1398-03-01
سینمای ایران

معرفی فیلم بمب، یک عاشقانه ساخته‌ی پیمان معادی

معرفی فیلم بمب، یک عاشقانه از پیمان معادی

فیلم بمب؛ یک عاشقانه جدیدترین ساخته‎ی پیمان معادی است. “پیمان معادی” و “لیلا حاتمی” در نقش زن و شوهر بازیگران اصلی فیلم هستند. و رابطه‎ی این دو خط اصلی داستان است. “ایرج” با بازی “پیمان معادی” ناظم و معلم مدرسه و “میترا” با بازی “لیلا حاتمی” مترجم و مدرس زبان انگلیسی است. ماجرای فیلم بمب؛ یک عاشقانه در دهه‎ی شصت شمسی و در بمباران‎های تهران در جنگ تحمیلی می‎گذرد. خبر شهادت برادر “ایرج” قبل از ازدواج “ایرج” و “میترا” رسیده بود و حالا خبر رسیده است که او شهید نشده است و زنده و اسیر است. “میترا” با شنیدن این خبر خوشحال می شود و “ایرج” که می‎دانسته برادرش قبل از ازدواج او با “میترا” عاشق او بوده است به خوشحالی او شک می کند و حالا دو هفته ای است که با هم حرف نمی‎زنند.

فیلم بمب، یک عاشقانه جدیدترین ساخته‎ی پیمان معادی است. پیمان معادی و لیلا حاتمی در نقش زن و شوهر بازیگران اصلی فیلم هستند. و رابطه‎ی این دو خط اصلی داستان است. ایرج با بازی پیمان معادی ناظم و معلم مدرسه و میترا با بازی لیلا حاتمی مترجم و مدرس زبان انگلیسی است. در ادامه با معرفی فیلم بمب، یک عاشقانه با نت نوشت همراه باشید.

معرفی فیلم بمب، یک عاشقانه ساخته‌ی پیمان معادی

برای معرفی فیلم بمب، یک عاشقانه باید گفت که ماجرای در دهه‎ی شصت شمسی و در بمباران‎های تهران در جنگ تحمیلی می‎گذرد. خبر شهادت برادر “ایرج” قبل از ازدواج “ایرج” و “میترا” رسیده بود و حالا خبر رسیده است که او شهید نشده است و زنده و اسیر است. “میترا” با شنیدن این خبر خوشحال می شود و “ایرج” که می‎دانسته برادرش قبل از ازدواج او با “میترا” عاشق او بوده است به خوشحالی او شک می کند و حالا دو هفته ای است که با هم حرف نمی‎زنند.

تیزر فیلم سینمایی بمب، یک عاشقانه

 

بیشتر بخوانید: نقد فیلم بمب، یک عاشقانه کاری از پیمان معادی

بیشتر زمان فیلم بمب، یک عاشقانه در رابطه‎ی بین او دو نفر در سکوت می‎گذرد و در ادبیات داستانی زاویه‎ی دیدی به نام دانای کل داریم که بر ذهن و روح و قلب شخصیت‎های داستانی احاطه دارد. و مکنونات قلبی و ذهنی آن ها را حتی در سکوت برای خوانندگان بازگو می‎کند. در این فیلم شخصیت‎ها در تنهایی و سکوت فکر می‎کنند ولی ما هیچ نمایی از افکار آنها نداریم تا بتوانیم متوجه سیر تفکرات شان باشیم. مثلن در دم دستی‎ترین حالت می‎شد از فلش بک‎هایی استفاده کرد. و زمانی که این دو تصمیم می‎گیرند که بالاخره این سکوت را بشکنند و با هم حرف بزنند متوجه نمی‎شویم چرا و به چه دلیل در این زمان تصمیم گرفته‎اند با هم حرف بزنند و تنها در زمان نزدیک به انتهای فیلم فردای شبی که آن ها با هم تنها چند دیالوگ رد و بدل کرده‎اند هر دو متحول شده و سوءتفاهم ها برطرف شده و زندگی شیرین و توام با عشق می‎شود.

در سراسر فیلم فیلم بمب، یک عاشقانه تنها در دو سکانس و یک دیالوگ از “پیمان معادی” رابطه‎ی کودکی این دو برادر تصویر شده است و از ریشه‎ی دلخوری و اختلاف بین این دو چیزی نمی‎دانیم. در صورتیکه به نظر می‎رسد “پیمان معادی” با پرداختن به این رابطه می‎توانست شخصیت پردازی بهتری داشته باشد و به سوال ما در مورد درونمایه‎ و رابطه‎ی شخصیت‎های اصلی فیلم پاسخ بدهد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم لاتاری ساخته‌ی محمدحسین مهدویان ترویج خشم و توهین به ایران

در کنار این پیرنگ اصلی عشق یک طرفه‎ی پسر بچه‎ای سیزده چهارده ساله را به دختری هم سن خود می‎بینیم. دختر که به همراه خانواده‎اش از بمباران به تهران پناه آورده است. عشقی که به طور موازی با رابطه‎ی این زوج پیش می‎رود. و به دلیل ضعف در شخصیت‎پردازی نوجوانان فیلم باورپذیر در نیامده است. و به پیرنگ اصلی نیز کمکی نمی‎کند.

دیگر بازیگران این فیلم می‎توان به “حبیب رضایی”، “سیامک انصاری”، “سیامک صفری” اشاره کرد که البته بازی “پیمان معادی” به طرز چشمگیری از همه‎ی بازی ها بهتر است.

برای معرفی فیلم بمب، یک عاشقانه باید گفت این اثر در کنار اشارات و کنایات اجتماعی و سیاسی، نقدی اساسی بر تعلیم و تربیت در مدارس دارد. فیلم به این نکته اشاره دارد که دروغ، ریاکاری بخشی از ماحصل سوء تدبیر در آموزش بچه ها در مدارس است.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم اتاق تاریک کاری از سید روح الله حجازی؛ یک داستان مردانه

نماها علیرغم تلخی فضای فیلم خوش آب و رنگ هستند. و به نظر می‎رسد که گرفتن نماهای فیلم با توجه به تغییرات زیاد تهران از دهه‎ی شصت تاکنون بسیار مشکل بوده باشد. که البته معادی و دست اندرکاران تصویر فیلمش به خوبی از پس آن برآمده‎اند. صحنه‎های آغازین فیلم به خوبی نشان دهنده‎ی فضای حاکم بر داستان و فضای حاکم بر شهر در آن زمان است. صحنه‎های آغازین فیلم مانند آماده کردن یک هواپیما برای تیک آف به خوبی پیش می‎رفت و ما منتظر بودیم بالاخره پس از این آماده‎سازی‎ها فیلم سرعت و اوج بگیرد. اما فیلم به حرکت خود با ریتمی کند ادامه داد.

بیشتر بخوانید: نقد فیلم به وقت شام از ابراهیم حاتمی کیا، ارتفاع قرمز و مرثیه ای برای پالمیرا

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم مغزهای کوچک زنگ زده کاری از هومن سیدی ؛ کلی گویی و بی حاصلی

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم هایلایت کاری از اصغر نعیمی ؛ تصادفی پر ماجرا و معمایی مصنوعی

معرفی فیلم بمب، یک عاشقانه از پیمان معادی

معرفی فیلم بمب، یک عاشقانه از پیمان معادی

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا