ادبیات جهان

“تجاوز قانونی” نوشتۀ کوبو آبه؛ سرنوشت مبهم تمدن، تاریخ و دموکراسی مردم

مجموعه داستان “تجاوز قانونی” اولین مجموعه داستان منتشر شده “کوبو آبه” به زبان انگلیسی است. “کوبو آبه” نویسنده‎ی ژاپنی است. این مجموعه دارای شش داستان کوتاه است. عنوان داستان ها “سگ”، “تجاوز قانونی”، “جنایت آقای اس. کارما”، “مرگ نامربوط”، “فرستاده‎ی ویژه” و “سرباز خیالی” است.

مجموعه داستان “تجاوز قانونی” اولین مجموعه داستان منتشر شده “کوبو آبه” به زبان انگلیسی است. “کوبو آبه” نویسنده‎ی ژاپنی است. این مجموعه دارای شش داستان کوتاه است. عنوان داستان ها “سگ”، “تجاوز قانونی”، “جنایت آقای اس. کارما”، “مرگ نامربوط”، “فرستاده‎ی ویژه” و “سرباز خیالی” است.
بغیر از داستان “سگ”، که داستان اول این مجموعه است، سایر داستان ها در کنار درونمایه‎های انسانی دارای درونمایه و اشارات، به موضوعات و مسایل سیاسی است. داستان “سگ” نیز همانند سایر داستان ها، دارای نماد و تمثیل و استعاره است. جایگزینی سگ با انسان و بالعکس را در اینجا می‎بینیم. و به نظر می‎رسد که هر کدام می‎تواند به دیگری بدل شود.

داستان “تجاوز قانونی” بلندترین داستان این مجموعه است. این داستان کوتاه خود دارای پنج فصل کوتاه است. و به نظر می‎رسد که اشاره به کل جهان و قوانین سیاسی و اجتماعی حاکم بر آن است. در “تجاوز قانونی” و سایر داستان ها انتقاد به قوانین و اصول به ظاهر دموکراتیک حاکم بر جهان را شاهد هستیم. در تمامی آنها عدم اطمینان به قوانین اجتماعی و قانون‎گذاران و مجریان قانون دیده می‎شود. شخصیت‌ها افراد معمولی هستند که در شرایط غیرعادی و کابوس‎واری گرفتار می‎شوند. و گیر افتادن در این شرایط فرد را به تفکر در مورد هویت خود و همسایگان و اطرافیان خود وا می‎دارد. و با اینکه ماجراها در محیط‎های معمولی چون آپارتمان، دفتر کار می‎افتد اما فضای داستان ها وهمناک و رازآلود است.
در این ماجراها شخصیت اصلی هرگز حاضر نمی‎شود از مجریان قانون (به عنوان مثال پلیس یا کارآگاه و یا وکلا) کمک بگیرد. و تنها در داستان “تجاوز قانونی” وقتی فرد در نهایت استیصال به پلیس و وکیل مراجعه می‎کند با عدم کمک آن ها مواجه می‎شود و در نهایت خود در برابر متجاوزان تنها می‎ماند و با رنج و محنت و درماندگی به زندگی خود پایان می‎دهد.
ناامیدی، درمانده‎گی، ناتوانی در غلبه بر اضطراب درونی و ترس در تمام داستان ها و شخصیت‎های آن وجود دارد. فرد در برابر مسایل و مشکلات تنهاست. و خود باید به دنبال راه نجاتی برای خود باشد. در داستان‎های “تجاوز قانونی”، “مرگ نامربوط”، “جنایت آقای اس. کارما” بارها به این موضوع اشاره می‎شود که هیچ یک از همسایگان هم را نمی‎شناسند. با وجود اینکه در مجاورت دیوار به دیوار هم، زندگی می‎کنند. دیوارهایی که بسیار نازک هستند و تمام صداها را منتقل می‎کنند. حتی همسایه‎ها صدای کلید به در انداختن یکدیگر را می‎شنوند ولی همدیگر را اصلن نمی‎شناسند و از حال هم بی‎خبر هستند. و فرد قادر نیست از هیچ‎کدام از این آدم ها انتظار کمکی، هر چند بسیار ناچیز، را داشته باشد.
مساله‎ی هویت از دیگر مسائل پرداخته شده در این مجموعه است. هویت فردی در جهان دارد از دست می‎رود. و فرد باید در زیر سایه‎ی دموکراسی و قائل بودن حق برای دیگران گاه از حق و نظر خود بگذرد. برای بقا و زندگی در جامعه گاه نظریات و هویت فردی خود را کنار بگذارد. و به نفع اکثریت رأی اقلیت مصادره می‎شود و صدای اقلیت به گوش نمی‎رسد. در داستان “جنایت آقای اس. کارما” حتی او ابتدایی‎ترین بخش هویت فردی یعنی اسم خود را از دست می‎دهد و بدل به هویتی می‎شود که قوانین و اصولِ شغل و سازمانی که در آن کار می‎کند به او تحمیل کرده است.
داستان های “کوبو آبه” در ژاپن می‎گذرد. اما هیچ یک از مسائل مطرح شده در این ها  محدود به شهر و یا کشور خاصی نیست. افکار مطرح شده در داستان های او مسائل جهانشمولی هستند که متعلق به همه‎ی انسان ها در تمامی زمان ها و مکان هاست.
“کوبو آبه” نویسنده و نمایشنامه نویس ژاپنی است. او در سال ۱۹۲۴ در توکیو متولد شد و در سال ۱۹۹۳ درگذشت. او به کافکای ژاپن مشهور است. او با نوشتن رمان “جنایت آقای اس. کارما” معتبرترین جایزه‎ی ادبی ژاپن را دریافت کرد. با نوشتن رمان “زن در ریگ روان” برنده‎ی جایزه‎ی یومیوری شد. این رمان به فارسی نیز ترجمه شده است.

کوبو آبه ۱۹۹۳-۱۹۲۴

کوبو آبه ۱۹۹۳-۱۹۲۴

به کانال تلگرام نت نوشت بپیوندید به صفحه اینستاگرام نت نوشت بپیوندید
برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذاید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا