1398-03-25
روانشناسی و موفقیت

تاثیرات مخرب اینستاگرام و تکنولوژی بر سلامت روانی فرزندان شما و جوانان

تاثیرات مخرب اینستاگرام

تاثیرات مخرب اینستاگرام بر فرزندانتان بسیار زیاد است پس فرزندان خود را از شبکه اجتماعی اینستاگرام دورنگه دارید!

تاثیرات مخرب اینستاگرام بر فرزندانتان بسیار زیاد است پس فرزندان خود را از شبکه اجتماعی اینستاگرام دورنگه دارید! در دنیای امروز اینترنت و شبکه های اجتماعی جزء گریزناپذیری از زندگی شده است. به هر حال از این طریق اطلاعات بیشتری کسب می کنیم، از حال دوستان و بستگانی که راه دور زندگی می کنند خبردار می شویم. موقع نوشتن تحقیق یا پروژه منابع معتبر و خوبی در دسترس مان قرار می گیرد. ولی تحقیقاتی که توسط روان شناس و روزنامه نگار معروف بریتانیایی دکتر مکس پمبرتون (Dr. Max Pemberton) و جامعه سلطنتی سلامت عمومی (Royal Society for Public Health) در سال جاری میلادی (۲۰۱۷) انجام گرفت و گفت و گو با بعضی از والدین کاربر شبکه های اجتماعی حقایق ناخوشایندی را در مورد تاثیرات مخرب اینستاگرام و شبکه های اجتماعی بر سلامت روانی کودکان و نوجوانان ثابت کرد.

بیشتر بخوانید: تاثیر فضای مجازی بر خانواده : آیا روابط مجازی سالمی دارید؟

آمدن هر تکنولوژی جدید، موجی از وحشت را به وجود می ­آورد که زندگی ما را خراب خواهد کرد، گوشی­ های هوشمند نیز از این قاعده مستثنی نیستند. مطالعه­ ای جدید، برخی از احتیاجات را مورد بحث قرار می ­دهد و نکته ­ای که واضح به نظر می ­آید، این است که مدرن بودن، کلیدی است برای فراتر بودن اکثر ما. وقتی که تلفن در اواخر دهه­ ۱۸۰۰ اختراع شد، مردم به خاطر خطر شوک الکتریکی، از دست زدن به آن می ­ترسیدند و کلیسا از آن به عنوان وسیله­ شیطان یاد می ­کردد.

تلویزیون، مردم را از نظر اخلاقی دمدمی مزاج کرده است، نگرانی منتقدان درباره­ آسیب تلویزیون به گفت و کو، خواندن و تغییر الگوی رفتاری خانواده است که نتیجه­ آن تغییر فرهنگ است. در نهایت، آمدن کامپیوترهای شخصی وحشت اخلاقی را به سطح بی ­سابقه ­ای رسانده است. CNN مستندی را تحت عنوان «ایمیل، بیشتر از مواد مخدر به IQ آسیب می­ زند» منتشر کرد، منبعی معتبر اطلاع داد: “فیس­بوک و شبکه های اجتماعی نمی ­تواند ایجاد روابط کند” و منبعی دیگر منتشر کرد که: “چگونه استفاده از فیس­بوک خطر ابتلا به سرطان را افزایش می ­دهد”.

بیشتر بخوانید:  تاثیر شبکه های اجتماعی بر زنان و اعتماد به نفس و سلامت روانی آنان!

تاثیرات مخرب اینستاگرام بر جوانان

کودک با بزرگ شدن و رسیدن به سن ۱۴ سالگی کم کم از خانواده دور شده و تلاش می کند با تعامل با دنیای بیرون  شخصیت خود را شکل دهد. در واقع در این سن بحرانی هر چیزی می تواند الگوی نوجوان محسوب شود. و بدیهی است وقتی نوجوان در معرض اطلاعات نادرست و غیر واقعی قرار بگیرد نه تنها از شخصیت واقعی خود دور می شود بلکه تحت تاثیر تصاویر آنگراندیسمان ( بزرگ نما شده) و نه چندان واقعی شخصیت اش تخریب هم می شود.

بیشتر بخوانید: بیماری سلفی گرفتن : سلفی در این صورت یک اختلال روانی محسوب می‌شود!

تاثیرات مخرب اینستاگرام بر جوانان

تاثیر اینستاگرام بر جوانان

تحقیقات این روان شناس و جامعه سلطنتی سلامت عمومی بریتانیا درباره تاثیرات مخرب اینستاگرام بر روی ۱۵۰۰ نوجوان و جوان ۱۴ تا ۲۴ ساله نشان داد که از میان شبکه های اجتماعی اینستاگرام مخرب ترین تاثیر را دارد.

به عقیده آن ها دیدن تصاویر مهمانی ها، غذاها، لباس و مد و تعطیلات افرادی که با بزرگ نمایی عکس های خود را به نمایش می گذارند برای نوجوان و جوانی که به دنبال یافتن هویت اجتماعی است تنها این پیام را دارد: ” پول و مد مهمترین مساله دنیا و زندگی امروز است.” تصاویری که خیلی هم با آن چه واقعی است تطابق ندارد. پس الگویی در برابر فرزندان قرار می گیرد که در دوره حساس شکل گیری شخصیت فقط اضطراب و استرس را به دنبال دارد. این تصاویر تقریبا دروغین و سطحی از زندگی فردی که آن ها را به اشتراک می گذارد، نگرش نوجوان را نسبت به خودش تخریب می کند. و فرد که در حساس ترین دوره زندگی اش به دنبال الگویی برای زندگی می گردد با دیدن تصاویر میهمانی، جواهرات، میگساری، نوع پوشش و آرایش، مد و لباس چنان بمباران می شود که نتیجه اش چیزی جز گیج شدن، عدم احترام به خود واقعی و تخریب شخصیت نیست.

بیشتر بخوانید: نشانه های اعتیاد به شبکه های اجتماعی

در دنیای امروز نمی توانیم به همه بگوییم چه عکس هایی را به اشتراک بگذارند چه عکس هایی را نگذارند. ولی باید محدودیتی برای فرزند خود ایجاد کنیم تا در دوران حساس شکل گیری شخصیت اش سلامت روحی روانی اش به خطر نیفتد و تحت تاثیرات مخرب اینستاگرام آینده اش از بین نرود.

در مورد گوشی ­های هوشمند و رسانه ­های اجتماعی، والدین از چگونگی پیشرفت اخلاقی و رفاه عمومی فرزندانشان و تاثیرات مخرب اینستاگرام ترس دارند و نگرانند که رسانه های اجتماعی، جوانان را تخریب کند و شادی را از آنان بگیرد. درحالی ­که واضح است بعضی محدودیت­ ها و کنترل ­ها لازم است، ما احتیاج داریم این تکنولوژی ­ها و رسانه­ های جدید را همانند رژیم غذایی چرب، الکل، عشق و ورزش در حد متعادل نگه داریم. و به نظر می­ رسد اصلی­­ ترین خروجی از این مطالعه­ جدید پاسخ به این سوال است که چرا گوشی­­ های هوشمند جوانان ما را خوشحال یا ناراحت می ­کند؟

بیشتر بخوانید: نشانه های بیماری خودشیفتگی یا نارسیسیم این بیماری روحی پنهان را بشناسید

بیشتر بخوانید: هرگز عکس لحظه های عاشقانه و روابط خصوصی‌ تان را در شبکه‌های اجتماعی فاش نکنید!

حدود یک ساعت استفاده از وسایل دیجیتال مثل گوشی های هوشمند ، ایده­ آل است!

Jean M. Twenge نویسنده­ اصلی این مطالعه است. وی استاد روان­شناسی دانشگاه ایالتی سن دیگو می ­باشد. اون با همکارانش داده­ های به ­دست آمده از بیش از یک میلیون نوجوان آمریکایی را بررسی کردند.
این نظرسنجی درباره­ این­ بود که چه مقدار نوجوانان با گوشی هوشمند، تبلت و یا کامپیوتر خود وقت می­ گذرانند و چگونگی ارتباط رو در رو یا حضوری آن­ ها را بررسی کرد. همچنین در رابطه با میزان شادی از آن ­ها سوال شد.
درکل، مطالعه نشان داد افرادی که بیشتر از از وسایل دیجیتال استفاده می ­کردند، به طور متوسط نسبت به افرادی که بیشتر در زندگی واقعی بودند، غمگین ­تر بودند.
ورزش کردن و داشتن ارتباطات اجتماعی حضوری با شادی بیش­تر مرتبط است، درحالی ­که پیام دادن، بازی ­های ویدئویی و استفاده از رسانه ­های اجتماعی، شادی کم­تری می ­آورد. از سوی دیگر دست کشیدن کامل از تکنولوژی، خوشحالی بیش­تری نمی ­آورد، این جاست که حد تعادل به میان می آید. در حقیقت نوجوانانی که شادترند، از این وسایل دیجیتال کمتر از یک ساعت استفاده می ­کنند.
جالب توجه است که بعد از یک ساعت، سطح ناراحتی با افزایش مدت زمان استفاده از این وسایل افزایش می ­یابد.

کلید استفاده از رسانه ­های دیجیتال و خوشحالی، در گرو استفاده­ محدود از آن ­هاست.

هدف، عدم استفاده­ بیش از دو ساعت در روز از رسانه ­های دیجیتال است و سعی کنید که زمان ورزش کردن و و ملاقات­ های حضوری را با دوستانتان افزایش دهید، چرا که این دو فعالیت با شادی بیش­تری مرتبط است.

نویسنده: عبدالرئوف صابری – پوران ریاضی پور

منابع:

DailyMail.co.uk

RSPH.org.uk

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا