دانستنی‌های سلامتی

تداخل دارو و غذا ، این داروها و غذاها را هرگز همزمان مصرف نکنید

تداخل دارو و غذا

استفاده دارو همراه با برخی مواد غذایی و تداخل دارو و غذا مشکلاتی برای شما پیش می آورند که از نخوردن دارو بسیار بدتر است!

بسیاری از مردم در مراحلی که بیماری به سراغشان می آید ناچار به مصرف دارو می شوند یا اینکه برای رهایی یافتن از دردهایی همچون کمردرد، عفونت ها یا سردرد و . . . داروهایی را به طور مستمر استفاده می کنند. تداخل دارو و غذا می تواند آسیب های جدی و خطرناکی را به بدن شما بزند. مصرف بسیاری از قرصها یا کپسولها با معده خالی یا مصرف برخی قرصها با بعضی از میوه ها می تواند مشکل ساز باشد. حتی مصرف بعضی از غذاها سبب می شود که قرص مصرفی شما اصلا اثر نکند. اینگونه طول درمان شما افزایش می یابد. این درحالیست که گاهی می توانید با مشورت پزشک خود این داروها را به کلی کنار گذاشته و از غذاهای طبیعی برای درمان خود استفاده کنید. این بار نت نوشت از تداخل دارو و غذا و خطرات آن می گوید.

تداخل دارو و غذا

داروهای کلسترول

اگر از این دسته داروها برای کاهش کلسترول خون استفاده می کنید بهتر است بدانید که آب گریپ فروت همراه با این دسته داروها می تواند کلسترول خون را افزایش دهد.

بهتر است گریپ فروت را به تنهایی مصرف کنید تا نتیجه آن را ببینید.

داروهای فشار خون

تداخل دارو و غذا

افرادی که فشار خون دارند از خوردن موز خودداری کنند. بهتر است داروهای فشار خون را بدون مصرف موز ادامه دهید. موز سطح پتاسیم بدن را افزایش می دهند.

این خود سبب بالا رفتن فشار خون می شود و منجر به ضربان قلب یا تپش قلب و نامنظم شدن ریتم قلب شود.

داروهای نارسایی قلبی

شیرین بیان همراه با داروهای نارسایی قلبی اختلال ایجاد می کند. شیرین بیان به خودی خود مقادیر قابل توجهی گلیسیرین دارد که این ماده شیمیایی همراه با این دسته داروها ضربان قلب را به شدت بهم می ریزند و ممکن است اثرات این داروها را مهار کند و عوارض نارسایی قلبی را افزایش دهد.

داروهای رقیق کننده خون

اسفناج از دسته سبزیجات بسیار مقوی و خوب است ولی مصرف آن با داروهای رقیق کننده خون کاملا اشتباه است.

در اسفناج ویتامین K به وفور یافت می شود. این ویتامین ضد انعقاد خون می باشد و اگر با این دسته داروها مصرف شود باعث تاثیر ناچیز دارو می شود. البته بروکلی نیز همین طور می باشد.

داروهای آنتی بیوتیک و  تتراسایکلین

تداخل دارو و غذا

لبنیات را با این آنتی بیوتیک ها  مصرف نکنید. محتوی بالای کلسیم در لبنیات از جمله شیر و پنیر در جذب درست آنتی بیوتیک جلوگیری می کند و به این ترتیب آنتی بیوتیک اصلا تاثیر نخواهد کرد.

داروهای تیروئید

گردو سرشار از فیبر است اما مصرف آن همراه با داروهای تیروئید خطرناک است چرا که افراد مبتلا به تیروئید می بایست از مصرف غذاهای پر فیبر دوری کنند.

داروهای مقابله با عفونت و باکتری

گوشت را با این دسته از داروها مصرف نکنید. گوشت سرشار از تیرامین می باشد.

درحالی که مصرف داروهای ضد عفونت و باکتریایی اگر با تیرامین ترکیب شوند یک تخمیر ایجاد می کنند که باعث می شوند تیرامین که یک اسید آمینه است دقیقا حالت برعکس عمل کند مخصوصا گوشتهای دودی شده مانند کالباس و پنیرهای پردازش شده این خاصیت را بیشتر دارند.

 

مصرف داروها همراه با این غذاها و تداخل دارو و غذا نه تنها شما را درمان نمی کنند بلکه باعث به وجود آمدن مشکلی دیگر خواهند شد.

 

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا