دانستنی‌های سلامتی

بیماری CF: فیبروز سیستیک و سرفه کردن کودکان را جدی بگیرید!

فیبروز سیستیک یا بیماری CF یک بیماری تقریبا جدید است که به صورت مادرزادی کودکان را اسیر این بیماری می‌کند. کمتر کسی در مورد این بیماری و راه‌های درمان آن اطلاعات کافی دارد. ولی این بیماری در کشورهای دیگر شناخته شده و مورد درمان با داروهای مناسب قرار می‌گیرد و این درحالی است که در کشور ما کودکان بسیاری در سنین کم در اثر ابتلا به CF در مراحل حاد و پیشرفته جان خود را از دست می‌دهند. این بار در نت نوشت شما را با این بیماری بیشتر آشنا می‌کنیم تا در صورتی که علائم این بیماری را در اطرافیان خود مشاهده کردید به سرعت به پزشک متخصص مراجعه کنید و درمان را قبل از دیر شدن شروع کنید.

بیماری CF که شایع ترین بیماری ارثی مغلوب در دنیا می باشد از انتقال یک ژن از پدر و یک ژن از مادر به کودک منتقل می گردد
بیماری CF که شایع ترین بیماری ارثی مغلوب در دنیا می باشد از انتقال یک ژن از پدر و یک ژن از مادر به کودک منتقل می گردد

بیماری CF

بیماری Cystic Fibrosis (CF) یا همان فیبروز سیستیک از عفونت‌های شدید و مکرر ریوی و همچنین ترشحات فراوان به وجود می آید. این عفونت های مکرر سبب تخریب ریه بیمار خواهد شد. [su_label type=”success”]این بیماری که شایع ترین بیماری ارثی مغلوب در دنیا می باشد[/su_label] از انتقال یک ژن از پدر و یک ژن از مادر به کودک منتقل می گردد.

این بیماری در ایران به دلیل مراقبت های ناکافی ریوی، عدم دسترسی به وسایل و داروهای مورد نیاز و به خصوص گران بودن این داروها تلفات بسیاری را بین کودکان به خصوص نوزادان می دهد. سی اف در ایران بیشتر به دلیل ازدواج های فامیلی رخ می دهد که سبب ناهنجاری های ریه و در نهایت مشکلاتی از قبیل CF می شود. در کشورهای اروپایی نیز این بیماری مشاهده می شود اما بیماران مبتلا به این بیماری را افرادی بین ۶ تا ۴۰ سال هستند که عمر متوسط بالای ۲۰ سال دارند ولی متاسفانه در کشور ما عمر متوسط این بیماران بین ۸ الی ۱۰ سال است که بیشتر این بیماران به دلایلی که ذکر شد جان خود را از دست می دهند.

علائم شروع بیماری CF

بیماری CF از دسته بیماری های گران قیمت است که که نیازمند تجهیزات بسیار مدرن پزشکی و در مواقعی عمل پیوند ریه دارد. به صورت عادی ریه انسان مرتب در حال تولید موکوس و ترشحات می باشد که آن به صورت خلط دفع می شود. در بیماران سی اف این ترشحات نرم شده و از ریه خارج نمی شوند، در یک جا تجمع کرده و عفونت های ریوی تولید می کنند.

میکروب های بسیاری همراه با این ترشحات رشد و نمو کرده و ریه را آلوده می سازند و در نهایت ریه را از کار می اندازد به نحوی که فرد ناچار به عمل پیوند ریه خواهد شد.

این پیوند تا زمانی که بیمار بتواند مراقبت های مناسبی از ریه داشته باشد به تعویق می افتد. در کشورهای اروپایی معمولا این بیماری در سنین ۴ سالگی شروع شده و با مراقبت های ویژه تا حدود ۴۰ سالگی ادامه پیدا می کند. حتی نیمی از این بیماران بعد از ۴۰ سالگی نیز ادامه داده اند و افراد بسیاری در این میان ازدواج کرده و تشکیل خانواده داده اند. اما سن متوسط این بیماران در ایران بین ۱۰ تا ۱۲ سال است.

علائمی که می توان به شروع این بیماری شک کرد، سرفه های طولانی مدت خلطی بیش از ۲ تا ۴ ماه، لاغری بیش از حد، عدم اشتها، مدفوع بسیار چرب می باشد.

در ایران ۹۵ درصد مبتلایان بیماری cf زیر ۱۸ سال هستند و متاسفانه درمان قاطع و کاملی ندارند
در ایران ۹۵ درصد مبتلایان بیماری cf زیر ۱۸ سال هستند و متاسفانه درمان قاطع و کاملی ندارند

درمان چیست؟

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار نظر کردند که در ایران ۹۵ درصد مبتلایان بیماری cf زیر ۱۸ سال هستند و متاسفانه درمان قاطع و کاملی ندارند. از آنجایی که این بیماری بین قشر متوسط رو به پایین بیشتر اتفاق می افتد درمان های گران قیمت آن نیز برای این قشر کمی دشوار می باشد.

در حال حاضر بیش از ۶۰۰ بیمار در مرکز مرتبط با این بیماری ثبت نام کرده اند که هر بیمار توسط یک تیم پزشکی هشت نفره ویزیت و کنترل می شوند. در آینده نیز تصمیم بر این است که این بیماری جز تست های غربالگری سه روز نخست تولد نوزاد با گرفتن یک قطره خون از کف پای نوزاد قرار گیرد.

این بیماری در مراحل نخست توسط انجام اسپیرومتری یا نوار ریه پیش بینی می شود و میزان شدت و پیشرفت آن مشخص می گردد. سپس زیر نظر پزشک متخصص دارو و فیزیوتراپی انجام می شود. داروهای استنشاقی همانند tobi و یا bramitob  و همچنین داروهای خوراکی و آنتی بیوتیک همانند توبرامایسین تجویز می گردد.

مسئله مهم این است که می بایست رژیم غذایی و وعده های فیزیوتراپی به خوبی و دقیق انجام شود. والدین کودک در این مراحل نیازمند حفظ روحیه مناسب هستند که به خوبی بتوانند از فرزند مراقبت های پزشکی را به عمل آورند.

[su_label type=”important”]بیشتر بخوانید:[/su_label] درمان گیاهی سرفه: با روش‌های طبیعی سرفه خود را درمان کنید!

شکوفه آزادگان

دستی بر قلم دارم و از زوایای مختلف دنیا را زندگی می کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا