اضطراب کودک را برطرف کنیم؟

دوری کردن از استرس ها

اجتناب از مسائلی که می دانید اضطراب شما را افزایش می دهد و عادت های استرس زا بهترین راه حل است. وقتی به استرس مبتلا می شوید بی شک مشکلات جسمی و روحی زیادی گریبان گیر شما می شود. اختلال خواب، بد خلقی، مشکلات معده، سردرد ها و بسیاری مسائل دیگر. بهتر است در موقعیت هایی که می دانید اضطراب به شما وارد می شود کمی از خود مراقبت کنید.

تکیه بیش از حد به دارو

مشکل داروهای اعصاب از اینجاست که بیشتر این داروها مشکلات روحی و عادت های استرس زا در شما را حل نمی کنند. آنها فقط بیماری های شما را پنهان می سازند. تا شما به زندگی ادامه دهید. این مسئله خود یک عامل استرس زا است. در حالت صحیح و ایده آل برای مقابله با اضطراب می بایست از راههایی از قبیل مدیتیشن، یوگا، خواب کافی بهره جست. تنها خود شما می توانید آرامش را به درون خود راه دهید.

همه چیز را نمی توانید درست کنید

افرادی که می خواهند کنترل همه امور را به عهده بگیرند هیچ گاه احساس آرامش نخواهند داشت. با این کار جهان درونی شما رو به فرو پاشی خواهد رفت. مسائل زیادی هستند که شما در برابرشان احساس درماندگی و ضعف دارید. بنابراین با این مسئله کنار بیایید که شما وظیفه اصلاح همه امور و افراد را ندارید.

این چند راه کار ساده می تواند تا حد خیلی زیادی ذهنیت شما را از حالت اضطراب و آشفتگی دور کند.

امیدوارم راههای پیشنهادی برای آرامش و دوری از عادت های استرس زا در شما کار آمد باشد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا