1398-03-04
سینمای جهان

تحلیل فیلم ROOM ؛ کاری از لنی آبراهامسون، اتاق ما هستیم!

تحلیل فیلم ROOM ، کاری از لنی آبراهامسون ۲۰۱۵

فیلم ROOM مهمترین ساخته لنی آبراهامسون است که برگرفته از رمانی به همین نام نوشته ی اِما داناهیو است. اگرچه ایده نوشتن کتاب ROOM و در نهایت این فیلمنامه برگرفته از یک پرونده جنایی هولناک و واقعی است، اما ROOM با نماد پردازی هایش از پوسته واقعیات عینی پا فرا می گذارد.

فیلم ROOM مهمترین ساخته لنی آبراهامسون است که برگرفته از رمانی به همین نام نوشته ی اِما داناهیو است. اگرچه ایده نوشتن کتاب ROOM و در نهایت این فیلمنامه برگرفته از یک پرونده جنایی هولناک و واقعی است، اما ROOM با نماد پردازی هایش از پوسته واقعیات عینی پا فرا می گذارد. ROOM روایت گر داستان مادر و پسری است که سالیان سال در اتاقی زندانی شده اند. مادر به اسارت به آنجا آورده شده و پسر متولد آنجاست و تا کنون به جز محدوده ی ۱۰ متری که در آن چشم گشوده دنیای دیگری را تجربه نکرده است. در ادامه با تحلیل فیلم ROOM با نت نوشت همراه باشید.

“مادر: قبلا نمی تونستم برات توضیحش بدم چون خیلی کوچیک بودی. برای درک کردن اوضاع خیلی کوچیک بودی، برای همین مجبور شدم یه داستان واست سر هم کنم. اما الان دارم برعکس دروغ انجام میدم. الان دارم حقیقت و بهت میگم چون الان پنج سالته و اونقدر بزرگ شدی که دنیارو بفهمی و درک کنی.

جک: میخوام دوباره چهار سالم بشه.”

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Lucy ساخته لوک بِسون , تراوشات و توانایی‌های شگفت انگیز ذهن بشر

تیزر رسمی فیلم ROOM

 

تحلیل فیلم ROOM ، کاری از لنی آبراهامسون ۲۰۱۵

صبح بخیر گیاه، صبح بخیر تلویزیون، صبح بخیر فرش، صبح بخیر کمد و صبح بخیر مامان” . این ها تمام دنیای پسرک هستند. بخش ابتدایی فیلم که از دیدگاه پسر روایت می شود به همین دنیا می پردارد. پسری که دنیایش را می توان به یک اتاق و شماره ها خلاصه کرد. آنقدر عجیب، آن قدر تاریک و محدود که گویی تمام دنیا آن چیزی است که می بیند و لمس می کند.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Arrival اثر دنی ویلنوو محصول سال ۲۰۱۶

در تحلیل فیلم ROOM باید گفت جک با بازی جیکوب ترمبلی نماینده بخشی از آدم های این دنیاست. کوته بین و وابسته به دنیا. دنیایی که آبراهامسون و داناهیو خلق کرده اند در بخش هایی تأثیر گذار عمل می کند. نیمه ابتدایی فیلم ROOM در اتاقی ۱۰ متری رقم می خورد و چنان هنرمندانه تصویر شده است، که برای جک که ما نظاره گر داستان از دید وی هستیم مثل دنیایی بی نهایت خود را نشان می دهد. آن قدر بزرگ که که مخاطب نیز مانند جک فضا را درک می کند و احساس خفگی نمی کند. و اما مادر با بازی تحسین برانگیز بِری لارسون زنی است که از نوجوانی محبوس در اتاق است و هفت سال از عمرش را در اتاق زندانی بوده و متحمل شکنجه ها و آزار فراوان شده است. کنش مادر و پسر در لحظاتی از فیلم ROOM به خوبی عمل میکند و لحظاتی به یاد ماندنی در اتاق را خلق می کنند.

در ادامه تحلیل فیلم ROOM باید گفت پسر، نماینده بشر می نماید و مادر که فرشته ایست که پناهِ پسر و سعی در آگاهی دادن به او را دارد. تلاش مادر برای کنار زدن پرده از جلوی چشم جک و نشان دادن دنیای خارج به وی، کلنجاریست که مدام یادآور می شود که جهان کنونی هم مانند اتاق فقط ظاهریست برای دنیایی بزرگتر. نقطه فرار پسرک و مواجهه با دنیا سکانسِ زیبایی را خلق می کند. مثل آدمی که تازه چشمش به دنیا باز می شود. انگار تازه می بیند، تازه درک می کند و پرده ها کنار رفته و بینا شده است. این سکانس یاد آور بیتی از مثنوی مولاناست که می فرماید:

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Brooklyn ساخته جان کرولی ، محصول سال ۲۰۱۵

        دوزخست آن خانه کان بی روزنست                        اصل دین ای خواجه روزن کردنست

وقتی فیلم ROOM به نیمه دوم می رسد خود نیز درگیر شوک می شود. سردرگمی همراه فیلم می گردد و ریتم و انسجام اندکی افت می کند. در این نیمه شاهد تقلا کردن مادر برای بازگشت به زندگی هستیم و جک که تازه در حال شناخت دنیای اطرافش است.

اتاق ما هستیم و دنیای دورمان آن قدر کثیف، تنگ و خفه کننده است که نفس کشیدن را برایمان سخت کرده و آن قدر در بند خرده کثافت های این دنیا که دور جستن از آن هم برایمان بی معنی می نماید. این شاید یکی از مهمترین جدال های روحی بشریت در طول دوران هاست که نادیده گرفتنش غیر قابل انکار است و رسیدن به آن فتح جهنم است، ولی افسوس که با چشم بسته با آن پشت می کنیم.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم American History X تاریخ مجهول آمریکا ، اثری از تونی کی ۱۹۹۸

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Forrest Gump فارست­ گامپ اثر رابرت زمکیس ۱۹۹۴

بیشتر بخوانید: نقد فیلم ‌Hacksaw Ridge ؛ اعتقادات بی سلاح

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم ۱۲۷ Hours ساخته دنی بویل

تحلیل فیلم ROOM ، کاری از لنی آبراهامسون ۲۰۱۵

تحلیل فیلم ROOM ، کاری از لنی آبراهامسون ۲۰۱۵

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا