1398-03-01
ادبیات جهان

مجموعه داستان تجاوز قانونی نوشته‌ی کوبو آبه

مجموعه داستان تجاوز قانونی نوشته‌ی کوبو آبه

مجموعه داستان “تجاوز قانونی” اولین مجموعه داستان منتشر شده “کوبو آبه” به زبان انگلیسی است. “کوبو آبه” نویسنده‎ی ژاپنی است. این مجموعه دارای شش داستان کوتاه است. عنوان داستان ها “سگ”، “تجاوز قانونی”، “جنایت آقای اس. کارما”، “مرگ نامربوط”، “فرستاده‎ی ویژه” و “سرباز خیالی” است.

مجموعه داستان تجاوز قانونی اولین مجموعه داستان منتشر شده کوبو آبه Kōbō Abe به زبان انگلیسی است. کوبو آبه نویسنده‎ی ژاپنی است. این مجموعه دارای شش داستان کوتاه است. عنوان داستان ها سگ، تجاوز قانونی، جنایت آقای اس. کارما، مرگ نامربوط، فرستاده‎ی ویژه و سرباز خیالی است. بغیر از داستان سگ، که داستان اول این مجموعه است، سایر داستان های مجموعه تجاوز قانونی در کنار درونمایه‎های انسانی دارای درونمایه و اشارات، به موضوعات و مسائل سیاسی است. داستان سگ نیز همانند سایر داستان ها، دارای نماد و تمثیل و استعاره است. جایگزینی سگ با انسان و بالعکس را در اینجا می‎بینیم. و به نظر می‎رسد که هر کدام می‎تواند به دیگری بدل شود. در ادامه با بررسی و معرفی مجموعه داستان تجاوز قانونی با نت نوشت همراه باشید.

بیشتر بخوانید: معرفی مجموعه داستان پرندگان می روند و در پرو می میرند نوشته‌ی رومن گاری

تجاوز قانونی ؛ سرنوشت مبهم تمدن، تاریخ و دموکراسی مردم

داستان تجاوز قانونی بلندترین داستان این مجموعه است. این داستان کوتاه خود دارای پنج فصل کوتاه است. و به نظر می‎رسد که اشاره به کل جهان و قوانین سیاسی و اجتماعی حاکم بر آن است. در تجاوز قانونی و سایر داستان ها انتقاد به قوانین و اصول به ظاهر دموکراتیک حاکم بر جهان را شاهد هستیم. در تمامی آنها عدم اطمینان به قوانین اجتماعی و قانون‎گذاران و مجریان قانون دیده می‎شود. شخصیت‌ها افراد معمولی هستند که در شرایط غیرعادی و کابوس‎واری گرفتار می‎شوند. و گیر افتادن در این شرایط فرد را به تفکر در مورد هویت خود و همسایگان و اطرافیان خود وا می‎دارد. و با اینکه ماجراها در محیط‎های معمولی چون آپارتمان، دفتر کار می‎افتد اما فضای داستان ها وهمناک و رازآلود است.

بیشتر بخوانید: رمان خاکستر و خاک نوشته‌ی عتیق رحیمی

در این ماجراها شخصیت اصلی هرگز حاضر نمی‎شود از مجریان قانون (به عنوان مثال پلیس یا کارآگاه و یا وکلا) کمک بگیرد. و تنها در داستان تجاوز قانونی وقتی فرد در نهایت استیصال به پلیس و وکیل مراجعه می‎کند با عدم کمک آن ها مواجه می‎شود و در نهایت خود در برابر متجاوزان تنها می‎ماند و با رنج و محنت و درماندگی به زندگی خود پایان می‎دهد.

ناامیدی، درمانده‎گی، ناتوانی در غلبه بر اضطراب درونی و ترس در تمام داستان ها و شخصیت‎های آن وجود دارد. فرد در برابر مسائل و مشکلات تنهاست. و خود باید به دنبال راه نجاتی برای خود باشد. در داستان‎های تجاوز قانونی، مرگ نامربوط، جنایت آقای اس. کارما بارها به این موضوع اشاره می‎شود که هیچ یک از همسایگان هم را نمی‎شناسند. با وجود اینکه در مجاورت دیوار به دیوار هم، زندگی می‎کنند.

دیوارهایی که بسیار نازک هستند و تمام صداها را منتقل می‎کنند. حتی همسایه‎ها صدای کلید به در انداختن یکدیگر را می‎شنوند ولی همدیگر را اصلا نمی‎شناسند و از حال هم بی‎خبر هستند. و فرد قادر نیست از هیچ‎کدام از این آدم ها انتظار کمکی، هر چند بسیار ناچیز، را داشته باشد.

بیشتر بخوانید: مروری بر آثار ریموند کارور ؛ ما مجبور به بودن و شدن هستیم…

مساله‎ی هویت از دیگر مسائل پرداخته شده در این مجموعه است. هویت فردی در جهان دارد از دست می‎رود. و فرد باید در زیر سایه‎ی دموکراسی و قائل بودن حق برای دیگران گاه از حق و نظر خود بگذرد. برای بقا و زندگی در جامعه گاه نظریات و هویت فردی خود را کنار بگذارد. و به نفع اکثریت رأی اقلیت مصادره می‎شود و صدای اقلیت به گوش نمی‎رسد. در داستان “جنایت آقای اس. کارما” حتی او ابتدایی‎ترین بخش هویت فردی یعنی اسم خود را از دست می‎دهد و بدل به هویتی می‎شود که قوانین و اصولِ شغل و سازمانی که در آن کار می‎کند به او تحمیل کرده است.

داستان های “کوبو آبه” در ژاپن می‎گذرد. اما هیچ یک از مسائل مطرح شده در این ها  محدود به شهر و یا کشور خاصی نیست. افکار مطرح شده در داستان های او مسائل جهانشمولی هستند که متعلق به همه‎ی انسان ها در تمامی زمان ها و مکان هاست.

“کوبو آبه” نویسنده و نمایشنامه نویس ژاپنی است. او در سال ۱۹۲۴ در توکیو متولد شد و در سال ۱۹۹۳ درگذشت. او به کافکای ژاپن مشهور است. او با نوشتن رمان “جنایت آقای اس. کارما” معتبرترین جایزه‎ی ادبی ژاپن را دریافت کرد. با نوشتن رمان “زن در ریگ روان” برنده‎ی جایزه‎ی یومیوری شد. این رمان به فارسی نیز ترجمه شده است.

بیشتر بخوانید: معرفی مجموعه داستان کوتاه شبانه ها اثر کازوئو ایشی گورو

کوبو آبه ۱۹۹۳-۱۹۲۴

کوبو آبه ۱۹۹۳-۱۹۲۴

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا