1398-03-02
سینمای ایران

نقد فیلم یک روز بخصوص کاری از همایون اسعدیان

نقد فیلم یک روز بخصوص کاری از همایون اسعدیان

همایون اسعدیان پیش از این فیلم های زیادی ساخته است. وی در سال های اخیر “طلا و مس” و “بوسیدن روی ماه” را در اکران سینماها داشته است. داستان “یک روز بخصوص” به عبارتی داستان مردی است که باید برای عمل قلب خواهرش دست به یک انتخاب بزند، انتخابی که در آینده مسیرهای متفاوتی را پیش روی او قرار داده است.

فیلم یک روز بخصوص به کارگردانی همایون اسعدیان و با بازی مصطفی زمانی، پریناز ایزدیار، محسن کیایی و فرهاد اصلانی است که در سال ۹۶ به اکران سینماهای ایران درآمد. همایون اسعدیان پیش از این فیلم های زیادی ساخته است. وی در سال های اخیر طلا و مس و بوسیدن روی ماه را در اکران سینماها داشته است. در ادامه با نقد فیلم یک روز بخصوص با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم اتاق تاریک کاری از سید روح الله حجازی؛ یک داستان مردانه

نقد فیلم یک روز بخصوص

پیش از آغاز نقد فیلم یک روز بخصوص به سراغ داستان این فیلم سینمایی می رویم، داستان یک روز بخصوص روایت مردی است که باید برای عمل قلب خواهرش دست به یک انتخاب بزند، انتخابی که در آینده مسیرهای متفاوتی را پیش روی او قرار داده است. او روزنامه نگاری است که نگاهی منتقدانه به پدیده های اجتماعی دارد و در همان ابتدای فیلم یک روز بخصوص مخاطب متوجه می شود که او برای مطرح کردن فسادی در نظام دارویی کشور درگیر مسائلی شده است. در همان چند دقیقه ی آغازین فیلم، مسائل دیگر زندگی او نیز مطرح می شود که مهمترین این مسائل، بیماری بغرنج قلبی خواهر وی است.

 

بیشتر بخوانید: نگاهی کوتاه به ارتباط ادبیات با سینمای ایران

بیشتر بخوانید: نقد فیلم مرداد ؛ چه مردادی شود بهمن کنار تو

در نقد فیلم یک روز بخصوص باید گفت که به نظر می رسد که فیلمساز دغدغه ای اخلاقی و اجتماعی خاصی را در این فیلم دنبال کرده است. این دو مسئله در فیلم یک روز بخصوص به یکدیگر تنیده شده اند اما اسعدیان چقدر در مطرح کردن مسئله ای به این بزرگی موفق بوده است؟ افشای یک فساد دارویی را می توان برخاسته از رویداد روز ایران برشمرد که در داستان استفاده شده است اما ما به غیر از دیالوگ هایی بسیار کوتاه و چند تلفن که شخصیت اصلی (مصطفی زمانی) به آنها جواب نمی دهد چیز زیادی از این اتفاق بزرگ نمی بینیم.

ممکن است مخاطب با پرداخت کم به مسئله ی دارو و همزمان شدن آن با مسئله ی بیماری خواهر حامد (مصطفی زمانی) تنها این مسئله را کاتالیزوری برای داستان بیماری و جراحی بیابد. و اما شاید مهم ترین مسئله ی فیلم علی رغم تمام مسائل مطرح شده، سیر تغییر در شخصیت حامد باشد. حامد در ابتدای فیلم شخصیتی محکم در مقابل فسادهای اجتماعی و حامی اخلاق و عدالت معرفی می شود اما در میان داستان همان حامد تبدیل به شخصیتی می شود که در حال انجام تمام خلاف هایی است که در ابتدای فیلم با سرسختی آنها را محکوم می کرده است.

پوستر فیلم یک روز بخصوص کاری از همایون اسعدیان

پوستر فیلم یک روز بخصوص کاری از همایون اسعدیان

بیشتر بخوانید: نقد فیلم رگ خواب اثر حمید نعمت الله “سیاهی سفیدی و اندوه طوفان”

در ادامه نقد فیلم یک روز بخصوص باید گفت که به نظر می رسد که قرار بوده تا فیلم یک روز بخصوص این تغییر و چالش همزمان شخصیت با خودش، تمام عقاید و ایدئولوژی هایش را به نمایش بگذارد اما مخاطب بیشتر از هر چیز تلاش شخصیت را در جور کردن پول برای عملی خلاف قانون و اخلاق را نظاره می کند. این شخصیت جز چند لحظه ی کوتاه هیچ تردیدی در کارش نمی کند و اگر هم می کند آنقدر ناچیز است که شاید مخاطب به آن توجه ویژه ای نکند.

شخصیت های دیگر فیلم یک روز بخصوص نیز مانند مسئله ی دارو، تنها نقش کاتالیزور دارند و هر کدام به خودی خود شخصیت نیستند و تنها گویی نقش وجدان بیدار را ایفا می کنند. سودابه (پریناز ایزدیار) تنها به  گفتن دیالوگ هایی نصیحت گونه و یا سرزنش کننده بسنده می کند. محسن کیایی نیز که انگار قرار بر این بوده است به نوعی زنگ تفریح فیلم باشد، با شخصیت منفعت طلب و ساده اش تنها دیالوگ هایی می گوید و جز جواب دادن تلفن های مهم کاری انجام نمی دهد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم مارموز ساخته‌ی کمال تبریزی ؛ راهنمای چپ بزن بپیچ به راست

نقد فیلم یک روز بخصوص کاری از همایون اسعدیان

نقد فیلم یک روز بخصوص کاری از همایون اسعدیان

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم درباره الی کاری از اصغر فرهادی

در نقد فیلم یک روز بخصوص نباید از قلم انداخت که شخصیت های مقابل حامد نه تنها تاثیر ویژه ای در روند درام ندارند بلکه آن ها حتی از درک وضعیت بغرنج او نیز عاجزند. وضعیتی که هر کسی می تواند آن را درک و احساس همدردی کند. مخاطب تصمیم‌ گیری حامد را نمی بیند. در یک سکانس تصویری از حامد داریم که از آرمان‌هایش دم می‌زند و سکانس بعدی روبروی مردی (فرهاد اصلانی) نشسته و درباره مسائلی مذاکره می کند که همیشه مورد نقد و نفرتش بوده است. این اتفاق بار دیگر هم در پایان فیلم رخ می دهد.

نقد فیلم یک روز بخصوص کاری از همایون اسعدیان

نقد فیلم یک روز بخصوص کاری از همایون اسعدیان

در نهایت باید در نقد فیلم یک روز بخصوص گفت که شاید مخاطب متوجه نشود که آیا او تصمیم گرفته به این بازی پایان دهد یا در موقعیت قرارگرفته است؟ در سکانس پایانی فیلم یک روز بخصوص بدون اینکه مخاطب بداند دقیقا چه اتفاقی افتاده است، شخصیت حامد به نوعی تطهیر می شود بدون آنکه بدانیم عمل غیر اخلاقی او آسیبی زده است یا خیر!

فیلم یک روز بخصوص اخیرا توسط شبکه خانگی منتشر شده است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم رگ خواب اثر حمید نعمت الله ؛ فیلم فارسی مدرن یا عاشقانه ای غمگین؟!

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم شنل ساخته‌ی حسین کندری

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم آزاد به قید شرط کاری از حسین شهابی

نقد فیلم یک روز بخصوص کاری همایون اسعدیان

نقد فیلم یک روز بخصوص کاری همایون اسعدیان

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا