1398-03-28
دانستنی‌های سلامتی

عوارض بی خوابی ؛ نشانه ها و راه حل گام به گام درمان

رفع عوارض بی خوابی

اگر دیشب به هر علتی خوب نخوابیدید برای رفع عوارض بی خوابی شب گذشته تان با ما همراه باشید. این تجربه را همه داشته ایم و باز هم خواهیم داشت.  ولی با چند نکته ساده می توانید کاری کنید تا سریع تر سرحال شوید و تمام روز کسل نباشید

اگر دیشب به هر علتی خوب نخوابیدید برای رفع عوارض بی خوابی شب گذشته تان با ما همراه باشید. این تجربه را همه داشته ایم و باز هم خواهیم داشت.  ولی با چند نکته ساده می توانید کاری کنید تا سریع تر سرحال شوید و تمام روز کسل نباشید و البته شب بعد خوب بخوابید. برای سرحال شدن بعد از بی خوابی شبانه و رفع عوارض بی خوابی در این مقاله در نت نوشت توصیه متخصصان خواب راجع به عوارض بی خوابی را در اختیارتان می گذاریم با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی با معجون خانگی؛ یک قاشق از این معجون را بخورید و آسوده بخوابید!

عوارض بی خوابی

برای رفع عوارض بی خوابی با وسوسه خوابیدن بیشتر مقاومت کنید

هر چند تمایل دارید بیشتر بخوابید ولی بهتر است با این وسوسه مبارزه کنید. بدترین کار خوابیدن است. حقیقت این است بعد از بی خوابی شبانه به هیچ وجه برنامه روزانه تان را تغییر ندهید. در واقع باید کاری کنید تا ساعت بدن تان دوباره کوک شود. چون با به هم خوردن ساعت بدن و سرحال نبودن سیستم ایمنی، سوخت و ساز سلولی، حتی خلاقیت تحت تاثیر قرار می گیرد.

پس برای رفع عوارض بی خوابی برنامه هر روزتان را اجرا کنید. سر همان ساعت از رختخواب بیرون بیایید و فعالیت روزمره تان را شروع کنید. اجازه ندهید میل به چرت زدن شما را وسوسه کند تا در رختخواب بمانید.

اگر این کار را نکنید باید منتظر بدخوابی شب دیگری باشید. چند دقیقه خوابیدن بیشتر بعد از یک بی خوابی شبانه حالتان را بهتر نمی کند بلکه باعث می شود سراسر روز کسل و بی حوصله باشید.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی با ۷ روش خانگی فوق العاده

برای رفع عوارض بی خوابی در معرض هوای تازه قرار بگیرید

اگر شاغل هستید که خوشبختانه مجبورید بیرون بروید. اگر شاغل نیستید، سعی کنید برای پیاده روی یا خوردن صبحانه به بیرون از خانه بروید. البته عینک آفتابی نزنید. در واقع وقتی در معرض نور طبیعی خورشید قرار می گیرید نور خورشید مانع از ترشح ملاتونین یعنی هورمون خواب می شود. اشعه های آفتاب با ترشح هورمون سروتونین حالتان را خوب می کند.

پس دومین کار برای رفع عوارض بی خوابی شبانه این است که در معرض هوای تازه و نور خورشید قرار گیرید.

بیشتر بخوانید: بی خوابی زنان ؛ نشانه ها، راه حل و درمان این معضل میانسالی

بیشتر بخوانید: مواد خواب آور ؛ اگر خوب نمی‌خوابید این مواد غذایی را حتما قبل از خواب امتحان کنید !

زیاد کافئین مصرف نکنید

اگر نوشیدن یک فنجان قهوه بخشی از صبحانه تان برای شروع روز است همین کار را بکنید. ولی به هیچ وجه طی روز بخصوص بعد از ناهار کافئین میل نکنید. اگر خیلی خواب آلود هستید یک فنجان دیگر کافی است. لازم نیست چند لیوان قهوه بنوشید.

برای مقابله با بی خوابی بعدازظهرها به هیچ وجه قهوه نخورید. مطالعات نشان داده نوشیدن قهوه ۶ ساعت قبل از خواب خوابیدن را مشکل می کند.

بیشتر بخوانید: ارتباط کم خوابی و چاقی ؛ چرا افراد کم خواب بیشتر می خورند؟

بیشتر بخوانید: خوردن قبل از خواب ؛ قبل از خواب هرگز این غذاها را نخورید تا راحت بخوابید!

یک چرت ۲۵ دقیقه ای بزنید

اگر حالتان خیلی بد شد و خانه هستید برای رفع عوارض بی خوابی یک چرت ۲۵ دقیقه ای روی کاناپه و نه تختخواب خوب است نه بیشتر. اگر بیشتر بخوابید گیج تراز خواب بیدار می شوید و برنامه خواب شبانه تان را کلا به هم می زنید.

بهترین ساعت برای چرت زدن حدود ساعت یک بعدازظهر و حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه است. کمی سرحال تان می کند بدون آن که شب پیش رو را دوباره بد بخوابید.

اگر کلا آدم بدخوابی هستید حتی از این چرت هم صرف نظر کنید. اگر شاغل هستید چند دقیقه از اتاق تان بیرون بروید و اگر امکان دارد حتی چند طبقه را  با پله بالا و پایین بروید. به حیاط ساختمان رفته کمی راه بروید و خود را در معرض هوای آزاد قرار دهید.

بیشتر بخوانید: ویتامین تنظیم خواب را بشناسید! کمبود ویتامین دی عامل بی خوابی

برنامه خواب تان را به هم نزنید

رفع عوارض بی خوابی

رفع عوارض بی خوابی

 

احتمالا ۷ بعدازظهر دیگر حسابی خسته شده اید. ولی وسوسه نشوید زودتر بخوابید. بلکه هر کاری می توانید بکنید تا خواب تان نگیرد. چون در طول روز تلاش کرده اید برنامه تان را به هم نزنید.

در ادامه بررسی عوارض بی خوابی باید گفت خوابیدن حتی یک چرت کوتاه در این ساعت باعث می شوید که کل برنامه خواب و ساعت بدن تان به هم بریزد. صبر کنید تا موقع ساعت خواب همیشگی تان برسد. تمام وسایل الکترونیکی را از خود دور کنید. زیر یک نور آبی و بعد از یک شام سبک به رختخواب بروید و مثل یک کودک بخوابید.

امیدواریم روش های فوق برای رفع عوارض بی خوابی حال شما را خوب کند. ولی اگر هر از گاهی بدون دلیل خاصی دچار بی خوابی می شوید یا در واقع بی خوابی های مداوم دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: درمان بی خوابی با طب سوزنی و طب فشاری با فشار دو نقطه بدن

دیر خوابیدن و خواب ناکافی شبانه این بلاها را بر سر بدن شما خواهد آورد!

یکی از راز های سلامتی داشتن خواب کافی و با کیفیت شبانه است. اگر انسان خواب کافی شبانه نداشته باشد نمی تواند از سلامت جسمی و روحی خوبی برخوردار شود و این روند به مرور خطرناک نیز خواهد شد. برخی معتقدند که ۸ ساعت خواب روزانه کافی است و برخی نیز ادعا می کنند که ۶ ساعت برای بدن آن ها کفایت می کند.

یک خانم ۴۶ ساله از انگلیس برای انجام آزمایش نتایج محرومیت از خواب داوطلب شد. محققان ابتدا با اسکن صورت وی، پوست صورت او را بررسی کردند. در پایان آزمایش منافذ پوست او دو برابر بزرگتر شده بودند و پوست او حالت برافروختگی پیدا کرده بود.

بیشتر بخوانید: دلیل بی خوابی چیست؟ با این روش ها آن رفع و درمان کنید!

بیشتر بخوانید: بهترین پوزیشن خوابیدن از نظر علمی چیست؟

نتایج آزمایش

سارا پس از 6 ساعت خواب شبانه

سارا پس از ۶ ساعت خواب شبانه

خانم سارا در پایان آزمایش اینچنین گفته:

“چهره ی من پیرتر از ۴۶ سال نشان می داد. در طول روز بسیار تحریک پذیر و عصبی بودم و به سرعت احساس خستگی بر من غلبه می کرد! لک هایی روی چانه ام ظاهر شدند و منافذ پوستم انقدر بزرگ شده بودند که از فاصله دور هم در آینه می توانستم آن ها را ببینم! پوست من دیگر شفاف و درخشان نبود و یک هاله سیاه در زیر چشم هایم تشکیل شده بود ”

بیشتر بخوانید: ۷ دمنوش خواب آور که بهتر از هر قرص خوابی هستند!

در مرحله اول آزمایش سارا فقط ۴ ساعت در شبانه روز می خوابید . یعنی از ساعت ۲ الی ۶ صبح. او می گفت که احساس خستگی نمی کند ولی احساس می کند که به اندازه کافی استراحت نکرده است و در ساعت ۳ بعد از ظهر احساس خماری عجیب و غریبی می کرده است.

بعد از یک هفته او به مدت ۵٫۵ الی ۶ ساعت خواب شبانه داشت و بعد از چند روز او اظهار کرد که بیش از اندازه خسته است و کل روز در حالت خماری به سر می برد. همچنین به علت افت شدید انرژی بدن وی نیاز مبرمی به مصرف شیرینی پیدا کرده بود!

بیشتر بخوانید: خواب کودک ؛ علت مقاومت کودکان به خوابیدن و اهمیت خواب کودک را بدانیم!

علت عوارض بی خوابی چیست؟

پزشکان راجع به عوارض بی خوابی می گویند که با کمبود خواب هورمون کورتیزول یا همون هورمون استرس تولید می شود و فرد را عصبی و تحریک پذیر می کند. همچنین کمبود خواب موجب فعال شدن غدد چربی بدن و ایجاد مشکلات پوستی می شود. عدم استراحت کافی شبانه مانع ترشح هورمون رشد و ریکاوری بدن نیز می شود!

بیشتر بخوانید: ارتباط افسردگی و کم خوابی ؛ آیا کم خوابی می تواند عامل افسردگی باشد؟

سارا بعد از 8 ساعت خواب شبانه

سارا بعد از ۸ ساعت خواب شبانه

در مرحله دیگری سارا کمتر از ۸ ساعت در شب نمی خوابید. نتایج جالبی در کمتر از یک هفته به دست آمد. مشکلات پوستی سارا به سرعت رو به کاهش رفت و او دیگر عصبی و تحریک پذیر نبود!

بیشتر بخوانید: دیر خوابیدن ؛ بیماری ها و اثرات منفی دیر خوابیدن همه باید بدانند!

۱ دیدگاه

یک دیدگاه

  1. Avatar

    رمضون

    10 شهریور 1396 at 16:27

    0

    لطفاً ق ص پول هم درست کنید تا ما فقیران استفاده کنیم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا