1398-03-04
دانستنی‌های سلامتی

وقتی خواب‌تان نمی‌برد این ۷ کار اشتباه را هرگز انجام ندهید!

بیخوابی

وقتی به رختخواب می روید خیلی طول می کشد تا بخوابید. حتی وقتی خیلی خسته هستید. تمام حقه هایی را هم که از آشنایان و دوستان تان یادگرفته اید به کار می برید و باز هم بی خوابی رهای تان نمی کند. این ۷ کار اشتباه را انجام ندهید.

به هر دلیلی خواب تان نمی رود کارشناسان اعتقاد دارند عادت های تان را باید تغییر دهید. با این ۷ اشتباه بی خوابی تان را بدتر نکنید.

وقتی به رختخواب می‌روید خیلی طول می‌کشد تا بخوابید. حتی وقتی خیلی خسته هستید. تمام حقه‌هایی را هم که از آشنایان و دوستان‌تان یاد گرفته اید به کار می برید و باز هم بیخوابی رهایتان نمی کند.

به هر دلیلی خواب‌تان نمی‌برد کارشناسان اعتقاد دارند عادت‌های‌تان را باید تغییر دهید. ۷ روش تغییر عادات اشتباه برای یک خواب راحت را در نت نوشت امروز بخوانید.

الکل، کافئین و سیگار

وقتی نوشیدنی‌های کافئین دار می نوشید مغز را برای چند ساعت فعال نگه می‌دارید و خستگی بدن تان از بین می‌برید. نوشیدن الکل قبل از خواب مانع عملکرد طبیعی بدن به نام مرحله تجدید که به حرکت سریع چشم REM معروف است، می شود. بدن تحت تاثیر الکل بیشتر تمایل به باز نگه داشتن چشم‌ها دارد و در مرحله تجدید که چشم ها بسته می شود تا بخوابید الکل مانع از بسته شدن آن‌ها می شود. الکل باعث فعال شدن مواد شیمیایی مغز و مشکل در خوابیدن می‌شود.

در نتیجه استفاده از الکل و بیخوابی روز بعد خواب آلود هستید. بدتر از همه این که کم‌کم بدن شما به الکل عادت می‌کند و ناچارید الکل بیشتری بنوشید و بیخوابی‌تان شدیدتر می شود.

افراد سیگاری هم هر چند با کشیدن یک سیگار کمی سطح استرس شان پایین می آید ولی نیکوتین محرکی است که باعث بیخوابی می‌شود.

نور ابزارهای الکترونیکی

اگر عادت دارید قبل از خواب تلویزیون تماشا کنید یا تلفن همراه و تبلت‌تان را با خود به رختخواب می‌برید، هر چه زودتر این عادت را ترک کنید. نور این صفحات الکترونیکی هم برای خواب و هم سلامتی‌تان مضر است. اگر در اتاق خواب‌تان تلویزیون دارید هر چه زودتر جایش را عوض کنید. هیچ کدام از ابزارهای الکترونیکی را با خود به رختخواب نبرید. نور ساطع شده از این ابزارها باعث کاهش هورمون خواب – ملاتونین – می‌شود و ساعت زیستی بدن‌تان را به هم می‌زند.

بهترین عادت استفاده از روش سنتی مطالعه است. یک کتاب و یک چراغ مطالعه کوچک بهترین روش برای سنگین شدن پلک است. به محض آن که می‌خواهید چشم‌ها را ببنیدید چراغ را خاموش کنید و بخوابید.

بیدار ماندن در رختخواب

بیخوابی

وقتی هر کاری می‌کنید خواب‌تان نمی‌برد در رختخواب نمانید. رختخواب فقط جای خوابیدن است نه گشت و گذار در وب سایت‌ها، چت‌کردن، غذاخوردن یا تلویزیون تماشا کردن. اگر این عادت‌ها را دارید به طور ناخودآگاه به مغز یاد می‌دهید که رختخواب جای خواب نیست. سعی کنید طی روز کارها و مکالمه‌تان را انجام دهید و وقتی به رختخواب می روید فقط به خواب و خوابیدن فکر کنید.

حیوان خانگی

همه حیوانات خانگی‌شان را دوست دارند. آن قدر که کم‌کم به عضوی از خانواده تبدیل می‌شوند. از نظر میکرب هم که خیال‌تان راحت است. واکسن‌هایش را زده اید، قرص انگل هم به او داده اید. او هم شما را دوست دارد و بدش نمی آید گاهی یا همیشه بیاید کنارتان بخوابد.

گربه ها و سگ ها عادت دارند شب ها راه بروند، آب بخورند و تقریبا بیدار باشند. چون آن ها طی روز به اندازه کافی می خوابند. مثل یک بچه به او یاد بدهید که حق ندارد به رختخواب‌تان بیاید. اگر می‌خواهید حضور او را درراتاق‌تان حس کنید جایی برایش آماده کنید. ولی اجازه ندهید به رختخواب‌تان بیاید.

دارو و مکمل های دارویی

بعضی از داروها مثل داروهای ضدحساسیت، داروهای قلب و آسم باعث بی‌خوابی می شود. از پزشک تان بخواهید به منظور جلوگیری از بیخوابی ساعت دقیق مصرف آن ها را به شما بگوید. شاید لازم باشد نوع دارو را عوض کنید.

می‌توانید از داروی ملاتونین برای تنظیم خواب‌تان استفاده کنید. این دارو بی خطر بوده می‌توانید بدون نسخه آن را از داروخانه بخرید. ولی اگر داروهای خاصی برای بیماری خاصی مصرف می کنید باز هم با پزشک‌تان در مورد استفاده از ملاتونین مشورت کنید.

تصویرسازی

به جای آن که به مسائل کاری و دغدغه های‌تان فکر کنید، بهتر است از تصویرسازی استفاده کنید. به یک موسیقی ملایم گوش کنید. یک منظره زیبا مثل طبیعت، آب و آبشار را در ذهن تان تصویرسازی کنید. باید سعی کنید استرس و اضطراب را که مانع خواب است تا می توانید کاهش دهید. الان فقط وقت خواب است نه فکر کردن به مسائل روز.

دمای محل خواب

بیخوابی

تحقیقات متعدد نشان داده و ثابت کرده است خوابیدن در اتاق تاریک و خنک باعث خواب بهتر و عمیق‌تر می‌شود. خواب در مکان سرد یعنی کمتر از ۱۲ درجه سانتیگراد و دمای بالا یعنی بیشتر از ۲۳ درجه سانتیگراد تقریبا غیر ممکن است. پس مکان خواب تان را بین ۱۵ تا ۱۸ درجه – حتی در زمستان – تنظیم کنید تا ببنیند چه تغییر کمی و کیفی در خواب‌تان به وجود می‌آید.

سعی کنید اتاق خواب‌تان تاریک و بدون سروصدا باشد. عادت کنید اتاق خواب به جای فکر کردن به دغدغه های روزمره، اضطراب، استرس، و رسیدگی به مشکلات فقط جای خوابیدن باشد.

خواب های خوب ببینید.

 

 

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا