1398-03-04
سینمای جهان

نقد فیلم Jigsaw جیگ ساو کاری از برادران اسپیریگ

نقد فیلم Jigsaw

فیلم اره در زمان اکرانش یاد آور ترس هایی از نوع انتخاب و شناخت بود. انتخاب هایی ناگزیر که در قیامتی برپاشده مجبور به بازی در آن بودیم. “چقدر حاضری خون بریزی تا زنده بمانی؟” پازلی تو در تو که برای حل کردنش باید از وجدان عبور می‌کرد.

وقتی اعلام شد که قرار است در هالووین ۲۰۱۷ قسمتی جدیدی از سری فیلم‌های اره تحت عنوان جیگساو، Jigsaw دوباره و بعد از ۷ سال به پرده سینماها بازگردد، در ذهن ها تاسفی توأم با هیجانی پنهان در مغز مریضِ دوستدارانش فوران می‌کرد. نهضتی که نزدیک به ۱۴ سال قبل “جیمز وان” بذر آن را در دل مخاطبش کاشت. اما امسال هشتمین قسمت از فیلمی اکران شد که در ابتدای راه دستاوردی بزرگ برای ژانر اسلشر به حساب می‌آمد. اما امروز به حدی افول کرده که حتی از استانداردهای خود نیز عقب می‌ماند. در ادامه با نقد فیلم Jigsaw به کارگردانی برادران اسپیریگ Michael Spierig, Peter Spierig با نت نوشت همراه باشید

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Annie Hall اثر وودی آلن، یکی از آن تخم مرغ هایی که به آن نیاز داریم.

 

نقد فیلم Jigsaw ؛ “میراثی سخیف”

برای آغاز نقد فیلم Jigsaw به جرأت می‌توان ادعا داشت جیمز وان سلطان این روزهای ژانر ترس در سینما است. کسی که ترس را شناسایی کرده و گونه هایش را چون پیکانی هیجان انگیز به سوی مخاطب این ژانرِ دست نیافتنی پرتاب می‌کند. دست نیافتنی معنایی بنیادی برای ترس است. بنیادی که کماکان در ابتدای راهش به سر می‌برد. اما جیمز وان با شناختی که از پتانسیل داستانی که خود آفریده بود داشت، بعد از فیلم اول عملا در کناری ایستاد و دنبال پروژه های دیگر خود رفت. اما مانند همیشه هالیوود پروژه های سودآورِ با تولید کم را رها نمی‌کند. رمغش را می‌کشد و از اوج محبوبیت چنان در آویزِ تکرارش می‌کند که در اوج سخیف بودن به سان تفاله ای روزهای اوجش را نیز از یاد ببرد.

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم There Will Be Blood کاری از پل توماس اندرسون ۲۰۰۷

جیگ‌ساو فیلمی از برادران اسپیریگ محصول 2017

جیگ ساو Jigsaw فیلمی از برادران اسپیریگ محصول ۲۰۱۷

بیشتر بخوانید: تحلیل فیلم Big Fish ساخته تیم برتون ، در ستایش خیال پردازی و جدال بین حقیقت و خیال.

فیلم اره در زمان اکرانش یاد آور ترس هایی از نوع انتخاب و شناخت بود. انتخاب هایی ناگزیر که در قیامتی برپاشده مجبور به بازی در آن بودیم. “چقدر حاضری خون بریزی تا زنده بمانی؟” پازلی تو در تو که برای حل کردنش باید از وجدان عبور می‌کرد. شکنجه گناهان کوچک که همانند گلوله برف رها شده در کوهستان در دامنه خرابی شدیدی به بار می‌آورد. سرمستی از بهتی که در انتهای بازی Jigsaw جیگساو با چهره یخ زده و صدای به یاد ماندنی “توبین بِل” برق از سرها می‌پراند. در بسته می‌شد و بهت پرده سینما را فرا می‌گرفت.

در ادامه نقد فیلم Jigsaw باید گفت تمام توضیحات بالا دلیل بر بی عیب بودن سری اره در مدیوم سینما نیست. ایراداتی که به شخصیت پردازی و روند فیلمنامه و مهمترین قسمت آن یعنی قسمت اول، غیر قابل انکار است. اما مقصود سخن تولدِ نوعی از آنارشی گری و سادیسمی در زیر سبک اسلشر و ترسناک بود که مخاطبش را همراه می‌کرد. وجود روحی  که منجر می‌شد سال ها بعد تصویر “جیگ ساو” در خاطرمان ثبت شود. اما فیلم جیگساو که امسال اکران شد فاقد همه چیز است.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم Match Point کاری از وودی آلن

جیگساو Jigsaw قرار است انشعابی نخ نما شده از داستان اره بگیرد، “جان کرامر” را به پرده باز گرداند و بی دلیل خون بریزد. هیچ گاه در فیلم شخصیت ها حتی از اسم هایشان نیز فراتر نمی‌روند. بی دلیل سلاخی می‌شوند. حتی ایده بازی ها و نوع مرگ هایی که پیش از این در فقدان داستان جذاب بودند نیز در این فیلم به طرح ضعیف و حتی ما قبل این کلمه به تصویر کشیده شده اند.

هیچ چیز برای هیجان وجود ندارد. کارگردان و نویسنده سعی دارند به مخاطب بقبولانند که جیگساو Jigsaw نمرده و مرگ را دور زده و بعد از ۱۰ سال دوباره برای بازی های مرگش بازگشته است. ایده ای که عملا کار نمی کند و هیچ گاه باور پذیر نیست.

دهه اول قرن بیست و یکم را شاید بتوان حکمرانی ژانر اسلشر در حوزه سینمای ترس در جهان دانست. ژانری که عملا با ظهور فیلم هایی نظیر “احضار شدگان”، “فعالیت های غیر طبیعی”،” it“، “بابادوک” و فیلم هایی از این دست، دیگر رمغ گذشته را ندارند و به گوشه ای رانده شده اند. در نقد فیلم Jigsaw می توان گفت که این اثر احتمالا یکی از آخرین تلاش ها برای ارضای این سبک بوده است. آخرین آتش قبل از تبدیل به خاکستر شدن. خاکستری که باید منتظر ماند کی دوباره جانی از درونش شروع به تپیدن می کند.

بیشتر بخوانید: معرفی فیلم American made کاری از داگ لیمان

جیگ‌ساو فیلمی از برادران اسپیریگ محصول 2017

جیگ ساو Jigsaw فیلمی از برادران اسپیریگ محصول ۲۰۱۷

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا