مبانی بورس

آب زنید راه را که بانک صادرات می رسد!!! بورس صادراتی شد!؟

همان طور که در مقدمه عنوان شد مهم ترین خبر دیروز ورود بانک صادرات پس از 20 ماه به بورس بود.

شاید بتوان مهمترین خبر بورسی سال ۹۶ را به بازگشایی بانک صادرات با نماد وبصادر پس از زمان تقریبی ۲۰ ماه اختصاص داد.

شاید بتوان مهمترین خبر بورسی سال ۹۶ را به بازگشایی بانک صادرات با نماد وبصادر پس از زمان تقریبی ۲۰ ماه اختصاص داد. سهمی که به دلیل میزان نقدینگی رد و بدل شده در این سهم یکی از سهم هایی بود که در این ۲۰ ماه نقدینگی زیادی را در خود حبس کرده بود. این سهم که ۲۰ ماه پیش به دلیل تغییرات در نحوه ترازنامه مالی بانک ها، امروز در حالی به تالار بورس بازگشت که به دلیل ورشکستگی طبق اصول ترازنامه به دلیل بدهی ۲٫۵ برابری سرمایه، به محض ورود یک تنه با افت ۷۱۷ واحدی، شاخص بورس را به میزان ۷۸۸ واحد به پایین کشید. شاخصی که از روی دوشنبه تغییر رفتار داد و پس از مدت ها روند منفی برای دو روز با دامنه مثبت به کار خود پایان داده بود. ولی روزهای ردای سبزپوشی تنها دو روز دوام آورد و با ورود بانک صادرات شاخص بورس در مقابل پای آن ذبح شد و به رقم ۹۵۵۲۵ رسید. همچنین این دو روز داشتیم به روزهای سبزپوشی بورس شادمانی می کردیم که باز هم ترکش ترامپ بورس ایران را نشانه گرفت.

نمی توان مقصر اصلی منفی شدن شاخص در روز گذشته را بانک صادرات قلمداد کرد. شاید یکی از حساسیت های به وجود آمده،انتخاب وزیر امور خارجه جدید آمریکا یعنی “پمپئو” باشد. فردی که در تمامی تحلیل های سیاسی به فردی ضد ایرانی و جتگ طلب مشهور است. شاید با انتخاب پمپئو کورسوی بهبودی رابطه نه چندان گرم ایران و آمریکا به صورت کامل از بین رفته باشد. هر چند عده ای انتخاب او را غیرمرتبط با موضوع هسته ای ایران قلمداد می کنند و انتخاب وزیر امور خارجه جدید را صرفا جهت شروع مذاکرات جدی با کره شمالی می دانند. همان طور که نحوه برکناری تیلرسون همانند برکناری منوچهر متکی در سفر به آقریقا و ناگهانی انجام گرفته است، مهر تائیدی بر رفتارهای غیرقابل پیش بینی ترامپ است. همه دنیا از جمله ایران ، منتظر روز ۱۴ می و اظهارنظر رسمی ترامپ در خصوص برجام هستند. همین شک و تردید باعث شده است حتی با وجود آیتم های ارزشمند بسیاری از سهم های بورس ایران، سرمایه گذاران علاقه ای به ورود به بورس ندارند و همچنان منتظر روزهای آتی نشسته اند.

چه خبر از بازار؟

همان طور که در مقدمه عنوان شد مهم ترین خبر دیروز ورود بانک صادرات پس از ۲۰ ماه به بورس بود. در روز گذشته به محض بازگشایی نماد وبصادر، سهم به اندازه ۴۹ درصد از قیمت خود را از دست داد و به رقم ۵۱۰ ریال رسید. گرچه در دقایق انتهایی به دلیل جذابیت قیمتی برای بسیاری از سهامدارن، با صف میلیونی به کار خود پایان داد.

در روز گذشته به مانند روزهای دوشنبه و سه شنبه که بورس با چرخش مثبت خود با اندکی افزایش باعث سبزشدن شاخص کل شده بود، نگاه ها به صورت پراکنده به سهام های کالایی، نفتی و خودرویی معطوف بود. در جریان داد و ستدهای روز چهارشنبه یک بار دیگر معامله گران به نمادهای فلزی روی خوش نشان دادند. در این میان شرکت صنعت روی زنگان با صف خرید و با رشد ۵ درصدی به کار خود پایان داد. نماد فولاد مبارکه نیز پس از دو روز نوسان مثبت، در حالت متعادل و نزدیک به صفر معامله گردید. حتی اگر در سال آینده با توجه به کاهش تقاضای مصرف چین که بزرگترین بازار مصرف کالایی جهان می باشد و همچنین سیاست های اعمالی ترامپ بر واردات فولاد به آمریکا، باز هم قیمت فعلی فولاد از هر نظر جذاب به نظر می رسد. دلیل آن این است که نرخ فورش ورق گرم با تاریخ بهار ۹۷ رشد قابل توجهی را در قیاس با میانگین نرخ فروش این محصول در سال جاری دارد. همچنین در سال آینده برای شرکت های صادراتی سال مهمی است.

به نظر اکثر کارشناسان با توجه به جو به وجود آمده در بازار ارز نوعی بازار سیاه کاذب در این بازار شکل گرفته است. همان طور که این روزهای در صرافی ها می بینیم صف های طویل جهت دریافت ارز آن هم صرفا برای مسافرت و با شرایط خاص به وجود آمده است. به طوری که مشاهدات عینی از چندین صرافی، به نظر می رسد رقم ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار برای مسافران رقم کمی بوده و آن ها ترجیح می دهند مابقی مبلغ را در بازار آزاد و با نرخ بالاتر خریداری کنند. به طوری که دلالان این روزها به مقدار ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومان بیشتر ارز را از مردم خریده و با افزایش ۵۰۰ تومانی نرخ آن را به سایر افرادی که نیاز مبرم به ارز بیشتر دارند واگذار می کنند. همان طور که می بینیم به مدد دولت، اشتغال زایی خوبی در این بخش انجام گرفته است. چیزی که از الان مشخص است و آثار آن نیز به خوبی مشهود است، در صورت ادامه دار بودن چنین وضعی، امکان گران تر شدن بازار سکه نسبت به ارز وجود دارد.

به دلیل این که پول های خرد و سرگردان بسیاری از مردم که ناتوان در خرید ارز هستند تمایل به خرید طلا را افزایش خواهد داد که این افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت سکه و طلا خواهد شد. در خصوص فولاد لازم به یادآوری است که همواره در ایام نزدیک شدن به فصل بهار و ممانعت دولت از افزایش نرخ فروش در بهار، این سهم از اقبال کمتری برخوردار بود. منتها در گزارش ارائه شده و با توجه به شکاف نرخ فروش با تاریخ تحویل در بهار در مقایسه با میانگین این نرخ در سال جاری می تواند این نگرانی ها را تا حد زیادی کاهش دهد. ولی باید این را در نظر بگیریم این روزها پس از یکی دو روز مثبت شدن، عرضه های بسیار در اکثر سهم ها اجازه رشد را به سهم نمی دهد. از دیگر سهم های مثبت این گروه، نمادهای فرآور، هرمز و کالسیمین را می توان نام برد که قیمت پایانی به اندازه تقریبی ۱ درصد با دامنه مثبت به کار خود پایان دادند.
علاوه بر فولادی ها، شرکت های تولیدکننده روی مثل کبافق شاهد گرایش سرمایه گذاران به این سهم بودند. همانند روزهای قبل، دیروز نیز با رشد ۳ درصدی در قیمت پایانی به کار خود پایان داد. این تقاضای چند روزه به سهام شرکت های تولیدی روی، بهبود روند قیمتی روی در بازارهای جهانی است. به صورتی که رقم روی جهانی تا لحظه تنظیم این گزارش در حدود ۳۲۰۹ دلار در حال نوسان است.
از سوی دیگر داد و ستدهای این گروه، نماد فملی نیز مانند روزهای قبل در محدوده صفر در نوسان بود. فباهنر نیز در حالی که در طول روز در دامنه مثبت در نوسان بود در دقایق پایانی معاملات به سمت منفی میل کرد و با افت ۰٫۳۱ درصدی معامله را پایان داد. معامله در این گروه نیز همانند گروه فلزات به دلیل تردیدها و ریسک های خارجی بر بورس کم رمق دنبال می شود. فراموش نکنیم که در طول سال ۹۶ اگر بازدهی بورس به رقمی نزدیک ۲۵ درصد دست یافته بود، به مدد رشد این گروه ها بوده است.

در صنایع خودرویی نیز که روزهای گذشته از رونق خوبی برخوردار بودند، روز گذشته تقریبا همگی قرمزپوش به تعطیلات آخر هفته رفتند.

در گروه صنایع شیمیایی نیز با وجود این که در بازارهای جهانی قیمت متانول افزایش قیمت داشته است اما در این گروه نمادهای زاگرس، شخارک و شفن که در زمینه تولید متانول فعال هستند با اقبال زیادی مواجه نشدند. در این گروه دو عامل سبب رشد قیمتی سهام های حاضر در این گروه است. یکی قیمت ارز داخل و دیگری قیمت محصولات تولیدی در بازار جهانی. از طرفی به دلیل این که احتمال کاهش قیمت متانول در ماه های آتی وجود دارد، ممکن است سرمایه گذاران به اصطلاح به پیشواز این سهم ها رفته اند تا سبد سهام خود را با سهام های ارزنده تر جایگزین کنند.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا