دسته ها: ادبیات جهان

مروری بر آثار میخائیل بولگاکف ؛ احترام و اقتباس به معنای کلاسیک واقعی

اقتباس همواره از روش های مورد علاقه ی میخائیل بولگاکف در دوره فعالیت ادبی اش بوده است. از ۱۹ نمایشنامه…

10 ماه قبل
بدون دیدگاه زمان مطالعه: 2 دقیقه

اقتباس همواره از روش های مورد علاقه ی میخائیل بولگاکف در دوره فعالیت ادبی اش بوده است. از ۱۹ نمایشنامه ی میخائیل بولگاکف که شامل؛ جنگ و صلح، دن کیشوت و نفوس مرده، اقتباس از داستان های سه نویسنده ی صاحب نام یعنی تولستوی، سروانتس و گوگول است. مولیر، پتر کبیر، روزهای واپسین و باتوم نیز چهار نمایشنامه ای است که بر اساس چهار شخصیت برجسته یعنی مولیر، کمدین فرانسوی؛ پتر کبیر، تزار روسیه؛ الکساندر پوشکین، شاعر روس و یوزف استالین رهبر شوروی نوشته است.

بیشتر بخوانید: نقد رمان دل سگ اثر میخاییل بولگاکف

میخائیل بوگاکف – نمایشنامه نویس – ۱۹۴۰-۱۸۹۱

میخائیل بولگاکف ؛ احترام و اقتباس به معنای کلاسیک واقعی

فیلم نامه ای نیز بر اساس نمایشنامه ی بازرس گوگول نوشته است. با این حجم کار اقتباسی، بولگاکف به مهارتی در اقتباس ادبی و دراماتیزه کردن آثار داستانی و رویدادهای تاریخی دست یافت. میخائیل بولگاکف در هر یک از این آثار اقتباسی، برخوردی خلاقانه با اثر اصلی می کند. شهرت و عظمت نویسنده یا شخصیت تاریخی باعث میشود که فقط به نمایشی کردن اثر بسنده کند. اقتباسی که او از جنگ و صلح کرده است در مقایسه با اقتباس از دن کیشوت وفادارانه و محتاطانه است؛ با این حال در جای جای جنگ و صلح، امضای میخائیل بولگاکف وجود دارد. او در این اثرش شخصیت خواننده را به نمایشنامه ی خود اضافه می کند تا در مواردی که لازم است از نقل ها و توصیف های تولستوی نیز بهره بگیرد و مانند تولستوی می کوشد به بیان تلاطم روحی و اضطراب قهرمان ها و دیالکتیک پیچیده ی افکار و احساساتشان بپردازد. میخائیل بولگاکف همچنین نمایش خود را با تکان های روحی قهرمان هایش و بیان انگیزه های پیچیده ی رفتار آن ها آغاز می کند.

بیشتر بخوانید: نقد رمان مرشد و مارگاریتا نوشته‌ی میخائیل بولگاکف

بیشتر بخوانید: مروری بر زندگی آنا گاوالدا و همذات پنداری زنان با آثار او

شاید یکی از آثار شگفت انگیز ادبیات جهان، اثر مرشد و مارگاریتا به حساب آید. در زمانی که ادبیات فرمایشی عرصه را بر چهره های ادبی روسیه تنگ کرده بود، میخائیل بولگاکف دوازده سال آخر عمر خود را صرف نوشتن رمانی کرد که به زعم بسیاری از منتقدین در زمره ی درخشان ترین آثار ادبی تاریخ روسیه به شمار می رود. در فضای ادبی خفقان دوره ی استالین بالاخره در سال ۱۹۶۵و بعد از حدود ۲۵ سال، زمامداران شوروی پس از حذف بیست و پنج صفحه از متن کتاب آن را در تیراژ محدودی چاپ کردند و کتاب با استقبال کم نظیر مردم مواجه شد.

میخائیل بولگاکف دین فراوانی به گوته دارد و بسیاری از درونمایه ها و حتی برخی شخصیت های داستانی خود را از فاوست وام گرفته و با خلاقیتی شگفت انگیز این شخصیت ها و درونمایه ها را حیاتی نو و استقلال بخشیده است. ظرافت و خلاقیت مرشد و مارگاریتا در این نکته نیز نهفته است که در عین بحث درباره ی مسائل فلسفی و نقد معضلات اجتماعی، رمان تا حدی زندگینامه ی خود نویسنده است.

بیشتر بخوانید: اروین یالوم ؛ نویسنده‌ی روان درمانگر، این روز‌ها روی تخت بیمارستان با مرگ می جنگد!

بیشتر بخوانید: هارولد پینتر ؛ مروری بر زندگی نویسنده، نمایشنامه نویس، بازیگر، کارگردان و فعال سیاسی انگلیسی

بسیاری از جزییات داستان از زندگی خصوصی میخائیل بولگاکف برگرفته شده و درک همین شباهت ها خواننده را به سطح سوم ارزیابی این رمان نزدیک می کند. او  در مارس ۱۹۴۰ درگذشت و از خود رمانی به جای گذاشت که ساختی به غایت بدیع دارد و نوشتن آن را مهم ترین کار زندگی خود می دانست. با این حال پس از مرگ وی کسی جز همسر و چند دوست نزدیکش از این اثر مطلع نبودند.

میخائیل بوگاکف – نمایشنامه نویس – ۱۹۴۰-۱۸۹۱

اشتراک گذاری
نهال حق دوست

نهال حق دوست هستم، لیسانس معماری و فوق لیسانس پژوهش هنر و علاقمند به ادبیات، تئاتر، سینما، معماری، موسیقی و فلسفه.

10 ماه قبل

آخرین مطالب

  • ادبیات جهان

رمان بار هستی نوشته‌ی میلان کوندرا: سبکی تحمل ناپذیر هستی

در ابتدای معرفی رمان بار هستی The Unbearable Lightness of Being نوشته‌ی میلان کوندرا به مختصری از بیوگرافی این نویسنده… بیشتر بخوانید

17 ساعت قبل
  • ادبیات جهان

رمان هویت کاری از میلان کوندرا: من عصیان می‌کنم، پس هستم.

رمان هویت Identity نوشته‎ی میلان کوندرا Milan Kundera نویسنده‎ی اهل چک است. او که متولد ۱ آوریل ۱۹۲۹ در برنو چکسلواکی است،… بیشتر بخوانید

18 ساعت قبل
  • ادبیات جهان

رمان فرمین موش کتابخوان: ماجراهای یک شهرنشین غربتی

فرمین سیزدهمین بچه موش است. زاده‎ی موش مادری به نام فلو است. او و دوازده بچه‎ی دیگر بر روی تل… بیشتر بخوانید

19 ساعت قبل
  • ادبیات جهان

مثل آب برای شکلات رمانی از لورا اسکوئیول

رمان مثل آب برای شکلات Like Water for Chocolate نوشته‌ی لورا اسکوئیول Laura Esquivel نویسندهٔ مکزیکی که نقشی اثر گذار در ادبیات آمریکای… بیشتر بخوانید

20 ساعت قبل
  • ادبیات جهان

رمان فرانی و زویی نوشته‌ی جروم دیوید سالینجر؛ ما دو تا هیولاییم. هر دو تامون

رمان فرانی و زویی Franny and Zooey عنوان اثری از جروم دیوید سالینجر J. D. Salinger است که او را بیشتر… بیشتر بخوانید

20 ساعت قبل
  • ادبیات جهان

ناتور دشت اثر جروم دیوید سالینجر: یک روایت از تنهایی

جی دی سالینجر J. D. Salinger نخستین اثرش را با نام ناتور دشت The Catcher in the Rye در سال ۱۹۵۱… بیشتر بخوانید

20 ساعت قبل