1397-11-28
اقتصادی

گشت و گذار در تالار شیشه ای بازار بورس – ۹۷/۱/۲۸

یکی از مهمترین عوامل موثر بر بازار در روزهای گذشته، علاوه بر مسائل سیاسی و اقتصادی مهم و ابهامات سیاست خارجی، بیشتر مسائل نرخ ارز بوده است.

بازار سرمایه در روزی که گذشت بازهم معاملات کم رمقی را دنبال کرد و گرچه ظاهر صفحه معاملات با گروه قند و شکر و انبوه سازی و پالایشگاهی سبز رنگ شده بود اما در کلیت بازار باز هم فشار فروش وجود داشت.

بازار سرمایه در روزی که گذشت بازهم معاملات کم رمقی را دنبال کرد و گرچه ظاهر صفحه معاملات با گروه قند و شکر و انبوه سازی و پالایشگاهی سبز رنگ شده بود اما در کلیت بازار باز هم فشار فروش وجود داشت.

یکی از مهمترین عوامل موثر بر بازار در روزهای گذشته، علاوه بر مسائل سیاسی و اقتصادی مهم و ابهامات سیاست خارجی، بیشتر مسائل نرخ ارز بوده است. یکسان سازی نرخ ارز در شرایطی پر از ابهام در حالی صورت گرفته است که دولت هر روز سعی می کند با ارائه بخشنامه های جدید کم و کاست این طرح را جبران کند. در روزهای گذشته صرافی ها همه بیکار شده اند و هیچ گونه ارزی در اختیار ندارند. البته مشاهدات از بازار آزاد تهران نشان می دهد قیمت دلار در بازار آزاد بالاتر از نرخ های ۵۵۰۰ نیز مبادله می شود. امید است دولت برای این مشکل نیز راه حلی پیدا کند. همچنین در خصوص ثبت مبادلات از طریق حواله بانکی نیز به دلیل عدم اعتماد شرکت های خارجی به بانک های ایرانی کمی مشکل به نظر می رسد. همه این ها باعث شده است فضای کسب و کار این روزها با کندی و پیچیدگی روبرو شود.

اما نکته مهمی که در روزهای گذشته بیشتر به آن پرداخته شده است و پیش بینی آن در روزهای آینده می تواند چراغ راه بخشی از بازار باشد، وضعیت صنایعی چون خودرو و انبوه سازی و پالایشگاه است. این صنایع با توجه به افت شدید دوره ای خود به نقاط حمایتی نزدیک شده اند. در صورتی که مسئولان امر سهام بتوانند با اخبار مناسب و ارائه اطلاعیه های شفاف سازی و گزارشات فصلی اخبار امیدوارکننده را بازار بورس روانه کنند می توان امید داشت حداقل به واسطه افزایش رونق در این دو گروه، رشد شاخص بورس نیز همراه باشد.

روز گذشته بازارهای جهانی با روندی مثبت کار خود را آغاز کردند. از طرفی اتمام جنگ یک ساعته در سوریه جو روانی بازار را مثبت کرد و از طرفی دیگر کاهش موجودی ها بر بازار موثر بود. در اخرین آمار سطح موجودی انبار به خصوص در فلز روی باز هم روند رو به کاهش خود را نشان داد که این مسئله در صنایع فعال در این زمینه خود را به خوبی نشان داد.

چه خبر از بازار

روز گذشته بازار بورس اوراق بهادار به سبب رشد گروه های فلزات اساسی، کانه های فلزی، انبوه سازی و خودروسازی روز تقریبا مثبتی را پشت سر گذاشت. به قول معروف رشد ۱۶ واحدی شاخص کل در حکم یافتن لنگه کفش در خیابان بود. رشد ۱۶ واحدی بورس باعث گردید شاخص کل روی عدد ۹۵۵۲۲ قرار گیرد. در این اتفاق نماد کگل با ۳۹ واحد بیشترین و پتروشیمی جم با افت ۶۶ واحد بیشترین تاثیر را بر روی شاخص کل داشتند. همچنین در این بین پتروشیمی پردیس با نماد پردیس ۳۰ واحد، فولاد مبارکه اصفهان ۲۸ واحد، پالایشگاه اصفهان ۱۶ واحد، پالایشگاه تهران ۱۳ واحد منجر به رشد شاخص شدند. در این بین تعداد نمادهای مثبت در بازار ۱۱۶ واحد، نمادهای منفی ۱۴۳ واحد و نمادهای بدون تغییر ۲۷ واحد بودند. حجم معاملات در روز گذشته ۳۸۸ میلیون سهم و ارزش معاملات برابر با ۶۵۸ میلیارد ریال به دست آمد.

در گروه بیمه به گفته رئیس بیمه مرکزی صنعت بیمه ایران در سال ۹۶ از ۵۰۰ میلیارد تومان عبور کرده است. همچنین در سال ۹۶ حق بیمه ها با ۲۱ درصد رشد همراه بوده است و بیمه های زندگی نیز ۳۰ درصد رشد نشان داده است که این موضوع می تواند حضور هر چه بیشتر صنعت بیمه در بازارهای مالی به خصوص بازار سهام را نوید می دهد. همچنین در این گروه نماد وبیمه پس از ارائه شفاف سازی دیگر در خصوص مزایده انجام گرفته، دیروز با رشد ۶٫۸ درصدی و با قیمت ۲۶۷۰ ریال به تابلوی بورس بازگشت.

در گروه لاستیک و پلاستیک شرکت صنایع لاستیکی سهند با نماد پسهند طی افشای اطلاعات با اهمیت با ۳۶ درصد تعدیل منفی سود پیش بینی هر سهم قبلی از ۸۶ ریال به ۵۵ ریال کاهش داده است. همچنین این شرکت در گزارش ۹ ماهه خود ۸۴ درصد رقم پیشنهادی یعنی ۴۶ ریال را پوشش داده است. این شرکت دلیل تعدیل منفی خود را عدم اجرای قرارداد ۵۵ میلیارد ریالی فروش تسمه نقاله به شرکت معیار صنعت خاورمیانه در سال ۹۶ دانسته است.

شرکت نیروگاهی مپنا با نماد مپنا در مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام خود برای دوره منتهی ۲۹/۱۲/۹۷ افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل سود انباشته مورد تائید قرار گرفت.
در گروه مواد غذایی، شرکت صنعتی بهشهر با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت متوقف گردید. این نماد روز چهارشنبه به صورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی خواهد شد.
در گروه خودرو و ساخت قطعات، شرکت موتورسازان تراکتورسازی ایران به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت متوقف گردید. نماد شرکت در ساعت ۱۰ صبح روز گذشته به تابلوی معاملات بازگشت و در انتهای کار با صف فروش و با افت منفی ۵ درصدی به کار خود پایان داد. این شرکت در اطلاعیه شفاف سازی خود در سامانه کدال اعلام کرد به دلیل افزایش فروش و کاهش هزینه های عمومی، اداری و همچنین سود حاصل از تسعیر نرخ ارز سود پیش بینی درآمد هر سهم در پیش بینی جدید از ۸۱ ریال با ۵۰ درصد تعدیل مثبت به ۱۲۲ ریال افزایش یافته است. در این گروه به جز نمادهای خوساز، خلنت و ختراک باقی نمادهای حاضر در گروه در دامنه منفی به کار خود پایان دادند. نماد خموتور نیز پس از افشای اطلاعات با اهمیت و ارائه تعدیل مثبت ۵۱ درصدی با افت ۱٫۷ درصدی و با قیمت ۳۶۳۰ بازگشایی گردید.
در گروه پتروشیمی نماد شرکت پلی اکریل جهت برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز پنج شنبه ۳۰/۱/۹۷ در پایان معاملات کاری روز گذشته متوقف گردید.همچنین پس از اعلام شرکت پتروشیمی فن آوران مبنی بر توقف خط تولید متانول به دلیل اورهال، امروز نماد این شرکت در حاشیه قیمت صفر و با قیمت ۳۰۲۰۰ ریال به تابلوی معاملات بازگشت.

در گروه فلزات اساسی به دلیل تاثیر قیمتی محصولات این گروه از بازارهای جهانی، با آغاز بورس های خارجی و افزایش قیمت فلزات تاثیر مثبت خود را در این گروه نمایان کرد. به طوری که در شروع معاملات روز گذشته، معاملات اکثر نمادهای حاضر در این گروه در دامنه مثبت در حال نوسان بودند و در انتهای کار نیز نمادهای فسرب، زنگان، فمراد و فایرا با صف خرید و نماد فنورد با صف فروش به کار خود پایان دادند.

در گروه رایانه در انتهای بازار نمادهای حاضر در دامنه مثبت در حال نوسان بودند. از نکات قابل توجه معاملات منفی سهم مرقام در دقایق ابتدایی بود که در دقایق پایانی این سهم به صف خرید رسید.
در گروه سایر واسطه گری مالی، شرکت واسپاری ملت با نماد ولملت که این روزها سود خوبی از نوسان قیمت نصیب سهامداران خود نموده است پیش از نوسان ۲۰ درصدی در روزهای اخیر اقدام به اطلاعیه شفاف سازی در سامانه کدال نمود. این شفاف سازی به موقع و مناسب موجب متوقف شدن سهم تا روز بعد گردید. این شرکت دلیل رشد ۲۰ درصدی سهم در روزهای اخیر را به دلیل نهایی شدن ۵۰ درصد از قرارداد منعقد با سایپا در بهمن و اسفند ۹۶ و همچنین ادامه روند قرارداد مذکور و فروش ساختمان مسکونی در سال جاری عنوان کرد. همچنین لیزینگ صنعت و معدن با نماد ولصنم در گزارش ۳ ماهه به ازای هر سهم ۵۰ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۲ درصد افت داشته است. این شرکت در گزارش ۳ ماهه، ۲۴ درصد از پیش بینی اول سال منتهی ۳۰/۹/۹۷ را پوشش داده است.

در گروه بانکی نیز، بانک تجارت همان طور که پیش بینی می شد مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت قرار گرفت. این ماده برای آن دسته از سهم هایی است که زیان آن ها از میزان سرمایه شرکت نیز بیشتر شده باشد. در صورتی که سهمی مشمول این ماده شود باید هر چه سریعتر از طرق راه های مختلف از جمله افزایش سرمایه از این ماده خارج شود.
در گروه سرمایه گذاری ، سرمایه گذار سپه با نماد وسپه در گزارش ۳ ماهه خود به ازای هر سهم ۲۸ ریال سود محقق کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۴ درصد افت نشان می دهد. این شرکت بر اساس عملکرد ۳ ماهه برای سال مالی منتهی ۳۰/۹/۹۷ مبلغ ۱۵۰۰۰۸ میلیارد ریال سود خالص محقق کرده است.
در گروه انبوه سازان نیز شرکت ساختمانی آ.اس.پ در گزارش ۶ ماهه خود به ازای هر سهم ۲۷ ریال سود محقق کردهه است که نسبت به سال گذشته ۵۹ درصد رشد داشته است. همچنین این شرکت در گزارش ۶ ماهه خود ۲۳ درصد از پیش بینی اول دوره را پوشش داده است.

برای درج دیدگاه کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بالا