دانستنی‌های سلامتی

پروتئین گیاهی بخورید و لاغر شوید؛ پروتئین های گیاهی موثرترین داروی کاهش وزن

گوشت قرمز منبع بزرگ پروتئین محسوب می شود ولی مضرات زیادی نیز همراه دارد. برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن فقط نباید به گوشت قرمز اکتفا کرد و پروتئین گیاهی را جایگزین نمود. بسیاری از مواد گیاهی که در طبیعت وجود دارد نیز منابع خوبی برای پروتئین محسوب می شوند. گیاهان نسبت به مواد گوشتی از چربی پایین تر و ویتامین و مواد معدنی و آنتی اکسیدان بالاتری برخوردار هستند. برخی از این گیاهان علاوه بر خواصی که نام بردیم میزان بسیاری بالایی پروتئین نیز دارند. این بار در نت نوشت شما را با گیاهانی که منبع خوب پروتئین گیاهی برای پروتئین مورد نیاز بدن هستند آشنا می کنیم.

بیشتر بخوانید: گوشت بره: خواص، مضرات و هر آنچه که باید بدانید

منابع پروتئین گیاهی :

۱- اسپیرولینا

این گیاه که پروتئین گیاهی محسوب می شود  نوعی میکرو جلبک می باشد که پروتئین بالایی دارد. اسپیرولینا از لحاظ میزان پروتئینی که  دارد می تواند جایگزین گوشت قرمز باشد. در هر یک قاشق اسپیرولینا ۴ گرم پروتئین وجود دارد.

میزان ویتامین B، پتاسیم، مس، آهن و منیزیم نیز در این جلبک سبز بسیار بالا است. این میکرو جلبک می تواند سطح قند خون را متعادل سازد و خواص ضد التهابی و انرژی زایی دارد.

۲- زرشک

پروتئین گیاهی
پروتئین گیاهی

یکی دیگر از منابع بزرگ پروتئین گیاهی و اسید های آمینه که بدن شما نیاز دارد زرشک قرمز است. هر یک فنجان زرشک قرمز ۱۲ گرم پروتئین دارد. در طب چینی اسید های آمینه و ویتامین C مورد نیاز بدن را به کمک زرشک به دست می آورند. آنتی اکسیدانی که در زرشک قرمز یافت می شود بدن را در برابر سرطان محافظت می کند.

۳- عسل

عسل یکی از مفید ترین مواد غذایی بر روی کره زمین به شمار می رود. این ماده ارزشمند بسته به نوع زنبور و محیطی که در آن پرورش می یابد خواص گوناگونی در بر دارد. عسل شامل پنج هزار آنزیم است که به کمک سیستم ایمنی بدن می آید. عسل میزان بسیار بسیار بالایی پروتئین دارد که کامل ترین غذای بشر شناخته شده است.

۴- شاه دانه

این دانه نیز از منابع بزرگ پروتئین گیاهی به شمار می رود. در هر سه قاشق شاهدانه طبیعی میزان یازده گرم پروتئین قابل هضم یافت می شود. علاوه بر خواص نامبرده، شاهدانه حاوی فیبر بالایی است که به هضم سالم تر غذا کمک می کند. اسید چرب امگا ۳ در شاهدانه به سلامتی مغز و قلب انسان بسیار کمک می کند.

۵- کلم بروکلی

خانواده کلم ها به خصوص کلم بروکلی پروتئین بیشتری نسبت به سبزیجات دیگر دارند. در هر یک فنجان کلم بروکلی نزدیک به ۳ گرم پروتئین مشاهده شده است. اسید های آمینه نیز یکی از نکات ضروری بدن هستند که در کلم بروکلی به وفور یافت می شود. اسید های آمینه میزان التهاب را در بدن کاهش می دهند. کلم بروکلی می تواند کبد را سم زدایی کند.

بیشتر بخوانید: خواص جوانه کلم بروکلی

۶- مارچوبه

مارچوبه از گیاهان سبزی است که خواص ضد التهابی و ضد سرطانی دارد و یک پروتئین گیاهی محسوب می شود. ترکیبات موجود در مارچوبه کمک می کند که باکتری های روده را از بین رفته و روده بهتر کار کند.

در هر یک فنجان مارچوبه نزدیک به سه گرم پروتئین گیاهی وجود دارد. ویتامین های B، A، K  در این گیاه به وفور یافت می شود. با مصرف مارچوبه می توان به سلامت روده ها کمک بزرگی کرد.

۷- گل کلم

گل کلم نیز مانند کلم بروکلی از خواص خانواده کلم ها بهره مند است. گل کلم شامل ترکیبی به نام سینیگرین است که خاصیت ضد سرطانی و آنتی اکسیدانی و همچنین ضد التهابی دارد.

گل کلم منبع بزرگ ویتامین های K، C و همچنین پتاسیم، منیزیم، کلسیم و آهن است. در هر یک فنجان کلم بروکلی دو گرم پروتئین گیاهی مشاهده می شود.

با استفاده از این چند پروتئین گیاهی علاوه بر خواص گیاهان از منابع خوبی برای پروتئین بدن می توان بهره مند شد. پروتئین گیاهی می تواند با رساندن خواص بالایی به بدن از اضافه وزن نیز جلوگیری کند.

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا