1398-02-31
دانستنی‌های سلامتی

با انجام این ۶ روش ساده، آلودگی هوای خانه را از بین ببرید!

آلودگی هوای خانه

نت‌نوشت شش روش مفید برای پاک کردن آلودگی هوای خانه را به شما معرفی می‌کند تا با به کار گیری این روش‌ها، از فضا و هوای پاک خانه لذت ببرید.

دیدن آلودگی در بیرون از خانه و تماشای آن‌چه که کثیفی می‌نامیم‌اش در سطح خیابان‌ها و کوچه‌ها آن‌چنان چیز عجیب و غریبی نیست. گاه هر یک از ما به واسطه‌ی این آلودگیِ موجود در سطح شهر یا روستا درصدد برمی‌آییم که به خانه بازگردیم و از هوای پاک منزل استفاده کنیم. اما تراژدی زمانی است که خانه نیز به مانند بیرون، یا حتی بدتر، آلوده باشد. ولی نگران نباشید. نت‌نوشت شش روش مفید برای پاک کردن آلودگی هوای خانه را به شما معرفی می‌کند تا با به کار گیری این روش‌ها، از فضا و هوای پاک خانه لذت ببرید.

روش‌های پاک کردن آلودگی هوای خانه

۱- از جاروبرقی استفاده کنید:

جاروبرقی هپا [= HEPA= High- Efficiency Particulate Air] تمامی ذرات موجود بر روی زمین را می‌مکد. این جاروبرقی‌ها یکی از بهترین گزینه‌ها برای خانه‌هایی هستند که از حیوانات خانگی برخوردار اند، چرا که با استفاده از این نوع جاروبرقی به راحتی می‌توان مویی که از این حیوانات بر روی سطح خانه ریخته می‌شود را جارو کرد. حتی اگر در خانه‌ای حیوانات خانگی وجود ندارد باز ممکن است یک دوست، همسایه و یا فامیل به همراه حیوانات خانگی به آن خانه بیاید!

افزون بر این با استفاده از این نوع جاروبرقی به راحتی می‌توان خانه را از هرگونه گرد و غبار پاک کرد. برای این کار صرفاً به جارو کردن زمین بسنده نکنید بلکه دیوارها، سقف، مبل و هر آن جایی که گمان می‌کنید ممکن است گرد و غبار داشته باشد را نیز جارو کنید.

۲- با کفش وارد خانه نشوید:

برخلاف کشورهای اروپایی، در بسیاری از کشورهای آسیایی رسم نیست که با کفش وارد منزل شوند. این کار یکی از بهترین کارها برای حفظ بهداشت خانه و حذف آلودگی هوای خانه است. کفِ کفش‌ها حاوی انواع میکروب‌ها است و با ورود هر کفش به خانه تعداد زیادی میکروب و کثیفی به خانه وارد می‌شود. بنابراین برای داشتن خانه‌ای پاک‌تر با کفش به خانه وارد نشوید  و از یک جاکفشی زیبا در بیرون از خانه بهره ببرید.

۳- از دستگاه رطوبت گیر استفاده کنید:

اگر در منطقه‌ای گرم و مرطوب زندگی می‌کنید ممکن است هوای خانه‌تان سرشار از آلودگی‌های کپکی باشد. هیچ چیز برای کپک بهتر از یک محیط تاریک و مرطوب نیست. در این‌گونه محیط‌ها کپک به سرعت رشد کرده و تکثیر می‌شود. کپک جز آن که ظاهری زشت به خانه می‌دهد موجب پخش اسپورها در خانه می‌شود و به این ترتیب خطر ابتلا به عفونت تنفسی را افزایش می‌دهد.

اما با استفاده از یک دستگاه رطوبت گیر می‌توان از خطر رشد کپک در خانه، با استفاده از کنترل سطح رطوبت، جلوگیری کرد.

۴- اجازه ندهید کسی در خانه سیگار بکشد:

دود سیگار  خطرناک‌ترین و بزرگ‌ترین آلاینده‌ای است که می‌تواند موجب آلودگی هوای خانه شود. با هر بار بیرون دادن دود سیگار چیزی حدود ۴ هزار سم وارد هوای خانه می‌شوند. بنابراین یکی از بهترین کارها برای پاک نگاه داشتن هوای منزل این است که نه تنها خود در خانه سیگار نکشید بلکه اجازه ندهید کسی دیگر نیز در خانه سیگار بکشد.

۵- از گیاهان و گل‌های خانگی استفاده کنید:

کیاهان آپارتمانی یا همان گیاهان خانگی نه تنها می‌توانند بر زیبایی منزل بیفزایند، بلکه در تصفیه کردن هوای خانه نیز نقشی مثبت دارند. بررسی‌ها نشان از آن دارند که استفاده از گیاهان خانگی در منزل موجب آن می‌شود که مواد شیمیایی مضر در هوا توسط این گیاهان جذب شود. بنابراین سعی کنید از یک یا چند گیاه خانگی استفاده کنید و طراوت و تازگی را برای محیط خانه‌ی خود به ارمغان آورید.

۶- از خوشبو کننده‌های مصنوعی استفاده نکنید:

ممکن است خوشبو کننده‌های هوا بتوانند اندکی در عطر و بوی هوای منزل تأثیر مثبت داشته باشند، اما آن‌ها حاوی مواد شیمیایی خطرناکی هستند که به سبب همین مواد هم که شده نباید از آن‌ها استفاده کنید. خبر بد این است که تولید کننده‌های این خوشبو کننده‌ها نامی از این مواد شیمایی خطرناک بر روی جعبه‌ی محصول نمی‌برند!

بهترین و امن‌ترین راه برای خوشبو کردن هوای منزل، استفاده از یک پخش کننده‌ی هوا به همراه چند قطره روغن گیاهی است.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا