1397-12-29
روانشناسی و موفقیت

رفتارهایی که باعث طلاق می شود را بشناسید و از آنها دوری کنید

رفتارهایی که باعث طلاق می شود

با توجه به آمار طلاق در تمام جهان، باید برای بقای خانواده ها راهکارهای جدیدی در نظر گرفت. قوی و محکم نگه داشتن روابط زوجین در زندگی بسیار مهم و ضروری می باشد. دیده شده است که بسیاری از زوجها بعد سالیان طولانی زندگی مشترک به پایان خط رسیده اند و با تعجب می گویند : چگونه به اینجا رسیدیم؟

با توجه به آمار طلاق در تمام جهان، باید برای بقای خانواده ها راهکارهای جدیدی در نظر گرفت و رفتارهایی که باعث طلاق می شود را به دقت شناسایی کرد. قوی و محکم نگه داشتن روابط زوجین در زندگی بسیار مهم و ضروری می باشد. دیده شده است که بسیاری از زوجها بعد سالیان طولانی زندگی مشترک به پایان خط رسیده اند و با تعجب می گویند : چگونه به اینجا رسیدیم ؟ و اکنون قادر به شناخت مشکلات نیستند  و حتی اگر آن ها را هم بشناسند نمی توانند حلش کنند! مشکل در این خانواده ها مدام بزرگ می شود. روانشناسان معتقدند این چند رفتار می تواند سبب بروز تمایل به سمت طلاق شود. برای داشتن یک رابطه کم دردسر و شاد، زوج ها تمام تلاش خود را می‌‌کنند تا بتوانند در کنار یکدیگر زندگی خوبی داشته باشند. اما بسیاری از نکات ریز و حساس وجود دارد که حتی با یک رفتار می‌تواند سبب فروپاشی زندگی مشترک شود. استادان روانشناسی دانشگاه اوکلند به بررسی علل فروپاشی زندگی مشترک می‌انجامد و رفتارهایی که باعث طلاق می شود پرداخته‌اند و دلایل بسیاری که مهم هستند را یافته‌اند. در ادامه با بررسی رفتارهایی که باعث طلاق می شود با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: راه های تحکیم رابطه زناشویی : انجام این کارها در تحکیم پایه‌ های ازدواج و رابطه‌تان مفید است!

بیشتر بخوانید: نگرانی درباره اتمام یک رابطه احساسی را تمام کنید، به این دلیل!

بیشتر بخوانید: پذیرش شکست در زندگی : اینگونه هنگام شکست در زندگی غمگین نشویم!

رفتارهایی که باعث طلاق می شود :

عدم ارتباط گرم و صمیمی

رفتارهایی که باعث طلاق می شود

تشکیل نشدن یک رابطه صحیح و قوی از ابتدا تا انتهای زندگی می تواند مشکل ساز شود. صداقت و احترام دو مورد حیاتی در روابط زن و شوهر است. رفتارهایی که باعث طلاق می شود مثل نادیده گرفتن همسر هنگام صحبت کردن، توجه به تلویزیون یا سر در لاک گوشی خود فرو بردن یکی از بدترین حالات است. اگر یک یا چند روز یک مکالمه گرم و صمیمی با همسر خود نداشتید، بهتر است کمی برای مکالمات بهتر تلاش کنید. چرا که این حالت معمولا یک طرف را به شدت رنج خواهد داد.

بیشتر بخوانید: علل ناپایداری ازدواج و زندگی مشترک چیست؟ 

بیشتر بخوانید: راههای رسیدن به آرامش بعد از جدایی : چگونه بعد از جدایی همه خاطرات را فراموش کنم؟

ابراز احساسات منفی

بیان کردن و یا بروز احساس منفی از دیگر عواملی است که سبب زیاد شدن فاصله ما بین زوج است. احساسات خود را خیلی صریح و راحت با هم در میان بگذارید ولی نه احساسات منفی را.

بیان حالات منفی آن هم به طور مداوم سبب هدایت  ناخودآگاه احساس به سمت  خشم و خصومت می شود. و در دراز مدت می تواند سبب غیر قابل تحمل بودن و جدایی شود. اگر از درون احساسات منفی شما غلیان می کند بکوشید یک راه برای کنترل و مهار کردن استرس خود پیدا کنید.

بیشتر بخوانید: حرفهایی که هرگز نباید به همسرتان بگویید و راهکارهایی برای بحث‌های زن و شوهری

بیشتر بخوانید: راههای جلوگیری از طلاق عاطفی چیست؟ رفتارهایی که منجر به طلاق عاطفی می شود را بشناسید

کاهش محبت

کاهش محبت یکی از مهمترین و در عین حال عمده ترین دلایل طلاق و از رفتارهایی که باعث طلاق می شود می باشد. شور و اشتیاق روزهای نخست ازدواج معمولا چندان طول نمی کشد و بسیاری از زوجها این فراموشی را قوی تر و سریعتر به مرحله عمل می رسانند و با گذشت زمان محبت و عشق خود را کم کم کمرنگ می کنند.

به این  ترتیب حس تنهایی به سراغشان می آید. برنامه زندگی را طوری برنامه ریزی کنید که در هفته یا ماه تاریخ هایی را که هر دو برایتان قابل اهمیت است داشته باشید. سعی کنید در این تاریخ ها که هر دو به آن پایبند هستید برنامه ای متفاوت داشته باشید. یک شام مفصل، یک فیلم، یک تور مسافرتی، یک کلاس پر انرژی یا هر چه از آن لذت می برید را در آن تاریخ انجام دهید.

بیشتر بخوانید: راز روابط بی سرانجام و کوتاه مدت امروزی چیست؟ چگونه دچار رابطه های سمی نشویم؟

شنونده خوب نبودن

و اصل آخر از رفتارهایی که باعث طلاق می شود و جدایی روحی بین زوج ها اهمیت ندادن به صحبت های یکدیگر است. وقتی همسر شما مشغول صحبت یا ابراز نظری می باشد، افکار و احساسات خود را با او به اشتراک بگذارید. اجازه دهید او به راحتی نظرش را مطرح کند و شما به خوبی بشنوید. با حرکات بدنی مانند حرکات چشم و دقیق گوش سپردن به او نشان دهید که صحبت های او برای شما دارای  اهمیت است. ۸۳ درصد از آمار طلاق مرتبط با عوامل روانشناختی که ذکر شد، است.

بیشتر بخوانید: واقعیت های ازدواج که حتما باید قبل از ازدواج کردن بدانید!

گذشته را رها کنید

محققان متوجه شده‌اند که برخی از افراد همچنان در روابط عاطفی سال های گذشته خود باقی می‌مانند. گویا هنوز در آن رابطه قدیمی به دنبال چیزی هستند. حال این مسئله می تواند پول، عاطفه یا هر چیز دیگری باشد. اگر وارد یک رابطه جدید و زندگی جدید شده اید، رابطه‌های قبلی را فراموش کنید و تمام تمرکز و احساس خود را اکنون خرج کنید. به دنبال گذشته بودن یکی از رفتارهایی که باعث طلاق می شود است.

بیشتر بخوانید: ۶ علامت که می گویند شما در یک رابطه‌ خشونت آمیز به سر می‌برید!

مانع پیشرفت یک رابطه نباشید

مسئله مهمی وجود دارد و بسیاری از افراد آن را یک موضوع کاملا ساده می انگارند و حتی یکبار انجام آن می تواند سبب فروپاشی زندگی مشترک شود این است که ارتباط داشتن با فردی که قبلا در ارتباط بوده اید در زندگی جدید شما تداخل و مزاحمت ایجاد می‌کند و به راحتی می تواند رابطه شما در زندگی جدید را در معرض خطر قرار دهد. حتی یک سلام و یک ارتباط کلامی بسیار کوتاه نیز ضربه می‌زند. در صورتی که در ارتباطات قبلی مانده اید و مدام با هم در تماس تلفنی و گفتگو هستید مطمئن باشید که در حال نابودی و ضربه زدن مهلک به رابطه کنونی خود هستید.

یکدیگر را کنترل نکنید

تحقیقات نشان داده است افرادی که اعتیاد به مواد مخدر دارند به احتمال قوی در دوستی‌ها و روابط‌شان، فرد مقابل خود را تحت کنترل می‌گیرند. این افراد در صورتی که احساس کنند کنترل و اختیار طرف مقابل از دستشان در رفته است، رابطه را پایان یافته و بی اعتبار تلقی می‌کنند.

سوء استفاده از خوبی دیگران

ممکن است خصلت شما به نحوی باشد که در یک رابطه مدام مهربانی کنید. اگر متوجه شدید که این خصلت مورد سوء  استفاده طرف مقابل‌تان قرار گرفته،  این نشان می دهد که رابطه شما به پایان رسیده است. استفاده مداوم و متوقع شدن نسبت به یک خصلت نیکو می تواند نشانه شروع از هم پاشیدگی یک رابطه باشد.

بیشتر بخوانید: نشانه های زندگی ناموفق ، اشتباهات زوجین و رفتارهای اشتباه در زندگی مشترک را بشناسید

انتقام جویی

مطالعات نشان داده است که ارتباط قوی میان صفات اجتماعی و تمایل به انتقام همواره وجود دارد. بسیاری از افراد که به ظاهر یک دوست صمیمی می آیند در سایه خود حس را پنهان کرده اند. این افراد تنها منتظر هستند که در یک فرصت مناسب برای انتقام آماده شوند.

شناخت رفتارهایی که باعث طلاق می شود به خوبی به شما می آموزد که از رفتارهایی که می تواند رابطه شما را تیره و تار کند و موجب فروپاشی زندگی مشترک شوند دوری کنید و برای رسیدن به یک رابطه دائمی و شاد این خصلت های اشتباه را کنار بگذارید. ازدواج های پر تنش که سرشار از نیروهای منفی و متکلم وحده می باشد معمولا به دلشکستگی و مایوس شدن می انجامد. اینگونه روابط سرانجام خوشایندی ندارد جز اینکه دیر یا زود به سردی و جدایی می انجامد. مهم نیست چند سال است که ازدواج کرده اید، هر زمان که جلوی بروز این اتفاقات را بگیرید بی شک زندگی گرم و آرامی خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: آیا زوج‌هایی که در تظاهر به عشق می‌کنند بیشتر عاشق یکدیگرند؟

بیشتر بخوانید: کلید طلایی رفع اختلاف بین زن و شوهر اینجاست!

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. تشریفات عروسی

    5 دی 1397 at 9:59

    0

    سایت خوبی دارید امیدوارم که موفق باشید
    آرزومند موفقیت بیشتر شما هستیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا