1398-03-26
دانستنی‌های سلامتی

بهترین زمان خواب ؛ مناسب ترین زمان خوابیدن و بیدار شدن چه ساعاتی است؟

بهترین زمان خوابیدن

خواب مثل غذا خوردن و نفس کشیدن برای بدن ضروری است. بدون خواب؛ خسته، کلافه و تمام روز خواب آلود هستید و تقریبا هر کاری را اشتباه انجام می دهید. بی خوابی و کم خوابی مغز را چنان خسته می کند که به دلیل عدم تمرکز در نتیجه خستگی بدن هیچ کاری حتی اعمال حیاطی غیرارادی را به درستی نمی تواند انجام دهد. خواب خوب نشاط، انرژی، سلامتی عمومی جسمی و روحی و طول عمر را به دنبال دارد. برای این که بدانید بهترین زمان خوابیدن چه موقعی است، بهتر است مطلب امروز نت‌نوشت است که حتما بخوانید.

خواب مثل غذا خوردن و نفس کشیدن برای بدن ضروری است. بدون خواب؛ خسته، کلافه و تمام روز خواب آلود هستید و تقریبا هر کاری را اشتباه انجام می دهید.  بی خوابی و کم خوابی مغز را چنان خسته می کند که به دلیل عدم تمرکز در نتیجه خستگی بدن هیچ کاری حتی اعمال حیاطی غیرارادی را به درستی نمی تواند انجام دهد. خواب خوب نشاط، انرژی، سلامتی عمومی جسمی و روحی و طول عمر را به دنبال دارد. برای این که بدانید بهترین زمان خواب چه موقعی است، بهتر است مطلب امروز نت‌نوشت است که حتما بخوانید.

بیشتر بخوانید: دیر خوابیدن ؛ بیماری ها و اثرات منفی دیر خوابیدن همه باید بدانند!

بهترین زمان خواب !

پیش از هر چیز ابتدا ساعت بدن تان را بشناسید

برای یافتن بهترین زمان خواب ابتدا باید بدانید که بدن به طور طبیعی یک ساعت بیولوژیکی دارد که توجه به آن، الگوی زمانی خوبی برای خوابیدن و بیدار شدن است. بهترین روش برای تعیین بهترین زمان خوابیدن توجه به نور خورشید است. هر روز صبح به محض آن که بدن در معرض نور یا تابش اشعه خورشید قرار بگیرد با ترشح هورمون کورتیزول مغز امواجی مبنی بر بیدار شدن دریافت می کند که آن را به تمام اندام های بدن می فرستد.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی با ۷ روش خانگی فوق العاده

وقتی هم خورشید غروب می کند با ترشح هورمون ملاتونین مغز پیام خوابیدن مخابره می کند. در طول شب و تاریکی هوا هورمون ملاتونین به حداکثر سطح در بدن می رسد. زمانی که اندام های بدن در استراحت کامل هستند، مغز تجدید قوا می کند و اعمال غیرارادی مثل تپش قلب، تنفس و دیگر هورمون های لازم به آرامی و در آرامش به کار خود ادامه می دهند و خود را بازسازی می کنند.

تخمین بهترین زمان خواب

با توجه به گردش خورشید و الگوبرداری از طبیعت بهترین زمان خواب ساعت ۱۰ شب و بهترین زمان بیدار شدن ساعت ۶ صبح است. بعضی از متخصصان اعتقاد دارند این زمان می تواند به ساعت ۱۲ شب برای خوابیدن و ۸ صبح برای بیدار شدن تبدیل شود. یعنی با توجه به فصل و بلندی و کوتاهی روزها و شب ها می توانید از این دو الگو برای خواب استفاده کنید. بهترین کار این است که رختخواب تان را نزدیک پنجره قرار دهید تا با طلوع خورشید و روشن شدن هوا ساعت بیولوژیک بدن تان به طور اتوماتیک عمل کند و دوره خواب تان طبق ساعت زیستی طبیعی تنظیم شود.

بیشتر بخوانید: تلقین بی خوابی مضرتر از خود بی خوابی است!

بیشتر بخوانید: خوردن قبل از خواب ؛ قبل از خواب هرگز این غذاها را نخورید تا راحت بخوابید!

بین ساعت ۲ تا ۴ صبح شما عمیق ترین و بهترین زمان خواب را تجربه می کنید. به همین دلیل سعی کنید در این ساعت حتما خواب باشید چرا که بهترین زمان خوابیدن است. در بعضی از افراد این زمان بین ساعت ۱ تا ۳ صبح است. اگر در این زمان خوب خوابیده باشید در طول روز و بخصوص بعدازظهر ساعت ۲ احساس خستگی نمی‌کنید.

برای نوجوانان این ساعت عمیق خواب بین ۳ تا ۷ صبح یا ۲ تا ۵ صبح است. در صورتی که نوجوان دیر بخوابد به منظور جلوگیری از خستگی و به هم خوردن ساعت بدن بهتر است تا ۹ یا ۱۰ صبح استراحت کند تا نظم ساعت بدن دوباره به جای خود برگردد.

بیشتر بخوانید: دلیل بی خوابی چیست؟ با این روش ها آن رفع و درمان کنید!

برای خودتان برنامه ریزی کنید

خواب باید برنامه منظمی داشته باشد. احتمال دارد خیلی ها بگویند که بدن تان عادت می‌کند و اگر از این برنامه پیروی نکنید خسته می شوید. ولی باید بگوییم تنها عادتی که برای بدن ضروری است تعیین ساعت مشخص برای خوابیدن و بیدار شدن است. چون اگر خوب و به اندازه کافی نخوابید علاوه بر خستگی و عدم نشاط صدمات جبران ناپذیری به بدن می زنید. درست مثل این که در خانه را باز کنید و اجازه بدهید انواع و اقسام بیماری ها به درون خانه هجوم بیاورند.

بنابراین با توجه به سن و فعالیت روزانه؛ ساعتی را برای رفتن به رختخواب و ساعتی را برای بیدار شدن تعیین کنید. بعد از مدتی بدن تان به این الگو عادت می کند و در صورتی که یک شب به هر دلیلی کم خوابی داشتید شب بعد به راحتی آن را جبران می کنید. مهم این است که ساعت خواب تان را به هم نزنید.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی با طب سوزنی و طب فشاری با فشار دو نقطه بدن

برای بهره بهتر از بهترین زمان خواب به این نکته ها توجه کنید

  • به دقت بررسی کنید تا متوجه شوید دقیقا به چند ساعت خواب نیاز دارید. کودکان ۶ تا ۱۲ ساله معمولا به ۱۴ ساعت ، نوجوانان  ۱۱ ساعت و بزرگ سالان بین ۷ تا ۹ ساعت به خواب احتیاج دارند.
  • بررسی کنید فعالیت روزانه شما مثل مدرسه رفتن یا اگر شاغل هستید خروج از خانه برای رسیدن به محل کار چه زمانی شروع می شود. سعی کنید با توجه به زمانی که باید خانه را ترک کنید یکی دو ساعت قبل از خواب بیدار شده باشید تا به کارهای روزمره بدون عجله و استرس رسیدگی کنید. به هر حال اگر در شهرهای بزرگ زندگی می کنید یا شرایط کاری تان طوری است که قبل از روشن شدن هوا باید از خواب بیدار و از منزل خارج شوید نیاز دارید تا شب ها زودتر بخوابید.

بیشتر بخوانید: ۷ دمنوش خواب آور که بهتر از هر قرص خوابی هستند!

  • برای بهره بهتر از بهترین زمان خواب حتما بهداشت خواب را رعایت کنید. مثل هر کار دیگری با انتخاب یک مکان مناسب، با درجه حرارت خنک، بدون سروصدا و تاریک به خواب خود اهمیت ویژه ای بدهید چون بسیاری از حالات روحی و بیماری های جسمی با یک خواب خوب جایی برای ماندن در جسم و روح شما پیدا نمی کند، روند پیری کند می شود و هر روز سرحال و با نشاط از خواب بیدار می شوید تا فعالیت های روزمره خود را آغاز کنید.
  • یاد بگیرید برای به هم نخوردن ساعات خواب تان به شب نشینی ها و مهمانی ها در بیشتر موارد نه بگویید.

به هر دلیلی احساس خستگی، کسالت و بی حوصله گی می کنید یا از آن دسته افرادی هستید که خواب خوبی ندارید؛ مقالات متعددی در نت‌نوشت داریم که به شما کمک می کند تا این مشکلات را برطرف کنید.

بیشتر بخوانید: سریع خوابیدن را تجربه کنید! تمام آنچه که برای سریع خوابیدن باید انجام دهید!

بیشتر بخوانید: ارتباط افسردگی و کم خوابی ؛ آیا کم خوابی می تواند عامل افسردگی باشد؟

منبع : +

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا