دسته ها: دانستنی‌های سلامتی

بهترین قرص برای رفع کیست تخمدان چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک یک اختلال هورمونی است که علائم متعددی ازجمله ناباروری را شامل می‌شود بنابراین در صورت ابتلا بهترین قرص برای رفع کیست تخمدان و یا روش های دیگر برای درمان آن باید انتخاب شود. ضد بارداری‌های هورمونی که حاوی استروژن و پروژستین است،می­‌تواند به متعادل سازی هورمون ها و کاهش بسیاری از علائم کیست تخمدان کمک کند اما بهترین قرص های ضد بارداری کدامند؟ سندرم تخمدان پلی کیستیک یک اختلال اندوکرینی است که از هر ۱۰ خانم در ۱ خانم در سن بلوغ اتفاق می­ افتد. سیستم اندوکرین شامل غدد و ترشح هورمون های معمولی مثل تستوسترون و استروژن می ­باشد. علت ابتلا به PCOS یا کیست تخمدان در بانوان، نامتعادل بودن هورمونها و بالا بودن سطح هورمون جنسی مردانه است. این عدم تعادل باعث تغییر عملکرد تخمدان ها می­ شود و می تواند باعث ایجاد بسیاری از کیست های کوچک شود.

زنان مبتلا به PCOS همچنین ممکن است که تخمک گذاری را انجام ندهند. PCOS عامل اصلی ناباروری است.

 1. علائم چیست؟
 2. چگونه ضد بارداری­ها می‌­توانند PCOS را تحت تاثیر قرار دهند؟
 3. بهترین قرص برای رفع کیست تخمدان PCOS چیست؟
 4. گزینه­ های غیر قرصی برای PCOS
 5. نتیجه

بیشتر بخوانید: درمان اختلالات هورمونی زنان با گیاهان دارویی و بدون مصرف داروهای هورمونی!

حقایقی در مورد PCOS  و کنترل تولد:

پزشکان هنوز درمانی برای PCOS ندارند. درمان به طور گسترده‌ای برای PCOS با ضد بارداری های ترکیبی است و باید بهترین قرص برای رفع کیست تخمدان تجویز شود. علائم PCOS در بانوان متفاوت است. قرصهای ضد بارداری به تنظیم قاعدگی یک زن کمک می‌کنند تا این امر قابل پیش بینی تر باشد.

علائم چیست؟

قرص های ضد بارداری هورمونی مناسب هستند، اما حتی بهترین قرص برای رفع کیست تخمدان ممکن است بعضی از خطرات رابه همراه داشته باشد.

افزایش وزن و چاقی

مقاومت به انسولین باعث ایجاد علائم دیابت

تغییرات خلقی،مشکلات تمرکز، و خستگی

آکنه بر روی پوست

موهای بیش از حد بدن،به خصوص درصورت

نازک شدن موها

سردرد

مشکل خواب

دوره­ های نامنظم ناشی از تاخیر یا عدم تخمک گذاری

دوره­ های سنگین و دردناک قاعدگی

علائم متفاوت هستند و ممکن است خفیف و یا بسیار شدید باشند که زندگی یک زن را مختل می‌کنند.

بیشتر بخوانید: درمان کیست تخمدان بدون دارو و روش های هورمونی

چگونه ضد بارداری ها می‌توانند PCOS را تحت تاثیر قرار دهند؟

با درمان،علائم رامی­ توان اداره کرد و ممکن است ناپدید شود.

ضدبارداری­های هورمونی از دو هورمون تشکیل شده اند، این هورمون ها معمولا ًاستروژن هستند و یک فرم مصنوعی پروژسترون به نام پروژستین. این قرصهای ترکیبی همچنین می­ توانند برخی اختلالات هورمونی را تنظیم کنند،با افزایش سطح استروژن زن و کاهش میزان تولید تستوسترون بدن.

با توجه به این که قرصهای ضد بارداری ترکیبی حاوی دو هورمون ­اند که می­ توانند مسائل مربوط به هورمون را تنظیم کنند، بسیاری از دکترها تمایل به تجویز این داروها دارند.

با این حال،همه بانوان نمی ­توانند با خیال راحت قرص­های ترکیبی حتی بهترین قرص برای رفع کیست تخمدان را مصرف کنند. قرصهای ضد بارداری هورمونی بی­ خطر هستند، اما برخی از آنها ریسک ابتلا به موارد زیر را افزایش می‌دهند:

بیشتر بخوانید: خواص مریم گلی برای زنان : خانم ها مریم گلی را دست کم نگیرید !

خطر ابتلا به دیابت:

این در مورد بانوان مبتلا به PCOS است که درمعرض خطر دیابت قرار دارند. خطر ابتلا به مشکلات قلبی_عروقی:  شامل لخته شدن خون در پاها. بانوان مبتلا به PCOS که چاق هستند ممکن است خطر بالاتری داشته باشند. کشیدن سیگار هم عامل دیگری برای افزایش خطر است.

بیشتر بخوانید: نفخ شکم در زنان که غیر عادی است نشانه چیست؟

افزایش وزن:

برخی از شواهد نشان می‌دهد که قرصهای ضد بارداری می توانند باعث افزایش وزن شوند، اما دسته ای دیگر از مطالعات خلاف آن را عنوان کرده اند. بانوانی که درحال حاضر چاق هستند ممکن است تمایلی به مصرف قرص های ضد بارداری نداشته باشند. همچنین افزایش وزن می­ تواند علائم PCOS را بدتر کند.

برای بعضی از بانوان،یک قرص معروف با نام minipill  ممکن است انتخاب بهتری باشد.   Minipillها فقط حاوی یک هورمون پروژستین هستند. آن­ها کم­ تر احتمال دارد عوارض جانبی را نسبت به قرص­ های ترکیبی ایجاد کنند. با این  حال، اگر آن­ها باعث عوارض جانبی­ شوند،این عوارض یکسان است.

بیشتر بخوانید: از خوردن قرص ضد بارداری نترسید؛ راجع به این قرص‌ها بیشتر بدانید!

بهترین قرص برای رفع کیست تخمدان PCOS چیست؟

هورمون هایی که مانع تخمک گذاری می شوند و در قرص های ضد بارداری هستند، می توانند سطح هورمون های زنانه را افزایش دهند. قرصهای ترکیبی ضد بارداری همگی به یک شیوه عمل می کنند. آنها از آزاد شدن تخمک از تخمدان جلوگیری می کنند و بنابراین از حاملگی جلوگیری می کنند. آنها همچنین مخاط گردن رحم را ضخیم تر می کنند. اگر تخمدان ­های که تخم را آزاد کنند،این مخاط ضخیم می‌تواند از حاملگی جلوگیری کند.

هورمون­های مشابه که مانع تخمک گذاری می­ شوند،می ­توانند سطح هورمون مردانه را پایین نگهدارند و سطح هورمون­ های زنانه را افزایش دهند. قرص­های ترکیبی برای PCOS عبارتند از:

 • Alesse
 • April
 • Aranelle
 • Aviane
 • Enpresse
 • Estrostep
 • Lessina
 • Levlen
 • Levlite
 • Levora
 • Loestrin
 • Mircette
 • Natazia
 • Nordette
 • Lo/Orval
 • Ortho-Novum
 • Ortho Tri-Cyclen
 • Yasmin
 • Yaz

برخی از قرص­ها مانند لوسترین دارای سطوح پایین­ تر استروژن هستند. این سطوح استروژن کم می­ تواند شدت برخی از عوارض جانبی را کاهش دهد، اما همچنین ممکن است د ربرابر علائم PCOS کم­تر موثر باشد.

کسی که مبتلا به  PCOSباشد باید با پزشک درباره مقدار مناسب استروژن بات وجه به علائم و سایر عوامل خطر صحبت کند.

بیشتر بخوانید: علائم اولیه سرطان دهانه رحم را بشناسید و زود اقدام کنید

بهترین قرص برای رفع کیست تخمدان و قاعدگی های دردناک

بانوانی که از برخی از این داروهای ترکیبی،استفاده می کنند اما هنوز در دوره های دردناک و شدید هستند، ممکن است مایل به تغییر قرص باشند.

قرصهای زیر می توانند تکرر پریود را در بانوان کمتر کنند:

 • Lybrel
 • Seasonique
 • Seasonale
 • Minipill

بانوانی که عوارض جانبی ناخوشایند از مصرف یک قرص ترکیبی را تجربه کرده ­اند،ممکن است تمایل به استفاده از Minipill ها داشته باشند. در بعضی موارد،پزشکان توصیه می­ کنند که بانوان برای اولین بار یک Minipillsرا امتحان کنند. بانوان سیگاری،با سابقه بیماری های  قلبی_عروقی،افرادی که دارای اضافه وزن و یا مبتلا به دیابت هستند ممکن است عوارض جانبی کمتری با قرص پروژسترون داشته باشند. قرصهای ترکیبی و پروژستین در جلوگیری از بارداری بسیار موثر هستند. در موارد مصرف معمول،که اغلب زنان از این قرصها استفاده می ­کنند، حدود ۹۱ درصد موثر می ­باشند.

بیشتر بخوانید: سرماخوردگی رحم چیست؟ درمان سرماخوردگی رحم

گزینه های غیر قرصی برای PCOS

جایگزین غیر قرصی برای ضد بارداری ممکن است دستگاه داخل رحمی IUD)) باشد. قرصهای ضد بارداری حتی بهترین قرص برای رفع کیست تخمدان برای همه مناسب نیستند،زیرا برخی از بانوان برای مصرف هر روز قرص،ناخوشایند و ناراحت هستند. گزینه های ترکیبی غیر قرصی که پروژستین را با استروژن ترکیب می کنند، بیش تر موثر هستند. گزینه های پروژستین ممکن است خطرات و عوارض جانبی کمتری را ایجاد کنند.

جایگزین های غیر قرصی ضد بارداری برای  PCOS عبارتند از :

تزریق آمپول ضد بارداری:

هورمون پروژستین را هر سه ماه یک بار به بدن تزریق می­ کنند. در موارد مصرف معمول، ۹۴ درصد در پیشگیری از بارداری موثر است.

پچ ضد بارداری:

به پوست اعمال می شود و هردو هورمون استروژن و پروژسترون را به جریان خون آزاد می­ کند. معمولاً،حدود ۹۱ درصد در پیشگیری از بارداری مؤثر است. در زنان بیش از ۹۸ پوند ممکن است کمتر موثر باشد.

حلقه ضد بارداری:

این حلقه درون واژن قرار داده می­ شود،و پروژستین و استروژن آزاد می­ کند. معمولاً، ۹۱ درصد موثر بوده است.

ایمپلنت ضد بارداری:

یک میله کوچک است که پزشک زیر پوست وارد می­ کند. این میله فقط پروژسترون آزاد می ­کند و می­ تواند برای سه سال یا بیش تر از حاملگی جلوگیری کند. در استفاده معمول،بیش از ۹۹ درصد موثر بوده است.

دستگاه داخل رحمی (Intrauterine device)IUD:

این دستگاه به وسیله پزشک وارد رحم می­ شود و هورمون پروژستین را آزاد می­ کند. بیش از ۹۹ درصد با استفاده معمولی موثر بوده است. IUD دیگر شامل مساستو هورمونی آزاد نمی­ کند که به بروز علائم  PCOS کمک می­ کند.

گزینه­ های ضد بارداری غیرهورمونی مانند کاندوم، برنامه­ ریزی طبیعی خانواده یا دیافراگم­ ها به بروز علائم PCOS کمک نمی­ کنند.

ضد بارداری­های هورمونی می­ تواند به نشانه های PCOS کمک کند،اما انتخاب بهترین قرص برای رفع کیست تخمدان  این تنها گزینه نیست. تغییر سبک زندگی،مانند از دست دادن وزن و ورزش،ممکن است بیش­تر کمک کند.

برخی از بانوان همچنین به جز انتخاب بهترین قرص برای رفع کیست تخمدان مکمل­ ها یا رژیم های خاص را امتحان می­ کنند، یا بعضی از داروهای دیگر مانند متفورمین. همگی ممکن است در زمانی که ضد بارداری ها عمل نمی کنند، موثر باشند. و برای زنان سعی در بارداری شدن، دارو Clomid می­ تواند بدن را به تخمک گذاری تشویق کند.

زنان مبتلا به PCOS بایستی با پزشکان خود در مورد علائم خود صحبت کنند،و درمان آن­ها باهدف دستیابی به یک استراتژی درمانی جامع است. یک زن می­ تواند از یک دکتر درخواست کند تا او را برای مشاوره بیشتر به یک متخصص معرفی کند. ضد بارداری می­ تواند بخشی از استراتژی مقابله با PCOS باشد، اما الزاماً تنها گزینه نمی ­باشد.

تیم تحریریه نت‌نوشت

اشتراک گذاری
نویسنده
تیم تحریریه نت‌نوشت
برچسب ها: IUDminipillPCOSاختلالات هورمونیاستروژنبیماری های زنانتخمدان پلی کیستیکتخمک گذاریتستوسترونحلقه ضد بارداریداروهای هورمونیدیابتدیافگرام داخل رحمیزمان تخمک گذاریسندرم تخمدان پلی کیستیکسیگارعدم تخمک گذاریقاعدگیقاعدگی های دردناکقرص ضد بارداریقرص های ضد بارداریمتفورمینناباروریهورمون های مردانهپروژستینپچ ضد بارداریپیشگیری از بارداریکیست تخمدان

آخرین مطالب

 • ادبیات جهان

نقد رمان سمفونی پاستورال نوشته‌ی آندره ژید، یک عاشقانه ی آرام

نقد رمان سمفونی پاستورال نوشته‌ی آندره ژید را با بیوگرافی این نویسنده‌ی مشهور فرانسوی آغاز می کنیم. او با نام…

14 دقیقه قبل
 • دانستنی‌های سلامتی

تشخیص سیب زمینی سالم : چگونه سیب زمینی را سالم تر بخوریم

همان طور که هضم نشاسته در بدن همراه با مضرات خاص خودش است فواید سیب زمینی خوب نیز کم نیست

1 ساعت قبل
 • دانستنی‌های سلامتی

مضرات سیب زمینی سرخ کرده : سمی کشنده که با لذت آن را می خوریم!

مضرات سیب زمینی سرخ کرده : میزان سمی که در یک ضد یخ شیمیایی وجود دارد با سمی که در…

2 ساعت قبل
 • دانستنی‌های سلامتی

خواص سیب زمینی باورنکردنی است ، سیب زمینی بی‌خاصیت نیست!

سیب‌زمینی در ۱۰ هزار سال پیش در Andes در آمریکای جنوبی کشف شد. در قرن شانزدهم بود که کاشفان اسپانیایی…

16 ساعت قبل
 • دانستنی‌های سلامتی

فواید سیب زمینی خام بسیار زیاد است ، سیب زمینی خام بخورید

بسیاری از افراد گمان می کنند که سیب زمینی را نباید به صورت خام مصرف کرد اما هیچ دلیل علمی…

17 ساعت قبل
 • سینمای جهان

تحلیل فیلم American History X تاریخ مجهول آمریکا ، اثری از تونی کی ۱۹۹۸

تاریخ مجهول آمریکا یا American History X فیلمی به کارگردانی تونی کی محصول سال ۱۹۹۸ سینمای هالیوود است. فیلم American History X…

24 ساعت قبل