1398-03-28
ادبیات جهان

معرفی رمان بیگانه اثر آلبر کامو؛ «امروز مامان مُرد، شاید هم دیروز.»

معرفی رمان بیگانه اثر آلبر کامو

آلبر کامو  (۱۹۶۰ – ۱۹۱۳) فیلسوف و نویسنده‌‌ی مشهور فرانسوی بود که او را یکی از بزرگترین نویسنده‌های قرن بیستم می‌دانند. Albert Camus در سال ۱۹۵۷ میلادی برنده‌‌ی جایزه نوبل ادبیات شد. او در عمر کوتاه خود آثاری متنوعی از خود بر جای گذاشت که رمان بیگانه The Stranger شاید معروف ترین اثر وی باشد. آلبر کامو در الجزایر متولد شد که تاثیر این سرزمین در آثار وی مشهود است. برخی از آثار مشهور کامو عبارتند از: کالیگولا، بیگانه، افسانه سیزیف، پشت و رو، طاعون، سقوط و سوتفاهم. در ادامه با معرفی رمان بیگانه The Stranger با نت نوشت همراه باشید.

آلبر کامو  (۱۹۶۰ - ۱۹۱۳) فیلسوف و نویسنده‌‌ی مشهور فرانسوی بود که او را یکی از بزرگترین نویسنده‌های قرن بیستم می‌دانند.

آلبر کامو  (۱۹۶۰ – ۱۹۱۳) فیلسوف و نویسنده‌‌ی مشهور فرانسوی بود که او را یکی از بزرگترین نویسنده‌های قرن بیستم می‌دانند.

معرفی رمان بیگانه اثر آلبر کامو

برای آغاز معرفی رمان بیگانه باید گفت این اثر نخستین بار سال ۱۹۴۲ منتشر شد. شخصیت اصلی داستان رمان بیگانه که راوی داستان نیز خود او است، مردی به نام مرسو است. داستان در دهه‌‌ی ۳۰ جریان دارد و مکان آن نیز الجزایر است. بیگانه رمانی است که در همان صفحه‌‌ی اول و در سطر اول احتمالا مخاطب را متعجب کرده و به ادامه دادن وامی دارد.

«امروز مامان مرد، شاید هم دیروز.»

در ادامه معرفی رمان بیگانه باید گفت اولین جمله‌‌ی این رمان بازگو کننده‌‌ی تمام فلسفه و ایدئولوژی رمان است. در این جمله مخاطب شاهد یک واکنش ناآشنا از یک انسان است. جمله‌ای خبری که موضوعی غم انگیز و بزرگ را مانند یک عمل ساده‌‌ی روزانه بازگو می‌کند. پس در همان ابتدا مخاطب می‌داند که با شخصیتی غیر متعارف و منحصر به فرد روبرو است.

بیشتر بخوانید: تحلیل رمان بیگانه اثر آلبر کامو؛ مورسو قهرمان است یا ضد قهرمان؟

طرح جلد رمان بیگانه

طرح جلد رمان بیگانه

مرسو در مراسم مادر شرکت می‌کند اما رفتار او مانند یک آشنای دور است. او پس از آنکه مراسم عزا تمام می‌شود به آب تنی می‌رود و بعد سینما، بعد هم با دختری وقت می‌گذراند. مخاطب ممکن است ابتدا از شخصیت اصلی داستان خوشش نیاید و او را انسانی بی اخلاق و تن پرور بداند اما “بیگانه” حتما هدفی بیشتر و بالاتر برای بازگو کردن این داستان دارد. به همین دلیل نیز تحقیق و پژوهش‌های بسیاری بر روی رمان بیگانه انجام گرفته است.

در ادامه معرفی رمان بیگانه باید گفت عده‌ای بر این اعتقاد هستند که آلبر کامو با Albert Camus رمان بیگانه مفهوم و فلسفه‌‌ی پوچی را به نوعی مطرح می‌کند. اما وقتی مخاطب با اثری چون رمان بیگانه روبرو می‌شود شاید نتواند از تمام این کتاب که هر جمله‌اش می‌تواند یک فلسفه باشد، تنها مفهوم “پوچی” را استخراج کند و به آن قانع باشد. “بیگانه” در زمانی نوشته شد که الجزایر هنوز مستعمره‌‌ی فرانسه بوده است. با توجه به استعمار ستیزی و گرایش‌های چپ “آلبر کامو” می‌توان گفت که رمان بیگانه ورای هر موضوع و یا فلسفه ای، وضع موجود جامعه‌‌ی استعمار زده را مطرح می‌کند.

بیشتر بخوانید: رمان سقوط نوشته‌ی آلبر کامو؛ «آزادی، انتخاب، مسئولیت.»

مرسو نیز مانند وطنش به نوعی بی اختیار به نظر می‌رسد. بی اختیار در اینجا به معنای یک اختیار است که در جبر مطلق به انسانی داده می‌شود. او آزاد است برای مادرش سوگواری نکند و روابط آزادی با زنان برقرار کند اما در نهایت دست و پای او بسته است. مرسو مانند کشورش گرفتار است. مرسو به نوعی بی تفاوتی گرفتار شده که قابل تامل است.

او با معشوقه‌اش وقت می‌گذراند اما وقتی صحبت از علاقه و ازدواج می‌شود مرسو هیچ نظری ندارد و اذعان می‌کند که ازدواج هم برای او تفاوتی نمی‌کند. پس مسائل مهم زندگی چون مرگ، ازدواج، عشق و حتی اخلاق دیگر برای مرسو مفهومی بیگانه است که هیچ حسی به آن‌ها ندارد. او اعتقاد دارد که دیگر در این دنیا، هیچ ارزشی وجود ندارد و آدم نباید الکی دلش را به چیزی خوش کند.

او به دیگران حتی کمک هم می‌کند اما این کمک برای او معنایی ندارد. او به مانند رباطی شده که از روی عادت یک سری اعمال را انجام می‌دهد. رفتار مرسو ریتمی کند و بی احساس دارد و این تا قسمت دوم رمان بیگانه و تا زمانی که او مرتکب قتل میشود، ادامه دارد. در انتهای معرفی رمان بیگانه باید گفت قتل در این رمان به گونه‌ای عادی و به شکلی بی معنی اتفاق می‌افتد که قادر است تکان بزرگی به خواننده‌‌ی خود بدهد. این حجم از بی تفاوتی و عادت در مرسو ناگهان با شلیک یک گلوله منفجر می‌شود. رمان بیگانه در ایران بارها ترجمه شده است که یکی از ناشران آن “انتشارات نیلوفر” است.

بیشتر بخوانید: نمایشنامه سوء تفاهم اثر آلبر کامو؛ زمانی که زمان همه چیز را در خود می‌بلعد

Albert Camus در سال ۱۹۵۷ میلادی برنده‌‌ی جایزه نوبل ادبیات شد.

Albert Camus در سال ۱۹۵۷ میلادی برنده‌‌ی جایزه نوبل ادبیات شد.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا