1398-03-01
زندگی و سلامت

گیاهان دارویی برای رفع خستگی مغز و بی خوابی و استرس

گیاهان دارویی برای رفع خستگی مغز و استرس و بی خوابی

اگر استفاده از گیاهان دارویی برای رفع خستگی مغز و استرس و بی خوابی را امتحان نکرده اید پیشنهاد ما در نت نوشت این است که این بار زمانی که مغزتان خسته شد و تمرکز کردن برایتان سخت، حتما از آن ها استفاده کنید. گیاهانی نظیر رزماری، گوجه گیلاسی، جینکوبیلوبا، جنسینگ، خرفه و ریحان. خستگی مغز چه در نتیجه استرس باشد یا کم خوابی، یا خیره شدن به کامپیوتر هنگام کار، مغز بالاخره راهی برای فرار از خستگی مفرط  پیدا می کند و تلاش شما برای تمرکز بی نتیجه خواهد ماند. اگر با خستگی مفرط مغز مواجه شدید وقت آن است استراحتی به مغز بدهید و با چند داروی گیاهی آن را تقویت کنید.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی برای درمان استرس و خستگی روزانه

گیاهان دارویی برای رفع خستگی مغز و بی خوابی و استرس

۱-  رزماریخستگی مغز

رز ماری یکی از بهترین گیاهان دارویی برای رفع خستگی مغز و بی خوابی و استرس است که بخصوص به صورت رایحه درمانی عملکرد و خستگی مغز را بهبود می بخشد حافظه را تقویت می کند.

بیشتر بخوانید: مزایای خاطره نویسی و نوشتن برای مغز و کاهش استرس

۲- گوجه گیلاسی

گوجه گیلاسی هم یکی از گیاهان دارویی برای رفع خستگی مغز و بی خوابی و استرس است که با تقویت سیستم ایمنی بدن و مغز، استرس را کاهش داده و از زوال سلول های مغزی جلوگیری می کند. از خاصیت های خوب این گیاه کمک به مغز در قدرت تشخیص و نظم و ترتیب دادن افکار است.

بیشتر بخوانید: محققان می گویند علت استرس مادران همسران هستند نه کودکان!

۳- جینکوبیلوبا (Ginkgo Biloba)

این گیاه خودرو –  نوع مشابه آن در ایران توله یا پنیرک  – صدها سال است که به عنوان درمان و بازسازی سلول های مغزی مورد استفاده قرار می گیرد.

۴- جینسینگ

جنسینگ گیاه دیگری است که تاثیر آن بر عملکرد مغز ثابت شده است. بدن و مغز با استفاده از این گیاه با لحظات استرس زا راحت تر مواجه می شود و از پیر شدن سلول های مغز با بالا رفتن سن جلوگیری می نماید.

بیشتر بخوانید: عادت های استرس زا را بشناسید و از آن ها دوری کنید

۵- براهمی یا خرفه

گیاهی که حافظه، هوش، تمرکز و قدرت یادگیری را افزایش می دهد. همچنین به کمک غده فوق کلیوی می آید تا باعث کاهش استرس و اضطراب در بدن شود.

۶- واچا (Vacha)

وجا از گیاهان دارویی برای رفع خستگی مغز و بی خوابی و استرس است که معمولا برای بیماری سیستم اعصاب استفاده می شود. این گیاه قادر است تمرکز را افزایش داده، مسمومیت بافت مغزی را از بین ببرد.

بیشتر بخوانید: درمان اضطراب کودک : چگونه می‌توانیم استرس و اضطراب کودک را برطرف کنیم؟

۷- ریحان

این گیاه با گردش بیشتر و بهتر اکسیژن در مغز باعث عملکرد بهتر آن شده و به عنوان تقویت کننده قدرت تشخیص مغز به کارمی رود.

۸- گتاکولا (Gotu Kola)

این گیاه که بیشتر از دم کرده  آن استفاده می شود، علمکرد کلی مغز را بهبود می دهد. این گیاه کاهش دهنده استرس ، تقویت کننده حافظه بوده و باعث گردش بیشتر خون در مغز می شود.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی برای درمان استرس و خستگی روزانه

۹- رودیولا (Rhodiola)

گیاهی که قرن هاست ریشه آن برای کاهش استرس و افزایش قدرت بدنی و فکری هنگام خستگی مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید بعضی از آن ها هنوز در ایران کشت نمی شود ولی حداقل از گیاهان دارویی برای رفع خستگی مغز و بی خوابی و استرس که در ایران وجود دارد مثل جنسینگ، ریحان، خرفه، رزماری و گوجه گیلاسی، و پنیرک حتما استفاده کنید تا هیچ وقت دچار خستگی بیش از اندازه سلول های مغزی نشوید.

بیشتر بخوانید: دوپینگ با مواد غذایی انرژی زا و کاملا طبیعی و افزایش قدرت بدنی

منابع :

Food Matters
Medicine Hunter
Wakeup World
Daily Mail
Life Extension
Global Healing Center
Healthline

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا