1398-01-03
روانشناسی و موفقیت

نشانه های زندگی ناموفق ، اشتباهات زوجین و رفتارهای اشتباه در زندگی مشترک را بشناسید

نشانه های زندگی ناموفق و اشتباهات زوجین

رابطه های زن و شوهر ها اغلب از شیرینی ماه عسل و شادمانی های روزهای نخست شروع می شود ولی با گذشت زمان سلامت روحی و تغییرات رفتاری مشاهده می شود که درست همان روزها نمایان کننده اخلاقیات درونی هر شخصی است

شناخت نشانه های زندگی ناموفق و اشتباهات زوجین می تواند آن ها را در بهبود روابط شان کمک کند. رفتارهای اشتباه در زندگی مشترک بسیار هستند که جز عادات روزانه و خلق و خوی ما شده اند. رفتارهایی که بدون توجه هر بار انجام می دهیم و شاید هر بار یک توضیح منطقی برایش داریم. اگر از اطرافیانمان بپرسیم که در برابر این عادات چه حسی دارند بهتر متوجه می شویم که این عادات در زندگی ما مخرب هستند. شادمانی و احساس خوشبختی در زوجین حسی است که تنها خود زوج می توانند آن را بدست آورند. اوایل زندگی هر ازدواجی بی شک با ماه عسل و شیرینی شروع خواهد شد. شادمانی و محبت در روزها و شاید ماههای نخست به اوج خود میرسد. اما در طول زمان تغییراتی که در موقعیت های زندگی پیش می آید، طرفین دستخوش تغییرات رفتاری و هنجاری خواهند شد. برای حفظ رابطه شاد و پیشگیری از سقوط محبت اولیه می بایست رفتارهایی را زمینه زندگی قرار داد. زمانی که شما احساس کنید زندگی شما رو به سقوط است راه چاره ای جز سقوط نخواهید داشت. بنابراین می بایست قبل از وقوع جدایی های روحی سلامت روان خود را حفظ کنید و روابط را به خوبی بشناسید. این بار در نت نوشت شما را با نشانه های زندگی ناموفق و اشتباهات زوجین و رفتارهای اشتباه در زندگی مشترک که حکم یک رفتار سمی را دارند آشنا می کنیم تا از بروز این اتفاقات پیشگیری کنید. این عادات دیر یا زود روابط شما را از بین می برند. اگر شما هم به آنها مبتلا هستید و طبق عادت آن را انجام می دهید سعی کنید هر چه سریعتر آن را اصلاح کنید.

بیشتر بخوانید: راه های تحکیم رابطه زناشویی : انجام این کارها در تحکیم پایه‌ های ازدواج و رابطه‌تان مفید است!

بیشتر بخوانید: راههای جلوگیری از طلاق عاطفی چیست؟ رفتارهایی که منجر به طلاق عاطفی می شود را بشناسید

نشانه های زندگی ناموفق و اشتباهات زوجین و رفتارهای اشتباه در زندگی مشترک

بهانه گیری

یکی از اشتباهات زوجین و از مهم ترین نشانه های زندگی ناموفق که در روابط مشکل دار دیده می شود بهانه گیری یکی از طرفین است. زوجینی که بهانه های مختلف به بهای زندگی شخصی خود می گیرند زندگی مشترکشان را به چالش می کشند. رفتارهای منفی و آسیب رساندن به طرف مقابل بابت دستیابی به خواسته های شخصی از نشانه های بهانه گیری است. زمانی که یکی از زوجین دچار این رفتار باشد روابط از خانه و خانواده به سمت وسوی دوستان کشیده می شود.

بیشتر بخوانید: علل ناپایداری ازدواج و زندگی مشترک چیست؟ 

بیشتر بخوانید: راههای رسیدن به آرامش بعد از جدایی : چگونه بعد از جدایی همه خاطرات را فراموش کنم؟

رفتارهای اشتباه در زندگی مشترک

خشم یا اضطراب

زمانی که ذهنیت یکی از زوجها ناسالم باشد روابط دچار مشکل خواهد شد. داشتن احساسات منفی برای هر شخص ممکن است رخ دهد ولی تقویت این حس و قرار دادنش در روابط کاملا اشتباه است. شما ممکن است دچار خشم، ترس و احساسات منفی شوید. این احساسات را کنترل و مدیریت کنید تا به زندگی مشترکتان لطمه ای وارد نشود.

اگر شریک زندگی شما سابقه تهدید از نوع فیزیکی دارد اگر این حس خشم را درمان نکنید بی شک تعاملات شما سرانجامی نخواهد داشت. قبل از آنکه حس منفی شما از هر نوعی که هست به همسرتان آسیبی برساند آن را درمان کنید.

بیشتر بخوانید: حرفهایی که هرگز نباید به همسرتان بگویید و راهکارهایی برای بحث‌های زن و شوهری

حق تفکر و تصمیم گیری

از دیگر نشانه های زندگی ناموفق و ناسالم و از اشتباهات زوجین این است که به طرف مقابلتان اجازه تصمیم گیری در مسائل مشترک را ندهید. با هم اندیشیدن و تصمیم گرفتن در بیشتر امور زندگی جواب می دهد و شما را به مقصد می رساند. دفن احساسات و افکار حتی در دوران کودکی نیز درست نیست. برای جلوگیری از بحث و جدل در تمامی امور زندگی باهم قدم بردارید. به یکدیگر اجازه تفکر و تصمیم گیری بدهید تا مسائل به صورت خود مختار پیش نرود.

بیشتر بخوانید: راز روابط بی سرانجام و کوتاه مدت امروزی چیست؟ چگونه دچار رابطه های سمی نشویم؟

تلاش برای یک رابطه سالم

زندگی مشترک درست مانند یک خیابان دو طرفه است. هنگامی که یکی از زوجها مدام برای نگهداری از روابط تلاش کند نتیجه ای عاید هیچ کس نخواهد شد. نگه داشتن رابطه سالم در زندگی مشترک وظیفه هر دو طرف است. در صورتی که زندگی دچار افت و خیزهای شدیدی شد و زوجها باهم برای حفظ رابطه تلاش نکردند، ثبات این نوع زندگی با تردید است.

به یکدیگر زمان و فرصت بدهید تا برای ساختن یک زندگی سالم تلاش کنید. نگه داشتن روابط اخلاقی سالم در زندگی مشترک حس است که می بایست در زن و مرد وجود داشته باشد تا در صورت بروز مشکل به کمک هم آن را حل کنند.

بیشتر بخوانید: ۶ علامت که می گویند شما در یک رابطه‌ خشونت آمیز به سر می‌برید!

حسادت

یکی از رفتارهای اشتباه در زندگی مشترک حسادت کردن به همسر است. ممکن است برای شما هم حس ناخوشایند حسادت بارها پیش آمده باشد. زن و شوهر هایی که دائما نسبت به رفتارهای یکدیگر احساس حسادت دارند اسیر یک رابطه کاملا خطرناک و سمی هستند. حسادت شدید می تواند تبدیل به خشونت شده و حس خوب یک رابطه سالم را از بین ببرد.

بیشتر بخوانید: پایداری عشق بعد از ازدواج با یک راه حل ساده

دلخوری

بیشتر زوجین دوست دارند زمانی که همسرشان اشتباه می کند سریعا به آن مسئله اعتراف کرده و آن را به راحتی بیان کند. شریک زندگی شما بیش از آنکه مرتکب اشتباه شود و اعتراف کند، از شما دلخور و ناراحت خواهد شد. پس عجول نباشید زمان می گذرد و هر دو طرف کاملا آگاهانه متوجه رفتارهای نادرست خود می شوند و به آن اعتراف خواهند کرد.

بیشتر بخوانید: تفاوت عشق و هوس چیست؟ آیا واقعا عاشق شده اید یا فقط یک هوس زودگذر است؟

امتیاز کم و زیاد نکنید

در یک رابطه سالم جایی برای نمره دادن و جمع و تفریق امتیازات نیست. امتیاز دادن و دوباره سلب کردن احساس ناامنی را پرورش می دهد و از رفتارهای اشتباه در زندگی مشترک است. هر گاه ممکن است شما یا طرف مقابلتان دچار اشتباه و لغزش شوید که این مسئله نباید به عنوان یک سابقه مد نظر قرار بگیرد. به یکدیگر امتیاز مثبت و یا منفی ندهید این کار سبب ایجاد یک کارنامه اخلاقی از طرف مقابل شده و سبب می شود مدام آن را کنترل کنید.

بیشتر بخوانید: فواید تشکر از همسر : چرا قدردانی و تشکر به جا زندگی مشترک را مستحکم تر می کند؟

هنر خوب شنیدن

یکی از اشتباهات زوجین و بسیاری از خانواده ها  این است که از هنر خوب شنیدن برخوردار نیستند. این افراد زمان های بسیاری نیاز دارند رفتار هایی را توجیه کنند اما طرف مقابل هنر خوب گوش دادن را بلد نیست. در این مسئله مهارت پیدا کنید و گاهی اجازه دهید آنچه که طرف مقابل را به شدت رنجانده درباره اش صحبت کند و شما گوش دهید. در صورتی که این اتفاق گاهی در بین شما رخ نمی دهد باید منتظر یک رابطه سمی باشید.

بیشتر بخوانید: تست میزان علاقه همسر و ویژگی های زوج های خوشبخت: آیا الویت همسرتان هستید؟

تهدید به پایان ارتباط

تهدید کردن به پایان دادن روابط هر زمانی که رخ دهد از نشانه های زندگی ناموفق و نشان از یک رابطه کاملا مشکل دار و سمی و از رفتارهای اشتباه در زندگی مشترک است. اگر شریک زندگیتان بعد از هر اختلافی شما را به یک پایان وحشتناک تهدید می کند پس شما در یک رابطه سالم به سر نمی برید. در این نوع روابط معمولا تهمت زدن و بازی با احساسات نیز زیاد مشاهده می شود که  سبب نابود شدن رابطه می گردد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا