تکنولوژی

بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان در چین برای گوش دادن به صدای آدم فضایی ها افتتاح شد!

چینی ها بازهم یک ترین دیگر را به نام خود ثبت کردند. چینی ها هفته پیش استفاده از بزرگترین تلسکوپ رادیویی جهان را برای بررسی فضا و شنیدن سیگنال های ممکن از حیات فرازمینی آغاز کردند.

این تلسکوپ که FAST نام دارد, در یک دره که با تپه هایی طبیعی از جنس کارست احاطه شده در استان گوئیژو, در جنوب چین قرار دارد. این تلسکوپ رادیویی با نصب ۴۴۵۰ پنل یازده متری بر روی یک بشقاب ماهواره مانند با هزینه ۱۸۰ میلیون دلار و در مدت پنج سال ساخته شده است.

با توجه به گفته محققان در مرکز ملی مشاهدات ستاره شناسی چین (NAO), کیهان شناسان از آن برای بررسی راه شیری و دیگر کهکشان ها, تشخیص تپ اخترهای ضعیف و همچنین گوش فرادادن به سیگنال های مربوط به تمدن های فرازمینی استفاده خواهند کرد.

علاوه بر زمان و پولی که برای ساخت FAST صورت گرفته است, نمی توان از تسهیلاتی که دولت چین برای ساکنان این ناحیه داده است, چشم پوشید. به گزارش شینهوا, چین بیش از ۹,۰۰۰ نفر ساکنان این منطقه درخواست کرد که خانه های خود را ترک کنند و در عوض با دادن امکانات و تسهیلات از آن ها پشتیبانی کرد.

چنین طرح عظیمی, نشان از جاه طلبی و بلندپروازی چینی ها دارد و آن ها را بیش از پیش رقیبی برای آمریکا و روسیه در عرصه تسخیر فضا معرفی می کند.

بهنام حیدری

بهنام حیدری هستم. تاریخ و ادبیات و همینطور تاریخ ادبیات را دوست دارم. کتاب زیاد نمی خونم ولی خیلی بیشتر از سرانه ملی میخونم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا