1398-01-04
دانستنی‌های سلامتی

عوارض کمبود ویتامین دی در بدن که باید بدانید

عوارض کمبود ویتامین دی در بدن

ویتامین دی نقش مهمی در سلامتی شما ایفا می کند که در صورت نبود آن به عوارض کمبود ویتامین دی دچار خواهید شد. کمبود ویتامین D می تواند دلیل محکمی برای بروز بیماری های مهلکی همانند فشارخون بالا و دیابت باشد.

ویتامین دی نقش مهمی در سلامتی شما ایفا می کند که در صورت نبود آن به عوارض کمبود ویتامین دی دچار خواهید شد. کمبود ویتامین‌ها به خصوص ویتامین D شاید در وهله نخست مشکل خاصی را ایجاد نکند ولی با گذشت زمان و شدت یافتن آن می تواند دلیل محکمی برای بروز بیماری های مهلکی همانند فشارخون بالا و دیابت باشد. دانشکده بهداشت عمومی هاروارد اعلام کرده است که در واقع یک میلیارد نفر در سراسر جهان به کمبود ویتامین D مبتلا هستند. اگر میزان این ویتامین در بدن شما کافی نباشد در ابتدا سلامت استخوانها شما به خطر می افتد. سیستم ایمنی و سیستم عصبی بدن رابطه مستقیم با ویتامین D دارد. یکی از نیازهای بسیار مهم مغز نیز ویتامین دی می باشد. که مغز انسان را در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کند. هر چند که بعضی از افراد صرفا جهت تفریح آفتاب می گیرند. ولی بد نیست بدانید که بیشتر انسانها به دلیل کمبود قرار گرفتن در معرض از نور خورشید به کمبود ویتامین دی دچار هستند. در ادامه با نت نوشت  با عوارض کمبود ویتامین دی همراه باشید. کمبود ویتامین دی در بدن مشکلات بزرگی را ایجاد می کند که شناخت آنها بدون شک برای شما مهم خواهد بود!

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره آزمایش ویتامین دی و تفسیر آن

عوارض کمبود ویتامین دی در بدن

سرطان

ویتامین D از تکثیر و ایجاد بافت های جدید سرطانی جلوگیری به عمل می آورد. هنگامی که سطح این ویتامین در بدن به میزان کافی باشد در مهار پیشرفت سرطان و کاهش التهابات عملکرد مناسبی خواهد داشت. با وجود ویتامین D میزان ایمنی بدن افزایش پیدا می کند و جلوی پیشرفت سلولهای سرطانی را می گیرد. سرطانهای مهمی همچون سرطان سینه، پروستات، گردنه دهانه رحم، تخمدان و لوزالمعده از عوارض کمبود ویتامین دی هستند.

تحقیقات بارها و بارها ثابت کرده که پیشگیری بهتر از درمان است. حتی در مورد سرطان. پیشگیری می تواند ورزش باشد، یا تغذیه ای متعادل شامل تمام مواد غذایی، خودداری از مصرف مواد مخدر یا اطمینان از مصرف مواد غذایی به اندازه کافی برای داشتن بدنی سالم. به گفته کارول بگرلی (CAROLE BAGGERLY) بنیانگذار موسسه سلامت ریشه های گیاهی (GRASSROOTS HEALTH) بیش از ۹۰ درصد سرطان های پستان ارتباط مستقیم با کمبود ویتامین دی دارد. مطالعات انجام شده سال های اخیر ادعای او را ثابت می کند.

بیشتر بخوانید: کمبود ویتامین d در زمستان و تبعات آن را جدی بگیرید!

ارتباط بین سرطان پستان و ویتامین D

نتیجه تحقیقات انجام شده در مارس ۲۰۱۴ به نام تحقیقات ضد سرطان نشان داد بیماران مبتلا به سرطان پستان که سطح ویتامین D در بدن شان دو برابر زنانی بود که ویتامین دی کمی داشتند، شانس زنده ماندن شان بیشتر بود. در این تحقیق بیش از ۴۵۰۰۰ بیمار طی دوره ای ۹ ساله مورد بررسی قرار گرفته بودند.

پروفسور سدریک اف. جرالد دستیار ارشد تحقیق این گونه توضیح می دهد: “تا زمانی که گیرنده های ویتامین D در خون حاضر بود رشد تومور سرطانی متوقف و از انتشار آن در خون جلوگیری می شد. و البته گیرنده های ویتامین دی تا زمانی حضور دارند که تومور به مرحله پیشرفته نرسیده است.” همین نکته، دلیل احتمال بیشتر زنده ماندن بیمارانی است که سطح ویتامین دی خون شان بالا است. محققان از پزشکان خواستند تا ویتامین D را به عنوان مهم ترین بخش استانداردی درمان سرطان پستان تحت نظارت و کنترل خود قرار دهند.

محققان توصیه کردند تا سطح ویتامین دی بیماران در حد طبیعی بین ۳۰ تا ۸۰ نانوگرم در میلی لیتر حفظ شود. طی مطالعات سال ۲۰۱۱ دکتر جرالد دریافت که سطح ویتامین دی به میزان ۵۰ نانوگرم در میلی لیتر در افراد، خطر ابتلا به سرطان پستان را ۵۰ درصد کاهش می دهد. گروه تحقیقاتی او به این نتیجه رسیدند که حداقل سطح مورد نیاز ویتامین دی به میزان ۴۰ نانوگرم در میلی لیتر ضروری است. این یعنی مصرف روزانه بین ۱۰۰۰تا ۸۰۰۰ واحد بین المللی ویتامین دی که از میزان توصیه شده مجاز روزانه یعنی ۶۰۰ واحد برای بزرگسالان خیلی بیشتر است.

ویتامین D چگونه در جلوگیری از سرطان عمل می کند؟

دکتر cedric f. garland از از مرکز سرطان سن دیگو مورس دانشگاه کالیفرنیا توضیح می دهد که ویتامین D در بهبود اکثر سرطان ها تاثیر گذار شناخته شده است. ویتامین D در ساختار سلول های اپیتیال نقش مهمی دارد. این سلول ها توسط ماده ای به نام e-cadherin که از ویتامین D و کلسیم تشکیل شده محافظت می شوند. بدون ویتامین D کافی در بدن ساختار فرو ریخته، سلول ها تکثیر شده و در بسیاری موارد منجر به سرطان می شود. با افزودن این ویتامین به رژیم غذایی فرد بیمار می توان مانع زاد و ولد سلول های سرطانی شد. carol baggerly که نقش مهمی در شفاف سازی اهمیت ویتامین D در بسیاری از جنبه های سلامتی داشته معتقد است که بهینه سازی سطح ویتامین D می تواند به جلوگیری از ۱۶ نوع سرطان مانند: سرطان پانکراس، ریه، تخمدان، پستان، پروستات و پوست کمک کند. او عامل اصلی در بروز ۹۰% از سرطان های عادی پستان را کمبود ویتامین D می داند.

از ۳۰۰۰۰ ژن موجود در بدن ویتامین D تقریبا در هر یک از آنها تاثیر دارد.

دیابت نوع ۲

بعضی مطالعات نشان می دهند که سطح بالای ویتامین D در بدن جوانان میزان ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد. با کاهش سطح این ویتامین در بدن انسان کنترل سطح قند خون و تنظیم کلسیم آسیب می بیند و احتمال بروز دیابت نوع ۲ بیشتر می شود.

آسم

عوارض کمبود ویتامین دی

آسم یک بیماری با علت ناشناخته است اما می تواند یکی از عوارض کمبود ویتامین دی در بدن باشد. اما نظریه ها نشان می دهند که میزان کافی نور خورشید و بالا رفتن میزان ویتامین D ممکن است از بروز این بیماری جلوگیری کند. عواملی که  در بروز آسم موثر هستند: چاقی، ژنتیک، کمبود ویتامین دی می باشد. کمبود این ویتامین سبب متورم یا مسدود شدن مخاط و التهاب این نواحی می باشد. این التهابات سبب آسم می شود.

بیماری های روده

افرادی که مبتلا به بیماریهای روده هستند سطح این ویتامین در بدنشان بسیار پایین است. گیرنده های ویتامین D به طور مستقیم بر روی سیستم گوارش و سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارند. هنگامی که این ویتامین در بدن به مقدار کافی وجود داشته باشد می توانید میزان التهابات روده را کاهش دهید. کسانی که دچار التهابات روده ای می شوند به مرور زمان بیماریهای روده در آنها رشد می کند.

بیشتر بخوانید: پاکسازی روده ها با چند روش طبیعی

آرتریت روماتوئید

ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم جهت استخوان سازی ایفا می کند. نرمی استخوان یکی دیگر از بیماری هایی است که از عوارض کمبود ویتامین دی به شمار می رود و سبب به وجود آمدن استخوان های شکننده و عضلات ضعیف می شود. افرادی که به آرتریت روماتوئید مبتلا هستند به احتمال زیاد در ویتامین D کمبود دارند.

فشار خون

فشار خون بالا رابطه نزدیکی با ویتامین D دارد و از عوارض کمبود ویتامین دی است. به این ترتیب که ویتامین D در خون جریان پیدا می کند. در رگهای خونی به تمام اعضا می رسد. کمبود این ویتامین خطر ابتلا به تشکیل پلاکت هایی در خون می شود که سبب بالا رفتن فشار خون می گردد.

تمامی ویتامین ها چه به صورت خوراکی یا به صورت دارویی در بهبود سلامتی انسان مفید هستند. ویتامین D یکی از مفید ترین ویتامین ها محسوب می شود.

مصرف این ویتامین بیشتر زمانی که دسترسی به آفتاب و یا نور خورشید نیست یا اینکه میزان کافی آن در بدن کاهش یافته است توصیه می شود. بیماری زوال عقل یا آلزایمر از علل بسیاری نشات می گیرد که یکی از مهمترین آنها کمبود ویتامین D می باشد. چرا که این ویتامین به صورت مستقیم بر روی مغز تاثیر دارد.

آلزایمر و پیری

زوال عقل یا آلزایمر از دسته بیماریهای سخت و ناعلاج است که معمولا در پیری انسان را درگیر می کند. مصرف ویتامین دی در تغذیه روزانه تا حد زیادی می تواند شما را از مبتلا شدن به این بیماری محفوظ نگه دارد. طبق تحقیقات دانشمندان کسانی که دچار کمبود این ویتامین هستند دو برابر بیشتر از سایرین احتمال ابتلا به آلزایمر دارند. بخشی از مطالعات انجام شده توسط انجمن آلزایمر نشان می دهد که بیشتر افراد بالای ۶۵ سال در معرض آلزایمر هستند. زوال عقل، بیماریهای قلبی عروقی، سکته های مغزی، و بسیاری دیگر از بیماریها در این سن بروز می کند. اما  خطر بیماری آلزایمر در بزرگسالان به خصوص افراد بالای ۶۵ سال دو برابر بیشتر از دیگر بیماریها می باشد. این بیماری به خصوص در افرادی که میزان ویتامین D بدنشان کافی نیست احتمال وقوع بیشتری دارد. بسیاری از افراد هستند که تمایل دارند این بیماری دشوار را درمان و یا پیشگیری کنند. به طور کلی تنها ویتامین D درمانگر آلزایمر نخواهد بود ولی به عنوان یک راه بسیار مطمئن در پیشگیری محسوب می شود.

بیشتر بخوانید: علت های آلزایمر و زاوال عقل چه چیزهایی هستند؟

آزمایش ویتامین دی

بهترین راه برای آگاهی از کمبود ویتامین D آزمایش خون است که بسیار دقیق میزان کمبود این ویتامین را نشان می دهد. کلکلسیفرول یا همان ویتامین D3 در نتایج آزمایشگاهی در حدود ۶۰۰ واحد می باشد که به وسیله نور خورشید در بدن تامین می شود.

با بروز علائمی که در ادامه می خوانید می توان به کمبود این ویتامین مشکوک شد و با آزمایش خون به میزان دقیق آن پی برد. این علائم از عوارض کمبود ویتامین دی در بدن هستند.

تعریق

نوزادان نیز می توانند دچار کمبود ویتامین D شوند البته پی بردن به این مسئله کمی دشوار است ولی می توان با نشانه هایی همچون تعریق در ناحیه پیشانی یک نوزاد به این مسئله پی برد. تعریق در ناحیه پیشانی برای بزرگسالان نیز می توان از عوارض کمبود ویتامین دی در بدن باشد. ممکن است دمای بدن شما پایین باشد ولی تعریق زیادی داشته باشید که این نشانه کمبود ویتامین D به شمار می رود. پس از آنکه مطمئن شدید در طی روز به میزان کافی آب می نوشید با یک آزمایش خون کمبود این ویتامین را کشف کنید.

خستگی

هر چند که می توان گفت قدرت عضلات بدن تا حد زیادی از آهن خون به دست می آید ولی کمبود ویتامین D نیز می تواند عامل خستگی و تنبلی عضلات باشد. احساس خستگی و کسالت بیش ازحد یکی از نشانه های کمبود این ویتامین است. مصرف کافی ویتامین D به شما کمک می کند از نیروی عضلانی خود قدرت و انرژی گرفته و جوان و شاداب بمانید. طی تحقیقات دانشگاه هاروارد افراد بزرگسال بالای ۶۰ سال که از مکمل های ویتامین D مصرف می کردند تا میزان ۲۰ درصد توانستند افزایش کنترل عضله داشته باشند. به کمک این ویتامین می توان ضعف عضلانی را تا حدی درمان کرد.

پوکی استخوان

رشد توده های استخوانی در بدن انسان در حدود ۳۰ سالگی متوقف می شود. در صورتی که بافت استخوان استحکام کافی نداشته باشد از ذخایر آن مصرف شده و سبب پوکی استخوان در سنین بالا می شود. کمبود ویتامین D می تواند عوارضی مربوط به استخوان ها همانند پوکی استخوان را همراه داشته باشد.

رژیم های غذایی که سرشار از این ویتامین باشند و همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید و حتی استفاده از مکمل های غذایی در استحکام استخوانها و پیشگیری از پوکی استخوان بسیار تاثیر گذار است. بسیاری از درد های استخوانی مانند استئومالاسیابی یا آرتریت و یا فیبرومیالژیا می تواند از عوارض کمبود ویتامین دی در بدن هستند.

بیشتر بخوانید: علت پوکی استخوان شدید و درمان استئوپنیا و شناخت عوامل خطرساز

افسردگی

بیماری افسردگی معمولا با کمبود ویتامین D رابطه مستقیمی دارد. البته بسیاری از مواد معدنی مانند سروتونین و برخی از هورمون ها در نقاط مختلف مغز تاثیرات بسیاری در پیشگیری از افسردگی دارند و در خلق و خوی افراد تاثیر گذار هستند. اما کمبود ویتامین D یکی از علل شایع و رایج در بیماری افسردگی می باشد.

با مصرف به جا و کافی ویتامین D می توان از بروز بسیاری از بیماری های سخت مانند افسردگی یا پوکی استخوان جلوگیری کرد. تابستان فرصتی است که به خوبی می توان از نور خورشید این منبع ویتامین D بهره کافی برد.

بیشتر بخوانید: افسردگی فصلی چیست؟

کم خوابی

دانشمندان طی تحقیقاتی به این نتیجه رسیده اند که کمبود ویتامین دی موجب بروز اختلالات خواب می شود. بنابراین کمبود و اختلالات خواب می تواند از عوارض کمبود ویتامین دی در بدن باشد.

بیشتر بخوانید: ویتامین تنظیم خواب را بشناسید! کمبود ویتامین دی عامل بی خوابی

ویتامین D خورشید یا ویتامین D خوراکی؟

بهترین روش افزایش سطح ویتامین دی این است که هر روز در هوای آزاد باشید. وقتی پوست تان در معرض نور خورشید قرار می دهید، ویتامین دی سولفاته تجزیه شده و به شکلی در می آید که در آب به راحتی حل می شود. در نتیجه ویتامین D قابل حل گرفته شده از خورشید بوسیله جریان خون در تمام بدن سفر می کند. در صورتی که ویتامین D خوراکی غیرسولفاته بوده و به کلسترول نیاز دارد تا جذب بدن شود. شما می توانید سطح ویتامین D3 بدن تان را با استفاده از کیت های خانگی یا مراجعه به دکتر مشخص کنید.

اگر به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار نمی گیرید و مجبور هستید ویتامین D خوراکی استفاده کنید توصیه متخصصان ۳۵ واحد ویتامین دی خوراکی به ازای هر پوند وزن بدن تان است (هر پوند برابر است با ۴۵۳/۵۶گرم) تا میزان مصرف موردنیاز بدن خود را به ویتامین دی تعیین کنید. هر چند توصیه می شود برای تعیین دقیق میزان مورد نیاز خود به ویتامین دی حتما با یک پزشک مشورت نمایید‌.

ویتامین D دارویی

مکمل های ویتامین D که معمولا برای بزرگسالان تجویز می شود تا ۵۳ درصد خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش می دهد. البته این میزان صرفا جهت افرادی که میزان ویتامین D در بدنشان به حد نرمال است تخمین زده شده است. در صورتیکه میزان ویتامین D در بدن شما کم باشد مصرف قرصها، عوارض کمبود ویتامین دی را جبران می کند.

ویتامین D در تغذیه

مصرف مواد غذایی سالم همیشه بهتر از مصرف داروهای شیمیایی هستند. ماهی ها از هر نوعی که باشند مقدار قابل توجهی ویتامین D دارند. مصرف ماهی ها یا حتی روغن های آنها یکی از بهترین منابع ویتامین D می باشند. علاوه بر آن این ویتامین مفید و مهم از منبع بزرگی به نام خورشید نیز حاصل می شود.

نور آفتاب یکی از بزرگترین منابع ویتامین D می باشد. که به صورت طبیعی در اختیار همه انسانها قرار گرفته است. هر چند که میزان تابش نور در فصل زمستان بسیار کم می باشد ولی در همه فصول به خصوص تابستان می توان از آن بهره جست. در فصل تابستان که تابش نور خورشید به اندازه کافی می باشد تنها ۱۵ دقیقه روزانه استفاده از این نور می تواند ویتامین مورد نیاز بدن شما را تامین کند

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. فرهنگی

    19 مرداد 1397 at 13:49

    0

    ممنون از مقاله واطلاع رسانی دقیق وقشنگتان من فکر میکنم به علت رفاه طلبی ودوری از طبیعت وعدم استفاده درست از نور انرژِی بخش خورشید درسنین مختلف علت بسیاری از بیماریها ودرمان وتقویت کننده جسم وروان وروح افراددرسنین مختلف استفاده متناسب ومتعادل وعلمی واصولی از انرژِی نور خوررشید است وفقط نور خورشید ویتامین ِدی ندارد ودارای ویتامین ها واشعه های انرژِی زا وخاصیتهای حیات بخش دیگری نیز میباشد که باتحقیق وازمایش میتواند برای همه بیماران وافراد جامعه و در سنین مختلف وبرای حیات در کره زمین مفید باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا